Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Левиатан е баш она депресивен филм... Ме потсети на ситуацијата во која ние се наоѓаме сега.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Го изгледав Leviathan. Таа е таа руска депресија. Одлична кинематографија има филмот. Ме потсети на она македонското "абе што и да прават, душата не можат да ми ја земат".
Тежок, не се заборава.
Дај торент три дена неможам да го најдам на kickass. Инаку кога сме кај руски филмови немам гледано многу, али 9th company, Russian Ark и Stalingrad(2013) се ремек дела. Иако новиот Сталинград не доби добри критики, го изгледавме лани со моите и ептен ми се допадна.(y) Иако као Пољаците се на едно исто удираат, војна и депресивни потресни приказни. Нема добри трилери.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Како се викаше рускиот филм за втора светска војна што има голем рејтинг, го нема на убава снимка па не ми се гледаше така
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Ме интересира ваше мислење за The Captive(2014). Ми личи на Prisoners, има некоја слична приказна па затоа си реков да ве прашам вас ко филмаџии :)
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Дај торент три дена неможам да го најдам на kickass. Инаку кога сме кај руски филмови немам гледано многу, али 9th company, Russian Ark и Stalingrad(2013) се ремек дела. Иако новиот Сталинград не доби добри критики, го изгледавме лани со моите и ептен ми се допадна.(y) Иако као Пољаците се на едно исто удираат, војна и депресивни потресни приказни. Нема добри трилери.
Барај на zamunda, овој го има Leviathan.2014.720p.WEBDL-HDCLUB
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Како? :D
Сум видел многу подобри филмови кои ја тестираат религијата, во Ida не знам што пропуштив. Ништо не ме привлече во филмот, освен сцената кога Ида се вртеше во завесата и кадрите во кои и се истакнуваат очите и погледот. Полска и тој период ми се далеку од познати, никако не ми легна амбиентот... Не знам стварно. :nesumjas:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Како се викаше рускиот филм за втора светска војна што има голем рејтинг, го нема на убава снимка па не ми се гледаше така
Come and see да не го бараш?

Мене на него ми асоцира пошто партали е филмот.
 
G

grande-juve

Гостин
На Ida му иам даено 7,5, најмногу ради кинематографијата, а и како беше преставено да ставиш нешто чисто и невино во денешниов свет... Али Џимеј е во право, има доста слични, а подобри филмови, пример Viridiana, одличен.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Ме интересира ваше мислење за The Captive(2014). Ми личи на Prisoners, има некоја слична приказна па затоа си реков да ве прашам вас ко филмаџии :)
Премногу влече на присонерс
Имаше еден коментар најутуб вика многу педофили во холивуд :pos:
Актерите се трудеа да го дадат максимунот од себе да глумат трогателност,да создадат некоја напнатост,моменти на исчекување,имено педофилот-грабнувачот како год премногу се трудеше да влезе у фазон на моменти она сакаше да се изгуби да биде свој што се вика нешто учел некој потези ама океј е онака да не го ругаме детективот добар е дечкото треба да се пушта за филмови вака има некоја жичка (y)Премнгу клишеа,премногу штуро,дупки у сценаријо што да ти кажам ...

7-10

Stalingrad(2013) се ремек дела.
:pos:ќе те викам брат ако продолжиш така



 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.795
Поени од реакции
33.611
X Men: First Class - фил-ми-ште! Во рангот на трилогијата на Нолан за Бетмен и до сега од изгледаните - најдобриот од X Men франшизата. Ако ве интересира, еве до кај сум со суперхероите: http://boxd.it/k0y4
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.318
^ Што така слабо Мен оф Стил ти се допаднал ? :)


Искрени постери/наслови за филмовите што се номинирани за најдобар филм:








 

Kajgana Shop

На врв Bottom