Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Може да биде од корист братучетка ми беше на интервју во софија и и поставиле овие прашања. Дали некој од твојата фамилија кандиствува за блгарско гражданство, дали ќе живее во Бугарија, дали има пари да вложи во некој бизнис, дали има блиски роднини во Бугарија, празници, зашто сакаш да добиеш државјанство, што ќе се смени кај тебе.тука малку се збуни рекла само дека ќе биде призната од родината блгарија и дека ќе и се исполни сонот да живее в блгарија. Не кажувала оние напамет научени одговори имам происход, родителите ми се блгари бла, бла. Можеби така е подобро зошто тие се изнаслушале такви одговори.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
абе бате стварно цело време неможам да те разберам,објасни ми ако САКАШ,документи за аплицирање на происхот,,или интервју во декември друга година ИЛИ ШТО??????????????????????????[DOUBLEPOST=1445995868][/DOUBLEPOST]http://www.telegraph.co.uk/news/investigations/10699637/EU-citizenship-for-sale-to-non-Europeans-in-Bulgaria-for-as-little-as-150000.html
Znaci ova strancive sve znaat. Nie vodime postapka so godini, srecavame razni ludje, imame 'direktni i indirektni prijateli' od vlasta, nivni prijateli pa nasi prijateli, nad 200 posrednici od MK, BG itd.... i dobro e sto eve vaka barem od stranskite mediumi doznavame deka mozeme, ako sakame, i da go kupime pasosot. Znaci, sve znaat. Dali e vistina ili ne, ne e bitno. Pisuvaj! Neka se popuni kolona u novini.
 
Последно уредено:
Член од
6 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
94
абе бате стварно цело време неможам да те разберам,објасни ми ако САКАШ,документи за аплицирање на происхот,,или интервју во декември друга година ИЛИ ШТО??????????????????????????[DOUBLEPOST=1445995868][/DOUBLEPOST]http://www.telegraph.co.uk/news/investigations/10699637/EU-citizenship-for-sale-to-non-Europeans-in-Bulgaria-for-as-little-as-150000.html
Poleka ne panichi, kako sto pisav taka e. Za intervju uste nemam otideno, ovaa informacija za predavanje dokumenti vo DABC vi ja kazuvam zosto zavchera drugar moj se prijavi elektronski i mu zakazaa termin za dekemvri 2016...
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
Може да биде од корист братучетка ми беше на интервју во софија и и поставиле овие прашања. Дали некој од твојата фамилија кандиствува за блгарско гражданство, дали ќе живее во Бугарија, дали има пари да вложи во некој бизнис, дали има блиски роднини во Бугарија, празници, зашто сакаш да добиеш државјанство, што ќе се смени кај тебе.тука малку се збуни рекла само дека ќе биде призната од родината блгарија и дека ќе и се исполни сонот да живее в блгарија. Не кажувала оние напамет научени одговори имам происход, родителите ми се блгари бла, бла. Можеби така е подобро зошто тие се изнаслушале такви одговори.
Мене сите исти прашања ми ги постави тој..
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
Не чекајте да се донесе законот јас бев сега во понеделник да си го земам указот и инспекторката ми потврди дека сум поминал со документите што сум ги доставил од прв братучед што има гражданство.Иначе надвор е лудница многу луѓе и големи редици.поздрав до сите и со среќа
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Се бара само документ дека не си осудуван, а не и дека не се води кривична постапка зашто по закон си невин додека не си осуден правосилно. Јас пред 20дена на интервју поднесов документ за неосудуваност и никој не направи проблем
точно така, тој вториот документ се вади само во случај доколку лицето подолго престојува во Бугарија, наведено е ова и на сајтот на министерството
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
точно така, тој вториот документ се вади само во случај доколку лицето подолго престојува во Бугарија, наведено е ова и на сајтот на министерството
Да ако имаш живеено подолго во некој град во бг треба да донесеш и документ од прокуратурата дека нема постапка против тебе во моментот на подавањето на документите
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Поледниве месец дена кружи муабет дека од 1 јанураи немало повеќе да бараат потврда за потекло, наводно направени се измени во законот за гражданство и се чекало да стапи на сила од 1 јанураи.
Дали некој знае нешто повеќе за ова?
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2011
Мислења
30
Поени од реакции
38
Здраво на сите. Сакам една информација од сите вас, дали може да поднесам документи од прв братучед, од страна на моја тетка, на таткоми од сестра дете ?! Ве молам што побрзо да добијам одговор,треба да одам за бг. Фала ви најмногу !!!
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Здраво на сите. Сакам една информација од сите вас, дали може да поднесам документи од прв братучед, од страна на моја тетка, на таткоми од сестра дете ?! Ве молам што побрзо да добијам одговор,треба да одам за бг. Фала ви најмногу !!!
mozes so prv bratuced ja biva rabotata ;)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Dobro ima li nekoj da mi odgovori zosto sum prepiskata e prekratena koga pred 6 meseci podnesov stari dokumenti od babami krstenica od bg ehzarhija koga jasno i glasno vo zakonot pisuva bg voena kniska bg ehzarhija i se sto e bugarski dokument ke dobijat bg pasos ??????????? dali ima moznos da se vratam vo procedura ili so da pravam ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom