Најекономично греење и ладење

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Го купив тајмеров денес со намера да го користам на панелка од 3000 w. Прашав во продавницата дали се добри за таа намена, ми рекоа дека луѓе ги користеле и биле презадоволни. Арно ама кога го отворив дома упатството во него пишува, греалки и сл. уреди не смеете да ги оставате без надзор додека се вклучени. Производителот препорачува таквите уреди да не ги приклучувате во уклопниот часовник.
Дали има некој искуство со користење на ваков тајмер + грејно тело? Да го користам или не? Ме фати шубе.
Јас користам неколку години, нема никаков проблем. Деклариран е на 16 ампери, што значи можеш да приклучиш потрошувач до 3,5 киловати.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.243
Што има апаратчето од Анхоч за мерење, внатре во него. Има ли некоја батерија ? Не покажува ништо на дисплејот, а неможам да го отворам, запечени се шрафовите. Дали да се мачам да пробувам да го отворам за да сменам батерија или едноставно толку му бил векот ?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Nema baterija tuku kondenzator so mal kapacitet, koj se nabija so 220 V i "drzi" kako baterija den dva, isto kako vo starite VHS video rekorderi. Stavi go vo struja i "baterijata" e spremna za nekolku sekundi. Ako posle stavanje vo struja ne doadja displejot, toa samo znaci deka e vo defekt, imas garancija od 6 meseci (smesno e zakonot veli so izdavanje na fiskalen racun MORA da e DVE godini). Nemoj da go otvaras NEMA baterija samo ce ja ponistis garancijata....Za da go otvoris ti treba specijalen strafciger koj sam mozes da go napravis ako razmislis, strafovite ne se zapeceni tuku imaat specijalna glava ( mislam deka bese samo eden takov). Inace ne mu smeta da e postojano na napon, za da ne mora povtorno da go kalibriras.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.243
Ма кој ќе се е_ава за 1000 денари сеа :icon_mrgr: Иначе не функционира и кога е уклучен во струја така да најверојатно е во дефект. Ајде барем знам колку ми троши климата и панелот, али неможев да му одговорам на еден член од форумов кој ме праша колку кв троши печката на пелети која има вентилатор и греач, па ете нека извини.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Togas probaj da go otvoris, postoi golema verojatnost bas kondenzatorot-baterija da e vo kratok spoj i normalmo uredot ne se pali. Se secavam na VHS videata znaese cesto pati da se sluci bas toa i videoto e mrtvo. Samo izvadi go kondenzatorot ako ustanovis deka e vo kratok spoj ( nema da gi zacuva podatocite ako e von mreza). Ce go prepoznaes, obicno se zeleni ili plavi i stojat ispraveno, mi se cini se mnogu pomalku od 1 mikroF na 220v izolacija.
Postoi moznost da si go koristel na struja preku 16 A ili na ured so instalirana moc pogolema od 3680VA, pa doslo do gorenje na osigurac, ako go ima ili do potpolno unistuvanje.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
@bakigvg а иначе што имаше приклучено на мерачот, koга рикна... Да знаеме колку W e реалната граница, и што може безбедно да се мери?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Jas sega od 1-02-2015 go prikluciv bojlerot od 80l na Rade Koncar od amzovo vreme. Na moe iznenaduvanje pokaza deka vlece i do 3.400 W. Bas me zainteresira koj mi lapa tolku struja vo stanov ( mi dojde smetka od 8000 den, doduse za 35 dena). Gledam deka ako nikoj ne se kape, samo za licna higiena, 3 clena, staven na sredna vrednost, taman da se iskape eden dobro, sekoja noc lapnuva 1.5 Kw x 3.3 = 5 den x 30 = 150 den. Ova e bez kapenje, so kapenjata ce vidime kako ce odi.
Bojlerot ima dobra dosta debela izolacija i zatoa ne mi se frla. Ne mi se frla uste od edna pricina: po useluvanjeto vo stanot nekade 1987 god, na dve godini morav da smenam 3 pati bojler, poradi visokiot pritisok od ( jas sum na prv sprat) od 5-6 bari na pumpata od hidroforot, se dupnuvaa kazanite.I sto napraviv, kupiv nov kazan za R. Koncar, go odnesov vo Tane Caleski kaj mojte prijatelcinja vo Kicevo, tie toplo go pocinkaja ( celiot go brcnaja vo rastopen cink) , ne ona galvansko stranje od 15 mikrona zastita, tuku ubavo oblaganje so nekolku milimetri cink. Eve go bojlerot raboti vece preku 20 godini.... samo ete me iznenadi so tolkava snaga, gledam segasnive se ili 2 ili 2.5 Kw.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
18
Поени од реакции
5
Moze nekoj da mi kaze nekoe mislenje za vivax GEYI serija 3.5ka. Spored opisot e odlicna no se somnevam dali moze da zadovoli greenje (primarno) za kvadratura od 37m2 (dnevna soba) i razmisluvanje vo odnos cena 44000 i kvalitet (3 godini garancija od strana na serviser). Fala odnapred
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Moze nekoj da mi kaze nekoe mislenje za vivax GEYI serija 3.5ka. Spored opisot e odlicna no se somnevam dali moze da zadovoli greenje (primarno) za kvadratura od 37m2 (dnevna soba) i razmisluvanje vo odnos cena 44000 i kvalitet (3 godini garancija od strana na serviser). Fala odnapred
Jas gream ista kvadratura so 3.5 Vivax GEEI (inverterot od sredna klasa, so GREE kompresor), go zemav lani negde avgust. Eve zimava ja isterav odlicno, gi izdrza bez problem i najglemite studovi i bev odlicno stopleni doma (dnevna + trpezarija + kujna, 39m2). Da napomenam samo, imam odlicna izolacija, 15 tervol na site dzidovi i tavanot, novi PVC prozorci, inalu stanot e potkrovje, so 2 i pol nadovresni dzida (2 i pol ,bidejki kujnata mi e od taa pola strana so nadovresen dzid, dodeka ostatokot od dnevnata ne e).

Edinstveno primetiv, koga bese gusta magla, pravese pocesto defrost, sto e normalno. Nemam od Ahoch merac, no struja trosev za noemvri, dekemvri i eve sega januarskata stigna, po okolu 2000-2400 denari vkupno za se (2ca doma celo vreme, bojlerot non-stop uklucen, normalno masina za alista, masina za sadovi, TV i sl). Koga bese naj ladno, vo spalnata plus uklucuvav grealka 15-20 min pred legnuvanje da se kaci do kaj 18-19 stepeni i ja gasev.

MIslam deka so GEYI bi trebalo da bides uste pozadovolen.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Jas sega od 1-02-2015 go prikluciv bojlerot od 80l na Rade Koncar od amzovo vreme. Na moe iznenaduvanje pokaza deka vlece i do 3.400 W. Bas me zainteresira koj mi lapa tolku struja vo stanov ( mi dojde smetka od 8000 den, doduse za 35 dena). Gledam deka ako nikoj ne se kape, samo za licna higiena, 3 clena, staven na sredna vrednost, taman da se iskape eden dobro, sekoja noc lapnuva 1.5 Kw x 3.3 = 5 den x 30 = 150 den. Ova e bez kapenje, so kapenjata ce vidime kako ce odi.
Bojlerot ima dobra dosta debela izolacija i zatoa ne mi se frla. Ne mi se frla uste od edna pricina: po useluvanjeto vo stanot nekade 1987 god, na dve godini morav da smenam 3 pati bojler, poradi visokiot pritisok od ( jas sum na prv sprat) od 5-6 bari na pumpata od hidroforot, se dupnuvaa kazanite.I sto napraviv, kupiv nov kazan za R. Koncar, go odnesov vo Tane Caleski kaj mojte prijatelcinja vo Kicevo, tie toplo go pocinkaja ( celiot go brcnaja vo rastopen cink) , ne ona galvansko stranje od 15 mikrona zastita, tuku ubavo oblaganje so nekolku milimetri cink. Eve go bojlerot raboti vece preku 20 godini.... samo ete me iznenadi so tolkava snaga, gledam segasnive se ili 2 ili 2.5 Kw.
На бољерите иде подоста енергија. Колку и да е добра изолацијата (а кај денешниве бољери е за никаде), пак загубите се големи. Ете твојот бољер има добра изолација, а пак загубите се солидни: по твоите пресметки пасивно ти цица некои 4.500ден месечно.

Јас уште се мислам што бољер да земам. Се распрашував и читав по форуми и ова се фактите: Леов се ѓубре (ама барем се евтини), Аристон е очигледно субстандарден и има страње изолација, Горење се прескапи и исто имаат лоша изолација, Тинг се уште поскапи и исто имаат слаба изолација (25мм полиуретанска пена е подобро од изолацијата на другите, ама сеуште ступидно малку излација која за да се зголеми за некои 50мм ќе коштала 2-3% од цената на целиот бољер)... ама барем имаат иноксен казан, а тоа е добра работа, само не знам дали вреди за дуплата цена што ја имаат.

Сега се мислам на Тинг да им нарачам само казан со грејач, и да го опшијам со некои 20см тервол (па да го затворам во некој поцинкуван лим). Просторот не е некој проблем, можам да ја сместам таа импровизација еден спрат погоре, во бањата на поткровјето па дури и на самиот под.

Проточни бољери не ми се земаат, доста луѓе се жалат на кварови после одредено време... кварови кои резултираат со фрлање на бољерот.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Ne znam kako izracuna 4.5k den deka lapa....Rekov samo za licna higiena ce potrosi smesni 150 den na mesec, a zakapenje ce vidime ponataka, samo tri dena e na test.
Inace maliot od 5l go testirav letovo ispadna deka trosi 700-800 den/mesec, sega vo zima sigurno e preku 1000 den.
Izgleda deka 80l trosi pomalku struja, mozebi poradi toa sto sme povece po jadenjeto nego po kapenjeto
, ha, ha, ha...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Moze nekoj da mi kaze nekoe mislenje za vivax GEYI serija 3.5ka. Spored opisot e odlicna no se somnevam dali moze da zadovoli greenje (primarno) za kvadratura od 37m2 (dnevna soba) i razmisluvanje vo odnos cena 44000 i kvalitet (3 godini garancija od strana na serviser). Fala odnapred
Ista takva GEYi ima clenot @strelec80 pobaraj gi negovite postovi ponzad vo temava...
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
На бољерите иде подоста енергија. Колку и да е добра изолацијата (а кај денешниве бољери е за никаде), пак загубите се големи. Ете твојот бољер има добра изолација, а пак загубите се солидни: по твоите пресметки пасивно ти цица некои 4.500ден месечно.

Јас уште се мислам што бољер да земам. Се распрашував и читав по форуми и ова се фактите: Леов се ѓубре (ама барем се евтини), Аристон е очигледно субстандарден и има страње изолација, Горење се прескапи и исто имаат лоша изолација, Тинг се уште поскапи и исто имаат слаба изолација (25мм полиуретанска пена е подобро од изолацијата на другите, ама сеуште ступидно малку излација која за да се зголеми за некои 50мм ќе коштала 2-3% од цената на целиот бољер)... ама барем имаат иноксен казан, а тоа е добра работа, само не знам дали вреди за дуплата цена што ја имаат.

Сега се мислам на Тинг да им нарачам само казан со грејач, и да го опшијам со некои 20см тервол (па да го затворам во некој поцинкуван лим). Просторот не е некој проблем, можам да ја сместам таа импровизација еден спрат погоре, во бањата на поткровјето па дури и на самиот под.

Проточни бољери не ми се земаат, доста луѓе се жалат на кварови после одредено време... кварови кои резултираат со фрлање на бољерот.
Jas sum od Ariston TI-SHAPE100 100 litarski prezadovolen, i ako bi se rasipal pak bi zel od Ariston. Ne sum gledal kakva izolacija ima ama voopsto ne gubi toplina, ednostavno fenomenalen. Od toa sto sum prezadovolen i za vo selo za vikendickata zedov ariston od najmaleckite za vo kujna pa i on ima metalen kazan za razlika od site plastikaneri kako gorenje koncar... Sega se i pomoderni i poskapi za zal tie so digitalen display
Mojot e kako na slikata samo 100l pogolem
 

Kajgana Shop

На врв Bottom