Кладилница (Генерална дискусија)

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.952
Не е битно што кладењето претставува за мене, битно е да добиваме. Не?
Не е тоа дали е за мене, за тебе или за било кој. Битно е да се добива, ама нема секој пари да игра сингл натпревари на долг рок. Ако имаш пари и пред се ако имаш желба посериозно да играш, играј слободно. Добра идеја ти е тоа. На долг рок апсолутно само со сингл или евентуално дабл може да извлечеш денар повеќе од кладилницата.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Фала богу дека е подобро. Само така ако се кладиш потребни ти се повеќе пари и се разбира тогаш играњето нема да ти биде забава или коцка, туку ќе ти биде на некој начин работа.
Па богами ко што гледам по пцуењата, анализите и дискусиите тука, без разлика дали некој учи, работи итн, повеќето од тука и не го сфаќаат баш како само забава. :) Бидејќи таква е човечката природа и да имаш солидна плата, зошто да не си добиеш и некоја пара вака од страна. Не викам дека не играат многу и од забава, ама чим поченш да уплаќаш скоро секој ден, правиш анализи и не уплаќаш само ситни суми, веќе не е само забава.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.952
Па богами ко што гледам по пцуењата, анализите и дискусиите тука, без разлика дали некој учи, работи итн, повеќето од тука и не го сфаќаат баш како само забава. :) Бидејќи таква е човечката природа и да имаш солидна плата, зошто да не си добиеш и некоја пара вака од страна. Не викам дека не играат многу и од забава, ама чим поченш да уплаќаш скоро секој ден, правиш анализи и не уплаќаш само ситни суми, веќе не е само забава.
Забава е од проста причина што повеќето уплаќаат на суми не поголеми од 3-400 денари и пред се се кладат на повеќе натпревари. Има мислам барем 5-6 луѓе од форумот што играат на големи пари, за нив сигурно не е забава, ама за повеќето од нас е. Не дека не се нервираме кога губиме, ама начинот на игра е тој одредува дали некој игра рекреативно или сериозно.

Не може да наредиш 6-7 натпревари на лист, за 200 денари уплата добивка 10 000 илјади и да велиш дека играш сериозно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
Da samo ko ke pocnis da gi igras singl, ednas ko ke izgores i ke go prekinis toj metod na igrajne, i ke vidis deka gore dolu gi vrtis istite pari.. se e isprobano
Сум играл ја многу поглупи работи, како мартингејл на Валенсија да победи, пред 8-9 години. Коа дојдов до момент да вложам 80.000 ми се смрзна гомцето, али стаивме (двајца игравме) и добивме. Ако изгубевме и тогаш, не знам што ќе беше...
Највише сум добивал на системи со 0-2 (само FRA2, ITA2 и ESP2) и на системи 0-1 (само ESP2). Тоа беа само некои сезони од пред многу години, коа стварно играа така у тие лиги. После не играа више така и баталив тоа.
 
G

Gricko_

Гостин
Па не е ли боље така бе мајку му?
Taa e логиката

10 синглови по 1000 уплата =10 000
6 да погодиш по 1,8 коефициент си ги враќаш парите (отприлика со данокот тука некаде е)

Ама ако погодиш 3 да речеме у минус си едно 5000
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.105
Поени од реакции
17.952
Taa e логиката

10 синглови по 1000 уплата =10 000
6 да погодиш по 1,8 коефициент си ги враќаш парите (отприлика со данокот тука некаде е)

Ама ако погодиш 3 да речеме у минус си едно 5000
Не ти се исплаќа да играш така. Како прво тешко е да погодиш 1.8 коеф. 6 натпревари од 10, а тоа ти е само за враќање на парите. Колку помалку тикети со поголема уплата, толку подобро. Колку повеќе тикети со помала уплата, толку полошо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
Ако идеме така, онда најбоље, хронолошки да ги уплаќаш. После првите три, да речеме, си ќар - прекинуваш.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Ако идеме така, онда најбоље, хронолошки да ги уплаќаш. После првите три, да речеме, си ќар - прекинуваш.
Ретко кој прекинал, прекинуваш кога немаш што да уложиш а се останато е привремена пауза. Работата е само да не уложува повеќе отколку што си спремен да изгубиш. Бидејќи психологијата е таа, кога добиваш сакаш уште, кога губиш сакаш да си ги вратиш парите. :)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Ако идеме така, онда најбоље, хронолошки да ги уплаќаш. После првите три, да речеме, си ќар - прекинуваш.
najdobro ti e dabl 2 utakmici i ako imas budzet a veruvam deka imas cim si spremen da frlis 10 000, i da si igras so po 2000,3000
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Atromitos 2-1 u 30ta min, od 0-3 mi e igrana. Ako ostane vaka neznam..
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
1.243
Поени од реакции
1.162
Ако идеме така, онда најбоље, хронолошки да ги уплаќаш. После првите три, да речеме, си ќар - прекинуваш.
Најдобар начин е сингл играње на исплатливи коефициенти односно на коефициенти со кои на долг рок ќе имаш позитивна очекувана вредност(ЕV). Е сеа овие од влада ја ебаа работата со данокот и тоа многу за тие шо играат сингл. Играш на пример 2 коеф и после данокот ти доаѓа као да си играл квота 1.9. Единствена работа што ти оди во прилог е што кај нас имаш голем избор на кладилници и можеш да фаќаш ептен добри коефициенти. Исто така, поголем дел од кладилниците не ги намалуваат коефициентите често (е сеа ова е меч со две остирици бидејќи некогаш ти оди во прилог обратниот коефициент односно оној кој на нет расне али тоа е тоа). Ако ги бркаш најдобрите коефициенти и уплаќаш у различни кладилници ќе успееш да го неутрализираш данокот а некогаш дури и да фатиш подобри коефициенти од оние на интернет пазарот. Друга битна работа ти е колку ќе уплаќаш. Дали фиксна уплата, дали % од парите. На прогресии заборави. Добар метод е на Кели ама треба да имаш многу мозок за тоа (не ме сваќај погрешно многу е сложена работата, прогуглај ќе видиш).
Среќно!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom