Најекономично греење и ладење

Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Зошто сметаш дека дури и дневната нема да се грее кога ќе падне под нула ??? Треба да има реална причина да неможe да загрее 30 кв инвертор од 3,5 kw.



На истото место беше и претходната клима, таков е станот секоја друга положба бара инсталацијата да поминува низ станот за да се поврзе со надвор. единица и би имало многу копање и поминување на кабли низ дневната или кујната. Вака инсталацијата поминува низ заграден ходник (скали) и надвор.единица е на убаво место речиси под покривот на место повлечено со што е комплетно покриена и неможе да ја врне итн. За другата соба и не очекувам да ја грее ќе ја греам со панелка, само ме интересираше дали воопшто е можно да се чувствува и таму топлина колку толку.
3-ti Sprat potkrovje od kuka avtomatski asocira na potreba od pojako greenje, dnevna so kujna od 30 kvadrata, bez vrata kon hodnik, otvoreno nonstop so priliv na laden vozduh, klima so skromni moznosti za 12.000 btu, si utnal rabota drugar. Na strana smetkite za struja, ti nema sansi da se stoplis. Taa klima e dobra za spalna ili detska soba od 12-15 kvadrata, za dnevna od 30 kv. ti treba nesto pokvalitetno od 12.000btu kako brend. Ako si sakal da go grees cel stan od 50 kv. ti treba minimum 5.5-6.0 kw klima, em ke zgree jako u dnevna, em ke stopli kolku tolku i drugiot del po hodnikot, em smetkite ke ti bidat isti ili pomali od taa klima sto ja imas.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
до кај 0с. верувам дека ќе го загрее целиот тој простор вклучувајки ја и спалната ама ќе треба да и зададеш 30 да не исклучи никогаш и да работи нон стоп фул по нашки кажано
Така и планирам воопшто да не ја гасам. Така е и препорачано од монтажерите и од форумџиите тука. Баш ќе видиме како ќе се однесува, тука сме ќе споделиме. Поздрав.

@vocko Druze nemaj gajle neka teraat seir Ok ti e 3.5ka za tie 30m2...tebe primarno ti e dnevna+kujna spalnata ne ke ja grees na 24, tamu ti treba 19-20 sto so poluotvorena vrata ke postigne, taman i klimata ti e tuka pred vratata od spalnata i ke prima del od toplinata samo ubavo nasoci ja desnata crna perka. Moze u najladnoto ke ti treba za spalnata panelka ama toa se 5-6 ili 10dena....ovie studentive bile so obicna klima a i spalnata verovatno celo vreme ja greele so panelka, koga ke gi soberes toa ti se 2 do 3Kw/cas zatoa im se tolku smetkite.[DOUBLEPOST=1441747210][/DOUBLEPOST]

Да студентите користеле панелка од 1,5 kw постојано во собата, а од обичната Беко велеа дека дневната и кујната биле нормално затоплени. Да климата е веднаш до вратата од собата и сега кога ја испробував климава на ладење по горештините ја насочив перката кон собата, но се чувствуваше разликата во температура. Собата беше потопла. Така очекувам да биде и во зима, поладна нормално. Сепак го делам твоето мислење дека со постојано греење без исклучување ќе биде пријатно за седење и ќе може да постигне 23-4 во дневната и кујната. Поздрав.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
дечки што мислите за греење во една соба (мојата соба само да си ја греам) со плинска печка? а навечер планирам онака радијаторче(или друго поекономично грејно тело) да ми топли колку да не ми биде ладно....
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
207
Поени од реакции
265
Lomoto ti e 49kg a Haier 37,5kg pojasno od toa koja e podobra za greenje nema....sepak prasaj dali i kaj nas nadvoresnata na lomo tezi stvarno 49kg.
Inaku taa razllika vo tezina od 11kg e u 95% vo kompresor i vo izmenuvacot na nadvoresnata ili zbir od dvete t.e lomoto ima verovatno i potezok kompresor a i izmenuvac so poveke bakar u nego odnosno od poveke redovi e izmenuvacot.
Ima na Eurovent model AS18GD do -10 a bas vakva AS18GB nema, ima 12ka i 9ka no ne i 18ka so GB vo oznakata, ako na vnatresnata edinica se odnesuva prviot del od oznakata togas i za ovaa GB bi bile slicni vrednostite.
Фала за советот! Бев решен да одам со Lomo-to ама испадна дека цената не е 43к како што ми пишаа на форумов, туку 53к, а lomo-to од 45к што е 4,5 kw го немаат повеќе на лагер. 53к ми е надвор од буџет, а не сум сигурен дали 3,5 kW Lomo ќе загрее 35кв од куќа, стара градба без изолација. Дали да одам со Vivax или Haier 5.5 kW, или да си ја пробам среќата со Ломо 3.5Kw?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Фала за советот! Бев решен да одам со Lomo-to ама испадна дека цената не е 43к како што ми пишаа на форумов, туку 53к, а lomo-to од 45к што е 4,5 kw го немаат повеќе на лагер. 53к ми е надвор од буџет, а не сум сигурен дали 3,5 kW Lomo ќе загрее 35кв од куќа, стара градба без изолација. Дали да одам со Vivax или Haier 5.5 kW, или да си ја пробам среќата со Ломо 3.5Kw?
Dali 3.5 ili 5.5 e pak vrakjanje na muabetot za kvalitetot na izolacijata i toplinskite zagubi, ako prostorot dosega si go greel so 3KW verovatno ke ti e dovolno, so eventualno dogrevanje vo ladnite denovi. Виваксот е Мидеа со GMCC toshibin kineski kompresor 13цм3 волумен i moze da e dobar избор....neznam sto e vsusnost razlikata pomegju Аехи и Аеци 5,5ките но едно е сигурно имаат 95% исти делови вклучувајки тука и компресор.
И порано имам пишувано дека новите вивакс од 2015год се Мидеа клими ремаркирани у вивакс но не бев сигурен 100%, но после списоциве со резервни делови за новите модели дефинитивно Вивакс е Мидеа. Ова линков е за да нема дилеми дали се Мидеа или Гри или нешто трето ;)
А ломото е качено што ради долар што ради тоа и што Виваксот е 47-48к
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Зошто сметаш дека дури и дневната нема да се грее кога ќе падне под нула ??? Треба да има реална причина да неможe да загрее 30 кв инвертор од 3,5 kw.



На истото место беше и претходната клима, таков е станот секоја друга положба бара инсталацијата да поминува низ станот за да се поврзе со надвор. единица и би имало многу копање и поминување на кабли низ дневната или кујната. Вака инсталацијата поминува низ заграден ходник (скали) и надвор.единица е на убаво место речиси под покривот на место повлечено со што е комплетно покриена и неможе да ја врне итн. За другата соба и не очекувам да ја грее ќе ја греам со панелка, само ме интересираше дали воопшто е можно да се чувствува и таму топлина колку толку.
Seir
Зошто сметаш дека дури и дневната нема да се грее кога ќе падне под нула ??? Треба да има реална причина да неможe да загрее 30 кв инвертор од 3,5 kw.



На истото место беше и претходната клима, таков е станот секоја друга положба бара инсталацијата да поминува низ станот за да се поврзе со надвор. единица и би имало многу копање и поминување на кабли низ дневната или кујната. Вака инсталацијата поминува низ заграден ходник (скали) и надвор.единица е на убаво место речиси под покривот на место повлечено со што е комплетно покриена и неможе да ја врне итн. За другата соба и не очекувам да ја грее ќе ја греам со панелка, само ме интересираше дали воопшто е можно да се чувствува и таму топлина колку толку.
Druze ja pa mislam deka si utnal mestopolozba a ne jacinata da si ja stail kontra od sea ke si imal bolji benefit,a si mozel sigurno ova od iskustvo ti kazuvam.A toa deka bila skriena nadvoresnava vrska nema taa i e napraena da stoi nadvor na dozd i sneg.Mojata e na krov jaka stikla
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Prasanjeto ne bese nameneto konkretno za tebe, nego za celiot forum.
Jas ne sum ekspert za klimi megutoa logikata mi veli deka klimata zasteduva koga ke se postigne temperaturata i koga ke se namalat obrtaite/naponot/kapacitetot i sl, odnosno koga klimata ke pomine vo mod na odrzuvanje na temperaturata. Vo toj slucaj raboti so na primer 50% od kapacitetot i trosi 50% pomalku elekticna energija na primer (iako ne veruvam deka namaluvanjeto na kapacitetot e potrosuvackata e proporcionalno).
...
Od druga strana 5.5 nesomneno ke ja zagree prostorijata, i ke se prefrli na mod na odrzuvanje na tempraturata koga ke isporacuva 3.5KW. Odnosno ke raboti so nekoi si 60% od vkupniot kapacitet. Problemot e kolku el. energija ke trosi vo toj rezim?
Логиката ти е на место, но истата важи и за било кое грејно тело. И ел. греалки исклучуваат кога ќе ја постигнат бараната температура и фактички влегуваат во режим на одржување на темпертурата. Нормално, за тоа време додека не работат не трошат струја. Гледано за еден час, ќе работат со хх% од вкупниот капацитет и соодветно ќе потрошат струја.
А предноста кај климите е што за одредена потрошувачка на ел. енергија испорачуваат 2-4 пати повеќе топлинска енергија и само поради тоа се најекономични уреди за греење. Се останато се финеси.

3 киловати топлина се три киловати топлина, без оглед дали доаѓаат од клима уред, од конвертор, од радијатор, од ќумбе или од било што друго. Ако просторијата што се загрева има топлинска загуба помала од 3 киловати без проблем ќе се згрее. Ако топлинската загуба е поголема, никој од овие уреди нема да има капацитет да ја згрее.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Па како што минува времето од година за година се помалку има огревно дрво , што од др страна има и доста работа.1.Да ѓи набавиш 2.да ти ѓи сечат. 3 ѓи цепиш 4. ѓи редиш 5. премногу ѓубре се прави .па се распрашувам за тоа на пелети колку е исплатливо пошто е почиста и полесна варијанта . Али читам нешто околу тие печките било малко зафркнато со чистење, електроника што ти знам сервисери слабо имало и тн.
Zasto se mislis za peleti a ne za briketi?
So briketite ne treba nisto da menuvas, istiot sporet ke si go koristis, ni elektroniki zaebancii nisto.
Kaj moite pred 10-tina godini (uste i jas ziveev tamu) se greese prvo na drva godina-dve, no poradi istite pricini koi gi nabroja se prefrlivme na briketi. Prljanjeto si ostana (mozebi malku pomalku se prlja so briketite), no se drugo go snema. A i ista cena doagjaa so drvata, mozebi neznacitelna razlika.
Jas licno stvarno ne go razbiram konceptot so peletite, zosto se zaletani lugjeto po niv. Preskapi posebni pecki, elektronika, servisiranje.
Briketite se mnogu podobri.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
@matej2007 so zdravje da se sluzish so mitsuto.
Zemav skoro dve Lomo soLCLH kako shto mi rekoa vo Greemak.
Od nadvor koga ke zagledam,preku reshetkata za nadvoreshna edinica, se gledaat tri plavo-violetovi kabla na dnoto, pod ventilatorot,
blizu do ispusnoto crevo za vodata. Toa bi trebalo da e potvrda za LCLH kitot.
Malku go testirav edniot Lomo za ladenje na 2 septemvri, pa mozebi nekogo ke go interesira:

soba 20m2,..Lomoto go vkluciv vo 18:52 min , temperatura na 1 metar visina od podot e 29.5 stepeni.
Pocna da duva jako...po 3-4 minuti namali so duvanje a termometrot pokazuvashe 28 stepeni.
vo 18:59 pak namali so duvanje, edna brzina pomalku (postaven e fenot na auto) i pokazuva 27 stepeni.
termometrot ne e izlozen na promaja, malku e na strana da ne go faka duvanjeto od klimata.
19:04 temperatura okolu 26.5 stepeni.I ponatamu duva so ista brzina, da receme prva ako trgnal od treta.
Termometarot e vo delot na sobata poblisku do klimata, bidejki duva na sprotiven kraj i mislam deka e pomeradaven.
eve 19:07 pokazuva 26 stepeni. Izlegov vo hodnik i se oseca drasticno razlikata od tie 3-4 stepeni.
- ne mi e bash precizen termometrot, obicen e na crtki.
19:16 temperaturata e ista okolu 26 stepeni, ventilatorot isto vrti vo prva.
vsushnost koga podobro zagledav na termometro pokazuva 25.5 stepeni.
19:19 minuti mislam deka e na 25 stepeni. Sepak mi treba poasalen termometar od ovoj :)
19:21 siguren sum deka e 25 stepeni,,,, Kraj na testot :)
poglednav vo 19:24 chasot i temperaturata na termometrot pokazuva 24 stepeni....!!
slednite desetina minuti ostana na 24 i potoa ja iskluciv klimata.
Zaklucok e deka za okolu polovina cas ja namali temperaturata od 29.5 na 24 stepeni so toa shto po 7-8 minuti
se stabilizira na prva brzina so duvanje i postepeno ja namaluvashe temperaturata. Pretpostavka e ako klimata ne beshe
postavena na auto fen tuku na maksimalna brzina celo vreme, zadadenata temperatura ke ja postigneshe za pokratko vreme.
 
Член од
5 август 2015
Мислења
11
Поени од реакции
26
Овие од Грее Мак се лудило, секој различно кажува за Ломото дели има греачи на надворешна единица или не.. Како што веќе кажав, пред 2 недели свртев на телефон што им го најдов на сајтот и дечкото со кој разговарав рече дека нема греачи. Во понеделникот отидов до салонот кај Буњаковец да видам на лице место, кога они да ти работат до 16.00 часот.. Свртев на некој од мобилните телефони кој ги има на сајтот да прашам дали имаат друг салон кој работи покасно ама никој не ми се јави.. Дојдов дома и им пишав на инфо мејлот ако може да ми го напишат моделот на Ломото кој го продаваат и дали има LCLH кит и Ifeel функција. Вчера добивам одговор на мејлот од некоја Адријана Јосимовски со моделот на Ломото и на крај пишува: "Да, климата има LCLH кит и Ifeel фунција". Исто вчера ми се јавува повратно од мобилниот кој го вртев во понеделникот, ми вика сте ѕвонеле на овој број, и јас пак го распрашувам околу климата и дали има греачи, тој ми вика незнам треба да проверам. И вчера одам пак у салонот кај Буњаковец, ја прашувам истото девојката која работи таму, и она ми вика мислам дека нема...
Не ми е јасно како може еден да вика има, еден нема, еден незнае.. Како и да е, има - нема ние купивме една за кај мајка ми, уште да ни ја намонтираат :)
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
383
Поени од реакции
177
Како би ги подредиле:
1. www.elektrometal.com.mk/bela-tehnika-i-domakinstvo/elektricni-aparati-za-domakinstvo-sporeti-friz/klima-uredi/klima-ured-inverter-hyundai-ac180-eco-m-5-2-kw. цена 36000

2. http://hr.vivax.com/VIVAX-COOL-klima-uredjaji-ACP-18CH50AEGI-inv-51-kW-460.aspx цена 41000

3. http://hr.vivax.com/VIVAX-COOL-klima-uredjaji-ACP-18CH50AEFI-inv-51-kW-459.aspx цена 41000

4. https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_144&product_id=210036 цена 41500

Во цената е вклучена монтажата.
Однапред благодарам. (инаку ќе греам 40квадрати без фасада од куќа висина 265цм. со добра пвц дограма)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
потрошувачка , ладење 1090 (210-1380)W ,
греење 1055 (210-1480)W

Ме интересира што е ова во заградава пример 210?
Мојата клима ЛГ не е инвертер стара 13г. дали ке ја пуштам на Ниско, Средно и Најако потрошувачката е иста 1,3кw на саат,
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
потрошувачка , ладење 1090 (210-1380)W ,
греење 1055 (210-1480)W

Ме интересира што е ова во заградава пример 210?
Мојата клима ЛГ не е инвертер стара 13г. дали ке ја пуштам на Ниско, Средно и Најако потрошувачката е иста 1,3кw на саат,
Сам си даде одговор на прашањето...
Твојата е Он-Офф затоа има константна потрошувачка за разлика од инвертер климите кои имаат различни брзини на работа и со тоа и различна потрошувачка.
Или тоа во заградата 210 е всушност минималната потрошувачка.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Сам си даде одговор на прашањето...
Твојата е Он-Офф затоа има константна потрошувачка за разлика од инвертер климите кои имаат различни брзини на работа и со тоа и различна потрошувачка.
Или тоа во заградата 210 е всушност минималната потрошувачка.
210w на 1 час тоа е некако многу ефтино, се прашувам како дува климата на таа брзина и дали стоплува?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom