Најекономично греење и ладење

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.142
Поени од реакции
15.108
Расипано е нешто,а најдобро е наместо да го поправаш да купиш нов наставок.менувањето е едностано,се одвртува горниот дел над вентилот и се монтира новиот(кошта околу 220-250) денари.И јас го имав овој проблем,кај мене беше до дихтунгот,ама јас го сменив целиот дел бидејќи не е скап.

Боцата си е боца и нема потреба да чепкаш на најзе.Ако и вентилот е расипан,смени го и него.овие се потрошни делови
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.998
Поени од реакции
36.009
Расипано е нешто,а најдобро е наместо да го поправаш да купиш нов наставок.менувањето е едностано,се одвртува горниот дел над вентилот и се монтира новиот(кошта околу 220-250) денари.И јас го имав овој проблем,кај мене беше до дихтунгот,ама јас го сменив целиот дел бидејќи не е скап.

Боцата си е боца и нема потреба да чепкаш на најзе.Ако и вентилот е расипан,смени го и него.овие се потрошни делови
Знам како се вади го одвртив и го гледав, единствено ме буни што на ептен малку кога е пуштена не го враќа, ми изгледа дека го имаат утнато отворот на наставокот каде што влегува и го враќа назад или како и да е. Ми е криво што еднаш само ја уклучив, ќе пробам да ми го сменат брачата на битпазар ако е можно не се ни познава дека е користен
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Да не забегаваме со вакви муабети,ја расипуваме темата.може да продолжете на пп

Што е разликата од ефтна и скапа инвертер клима?
Прашувам бидејќи има инвертери од 25000 и 50000 ден.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Да не забегаваме со вакви муабети,ја расипуваме темата.може да продолжете на пп

Што е разликата од ефтна и скапа инвертер клима?
Прашувам бидејќи има инвертери од 25000 и 50000 ден.
разликата е исто како да се возиш со југо и мерцедес
и со двете ќе стигнеш од А до Б точка , но со различен конфор
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.751
Поени од реакции
31.695
Ако ја употребуваме горната метафора, тогаш да -
и со југо и со мерцедес е можно да стигнеш од точка А до точка Б, но со таа разлика што ќе зависи од времето: ако е многу ладно или има многу магла, до точката Б може да дојдеш и на пролет. ;)

Сериозно, не може туку така да се симлифицира. Разликата е пред се во квалитет. Со сегашниве цени (поскапувања заради растот на доларот), 35к е појдовна цена на клими (со инвертор) кои можат да се наречат пристојни за греење.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.776
Поени од реакции
6.743
Не, не сум во можност да останам таму толку време а воедно и набљудувам работата на истата. Вратата кон останатите простории беше затворена.


Ајде, кажи ми да ти кажам :) За клима која примарно ќе ја користам за греење за ~1000 евриња, мојот став е:
1. MSZ-FH35VE - личен фаворит, топ класа на Митсу со супер карактеристики и задоволни потрошувачи. Ме двоуми фактот дали ќе ми биде доволна за моите ~35m2.
2. Ако ја баталиме таа, следен логичен и “побезбеден“ избор (од страна на финансиски и тех. карактеристки аспект) е RAS-16N3KV2-Е.
3. А во случај ако си екстра параноичен и обмислуваш стотици сценарија и шо не, би ја избрал необјасниво и веројатно непотребно поскапата RAS-18N3KV2-Е.

Земено дека се што разгледувам последниов период е околу FH35VE, знам дека си барам оправдување како би ја купил баш таа. Ама од друа страна никако не може да престанам да се сомневам во тоа дали ќе ми биде доволна, па без разлика на колку форуми читам, постирам, правам пресметки за загуба, и што не.
Ова последното беше нешто како disclaimer дека проблемот си лежи чисто во мене, и секоја чест на сите оние кои помагаат нонстоп со совети информации и воедно да трпат такви како мене. :toe:
Имам читано дека потребната моќност на климата се одредува ако површината која треба да се грее се подели со 10. Значи за површина од 35 кв. испаѓа грубо дека потребно ти е минимум 3.5 kW клима. Еве за посигурно нека биде нешто над таа бројка, до кај макс 4 kW. Има нешто точно во ова?
Ме интересира кога е најдобар период за купување инвертер? Дали воопшто постои период во годината кога може да се начека тн. мртов период кога побарувачката е помала, па со тоа да се издејствува некој попуст или да се начека промоција?
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Имам две нејасни прашања и мислам дека овдека заедно ке ги разјасниме.
Значи вака: се работи за две соби (детска и спална) од по одприлика 10квадрати во нова градба со 8цм стиропр на фасада и 4ри сезонски пвц прозори и двете соби се свртени кон запад со по еден надворешен зид.
Е сега откако ова зима (која уште не е заврсена иако е календарски пролет) ја поминав со VIVAX - ACP-12CH35GEYI веке и немам намера да барам друго решение за греење освен на клима, па прашањата ми се?
Дали за овие две соби за греење ке ми бидат доволни две седумки или подобро ке биде да се стави две деветки?
И второто прашање е дали е поисплатливо да се стави две одвоени за секоја соба посебно или еден мулти сплит систем од една надворешна и две внатрешни единици.
Спрема мене кога би се одлучил за милти сплит и да ставам седумки и да ставам деветки надворешната ке мора да биде осумнаеска, е сега ако ставам две седумки на надворешна осумнаеска дали ке има тешкотија тој компресор кога внатре би работела само една седумка (тешкотија мислам да се мачи на мали обртаи затоа што колку ке му треба работа на тој компресор од осумнаеска единица да задоволи седмица внатрешна, да не довага до чести дефросови затоа што по мене тоа ке биде предимензионирана комбинација). И дали е голема разлика во инвестиција за купување две посебни отколку една мулти сплит, бидејки за мулти сплит системите неможам никако да најдам како се движат цените на надворешна и внатрешна пооделно.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имам две нејасни прашања и мислам дека овдека заедно ке ги разјасниме.
Значи вака: се работи за две соби (детска и спална) од по одприлика 10квадрати во нова градба со 8цм стиропр на фасада и 4ри сезонски пвц прозори и двете соби се свртени кон запад со по еден надворешен зид.
Е сега откако ова зима (која уште не е заврсена иако е календарски пролет) ја поминав со VIVAX - ACP-12CH35GEYI веке и немам намера да барам друго решение за греење освен на клима, па прашањата ми се?
Дали за овие две соби за греење ке ми бидат доволни две седумки или подобро ке биде да се стави две деветки?
И второто прашање е дали е поисплатливо да се стави две одвоени за секоја соба посебно или еден мулти сплит систем од една надворешна и две внатрешни единици.
Спрема мене кога би се одлучил за милти сплит и да ставам седумки и да ставам деветки надворешната ке мора да биде осумнаеска, е сега ако ставам две седумки на надворешна осумнаеска дали ке има тешкотија тој компресор кога внатре би работела само една седумка (тешкотија мислам да се мачи на мали обртаи затоа што колку ке му треба работа на тој компресор од осумнаеска единица да задоволи седмица внатрешна, да не довага до чести дефросови затоа што по мене тоа ке биде предимензионирана комбинација). И дали е голема разлика во инвестиција за купување две посебни отколку една мулти сплит, бидејки за мулти сплит системите неможам никако да најдам како се движат цените на надворешна и внатрешна пооделно.
Каде има 7000BTU клими да купиш?
Со таква изолација и за таа квадратура би ти било сеедно навистина.

Мислам дека ќе те фати скоро исто, ако не и поскапо кога би одел со варијанта на мулти сплит систем.
Две одвоени клими ти е оптимално решение, плус кога би се случил некаков дефект би изгубил греење само во една соба.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Каде има 7000BTU клими да купиш?
Со таква изолација и за таа квадратура би ти било сеедно навистина.

Мислам дека ќе те фати скоро исто, ако не и поскапо кога би одел со варијанта на мулти сплит систем.
Две одвоени клими ти е оптимално решение, плус кога би се случил некаков дефект би изгубил греење само во една соба.

Во каталогот на Паком за 2014год за VIVAX моделитеhttp://www.pakom.com.mk/Portals/24/MAK_Vivax cool katalog_2014.pdf на 24страна има 700BTU модели
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@strelec80
Имам 18ка мултисплит (12+9) за 16 и 9м2 па ке ти одговорам од мое гледање на работите.
Мултисплитот го прават у некоја А енергетска класа, значи GEEI или Change варијанта.
Прашањето за инвестицијата...ако идеш со Vivax/Gree варијанта опремата ке те фати ИСТО како да купиш 2 12ки од истите марки. Таква 18ка во Грее варијанта кошташе лани околу 45000надворешната без монтажа, цената на внатрешните (зависи што ке избереш) имаш од 8000 за9ка Cozy до 15000 за каналска, во Вивакс варијанта треба да е и поефтино. Ако размислуваш за Тошиба Митсубиши или такво нешто цените се многу повисоки. Пример 12ка каналска внатрешна во Гри варијанта е 300еу а во бренд варијанта е 600еу, нема логика да е толку скапо, внатре сем вентилатор и водна пумпа другото е лим и кукиште, нема никаква врвна технологија од типот на компресор или незнам што за да кошта дупло.
Цената на монтажата е исто битна затоа што кај мултисплитот внатрешните(бакарот) може да се влечат за 18ката до 30 или 50метри во должина, 1м бакар е негде 10еу. Може да имаш и надополнување на фреон ако се премине должината до која нетреба дополнување.Така да зависи од должината каде треба да се монтираат внатрешните.
Разликата меѓу 7ца и 9ка од исти тип дали е 1000ден така да не размислувај за тоа, од повеќе KW снага внатре нема зијан, внатрешните и така не трошат, земи си две 9ки. Како опција може и една цела 18ка ама каналска како внатрешна да земеш па од неа со вентилациски црева и решетки да однесеш воздух во 2те спални па дури и во 3та соба ;) Така ке имаш помалку бакар за 1 внатрешна, но пак ке те фати исто заради цревото и решетките.
Е сеа за митот дали е попаметно/поефтино 2 клими или мултиспллит.
Мултисплитот позитивно има:
- една монтажа на надворешна наместо 2
- една единица за годишно сервисирање
- еден компресор за замена и сервис
- и најбитното, многу повеќе фреон во системот
За потрошувачката....
Троши како и било која 18ка од таа класа вероватно околу 700/800W у ладни денови. Е сеа, дали две 9ки вкупно би трошеле 700 до 800W односно просечно по 300-400W секоја посебно? Која марка клими и да ја гледаш секогаш помала потрошувачка има поголемата единица(18ка) од 2 помали со вкупно иста снага (2x9), значи за да ти трошат помалку двете 9ки треба да земеш две посебни Тошиби или Митси а 2 такви некоштаат заедно 1000еу.
Помалите знаеш и дека ке имаат многу помал изменувач, почести дефрости, послаби компресори, помалку фреон и поспоро ке постигаат и одржуваат Т па и повеќе ќе трошат. За примарно греење секогаш подобра е да се земе габаритно поголема единица.
Како стартна инвестиција мултисплитот е голема инвестиција, но ако почнеш со една 12ка пример како што е чест случај тука, па после земеш втора па трета....нема шанси 2 или 3 да трошат исто или помалку од мултито, а инвестицијата пак на крајот ке фати исто само што така е на 2-3 рати поделена.
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
@strelec80
Имам 18ка мултисплит (12+9) за 16 и 9м2 па ке ти одговорам од мое гледање на работите.
Мултисплитот го прават у некоја А енергетска класа, значи GEEI или Change варијанта.
Прашањето за инвестицијата...ако идеш со Vivax/Gree варијанта опремата ке те фати ИСТО како да купиш 2 12ки од истите марки. Таква 18ка во Грее варијанта кошташе лани околу 45000надворешната без монтажа, цената на внатрешните (зависи што ке избереш) имаш од 8000 за9ка Cozy до 15000 за каналска, во Вивакс варијанта треба да е и поефтино. Ако размислуваш за Тошиба Митсубиши или такво нешто цените се многу повисоки. Пример 12ка каналска внатрешна во Гри варијанта е 300еу а во бренд варијанта е 600еу, нема логика да е толку скапо, внатре сем вентилатор и водна пумпа другото е лим и кукиште, нема никаква врвна технологија од типот на компресор или незнам што за да кошта дупло.
Цената на монтажата е исто битна затоа што кај мултисплитот внатрешните(бакарот) може да се влечат за 18ката до 30 или 50метри во должина, 1м бакар е негде 10еу. Може да имаш и надополнување на фреон ако се премине должината до која нетреба дополнување.Така да зависи од должината каде треба да се монтираат внатрешните.
Разликата меѓу 7ца и 9ка од исти тип дали е 1000ден така да не размислувај за тоа, од повеќе KW снага внатре нема зијан, внатрешните и така не трошат, земи си две 9ки. Како опција може и една цела 18ка ама каналска како внатрешна да земеш па од неа со вентилациски црева и решетки да однесеш воздух во 2те спални па дури и во 3та соба ;) Така ке имаш помалку бакар за 1 внатрешна, но пак ке те фати исто заради цревото и решетките.
Е сеа за митот дали е попаметно/поефтино 2 клими или мултиспллит.
Мултисплитот позитивно има:
- една монтажа на надворешна наместо 2
- една единица за годишно сервисирање
- еден компресор за замена и сервис
- и најбитното, многу повеќе фреон во системот
За потрошувачката....
Троши како и било која 18ка од таа класа вероватно околу 700/800W у ладни денови. Е сеа, дали две 9ки вкупно би трошеле 700 до 800W односно просечно по 300-400W секоја посебно? Која марка клими и да ја гледаш секогаш помала потрошувачка има поголемата единица(18ка) од 2 помали со вкупно иста снага (2x9), значи за да ти трошат помалку двете 9ки треба да земеш две посебни Тошиби или Митси а 2 такви некоштаат заедно 1000еу.
Помалите знаеш и дека ке имаат многу помал изменувач, почести дефрости, послаби компресори, помалку фреон и поспоро ке постигаат и одржуваат Т па и повеќе ќе трошат. За примарно греење секогаш подобра е да се земе габаритно поголема единица.
Како стартна инвестиција мултисплитот е голема инвестиција, но ако почнеш со една 12ка пример како што е чест случај тука, па после земеш втора па трета....нема шанси 2 или 3 да трошат исто или помалку од мултито, а инвестицијата пак на крајот ке фати исто само што така е на 2-3 рати поделена.


Еве ја понудата на Адванс Медија, многу слична со твојата претпоставка ;)

Nadvoresna edinica Vivax ACP-18COFM50AECI – Rab. Podracje od -20 do + 50 stepeni: Ladenje 5280W; Greenje 6150W; Ladenje A+ klasa, Greenje A klasa; SEER 5,8, SCOP 3,8: cena: 44990 denari
Vnatresni edinici: Vivax ACP-09CIFM25AECI : 9000BTU, Indoor sound power level 54db; Indoor air flow (m3/h)(Hi/Mi/Lo):440/350/250 – cena: 8500 denari po parce
Vkupno znaci cenata bi bila 61990 denari, bez vklucena montaza cija cena ja odreduva monterot.

Isto taka, imame uste eden predlog za Vas. Se raboti za poednostavno resenie + poevtino za nijansa.
Vi predlagame da zemete 2 standardni klima inverter klima uredi so 2,5kW jacina. Moze da odberete od ovie modeli:

Vivax ACP-09CH25AEGI - 10000BTU, A+ klasa, SCOP 4,0; SEER 5,8; BIO filter, -15°C do + 50; 2930W ladenje i greenje –24490 denari

Vivax ACP-09CH25AECI - 10000BTU; A+ klasa, SCOP 4,0; SEER 7,0; WiFi, Ionizator, BIO filter, Condenser and compressor's heaters, I Feel (follow me), -15°C do + 50 C – 29990 den.

Значи како што ми изгледа ке излезе пак твојата претпоставка што ја напиша на крај, бидејки и не сум баш во состојба да искеширам 62000ден (+ трошоците за монтажа едно 5-6000ден сигурно на мала рака) барем во наредните 4-5год и најверојатно ке одам на втората варијанта парче по парче.
Сепак ти благодарам за исцрпната информација (y)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.776
Поени од реакции
6.743
Чекај малку, цениве на инвертер климиве се посебно надворешна, посебно внатрешна единица? :cautious: Никаде не сретнав такво нешто по ценовници...
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Чекај малку, цениве на инвертер климиве се посебно надворешна, посебно внатрешна единица? :cautious: Никаде не сретнав такво нешто по ценовници...

Посебно одат цените само за мулти сплит системите.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Мулти-сплит? Може накратко објаснување што е тоа?

images.jpg multisplit-shema.jpg
Еве сликовито што е мулти сплит систем, една надворешна единица со повеќе внатрешни единици, со можност за комбинација на различни модели и моќности.
Јас толку можам да ти кажам за подетално ке си се обратиш до постручни лица одека на форумот бидејки и јас како тебе сум аматер за вакви работи ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom