ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Спаси се од срамот што го пишуваш, избриши си ги мислењата. Куртон еден 2ца припадници на ЕБР борејќи се за нашата татковина загинаа. Истите тие се од Албанска националност.
да бидеме реални,има оооогромна разлика од албанец староседелец до шип тар дојден од Косово во 99 година,па навака.

Менталниот склоп кај овие првите и овие вторите е многу различен,па и до некаде го разбирам момакот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ако они можат да протестираат сега против преголема употреба на сила, ЗНАЧИ да бидат ЦИНИЧНИ до максимум, ондак можам и јас. Мое право нели ? Нели исти права имаме а?
Ако некој јаде говна и ти ќе јадеш говна?
Дете, работата е да се издигнеш над нив а не да се спуштиш под нив.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
879
Поени од реакции
951
Ова е само моја желба и не знам колку е можно да се суспендира договорот со ЕУ за чување на границата од полицијата, па да се врати војската таму. Да се затвори границата колку што може подобро, а за такво нешто е способна само војската. Мислам тоа е најдобриот начин да се намали влегувањето на терористи. Колку и да се дејствува против нив овде тие постојано ќе добиваат поддршка и нови регрути од Косово.
Во 2001 армијата ја обезбедуваше границата и најпаметно беше тогаш да се направи минско поле.
 
T

templar55

Гостин
Спаси се од срамот што го пишуваш, избриши си ги мислењата. Куртон еден 2ца припадници на ЕБР борејќи се за нашата татковина загинаа. Истите тие се од Албанска националност.
Моментално болеснициве протестираат против оние што ги спасија вчера, идиоту еден.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Дај бе не им давајте до значење на вакви сељаци, Грујо или Заев бил виновен... без разлика кој е на власт, како Македонци треба да имаме една цел - Македонија. Кај Албанците, без разлика кој е на власт, целта е една и стрпливо си чекорат кон истата. Нормално дека не се за војна кога со еден мочан референдум за некоја година ќе ја отцепат Западна Македонија. За вие мочковците што глумите пацифисти, што мислите дека сте обединети со Албанците во уривање на некој ебан режим... ви предлагам секоја вечер пред спиење да ја разгледате листава. Продавајте им ја идеата за соживот на нивните семејства, дај бре освестете се пред да се најдете на таква листа вие-ние-јас-вашиот близок. Проколнати сме да ја делиме нашава земја со нив и тоа ни е доволна казна.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Сега живци ќе кинам со експертиве од типот шта би било кад би било боже боже.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.403
Поени од реакции
28.373
да бидеме реални,има оооогромна разлика од албанец староседелец до шип тар дојден од Косово во 99 година,па навака.

Менталниот склоп кај овие првите и овие вторите е многу различен,па и до некаде го разбирам момакот.
Да не ме сфатиш погрешно и јас сум против Косоварите. Едно е да плукаш косовар едно е албанец. Разликата кај нив е огромна и никако нема да го оправдам плукањето по албанците, во неговиот случај. Чисто за пример од сите дуканџии ти текнува кој не беше пипнат во Ѓорче кога беше за Ангел? Е, таквите ги бранам.
 
T

templar55

Гостин
да бидеме реални,има оооогромна разлика од албанец староседелец до шип тар дојден од Косово во 99 година,па навака.

Менталниот склоп кај овие првите и овие вторите е многу различен,па и до некаде го разбирам момакот.
Епа за ваше инфо Диво Насење е со 99% Косовари...името се кажува, да не се лажеме. Невино албанско население таму едноставно НЕМА.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Еве објасни ми ја пораката што е тогаш?
Легитимно имаат издадено 30 соопштенија последниве два месеци за тоа кој прави дестабилизација. Сеа човекот си рече "кој прави дестабилизација ќе заврши ко групата". Тоа што него му е смешно не значи дека не е таква пораката.
Е ај те молам не ме вовлекувај во сопствената матрица на внатрешно политички конспирации. Го гледав пресот, додуше колку што ми дозволи МРТВ, не видов ништо во изјавата од тоа што ти на пример се обидуваш да го инсинуираш.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
ДО СИТЕ "За жал, 8 полицајци го изгубија животот. Но, со нивната храброст тие спречија убиства, можеби на 8.000 луѓе. " - Има нешто нејасно? за што протестираат орките сега? Дај не бидете наивни од тоа дојдовме на ова
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.964
Поени од реакции
15.982
И сеа иде обратно, поранешниот генерал е платен од соросоидте и се така во круг.
ја чув 2001 дека еден од штабот ги издаде на една странска служба, а тие после преку сателитски мобилни на учк, позициите на волците на Вејце а исто беше и со Карпалак и после го пензионираа
 
Последно уредено:

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
ДО СИТЕ "За жал, 8 полицајци го изгубија животот. Но, со нивната храброст тие спречија убиства, можеби на 8.000 луѓе. " - Има нешто нејасно? за што протестираат орките сега? Дај не бидете наивни од тоа дојдовме на ова
Против што протестираат што мислиш ти ?
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ако не ви е јасно, слушнете го што кажа поранешниот генерал Илија Николовски кој покрај Панде Петровски важи за вистинска легенда во редовите на АРМ. Панде и Илија ги организираа двете најголеми воени акции во историјата на Македонија - МХ1 и МХ2 (Тетово и Куманово) и двете акции завршија со целосна победа на македонските сили (не ме фаќајте за збор, во Тетово АРМ мислам немаше никакви загуби и беше освоено Кале, а во Куманово двајца војници беа убиени).

Цитирам:
„Не знам кој е организаторот и кој ја контролира оваа криза, но имам чувство дека организаторот некои работи не ги предвидел и дека работите му излегле од контрола. Ги повикувам организаторите да превземат некои мерки и ова да не ескалира. Не сакам ни да помислам дека некој ја провалил полициската акција, но според бројот на жртвите кои се најавуваат, сакам да го изразам моето жалење дека некој полицајците ги изложил како живо месо", рече Илија Николовски по што од Канал 5 му го скратија интервјуто.

Има милион нелогичности и мислам дека сите ќе се сложите дека УБК потфрли затоа што оперативците требаше да знаат однапред кој стои зад ова, колку терористи се, како се наоружани и слично. Па уште пред месец-два Стојанче Ангелов јавно кажа дека е можно некој да направи ваква работа, зошто тогаш Јанкуловска и цел државен врв не реагираше сериозно, зошто му се потсмеваа? Тука потфрлија и се случи тоа што се случи, а после овие мрачни денови МОРА да одговараат!

Побогу, државниот врв го немаше цел ден вчера, зошто никој не даде изјава, зошто не излезе Груевски/Јанкуловска да му дадат насоки на народот од Куманово? И сега кој е крив, знае некој да каже? Што, и овие деца ќе бидат колатерална штета во матните политички игри?

Дечки, загинаа 8 луѓе од кои 2-ца лично ги познавав и не можам да ви ја опишам болката која што ја чувствувам овој ебан викенд. 8 загинати е ОГРОМНА бројка, значи ОГРОМНА, а Груевски и провладините медиуми прогласуваат победа. Па каква победа бе, говеда едни расипани?

Мое лично мислење е дека сето ова е исценирано, да се заплаши народот, да се предизвика тензија и да се дефокусира народот од вистинските проблеми. Кои се вистинските проблеми? На кого му одговара сега топ тема да биде Куманово, а не срањата од разговорите што ги објавува Заев? На кого му одговара да не се дознае вистината за името и за Монструм? На кого му одговара да стивнат протестите кои се интензивираа секој ден во девет градови во државава? Сите имате глава на рамената, запрашајте се и дојдете до заклучок!

Јас само ќе им посакам бавна и болна смрт на сите тие што го исценираа ова, сите тие што ги пратија дечкиве во смрт и на сите тие што ја зацрнија Македонија!

П.С. Кога сме кај УБК, МВР и АРМ, сите треба да знаете дека поседуваат висока технологија за следење. Во книгата „Сведоштва 2001“ од генерал Панде Петровски е објаснета акцијата за ослободување на Арачиново. Панде раскажува дека МВР и АРМ располагале со опрема која што ги детектира сите движења и од некој хотел (не ме фаќајте за збор) буквално знаеле каде се и што прават терористите. Само што сето тоа заврши со интервенција на НАТО, па не заврши акцијата до крај. Поврзете 2 со 2 и запамтете - убиени се осум луѓе, Бог да им душа прости...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom