Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Дали некој е расположен да ми даде тренинг програма за мускулен раст.
Може и само примери, пошо заборавив како одприлика треба да се тераат.
P/P/L или бро сплит. Бирај од нет.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
179
Поени од реакции
158
Вежбав до пред една година у теретана(3-4 пати неделно) ама скоро цела година не сум бил, туку нешто малку вежбав по дома(склекови, стомачни, чучњеви итн). Би сакал да прашам со што е најдобро сега да почнам? Планирав bodyweight вежби за почеток (1-2 месеци) па натаму теретана. Од суплементи зимав козја сурутка, не знам дали да продолжам уште со неа. И ако може некоја вежба за "ширење" на рамења(пошто имам релативно мали)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
ако може некоја вежба за "ширење" на рамења(пошто имам релативно мали)
оваа група е проблем видливо веднаш да се зголемат посебно што по нивно вежбање, за разлика од други групи (гради, горни раце) промените не се така видливи за кратко време. Треба да си упорен, а за вежби би одбрал обавезно класична комплексна вежба dumbell shoulder press или military press (или со еднорачен тег на Смит машина) во комбинација со странично подигнување на тег плус задно за визуелно подобрување на задниот дел на рамото. И тежините треба да ги усогласиш, да не се премногу лесни.
Вон теретана за рамењата, воопшто за цел горен дел добро делува неколкуминутно т.н. shadow sparring со одредени тежини во рацете или вреќа за бокс.
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
P/P/L или бро сплит. Бирај од нет.
Моментално сум na P/P/L и не сум задоволен, не ме заморува доволно а одам пон-втор-сре-чет(одмор) и така по ред со еден ден одмор на секои 3 дена.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Моментално сум na P/P/L и не сум задоволен, не ме заморува доволно а одам пон-втор-сре-чет(одмор) и така по ред со еден ден одмор на секои 3 дена.
Во кој смисол не те заморува доволно? И со резултатите како стоиш?

Edit:
P-P-L-Rest-P-P-L_P-P-L-Rest-P-P-L или P-P-L-Rest_P-P-L-Rest?
 
Член од
20 август 2012
Мислења
1.426
Поени од реакции
448
Прашања не за поискусните туку за најискусните , бидејќи 4 години активно сум во овој спорт.

Под рамото или под мишки,кај што шири кожата,тс се појавуваат стрии,ми се покажа од вчера синоќ едно тврдо како брунче,е сеа прашање до вас да ли е тоа само некоја обична брунка или може да има нешто?
Фала.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Во кој смисол не те заморува доволно? И со резултатите како стоиш?

Edit:
P-P-L-Rest-P-P-L_P-P-L-Rest-P-P-L или P-P-L-Rest_P-P-L-Rest?
Со резултати стојам добро, кренав и на маса и на тежина со која што вежбам ама не се фокусирам на тоа пошо све што загубив последните 5 месеци додека невежбав се враќа.

Чутвувам дека можам повеќе и да кревам и да имам подобри резултати, мислам дека не ми е доволно.

Иначе п/п/л рест п/п/л рест п/п/л рест ....
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Со резултати стојам добро, кренав и на маса и на тежина со која што вежбам ама не се фокусирам на тоа пошо све што загубив последните 5 месеци додека невежбав се враќа.

Чутвувам дека можам повеќе и да кревам и да имам подобри резултати, мислам дека не ми е доволно.

Иначе п/п/л рест п/п/л рест п/п/л рест ....
Во овој случај можеш да пробаш со некоја по бодибилдерска програма со 30+ серии од сесија, ама имај во предвид дека брзо ќе те "прегори".

Лично би го оставил како што ти е, најнормално е со полесни тежини лабаво да ти биде се додека не дојдеш до претходниот максимум од кај што ќе имаш скроз нов прогрес.

Секако имаш и алтернативни опции- различно темпо (пр подолго спуштање на тегот) , pause sets, суперсерии, помалку одмор измеѓу серии итн.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Можно е студент да се посвети на бодибилдинг со ограничено време и достапни средства и притоа да гледа резултати?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.668
Можно е студент да се посвети на бодибилдинг со ограничено време и достапни средства и притоа да гледа резултати?
Е ова прашање за на милионер треба да го поставиш,а не тука.

Најдобрите резултати ги имав додека бев на факултет, денот кога започнав да работам стандардна работа со 8+ часа на ден, се поздравив и со бодибилдинг. АКо седиш во студентски дом веќе имаш покриеност на храната за нијанса, мој совет да си најдеш другарки што не јадат и да им ги купуваш боновите за по 0.2-0.3 (така правев јас и јадев по 12-15 000 бонови месечно, а студентскиот ти дава само 4000 со парите што ти ги плаќаш), е сега доаѓаш и до следен проблем (обично ти ограничуваат колку можеш да земеш и тука мора да се снаоаѓаш самиот, или спријатели се со тие во мензата, или пак шетај со точакот низ 1-2 студентски и собирај месо :) )
Ако ја обезбедиш храната, ти треба и место за тренинг со прифатлива цена, особено за Скопје (бидејќи се голем дел малку забегани со цените, мислат на Менхетен ги држат теретаниве).
Од суплементација доволно ти е само креатин монохидрат, ако се најде некој денар повеќе може и нешто плус.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Можно е студент да се посвети на бодибилдинг со ограничено време и достапни средства и притоа да гледа резултати?
Почнав прва факултет со 56 килограми.
Завршив факултет со 88кг, а немав година на квадрат.
Можно е, ако си го земеш како обврска, небаре втора по важност после факултетот, да видиш и повеќе од одлични резултати.
Ако идеш месец, месец одмараш, џабе ќе трошиш пари.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805

Земав вакво, добро ли е??

Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805

Не ми се смејте, дозеркава има 50 и 100мл граница.
А треба да пиам 65гр, како да ги измерам?


Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Не ми се смејте, дозеркава има 50 и 100мл граница.
А треба да пиам 65гр, како да ги измерам?


Sent from my MI NOTE LTE using Tapatalk
можеш окативно, малку 1-2мм над 50 мл. Или стави 4 цртки од 50-100.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom