Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Каде си го видел Јанко да дебатира со научници?

Ама добро, нема врска секој со своите сфаќања, нели.
За мене е сериозна работа проповедувањето на бракови со 9 годишни деца, силувања, репресија, убиство на неверниците, за тебе еве не се. Секој со своите убедувања...
Пред еден месец или нешто повеќе, на Јанко му гостуваше некој астроном и Јанко објаснуваше подобјаснуваше и даваше генијални заклучоци за црните дупки, за ѕвезди, за ширењето на вселената...
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
sepak za ovie luge se znaese deka imase vina kaj niv
a zosto svetot brzo gi zaborava drugite nacii i veri sto pravat?
primer sto napravija ruskata armija so holandskiot aviot MH17 site tie luge bea nevini.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не поставувам прашања, посочувам логички заклучоци. Ти си убеден дека вината е во западот бидејќи според тебе тој е причинител за појавата на фундаментализмот. Јас мислам дека причината за тоа е самиот ислам и муслиманите. Аргумент за мојот став се ставовите на самите муслимани на форумов, во државава и во светот. Имаш конкретни ставови каде овој чин го сметаат за праведно бранење на чест.... Ако фундаментализмот е креација на западот, чија креација се ваквите ставови? Дали ако западот вештачки создаде фундаментализам во Македонија што ќе се базира на омраза кон....еве да речеме турбофолкери, дали ти ќе прифатиш да бидеш дел од тој фундаментализам? И дали ако дозволиш, вината нема да биде подеднакво твоја, без разлика кој ја промовирал таа омраза?
Појавата на исламскиот фундамендализам е директен производ геополитичките пресметки со СССР, тоа не го измислувам ја овде на форумот туку одамна отворени досијеа на воените архиви на САД и јавно познато, пишувано, снимано документарци, изјави од неговите оригинални креатори.
Доколку имаш сеуште живи “изумители“ кои без грижа на совеста си ги припишуваат заслугите за нивната креација, како тоа се обидуваш да занемариш очигледни пропусти во твоите “логички“ заклучоци.
For half a century the United States and many of its allies saw what I call the "Islamic right" as convenient partners in the Cold War. ... In the decades before 9/11, hard-core activists and organizations among Muslim fundamentalists on the far right were often viewed as allies for two reasons, because they were seen a fierce anti-communists and because they opposed secular nationalists such as Egypt's Gamal Abdel Nasser and Iran's Mohammad Mossadegh. ...

Would the Islamic right have existed without U.S. support? Of course. But there is no question that the virulence of the movement that we now confront -- and which confronts many of the countries in the region, too, from Algeria to India and beyond -- would have been significantly less had the United States made other choices during the Cold War.


It should by now be generally accepted that the Soviet invasion of Afghanistan on Christmas Eve 1979 was deliberately provoked by the United States. In his memoir published in 1996, the former CIA director [and Defense Secretary in the George W. Bush and Obama administrations] Robert Gates made it clear that the American intelligence services began to aid the mujahidin guerrillas not after the Soviet invasion, but six months before it. In an interview [in 1998] with Le Nouvel Observateur, President Carter's national security adviser, Zbigniew Brzezinski, proudly confirmed Gates's assertion. "According to the official version of history," Brzezinski said,
CIA aid to the mujahidin began during 1980, that's to say, after the Soviet army invaded Afghanistan. But the reality, kept secret until now, is completely different: on 3 July 1979 President Carter signed the first directive for secret aid to the opponents of the pro-Soviet regime in Kabul. And on the same day, I wrote a note to the president in which I explained that in my opinion this aid would lead to a Soviet military intervention.

Asked whether he in any way regretted these actions, Brzezinski replied: "Regret what? The secret operation was an excellent idea. It drew the Russians into the Afghan trap and you want me to regret it? On the day that the Soviets officially crossed the border, I wrote to President Carter, saying, in essence: 'We now have the opportunity of giving to the USSR its Vietnam War.'"

The U.S. provided Pakistan with $3.2 billion, and Saudi Arabia bought weapons from everywhere, including international black markets, and sent them to Afghanistan through Pakistan's ISI.


Има цело едно четиво на западен медиум:
http://www.huffingtonpost.com/akbar-ganji/us-jihadist-relations_b_5542757.html

Кому било позната “ал каеда“ во Европа пред 90тите, кои Албанци мафтале порано знамиња на Ал Каеда, кои муслимани во европа правеле терористички напади во името на Алах, кога тоа некој муслиман кој го знаеш се поистоветувал со некакви радикални исламски идеологии?

Премногу е јасен одговорот кој задолжен за оваа “комерцијализација“ на исламскиот тероризам и издигнување на неговата популарност.
Експанзијата на радикалните убедувања е и понатаму прашање на постигнато убедување, чие потекло е многу лесно да се следи, кој финансира, кој обучува, кој пропагира и кому најмногу одговара наметнување своја верзија на исламот која ќе му овозможи контрола на исламскиот свет.


President Reagan, in partnership with the Congress, led by Democrats, who said, "You know what? Sounds like a pretty good idea! Let's deal with the ISI and the Pakistani military, and let's go recruit these Mujahedin! That's great! Let's get some to come from Saudi Arabia and other places, importing their Wahhabi brand of Islam, so that we can go beat the Soviet Union!"

Не знам кому фали логика после цитатов.

Со новата генерација балкански муслимански свештенци школувани во Саудиска Арабија и Египет и стотици милиони долари од богати донатори за изградба на школи и медреси на Балканот се повеќе ќе се брише разликата меѓу традиционалната умерена форма на исламот што се практикува во југоисточна Европа и онаа екстремната која доаѓа од истокот, се наведува, меѓу другото, во анализата објавена во „Ворлд афеарс џурнал“

http://www.makdenes.org/content/article/26589707.html
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.814
Поени од реакции
24.123
Од каде пари? Еден е бездомник, друг е 18 годишен. Калашњиков на пазар се купува? Тајните слжби сето тоа го бележат. Значи некој сето тоа го скрил од тајните служби, значи тој мора да ги познава начинот и работа на тајните служби да ги сокрие трагите, тој или таа органзиција не може двајца од улица да ја спороведат. И најинтересно едниот му паднала личната карта во канцеларијата, па каков е тој терорист кој носи лична карта со себе? Или пак ја стваил личната карта во некое малечко чепче и му слизнала з авреме на нападот? Мислам дека ова е смешки неко јда верува во вакво сценарио.

За кулите близначки 22 минути

Професор по механичко инжињерство Др. Џуди Вуд

http://www.ivantic.net/Dejvid Ajk i zavere/Kule Blznakinje - 9_11 nisu srusene nego su nestale.flv
Ја за ова се слагам со тебе , и со оглед на тоа дека едниот од браќата бил со години пратен од разузнувањето многу лудо е да се помисли дека ``случајно `` ова се десило и дека полицијата не се надевала дека може тој да биде потенцијална опасност. BTW последниов месец полиција не ја обезбедувала зградата.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.814
Поени од реакции
24.123
Ти не разбираш како криминалец може да дојде до калашников па никому ништо.
Тоа може у Гази Баба и Чаир каде што пола полиција е полна со терористи. А Франција коа е една од водечките земји во НАТО да нема разузнавачи у 50 гета низ Париз ......... хммммм :neetaka:[DOUBLEPOST=1420749644][/DOUBLEPOST]
Викаш дека на некој кој бил у Сирија да војува му е тешко да најде калашников да купе?
Јас не би рекол...
Тешко ке му биде кога од Сирија преку 20 европски граници и проверки ке треба да го шверцува ;)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Август 2014:
France delivered arms to Syrian rebels, Hollande confirms,”


President Francois Hollande said on Thursday that France had delivered weapons to rebels battling the Syrian regime of Bashar al-Assad “a few months ago.”

The deliveries took place “a few months ago, when the Syrian rebels had to face both the armies of the dictator Bashar al-Assad and this terrorist group Islamic State,” Hollande told reporters on a tour of the French island of La Reunion.

We cannot leave the only Syrians who are preparing a democracy ... without weapons,” he added.

What is happening currently in Syria is “terrible,” he said. “On one side, the state of Bashar al-Assad which continues to crush and massacre, (on the other) Islamic State, and, in the middle, those who were supposed to lay the ground for the future, caught in a pincer movement.”

“So we should not stop the support that we have given to these rebels who are the only ones to take part in the democratic process,” said the president.

http://www.france24.com/en/20140821-france-arms-syria-rebels-hollande/

Вива Ла Франс!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.814
Поени од реакции
24.123
p.s.Сега пивоваров говори на 24 часа вести и не убедува дека тајните служби потфрлиле. Мене ми е ова не веродостојно.
Па и на 11 септември се вадеа така , дека ЦИА баш тој ден потфрлила ( не приметила авиони на 10 000 радари за да знае после 2 дена колку пута серел Бин Ладен у пештерата у Пакистан и со што се избришал)[DOUBLEPOST=1420751348][/DOUBLEPOST]
Слава му на Господа што излезе оваа вест. Со ова се потврдува мојата теорија дека ТАЈНИТЕ СЛУЖБИ ЗНААТ СЕ.
100 % не поддржувам ни спонтано дека се собрале и решиле ке убиваме ни дека ЦИА ги фатила и им рекла ``денес мора масакр да направите у Париз``.
Да почекаме барем една недела и ке видиме дали ке го заташкаат случајот или ке почнат да го одмотуваат клопчето.[DOUBLEPOST=1420752063][/DOUBLEPOST]
Шо подразбираш под продуктивност? најдобрите кошаркари се негро, па и добар дел од фудбалерите. Атлетичарите исто. Немам видено некој ариевец да трча исто колку етиопијците или Усеин Болт.

Ако татко ти е ќелав, а ти имаш коса, дали тоа значи дека тој не ти е татко?
Физичката предност не е доказ и за ментална и културна предност.

Ти си отворил етнолошко-антрополошки атлас на светот !?!? Таму келавоста не и се препишува на ниедна раса, но дивјачкиот порив, непознатоста на поимот и состојбата ``цивилизација`` многу добро се опишани и објаснети.[DOUBLEPOST=1420752454][/DOUBLEPOST]
Toј што говори во видео клипот не ми личи дека е босанец. Они може само го преземаат од него.
Многу јасно е дека преземаат, но не биди секогаш сигурен дека се во право.Им оди во прилог па затоа го оправдуваат.
На крај краева џабе немаат кажано ``ko ce kome ako ne svji svome``.[DOUBLEPOST=1420752943][/DOUBLEPOST]
Мислиш како на филмовите ко ќе го мани со куршумо и тој ќе летни ехааај на друг крај на собата а ќе блика крв насекаде
то се прикаски за мали деца, телото не значи дека ќе реагира, а и крварење не значи дека ќе има освен ако не му е скинат голем крвен сад и отвор на телото од каде ќе истекува локва на крв од тој садот, често крварењето е внатрешно. а некогаш треба и време да почне да се создава крвава бара околу телото.
baska ne go otvori so sacmarka
А вие мислите дека со куршум од калибар 7.62 истрелан од 1 метро право во глава останува само гребаница !?!?!??! :eek::eek::eek: Ај идете на некој бизарни страни или немора таму може на страници од ИСИС и гледајте како стрелаат сириски војници од 1 м у глава дали нема време за локва крв и дали не го отворил со сачмарка
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
не
А вие мислите дека со куршум од калибар 7.62 истрелан од 1 метро право во глава останува само гребаница !?!?!??! :eek::eek::eek: Ај идете на некој бизарни страни или немора таму може на страници од ИСИС и гледајте како стрелаат сириски војници од 1 м у глава дали нема време за локва крв и дали не го отворил со сачмарка
Не ми се гледа дека е баш у глава можно е да е погоден во рамо или во високо во грб, сепак пукаше во него во трчање, то најдобро обдукцијата ќе го покаже. Кај е влезната а каде излезната рана
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.814
Поени од реакции
24.123
не

Не ми се гледа дека е баш у глава можно е да е погоден во рамо или во високо во грб, сепак пукаше во него во трчање, то најдобро обдукцијата ќе го покаже. Кај е влезната а каде излезната рана
И да го докаже тоа обдукцијата на нас сигурно нема да ни кажат, така да може само да нагаѓаме .
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Појавата на исламскиот фундамендализам е директен производ геополитичките пресметки со СССР, тоа не го измислувам ја овде на форумот туку одамна отворени досијеа на воените архиви на САД и јавно познато, пишувано, снимано документарци, изјави од неговите оригинални креатори.
Доколку имаш сеуште живи “изумители“ кои без грижа на совеста си ги припишуваат заслугите за нивната креација, како тоа се обидуваш да занемариш очигледни пропусти
На крај ќе испадне дека исламот е дело на Америка.....
Ај вака. Кажи ми, кој ќе биде виновен доколку јас се здебелам.
1. Компанијата што ги произведува лажиците со кои јадам.
2. Компанијата што ја произведува храната што ја јадам.
3. Рекламите за храната на телевизија.
4. Телевизијата.
5. Јас.
?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.814
Поени од реакции
24.123
не

Не ми се гледа дека е баш у глава можно е да е погоден во рамо или во високо во грб, сепак пукаше во него во трчање, то најдобро обдукцијата ќе го покаже. Кај е влезната а каде излезната рана
И да го докаже тоа обдукцијата на нас сигурно нема да ни кажат, така да може само да нагаѓаме .
 
D

Deleted member 54216

Гостин
3 тинејџери од Израел, фатени и обезглавени - Mossad беше а не муслимани, досадно му беше на Израел да не е во воена состојба 6 месеци па намерно си убија 3 деца и ги накривија невините муслимани за да избувнат војна од чиста досада.

5 тинејџери од Македонија убиени на најголемиот православен празник Велгиден - Бранко е крив и Српските тајни служби, со цел да се оцрнат невините муслимани во Македонија, за да ја докажат нивната невиност излегоа на мирни протести за да се ослободат убијците кои не сакале да ги извршат тие дела ама Бранко на спиење ги издрогирал и хипнотизирал, а на протестите се појавија лица од српските тајни служби кој се тепаа со полицијата, носеа знамиња од Ал Каеда и пееја Смрт за кафири, се разбира се со цел да се зацрнат невините муслимани.

1 полицаец обезглавен на сред улица во муслимански кварт во Лондон - класична намештаљка на Мосад, Израел и Америка.

15 луге убиени во рок од 2 дена во Франција - дело на Израел,Мосад во соработка со Француските тајни служби.

Од сите народи мислев дека барем ние имаме разбирање како е да живееш со вакви животни, доколку ги читав овие коментари на некој Американски или Дански форум нема да ми беше чудно ама овде...
Веке е касно за Франција, немаат контрола на повеќе од пола држава.Проблемот со Исламот во светов мора да се реши, според мене најреален начин е истиот да се банира во сите цивилизирани општества, затоа што истиот не моше да ко-егзистира со други култури-религии.Доколку емигрантите сакаат уште да го користат, да си се вратат во државите од каде што дошле.
Едноставно Исламот не е религија која може да успее во цивилизирано општество, нивната религија и култура не може да има соживот и да ко-егзистира со никоја друга.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Се сомневам дека повторно режирана од страна на УСА со цел Франција да им се придружи во борба во блискиот исток поточно Сирија всушност истите креатори за нападот врз кулите близначки така истото и во Париз хм хм ?!?!?
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
se bilo perfektno izvedeno od strana na "terroristite" osven sto gi zaboravile nivnite licni karti vo voziloto haha
ova ni na naucna fantastika go nema!!!
se e jasno ko solza,izvedeno od tajni sluzbi! koj sami sebesi si se smetaat kako zakon vo svetot!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom