Најекономично греење и ладење

Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
@Vanlok vo klasata 5.5-ki (18btu) GREE lomo ima jaka konkurekcija vo Daikin FTX50GV. gree lomo e 52000(+podarok), daikinot e 58200den (akcija do 31.Okt) E sega GREE Hansol 18btu e 69000den (nema nikakov podarok). Znae li nekoj dali ima pobitna razlika pomegju GREE lomo i hasol, osven deja hansolot ina Sanyo kompresor i deka e spremen za wi-fi kontrola?
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
toa +30e verojatno e za patni troskovi i vremeto koe lugjeto kje go izgubat ako patuvaat +1 do 2h. Inaku kolku sto znam, nemaat nivni monteri, tuku baraat monterot da bide oficijalna firma za montiranje/servisiranje klima uredi ili vo prevod da moze da mava pecat na garancijata.
Pa i ne e bas taka... Gree mak imaat ovlasteni monteri megju koi sum i jas
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ovaa so garanciive od 7, 10 godini, bilo kaj da se, Grcija, MK, SRB, da ne ispadne deka e kako so LG (moram pak da go spomnam, top mi e). Kaj LG istata garancija so istite uslovi ide vo cel region sto go pokriva LG Magyar.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Koj ima 69000,sigurno ke dodade uste nesto i ke zeme Mitsy Heavy SRK/SRC50ZM-S za 77000 so 7 god. garancija :)
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
@gigovit se soglasuvam deka performansite na Gree se malku cudni i preoptimisticki no jbg modelot e nov pa kje znaeme tek posle 1 godina. Sepak GREE ne e NEO, ogromen igrac se vo smetski ramki i sigurno imaat mnogu pomala marza vo sporedba so ostanati "japonski" proizvoditeli. Eve DAIKIN go pravat vo Ceska, a kolku tamu cini eden rabotnik vo sboredba so Kina? taa razlika ja plakjame i nie, me razbiras? A od druga strana sepak e cudno sto GREE nema oficijalen sertifikat ama jbg toa e
Sekoj ima pravo da veruva u sto saka, mene mi smeta sto se plasiraat nevistini. Ako se gree poeftini samo zaradi toa, aj kazi mi zosto drugite ne proizveduvaat vo kina, eve ti go daikin koj e neli isto so gree.
@gigovit eve dobro se slagam so tebe deka e stanato Gree marketing forum u zadnjive 30-40 strani ama eve aj ti kazi mi kako toa ja kao nov kupec da odberam koga kvalitetniot Daikin mi dava 3 a uste pokvalitetniot Mitsubishi (nemaat ni monteri svoi u sk) mi dava 2god garancija (osven uni 24 od stip koi davaat 7 god na mitsata ama ni se daleku na nas od sk pa sme skepticni) naspram nekvalitetniot Gree koj mi dava 5 i moznost da na raat ja programiram svojata investicija.
P.S Eve gi u grcka se probivaat so 10 godini garancija (Εγγύηση: 10 χρόνια) mashala i ako se nekvalitetni takov "tovar" na pleshki nema da mozat da podnesat cenam...
http://vimaxgr.com/product/1020/gree-grs-181-ei-jcd-n2-change-dc-inverter.html
Garancijata vo ovoj slucaj se razgleduva na drug nacin. Dali ti bi sakal 10 godini garancija i pri toa klimata da te zaebava i vo najladnoto da vikas majstori, a demek za toa nema da platis, dali e toa spored tebe dobra garancija, ili mislis deka so toa sto dava golema garancija klimata nema sansi da se rasipuva, posebno kineska?? Mitsubishi, Toshiba, Fuji itn. se rasipuvaat pocesto si siguren ili samo pretpostavuvas spored nekoj marketinski trik od ocaj???
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
Sekoj ima pravo da veruva u sto saka, mene mi smeta sto se plasiraat nevistini. Ako se gree poeftini samo zaradi toa, aj kazi mi zosto drugite ne proizveduvaat vo kina, eve ti go daikin koj e neli isto so gree.

Garancijata vo ovoj slucaj se razgleduva na drug nacin. Dali ti bi sakal 10 godini garancija i pri toa klimata da te zaebava i vo najladnoto da vikas majstori, a demek za toa nema da platis, dali e toa spored tebe dobra garancija, ili mislis deka so toa sto dava golema garancija klimata nema sansi da se rasipuva, posebno kineska?? Mitsubishi, Toshiba, Fuji itn. se rasipuvaat pocesto si siguren ili samo pretpostavuvas spored nekoj marketinski trik od ocaj???
Vo nisto ja ne sum siguren i zatoa si praam muabet so tebe i drugite tuka...site sme vo potraga po najdobro za parite izbor i dellime mislenja i si postavuvame prasanja.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.816
Поени од реакции
32.907
@Vanlok vo klasata 5.5-ki (18btu) GREE lomo ima jaka konkurekcija vo Daikin FTX50GV. gree lomo e 52000(+podarok), daikinot e 58200den (akcija do 31.Okt) E sega GREE Hansol 18btu e 69000den (nema nikakov podarok).
Хансол 12ка лани вредеше за сите пари, компресор и надворешна единица од 18ка има. За 18ката Хансол не знам како е, ако е истата надворешна единица тогаш 69к се дефинитивно премногу.

За 12ките, евтиниот Даикин е со слични перформанси со Cozy. Плус помала гаранција. За осетно поголема цена.
За 18ките, навистина не знам не сум истражувал доволно. Ако тој FTX50GV е пандан на Cozy 18ка тогаш... Ама и за Ломото немаме практични искуства, прва година им е. 12ка имам јас кај родителите, а ако погледате поназад Ломо има помала декларирана моќност од Change...

Taka да јас би резимирал дека во класата 12ки, Gree нема конкуренција во таа ценовна класа. Во класата 12ки, не сакам да шпекулирам се додека не видиме реални искуства од луѓе.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Јас најголем проблем гледам во тоа што и за Gree увозниците почнаа да ги дигаат цените, и во тоа што новиве модели реално не знаеме како работат на ниски температури. За разлика од тоа, за постарите модели се пренесоа подоста искуства...

Недостатокот од еуровент сертификат не е толку чуден. И тоа кошта пари, а Gree се натреварува во понискиот ценовен сегмент каде секоја пара значи.

Ајде нека донесе некој евтини Фуџитсу, па да се има некаков избор за поевтини клими. Реално, за тие пари колку што кошта Gree што друго може да се земе??
Беко? Мидеа? Вивакс (ремаркирана Мидеа)? ... НЕО? (скраја да е) ;)
Ајде @gigovit дај некој предлог во таа ценовна класа, која конкуренција ја има Gree? :coffee:
Edno nesto ne znaeme, ne tvrdam nisto, no mozebi za eurovent ti treba nesto poveke od toa da platis. Dali e toa dovolno golema serija so ist kvalitet, dali e prodazba, dali e seriski broj na sekoja kutija a ne samo datum na proizvodstvo, ne znam, no sigurno ima nesto. Ne moze eden Haier isto kineski brend da ima eurovent za sekoj model, a ovie nemaat ni eden. I da, poprvo bi zel haier geos koj ima slicna cena i barem ima eurovent.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
i sega se prodava GREE hansol 12-ka, mislam deka bese okolu 52000den (isto kolku i Gree LOMO 18-ka). Inaku Daikin FTX50GV ne im e najevtiniot 18-ka, imaat eden poevtin ftxb50c okolu 52500den na akcija do 31.Okt.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.816
Поени од реакции
32.907
...poprvo bi zel haier geos koj ima slicna cena i barem ima eurovent.
Колку кошта haier geos 12000BTU?
Бев пред скоро во Енергија, не се сеќавам точно за цените ама не ќе да беше 30000 денари... Можеби грешам, па поправи ме ако е така?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Колку кошта haier geos 12000BTU?
Бев пред скоро во Енергија, не се сеќавам точно за цените ама не ќе да беше 30000 денари... Можеби грешам, па поправи ме ако е така?
Pred 5-6 meseci bese okolu 28.000 koga prasuvav.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.816
Поени од реакции
32.907
И што вели еуровент извештајот?

Какви се искуствата? На времето кога на темава прашав за Хајер, реакцијата беше:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.816
Поени од реакции
32.907
Pa pobaraj i ke najdes
Ме мрзи. Мислев штом велиш дека би купил Хајер, дека знаеш што пишува во еуровент сертификатот, па да споделиш.

Има некој на форумов Хајер? Искуства некои?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
@Vanlok Si videl li kako izgleda nadvoresna na Haier ?
Ke ja iskoristam tvojata slika od Lomoto cisto za sporedba....samo limot vidi go kakov e mlecno bel i eftin, mrezickata pred ventilatorot kolku eftino deluva, prasanje na vreme koga ke padne...pa zamisli vnatre kakva e. Mene ST bolje mi izgledaat od ovaa :)
haier_geos_09_img (13).jpg
Kolku za sporedba so tvoeto Lomo
P1012101.jpg
ALi tipov poso e alergicen na Gree poprvo ke ja zeme gornava ...strucnjakov i proslata klima ja utna so tenekija vrz izmenuvac ja zema (ja pokrile da ne i studi :pos: )
IMG_6003.jpg
nema da me iznenadi i treti put da utne so izborot :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom