Зошто Религијата опстојува?

  • Креатор на темата Латекс Бурка
  • Време на започнување

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
Постои од збир фактори, пред се ради општото мислење дека религијата конституционализира држава и ја има светата привилегија кон морални дилеми, директно предизвикани од игнорантноста. Ако во некоја сфера на живеењето е постигнат најмал консензус од пропагирачите тоа е религија.


ќе постои додека не се мапира и експлоатира геномот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.059
Поени од реакции
80.935
Да не биде многу шуто, малце ќе образложам.

Зошто покрај илјадници години напредок, сеуште постојат религиите? Зошто човекот му е толку тешко да се откаже од тоа што го теши дека некој над него се грижи за се што неможе да си го објасни? Зошто луѓето не се помируваат со вистината?

Јас си имам свое мислење, но ќе го чувам, сакам прво да видам ваши мислења па ќе се 'рчнеме после. :)
Ох колку глупо поставена тема....
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.936
Која тоа морална одговорност? Ниедна религија, ниедно верување, ниеден бог, нема да направи од некого поморален, поетичен, похуман, ако тоа во себе го нема како човек.
Можеби има одредени луѓе на кои им е потребно закана односно награда(пекол и рај) за да не прават одредени работи?[DOUBLEPOST=1408556439][/DOUBLEPOST]Но пак, религијата е ефикасна алатка за контролирање на масите, затоа Константин го прифатил христ. затоа турците го прифатиле исламот. Овие ми се појасни примери.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Можеби
2. А тоа е?
3. Што ти значи тоа утопист и сањар?
4. Точно, но науката не пробува да го направи тоа, науката не е толку арогантна
5. Твоето мислење е земено во предвид
1. Сигурно: историски, ниту еден народ не го познавал „напредокот„, иако однапред знаел кон што води истиот.
2. Тоа е вродената потреба од (до)ве(р)ба.
3. Тоа значи целосно „одлепуење„ од ставрноста и замена на стварноста со идејата за старноста.
4. Верата е безобразна и буди од огревовеноста, а науката не‘ убедува во „убавата„ и „светла„ иднина, која „само што не ни се случила„.
5. Благодарам.[DOUBLEPOST=1408558420][/DOUBLEPOST]
1. не е напредок откривањето на ............. струјата да речеме?
2. Што е тоа “фабрички вградено“? Ова не ми е ич јасно, плз образложи
3. Помирување? Да не мислиш на предавање? На тоа дека ако сум болен не траба да идам кај лекар и излечи него кај поп? Или пак да не идам воопшто затоа што ако треба според божјата воља ќе ми помине или нема ако тој така сака?
4. Што е тоа што религијата опишува/објаснува а науката НЕ? Чисто уз пат ќе го спомнам хелиоцентричниот систем
5. Ова е сосема ОК, сите ние тука си ги пишуваме совите мислења јавно. така оваа точка и не ти е потребна:love:
1. Пред да биде „откриена„ струјата, живееја моите пра-баби и пра-дедовци без истата.
2. „Фабрички вградена„ е потребата од вера, како и идејата за Бога.
3, Ако си болен, идеш кај лекар, оти ако отидеш кај авто-механичар, ќе имаш уште појќе здравствени проблеми.
4. Религијата го опишува настанокот од Светот и животот, нивната смисла и цел.
5. Разбира се...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Религијата сеуште опстојува од проста причина, што сеуште човештвото нема механизам со кој би исчезнала, или подобро кажано - оние што ја создадоа за свои потреби, сеуште сметаат дека имаат корист од истата.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Jaс никаде не спомнав верба во наука, спомнав селективно и пристрасно одбирање на работите кои ги земаме како точни. Науката работи со веројатност, и муабетот ми беше не треба да се тапаниме дека ја имаме вистината на наша страна, додека онаа другата ја негираме, пошто крај краева вистината е највисока форма на субјективен одраз од објективна реалност.
То ми беше главната мисла во постот, чунки науката од една страна си постои за да кроз динамиката негира некои работи, потврди некои работи, отпотврди некои потврдени работи, и сето тоа низ играта на истражувањето и користењето соодветни методи.

Како за пример еве сам размисли колку пати додека си читкал и истражувал некоја област, умот шашма ти се праел од теории, докажувања, побивања кои отвараат ито како нови прашања на кои некогаш успешно се потфрла и се нема одговор (освен доколку се задоволиме со некој успат читањето). Зошто медот има таков интересен пад? :)

@4NHK0 ај само размисли кои уметнички дела имаат најголема тежина и значење, кои откритија исто и чекам одговор за да видиме една поинаква димензија, башка онаа црната :)
Јас реков дека не отварам веќе религија ама кога веќе ме предисвикуваш ќе ти кажам дека фреските и иконите сигурни НЕМААТ најголемо значење... Ааа да, и направите за мачење и убивање на научници се исто така доста унапредени во тој период.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Јас реков дека не отварам веќе религија ама кога веќе ме предисвикуваш ќе ти кажам дека фреските и иконите сигурни НЕМААТ најголемо значење... Ааа да, и направите за мачење и убивање на научници се исто така доста унапредени во тој период.
Не мислв на то чудо. Уметноста, онаа големата, вистинска уметност, е пред се метафизички бунт, бунт против Бог. Тргни од кој сакаш автор, музички, литература, онака накратко размисли кои уживаат на врвовите :)

Инаку и јас се исклучувам од темава. Речиси секогаш ми е предосадна дискусијата која се сведува на истите прашања во истиот круг.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.786
Поени од реакции
18.408
Уште поинтригирачки е како после десет години постоење на форумов некој се реши да постави вакво прашање?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
1. Пред да биде „откриена„ струјата, живееја моите пра-баби и пра-дедовци без истата.
2. „Фабрички вградена„ е потребата од вера, како и идејата за Бога.
3, Ако си болен, идеш кај лекар, оти ако отидеш кај авто-механичар, ќе имаш уште појќе здравствени проблеми.
4. Религијата го опишува настанокот од Светот и животот, нивната смисла и цел.
5. Разбира се...
1. па што не живееш и ти на истиот принцип? или пак си лицемерен и само пропагираш работи кои ти не ги практикуваш?
2. докажано е дека тоа не е “фабричко“. како? па прашај го д'бек и ќе ти објасни по 1001 пат за племето во амазон.
3. каква врска има ова со твоето помирување?
4. религијата е полна со дупки и НЕ го опишува спомнатото. така да врска нема тоа. ај биди малку покреативен кога веќе контраш
5. .... доволно
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
или пак си лицемерен
Се чини дека тебе и на Атеист(от) Ви недостасува оригиналност па позајмуваш/позајмувате туѓ начин на изразување.[DOUBLEPOST=1408607383][/DOUBLEPOST]
1. па што не живееш и ти на истиот принцип? или пак си лицемерен и само пропагираш работи кои ти не ги практикуваш?
2. докажано е дека тоа не е “фабричко“. како? па прашај го д'бек и ќе ти објасни по 1001 пат за племето во амазон.
3. каква врска има ова со твоето помирување?
4. религијата е полна со дупки и НЕ го опишува спомнатото. така да врска нема тоа. ај биди малку покреативен кога веќе контраш
5. .... доволно

Ајде, да прокоментирам.

1. Црквата и верните живеат во реален Свет, не во имагинарен.
2. Докажано е, колку што е докажано дека пастата за заби која ја користам е најбоља у Вселената. Тоа што Дибек го докажува, тоа е извлекување правило од исклучок, што е надвор од умот. Такви трикови практикуваше и лажгото Маркс.
3. Има: ги прифаќаш нештата во нивната објективна зададеност, со смисла и со цел.
4. Религијата дава едноставен и јасен опис на многу сложени чинови, како што се создвањето на Светот и животот. Науката дава сложени објаснувања за сложени чинови, кои (објаснувања) можат да ги разберат само творците на тие објаснувања.
5. О.К.
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ајде, да прокоментирам.

1. Црквата и верните живеат во реален Свет, не во имагинарен.
2. Докажано е, колку што е докажано дека пастата за заби која ја користам е најбоља у Вселената. Тоа што Дибек го докажува, тоа е извлекување правило од исклучок, што е надвор од умот. Такви трикови практикуваше и лажгото Маркс.
3. Има: ги прифаќаш нештата во нивната објективна зададеност, со смисла и со цел.
4. Религијата дава едноставен и јасен опис на многу сложени чинови, како што се создвањето на Светот и животот. Науката дава сложени објаснувања за сложени чинови, кои (објаснувања) можат да ги разберат само творците на тие објаснувања.
5. О.К.
Во принцип некако вака идеше муабетот, каде што ти се изгуби, никаква конзистентност, или пак само колку контра да се иде?
1. мики1:Имаш погрешна историска претстава за „напредокот
кооператива: не е напредок откривањето на ............. струјата да речеме?
мики1: Пред да биде „откриена„ струјата, живееја моите пра-баби и пра-дедовци без истата.
кооператива:1. па што не живееш и ти на истиот принцип? или пак си лицемерен и само пропагираш работи кои ти не ги практикуваш?
мики1: 1. Црквата и верните живеат во реален Свет, не во имагинарен

На ова би следело: Науката го открила ИнВитро, ...... па кога веќе живееме во реален свет, зошто си против ИнВитро?

следна точка 2: ќе го оставам за понатаму

3. мики1:Кој се помирил со вистината, станал верник, а не утопист и „сањар„
кооператива:Помирување? Да не мислиш на предавање? На тоа дека ако сум болен не траба да идам кај лекар и излечи него кај поп? Или пак да не идам воопшто затоа што ако треба според божјата воља ќе ми помине или нема ако тој така сака
мики1: Ако си болен, идеш кај лекар, оти ако отидеш кај авто-механичар, ќе имаш уште појќе здравствени проблеми.
кооператива: каква врска има ова со твоето помирување?
мики1: Има: ги прифаќаш нештата во нивната објективна зададеност, со смисла и со цел

Ако треба да прифатиме, зошто тогаш викаш да се иде на лекар? Или во еден случај е ОК да идеш на лекар во друг не е?

4. да не копирам се, ќе се задржам на последното.
мики1: Религијата дава едноставен и јасен опис на многу сложени чинови, како што се создвањето на Светот и животот. Науката дава сложени објаснувања за сложени чинови, кои (објаснувања) можат да ги разберат само творците на тие објаснувања
кооператива ќе ти постави 2-3 прашања. прво, што имало пред да настане светот и животот на него? потоа, дали постоело време? трето, дали земјата е единствената планета населена со живи битија и човек како најинтелигнетно суштество? четврто, сакаш да кажеш дека не го имаш разбрано процесот на оплодување на цветовите кои го нуди науката? не идам понатаму со научни примери, доволно е и ова да спаѓа во таа твоја фамозна категорија на неразбирливо од науката.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Што се замарате со Мичко кога и тој самиот не гледа колку неговите побратими (или тој самиот) се уплашени од смртта па излагаја за Исуса као демек воскреснал и ја победил смртта, па ако го следат неговиот пат и тие ќе ја победат смртта (уште ги лажат комунистите). Плус додадоа уште еден завет (стар) за да има повеќе материјал ама веќе сме офф топик.

Никогаш нема да ја победите смртта со голата вера!
Има еден тип Гилгамеш btw многу е интересен...
 
D

Dynamo

Гостин
Да не биде многу шуто, малце ќе образложам.

Зошто покрај илјадници години напредок, сеуште постојат религиите? Зошто човекот му е толку тешко да се откаже од тоа што го теши дека некој над него се грижи за се што неможе да си го објасни? Зошто луѓето не се помируваат со вистината?

Јас си имам свое мислење, но ќе го чувам, сакам прво да видам ваши мислења па ќе се 'рчнеме после. :)
Затоа што полесно им е на луѓето кога веруваат дека после смртта "има друг свет" отколку да мислат дека ќе умрат и тоа е тоа.Исто така религијата опстојува затоа што не контролираат со нас.Верувам дека ќе дојде време кога сите ќе ја отфрлат религијата,затоа што поради неа се случуваат многу лоши работи(војни,крвопролевање..).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom