Најекономично греење и ладење

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ne se palite previse na gree ja napravivte cudo od klima. Ja imam vo ducan gree change i ovaa zima ne planiram da se greem so nea tuku so radijator ili nesto drugo. Klimata ne gi ispolni mojte ocekuvanja ni 50%, ako sakam da zagreem so nea smetkata za struja ide u nebesa. Od gree mozebi samo hansolot i toa poradi sass a ne deka ja sum videl kako raboti. Mene me cudi kako nekoj se dvoumat za skoro isti pari pomedju gree i daikin? Alo be, ostavite gi tie finti skap bil euroventot pa edna mega kompanija kako gree stedela na eurovent, oni bi bile smesni da se pojavat na eurovent. Jas ne znam kako vanlok sekogas lg ja stava vo isti kos so neo koga za sekoj lg ima eurovent i toa poskapite so top perfomansi na koi i daikin moze da im pozavidi. Frlate po 50k za gree a zemate macka u vreca
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Eте ти добар предлог @Vlatko 967 (Hansol е модел Gree, а ќе имаш прилика да ја видиш и токму таа Тошиба која те интересира).
Само припази, сум слушнал дека влезница за кај @Sass се плаќа во пиво! ;)
Абе ако е со пиво не е страшно. Да не бара нешто друго....

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
@Vanlok Si videl li kako izgleda nadvoresna na Haier ?
Ke ja iskoristam tvojata slika od Lomoto cisto za sporedba....samo limot vidi go kakov e mlecno bel i eftin, mrezickata pred ventilatorot kolku eftino deluva, prasanje na vreme koga ke padne...pa zamisli vnatre kakva e. Mene ST bolje mi izgledaat od ovaa :)
Прегледај го приврзокот 131936
Kolku za sporedba so tvoeto Lomo
Прегледај го приврзокот 131939
ALi tipov poso e alergicen na Gree poprvo ke ja zeme gornava ...strucnjakov i proslata klima ja utna so tenekija vrz izmenuvac ja zema (ja pokrile da ne i studi :pos: )
Прегледај го приврзокот 131938
nema da me iznenadi i treti put da utne so izborot :)
Uopste ne sum alergicen na Gree, alergicen sum na lagi, kolku sto bi zel Haier bi zel i Gree za nekoja spalna soba od 12-13 kvadrata, za toa i sluzat ovie klimi, nikako za dnevna soba. Haierot kako kineska klima moze da ima eurovent, a Gree e demek remek delo so specifikacii kucani na excel za interna upotreba. Ne mi se vraka da ti kopiram postovi i da ti repliciram kolku demagogii imas pisano, ostavam vodata da gi ispere.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Od kade ispadna ovie tvrdenja deka LOMO i COZY se novi modeli na GREE? Od kade ovaa pomama po niv? Izgleda vredi onaa starata ako za nesto se zbori pa makar i loso, sepak povece vredi od ona za sto nikoj nisto i ne kazuva.
Alo bre, ne e dovolno ona so kompresorot sto e prevara na kvadrat? Eve katalog na GREE za 2013 godina ( se izdava na pocetok na godinata, znaci star e celi 3 god.), me mrzi da baram sega postari. Tuka ubavo se gleda gradacijata HANSOL... U-GRACE....ADMIRAL.... VIOLA....LOMO... COZY ....CHANGE, pa sami zaklucete koj kogo ovde prca u zdrav mozok.
Uste nesto. Ako go pogledate katalogot ce vidite deka LOMO 12-ka ima nadvoresna edinica so tezina od celi 40kgr., a ovaa sega sto se prodava e teska 36 kgr, bas kolku sto e 9-kata vo ovoj katalog. Zdruzeno so 9-ka kompresor, mi se vrti scenario deka se prodava vo stvari dobra 9-ka( od 2012-2013 god) kako NOV MODEL 12-ka..........
Ne znam duri sto se razlikuva CHANGE kako posledno rangirano od LOMO!
Epten mnogu kontradiktornosti za moj vkus.......
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Na forumov se forsira Gree zasto ima mnogu lugje od Gree ovde.
Prvo strelec koj mora da gi fali, pretpostavkite mi se veke deka moze e od gazdite :angel:
Potoa monteri vraboteni za niv, pa i oficijalen clen Gree info. Moze da vklucuvaat i novi vraboteni malku po malku:pistoldz:

A normalno za priblizna cena da receme pomegju Daikin i Gree ne treba da se razmisluva mnogu.
Jas koga go zemav Hansol-ot se mislev pomegju Panasonic (od rangot na modelite do -15 koi se 40000 den sega, togas 43000) i Hansol, no poradi 2000den poniska vkupna cena so montaza na Hansol (iako e minorna razlika) i mnogu pomokjnite specifikacii se odluciv za Gree (a i toa sto go zemav na rati. Posto nemav moznost za kes, Panasonicot od Technomarket sekako ima opcii za rati, ke morav da idam so nego ako i Gree-to nemozev na rati da go zemam)
Sigurno znaete kakva e situacijata vo MK (von Sitel), retko koj ima moznost da dade 40-50000 vo kes, za klima.[DOUBLEPOST=1446189400][/DOUBLEPOST]A inace Hansolot gree odlicno, 100% si gi potvrduva specifikaciite i vo realni uslovi.
Dali i kolku e taka i so poeftinite modeli na Gree neznam, no mnogu bese cudno da se davaat potpolno isti grafikoni i za Lomo.
Dobro e sto procitav deka Vivax GEYI go ima povtorno vo prodazba, i toa po starite ceni od 40-42000 den. Moze i od Gree ke ja vratat cenata na Hansol na realno nivo. Sepak e toa odlicna klima i vredi za site 40-etina iljadi.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Go otvoram linkot, i kade stoi -25???
Ova mi izgleda na prosecna klima, samo so povisok SCOP. Maksimalna mok na greenje 4,1kw, kaj poveketo toa e nominalna. Maksimalna jacina na struja sto ja vlece na greenje 1,4kw, standard za site klimi.
Ovaa spored specifikaciite i brendot, bi trebala da bide so cena (realna) okolu 36-37000den - 600eur. Bidejki ima wi-fi moze plus 2 iljadarki, i bidejki energija ja prodava + uste 2 iljadarki. Veruvam okolu 41-42000 deka e. Za taa cena Vivax GEYI e mnogu bolji izbor.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Na vtorata strana gore kaj tie kvadratcinjata (4 kvadratce od levo na desno) -25C heating[DOUBLEPOST=1446191543][/DOUBLEPOST]A na vtoriot link kade sto e katalogot na strana 39/40 vo samata specifikacija[DOUBLEPOST=1446191797][/DOUBLEPOST]Prethodnikot na Crystal (Intelegent), mislam deka e prethodnik, vo Energija se prodavase za okolu 68000 so montaza.[DOUBLEPOST=1446191854][/DOUBLEPOST]a na eurovent
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=133&select_marque=HAIER&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&select_model=AS12CB1HRA/1U12QE7ERA&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=[DOUBLEPOST=1446191890][/DOUBLEPOST]sto i ne znaci deka ne gree na -25, samo kolku???
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Na vtorata strana gore kaj tie kvadratcinjata (4 kvadratce od levo na desno) -25C heating[DOUBLEPOST=1446191543][/DOUBLEPOST]A na vtoriot link kade sto e katalogot na strana 39/40 vo samata specifikacija[DOUBLEPOST=1446191797][/DOUBLEPOST]Prethodnikot na Crystal (Intelegent), mislam deka e prethodnik, vo Energija se prodavase za okolu 68000 so montaza.[DOUBLEPOST=1446191854][/DOUBLEPOST]a na eurovent
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=133&select_marque=HAIER&select_class=AC1 / A / S / R&select_model=AS12CB1HRA/1U12QE7ERA&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=[DOUBLEPOST=1446191890][/DOUBLEPOST]sto i ne znaci deka ne gree na -25, samo kolku???
Ne go vidov vtoriot link, otposle si go stavil.
No gledam polosa situacija otkolku kaj Gree. Ovde stoi potpolno istata oznaka kaj dvata linka, a totalno razlicni specifikacii.
Aloooo.
Pa Gree i ne bile tolku losi, oni barem imaat 101 oznaka na modelite so razlicni specifikacii (treba da se snajdes samo), ovie za ist model imaat razlicni specifikacii.

68000 ??????? :eek:
Begaj ne gi spomnuvaj poveke.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Па има цена на проспектот 8000 куни или некаде околку 1000 евра во Хрватска.

Во врска со Даикинот проблемот со насоката на издувот бил решлив. Можело рачно да се турни лептирот повисоко да издувува.

Во врска со топлината на издувувањето, прашањето ми беше дали има некоја комбинација на брзина на вентилатор, топлина и слично со која може да се елеминираат овие појави.

Дали со подесена температура од 24 степени и најбавна работа на внатрешниот вентилатор, троши повеќе од 22степени и нормален издув и колкава е разликата во конфорот?

Инаку надворешната единица кај пријателот е на југ и ја печи сонце скоро цел ден а температурата во внатрешната шасија сигурно е 4-5 повисока.

И уште едно прашање. Дали некој знае каде може да се најде мерач за потрошувачка. Во Анхоч и Сет немало.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
@nikola2004mkd
Нема во СЕТ, јас ги земав последните два мерачи - три сакав иначе... :)



Eve katalog na GREE za 2013 godina ( se izdava na pocetok na godinata, znaci star e celi 3 god.), me mrzi da baram sega postari. Tuka ubavo se gleda gradacijata HANSOL... U-GRACE....ADMIRAL.... VIOLA....LOMO... COZY ....CHANGE...
Jaс па мислев дека градацијата е Хансол - (пар модели што не ги знам) - Виола - Чејнџ/Ломо - Кози. Признавам тоа повеќе од муабети и цени, отколку од некаква докуменација. Но ако Кози е повисок модел, не само што нема логика Ломо да биде поскап - туку уште повеќе нема логика Кози да биде поевтин... Ако не заебуваат со Ломо, тогаш сами се заебуваат со Кози. ;)

Те молам дај линк од твојот каталог, да го ѕирнам.
На http://www.greeac.com некои модели не ги ниту спомнуваат:
Gree01.PNG Gree02.PNG


Uste nesto. Ako go pogledate katalogot ce vidite deka LOMO 12-ka ima nadvoresna edinica so tezina od celi 40kgr., a ovaa sega sto se prodava e teska 36 kgr, bas kolku sto e 9-kata vo ovoj katalog. Zdruzeno so 9-ka kompresor, mi se vrti scenario deka se prodava vo stvari dobra 9-ka( od 2012-2013 god) kako NOV MODEL 12-ka..........
Ne znam duri sto se razlikuva CHANGE kako posledno rangirano od LOMO!
Epten mnogu kontradiktornosti za moj vkus.......
Еве фотографии од спецификациите, од моите две Гри клими. Примети ја разликата во моќност меѓу Чејнџ и Ломо., под „Heating Capacity" декларацијата.

Ломо:



Change:




Epten mnogu kontradiktornosti za moj vkus.......
Дап, се согласувам. Премногу контрадикторности. Посебно таквите моменти со тој документот за Кози, каде декларираат дека на -8 дава цели 3киловати топлина.

Мислам дека повеќето произведувачи не се чесни во декларациите. Дури и еуровент извештајот (мислам дека) не специфицира на каква влажност во воздухот се вршени мерењата.
Заради тоа некако најмеродавен ми е кориснички консенсуз, по можност од повеќе форуми.


Во врска со тоа дека дека на форумов се рекламира Gree, имам и јас приметно некои лагани необјективности, па и суптилни рекламирања... Ама останува фактот дека (повеќето од нас) не сме глупи да не правиме разлика и да не можеме правилно да ги процениме информациите.
Сето тоа кажано, мое лично мислење е дека на нашиов пазар, во моментов Gree немаат озбилна конкуренција во тој ценовен сегмент. Единствен проблем си се увезувачите сами на себе, пошто почнаа да ги дигаат цените кога видоа дека има побарувачка. Тоа е алчност, и нека не мислат дека корисниците не го гледаат тоа.

Јас земав две Gree клими затоа што одговараа на моите потреби, и имаа конкурентна цена. Ама малку фалеше да земам од тој слабиот Даикин. Но ако имаше Фуџитсу по нормални цени (да Хидросет, во тебе гледаме), со сегашниве покачени цени на Gree, епа без размислување ќе земев Фуџитсу. За Тошибата да немав оставено капар, ќе земев Митсу како тој што го има Стрелец.
Ама тоа е тоа, сигурен сум дека следнава година други фаворити ќе излезат. А поентата на форумов е да разменуваме искуства, па да се купува паметно... Можеби дури и малку да се влијае на продавачите, од позитивна смисла.

Моите искуства ќе ги пренесувам овде, и за потрошувачка, и за самата работа на уредите. За монтажите веќе кажав: многу сум задоволен од мајстор Зоки и на сите го препорачувам за монтажа (и посредување при набавка Gree клими), од Енергија сум незадоволен затоа што ми испратија друг сервис да ми ја монтира климата, не се договаравме така и една од причините што тогаш одбрав Тошиба беше фактот дека ќе ми ја монтира реномирана фирма за фриготехника. Да знаев дека ќе ми испратат контрактор сервис, дефинитивно немаше да се одлучам за Тошиба (или ќе одев кај конкурентот Аиркон).
Друг момент при таа монтажа - погрешно ги поврзаа струјните кабли. Среќа заштитите спречија дефект на климата. Но видовте на фотографиите дека потоа ни каблите не беа ставени на клемите. Со еден збор - незадоволен сум од целата работа.

Ете тоа е тоа, бидете искрени, пишувајте искуства. Сите ќе бидеме попаметни така. (y)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Gi imam katalozite za 2013 (tri razlicni pomedju sebe- ima i za Evropa poseben!), za 2014 i 2015 godina. A be cudo nevideno od razliki za isti modeli. Site se pogolemi od 10-12 Mb pa ne mozam da gi podignam tuka.
Izgleda GREE gi imitira ovie od avtomobilskata industrija: model ASTRA 20 god, GOLF 40 god. ...... istiot model so razlicni karakteristiki i paketi na oprema. Samo sto zaboravaat sto vece IZLAZALE vo prethodnoto ili ona ako ja povtoruvam lagata kontiunirano, taa ednas ce stane vistina.
Inace GREE i VIVAX ( vo Hrvatska iako e nivni brend, nikoj ne go esapi), po balkanskite forumi site gi iscitav ne se izbor ni pod razno, osven nekoj zalutan ako kupi ...... nie ovde gi digame vo nebesa.
Da se osvesti ovde uvoznikot na FUJI i da bidat cenite kako vo Srbija, mislam deka nikoj ziv (prvo jas) ne bi kupil nesto tolku nedefinirano (pa makar i rabotelo dobro kako sto ovde se tvrdi) kako sto e GREE.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.154
Поени од реакции
32.250
Прв пат слушнав за Gree на www.elitemadzone.org и тоа пофални зборови. Тоа беше подоста пред воопшто да се спомна Gree на темава. Тогаш за ЛГ се интересирав, и прашував на неколку форуми. Кога ми го препорачуваа Gree како алтернатива (помеѓу другите опции), баш бев изненаден - „која е сега оваа фирма...“ ама ете неколку години потоа, имам две такви дома. :)
Ме мрзи сега да барам, ама ако те интересира:
http://www.elitemadzone.org/f239-Klimatizacija-bela-tehnika
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Da a kolku korisnici ima na toj forum so GREE, mislam deka e samo eden so HANSOL i par VIVAXI i tolku, nema povece. Ima mnogu epten mnogu MIDEI za ladenje, za greenje ne se falat od niv, drugoto e FUJI, MITCUBISHI, TOSHIBA. Isto ne pijat voda ni LG i PANASONIC kaj niv......
Priznavam deka i jas bev pobornik za kupuvanje na GREE ama ova sega sto se pravi so LOMO-vo e strasno (sega citav vo eden katalog deka ima 29 kg a ne 36..... pa ova e ludo ).
Aman zaman ne razbiram zosto vakvi gimnastiki. Na primer NOKRIA model na FUJI star vece 5-6 godini uste se prodava istiot so istite karakteristiki, no so poniska cena bidejci e postar model,sto e normalno neli. Toa e uste top klima, no firmata razvila drugi modeli so razlicni oznaki pa ti biraj. Ova ovde e masakr be brat. Ne sakam da gatam vo grav i da ispituvam kilazi i kompresori, dali ima greaci ili nema, da resavam rebusi so bukvi i brojki vo modelite kako da kupuvam avion.
Moj sovet kupete klima sto ima EUROVENT SERTIFIKAT, bilo koja prema moznostite i afinitetite, batalete rekla kazala.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom