Најекономично греење и ладење

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
никој не ми одговори дали 3,5 ката од сет е добра за парите/гаранцијата?
или да одам со ломото?
Znaci pak nema odgovor na moeto prasanje.sega me faka inaet i nekoj raboti sto sakam da gi spodelam ne bi gi pisal.
Ebati forumot koga nekoj ke prasa nesto a drugite da go ignoriraat toa.
јас лани зимото приметив,беше -7 до -10,ја оставив цела ноќ да работи обична клима.
правеше дифрост ама моторот нонстоп работеше.и за среќа моја си дуваше топло :)
сега рачнунам да и ставам грејач позади на испаривач.има еден што става па ќе видиме како ќе биде зимово :)
So zdravje "novata" klima.
Pretpostavuvam te ignoriraa bidejki godina dena kako veke kupuvas klima. Super sto konecno se resi.


PS. Izvini ama morav da ti odgovoram.(y)[DOUBLEPOST=1441651260][/DOUBLEPOST]
Pravnickava mi rece deka e 12 meseci ako ti e od nekakva pomos po zakon
Zasto se mi se vrti vo glava deka 2 godini bese zakonska garancija za tehnika ako poinaku ne e navedeno.
No stom pravnik kazuva godina dena togas mozebi sum greska.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
So zdravje "novata" klima.
Pretpostavuvam te ignoriraa bidejki godina dena kako veke kupuvas klima. Super sto konecno se resi.


PS. Izvini ama morav da ti odgovoram.(y)[DOUBLEPOST=1441651260][/DOUBLEPOST]
ostaj gi,pederana,od zavidlk ne odgovaraat :)
Fala za odgovorot.jas sum takov ne se odlucuvam od prva.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
Ме интересира искуството на другите со греењето на друга соба со еден инвертер.
Еве како е кај мене поставено Ломото....Над влезната врата. klima na zid.JPG Се работи за надградба, односно станот се наоѓа веднаш под кровот на куќа од 3 спрата сосе мојот стан. Доле има постојано луѓе којшто греат зимоска. ПВЦ прозори на гипс картон со изолација, јужна страна комплетно. Од влезната врата се излегува по скали надоле. Скалите се затворени до доле. Помеѓу гипс картонот и кровот има изолација. Целосната квадратура на станот е 50 кв. На местото каде што имам сликано е дневната која е 20 кв сосе влезниот ходник и во продолжение (мое лево) по зидот е кујна 10 кв. Тоа е просторот којшто планирам (очекувам) да биде загреван од 3,5 kw инвертор.
Ме интересира што би можел да очекувам со останатите 2 простории (тоалет-се гледа вратата на сликата десно и спална-веднаш карши вратата од тоалетот, лепенка со дневната преку зидот којшто истотака се гледа десно)...
Дали би било реално при нормално студените денови да се почувствува топлина добиена од инвертерот во спалната и која би била очекуваната топлотна разлика ???
Во "грч" студените денови во спалната ќе догревам со панелка....
За тоалетот во најстуденото "ко преживи причаче" :drk:
Пред да го земам станов имаше кираџии којшто се грееле на обична Беко клима и панелки и велеа дека изолацијата е во ред и се чувствува топло (пријатно). Ги имам сметките за електрична енергија од изминатите две години и во најладните месеци (декември, јануари и фебруари)...опаааа 7000, 6700, 5800 денари.
Ваљда ќе заштеди нешто инверторот или ќе биде :shook::facepalm:...ЕВН :pistoldz: :kuracc:
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Ме интересира искуството на другите со греењето на друга соба со еден инвертер.
Еве како е кај мене поставено Ломото....Над влезната врата.Прегледај го приврзокот 128160 Се работи за надградба, односно станот се наоѓа веднаш под кровот на куќа од 3 спрата сосе мојот стан. Доле има постојано луѓе којшто греат зимоска. ПВЦ прозори на гипс картон со изолација, јужна страна комплетно. Од влезната врата се излегува по скали надоле. Скалите се затворени до доле. Помеѓу гипс картонот и кровот има изолација. Целосната квадратура на станот е 50 кв. На местото каде што имам сликано е дневната која е 20 кв сосе влезниот ходник и во продолжение (мое лево) по зидот е кујна 10 кв. Тоа е просторот којшто планирам (очекувам) да биде загреван од 3,5 kw инвертор.
Ме интересира што би можел да очекувам со останатите 2 простории (тоалет-се гледа вратата на сликата десно и спална-веднаш карши вратата од тоалетот, лепенка со дневната преку зидот којшто истотака се гледа десно)...
Дали би било реално при нормално студените денови да се почувствува топлина добиена од инвертерот во спалната и која би била очекуваната топлотна разлика ???
Во "грч" студените денови во спалната ќе догревам со панелка....
За тоалетот во најстуденото "ко преживи причаче" :drk:
Пред да го земам станов имаше кираџии којшто се грееле на обична Беко клима и панелки и велеа дека изолацијата е во ред и се чувствува топло (пријатно). Ги имам сметките за електрична енергија од изминатите две години и во најладните месеци (декември, јануари и фебруари)...опаааа 7000, 6700, 5800 денари.
Ваљда ќе заштеди нешто инверторот или ќе биде :shook::facepalm:...ЕВН :pistoldz: :kuracc:
Bidi sreken ako ja zgrees dnevnata uopste koga ke padne pod nula.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
Zdravo na site , zainteresiran sum da kupam klima ured inverter dali moze mala pomosh za koja klima da se odlucam:
1.Gree LOMO REGULAR GWH12QC-K3DNA5G
2.Vivax ACP-12CH35AECI

Klimata mi treba isklucivo za greenje na dnevna soba od 34m2, budzetot za klima mi e okolu 35000mkd so se montaza, pomognete da se odlucam okolu ovie dve a dokolu ima nesoo podobro za tie pari kazete

Eve nekolku sliki sto gi najdov za performansi na ovie dve klimi... (prvi 4 lomo, posledni 2 vivax)
lomo1.jpg lomo2.jpg lomo3.jpg lomo4.jpg vivax.jpg vivax1.jpg
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Ме интересира искуството на другите со греењето на друга соба со еден инвертер.
Еве како е кај мене поставено Ломото....Над влезната врата.Прегледај го приврзокот 128160 Се работи за надградба, односно станот се наоѓа веднаш под кровот на куќа од 3 спрата сосе мојот стан. Доле има постојано луѓе којшто греат зимоска. ПВЦ прозори на гипс картон со изолација, јужна страна комплетно. Од влезната врата се излегува по скали надоле. Скалите се затворени до доле. Помеѓу гипс картонот и кровот има изолација. Целосната квадратура на станот е 50 кв. На местото каде што имам сликано е дневната која е 20 кв сосе влезниот ходник и во продолжение (мое лево) по зидот е кујна 10 кв. Тоа е просторот којшто планирам (очекувам) да биде загреван од 3,5 kw инвертор.
Ме интересира што би можел да очекувам со останатите 2 простории (тоалет-се гледа вратата на сликата десно и спална-веднаш карши вратата од тоалетот, лепенка со дневната преку зидот којшто истотака се гледа десно)...
Дали би било реално при нормално студените денови да се почувствува топлина добиена од инвертерот во спалната и која би била очекуваната топлотна разлика ???
Во "грч" студените денови во спалната ќе догревам со панелка....
За тоалетот во најстуденото "ко преживи причаче" :drk:
Пред да го земам станов имаше кираџии којшто се грееле на обична Беко клима и панелки и велеа дека изолацијата е во ред и се чувствува топло (пријатно). Ги имам сметките за електрична енергија од изминатите две години и во најладните месеци (декември, јануари и фебруари)...опаааа 7000, 6700, 5800 денари.
Ваљда ќе заштеди нешто инверторот или ќе биде :shook::facepalm:...ЕВН :pistoldz: :kuracc:
Druze ti malku ko da si ja utnal mestopolozbata na klimava ili mi se cini kolku so te razbrav ako si sakal da da podgrevas ne da grees use nekoja soba.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
јас лани зимото приметив,беше -7 до -10,ја оставив цела ноќ да работи обична клима.
правеше дифрост ама моторот нонстоп работеше.и за среќа моја си дуваше топло :)
сега рачнунам да и ставам грејач позади на испаривач.има еден што става па ќе видиме како ќе биде зимово :)[DOUBLEPOST=1441621566][/DOUBLEPOST]
со здравје да си ја користиш.
пиши битни карактеристики за моделов.и зошто се одлучи за овој модел а не за Ломо?
има ли твојата i feel функција,грејачи како кај ломото?
на бугарски сајт гледам scop 3.8 на ломо а 4.0 на кози.
еве во грција грее кози

lomo неможам да го најдам ни кај бугарскиот ни кај грчкиот сајт.незнам зошто?
кај србиве има,и убаво си пишува грејач на компресор.....
Klimata mislam nema ifeel, pretpostavuvam ima razlicni verzii na cozy model. Se odluciv za cozy bidejki lomoto mi bese nadvor os budjet.
Klimata e mnogu licna, kako ogledalo e prednata maska, tivka e itn.
Za razlika od cozy-to na grckiot sajt, mojava klima e so poednostavno dajlinsko. Vo prilog sliki.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Здраво , барам искуство некој што се греел на дрва па потоа сменил на варијанта со пелети..? колку се исплаќа како се цените на каминот на пелетите( класа претспостаувам дека имат ) и тн. фала
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Здраво , барам искуство некој што се греел на дрва па потоа сменил на варијанта со пелети..? колку се исплаќа како се цените на каминот на пелетите( класа претспостаувам дека имат ) и тн. фала
2 страни поназад имаш пост дека за 75м2 1700евра дале за котел на пелети и вероватно си го прочитал, шо пак истото прашање...ај тој не го прашав ама еве ти одговори ни зашто би прешол од дрва на пелети за 1700? Те мрзи да цепиш и потпалуваш ?
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
2 страни поназад имаш пост дека за 75м2 1700евра дале за котел на пелети и вероватно си го прочитал, шо пак истото прашање...ај тој не го прашав ама еве ти одговори ни зашто би прешол од дрва на пелети за 1700? Те мрзи да цепиш и потпалуваш ?
Па како што минува времето од година за година се помалку има огревно дрво , што од др страна има и доста работа.1.Да ѓи набавиш 2.да ти ѓи сечат. 3 ѓи цепиш 4. ѓи редиш 5. премногу ѓубре се прави .па се распрашувам за тоа на пелети колку е исплатливо пошто е почиста и полесна варијанта . Али читам нешто околу тие печките било малко зафркнато со чистење, електроника што ти знам сервисери слабо имало и тн.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
јас мислам дека ова мицубишито на линков е многу подобар избор него ли ломото на гри, иако овој јапонецот е 9-ка повеќе верба имам во него, знам дека некој ќе каже дека само до -10 е, ама тоа што е напишано тоа е стварно 95% за наши услови, кај мене ја има истата цена како и на линкот точно 30К без монтажа е
http://www.electronica.gr/58B709D7.en.aspx
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
Bidi sreken ako ja zgrees dnevnata uopste koga ke padne pod nula.
Зошто сметаш дека дури и дневната нема да се грее кога ќе падне под нула ??? Треба да има реална причина да неможe да загрее 30 кв инвертор од 3,5 kw.

Druze ti malku ko da si ja utnal mestopolozbata na klimava ili mi se cini kolku so te razbrav ako si sakal da da podgrevas ne da grees use nekoja soba.
На истото место беше и претходната клима, таков е станот секоја друга положба бара инсталацијата да поминува низ станот за да се поврзе со надвор. единица и би имало многу копање и поминување на кабли низ дневната или кујната. Вака инсталацијата поминува низ заграден ходник (скали) и надвор.единица е на убаво место речиси под покривот на место повлечено со што е комплетно покриена и неможе да ја врне итн. За другата соба и не очекувам да ја грее ќе ја греам со панелка, само ме интересираше дали воопшто е можно да се чувствува и таму топлина колку толку.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
до кај 0с. верувам дека ќе го загрее целиот тој простор вклучувајки ја и спалната ама ќе треба да и зададеш 30 да не исклучи никогаш и да работи нон стоп фул по нашки кажано
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@vocko Druze nemaj gajle neka teraat seir Ok ti e 3.5ka za tie 30m2...tebe primarno ti e dnevna+kujna spalnata ne ke ja grees na 24, tamu ti treba 19-20 sto so poluotvorena vrata ke postigne, taman i klimata ti e tuka pred vratata od spalnata i ke prima del od toplinata samo ubavo nasoci ja desnata crna perka. Moze u najladnoto ke ti treba za spalnata panelka ama toa se 5-6 ili 10dena....ovie studentive bile so obicna klima a i spalnata verovatno celo vreme ja greele so panelka, koga ke gi soberes toa ti se 2 do 3Kw/cas zatoa im se tolku smetkite.[DOUBLEPOST=1441747210][/DOUBLEPOST]
Па како што минува времето од година за година се помалку има огревно дрво , што од др страна има и доста работа.1.Да ѓи набавиш 2.да ти ѓи сечат. 3 ѓи цепиш 4. ѓи редиш 5. премногу ѓубре се прави .па се распрашувам за тоа на пелети колку е исплатливо пошто е почиста и полесна варијанта . Али читам нешто околу тие печките било малко зафркнато со чистење, електроника што ти знам сервисери слабо имало и тн.
Za pocisto pocisto ke bide ama razmisli za nekoja kombinacija od klima u dnevna a drvata za po spalni...30/40% taka pomalku drva ke ti trebaat. I rasprasaj se za podno greenje, cenava od 1700 e premnogu za kotel poso za tie pari mozes cela kosulica i da ja izvadis ida stavis toplovodno podno greenje+laminat ili plocki znaci sve novo i da te fati primer 2000-2500evra ama posle podnoto bara 30C temperatura sto znaci dogodina 1/3 drva ke ti trebaat od tie sto sega gi kupuvas, redis, cepis za da gi zgrees radijatorite....Tetobvo/Gostiar prosetaj tamu se poupateni vo greenjevo na tvrdo gorivo, u skopje nekako potesko se primenuvaat novive tehnologii. Moze i kombinacija od podno vo delovi od stanot kaj sto imas plocki a radijatori kaj sto imas parket, pak se zasteduva.[DOUBLEPOST=1441747375][/DOUBLEPOST]
јас мислам дека ова мицубишито на линков е многу подобар избор него ли ломото на гри, иако овој јапонецот е 9-ка повеќе верба имам во него, знам дека некој ќе каже дека само до -10 е, ама тоа што е напишано тоа е стварно 95% за наши услови, кај мене ја има истата цена како и на линкот точно 30К без монтажа е
http://www.electronica.gr/58B709D7.en.aspx
Ama za koja kvadratura? Za tvoite 20m2 e Ok, za tie na vocko 30 ne e, ne pa za moite 40....pak zavisi kolkav prostor grees....mitsata edino sto e mitsa i pomalce kvarovi ke ima, u toa se slagam...ama deka ke gree ko 3.5ka 30il 40m2 malo sutra, edvaj tezi 24kg ako primeti, za u spalna e ok :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom