Зошто Религијата опстојува?

  • Креатор на темата Латекс Бурка
  • Време на започнување
N

new tab

Гостин
Има една тема во религија (самопочитта и религијата) во која многу добро го имам објаснето тој феномен. Но ќе пробам да го сумирам тоа и тука.
Имено, се работи за луѓе со намалена самодоверба (слабаци), кои поради својата несигурност и неверувајќи во своите способности се вртат кон верата. Само заради тоа да НЕ бидат сами, а и од причина што се неспособни да одлучуваат сами. Друг треба да го прави тоа за нив. Полесно им е да следат (овци) него да размислуваат и трудат да идат напред.
На еден атеист не му проблем да каже дека не знае, или пак дека е во грешка со некое свое мислење/видување, за разлика од верниците кај кои се е апсолутна вистина, а кога ќе дојде моментот да се докаже дека тоа и тоа не е така и дека нивниот бог нема врска со тоа, тогаш одма се пристапува кон ерес, богохулење, или како што во најновиот случај со исламската држава дека хемијата и психологијата не биле алахова премиса. МА ДАЈ, не ме јеби во здрав мозок.
Тоа се луѓе на кои им треба психијатриска помош, на луѓе кои и при очи е слеп. Ти му викаш дека има докази дека земјата е 500 милиони години стара, од тебе те први луд и пробува од петни жили да ти докаже дека е само 10 000 години. :pos:
Ете зошто опстојува, затоа што ги има со лопата да ги ринеш таквите ликови. ЕДУКАЦИЈА му е мајката, само едукација, а со тоа и религијата ќе биде минато во некое идно време.
Која едукација бе,да читам книги и разни научни трудови од некои масонски говна усерени дај не ме јеби,и тој што вика дека земјата е стара 500 мил год тој плаче за психијатриски преглед ciaooo :love:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да не биде многу шуто, малце ќе образложам.

Зошто покрај илјадници години напредок, сеуште постојат религиите? Зошто човекот му е толку тешко да се откаже од тоа што го теши дека некој над него се грижи за се што неможе да си го објасни? Зошто луѓето не се помируваат со вистината?

Јас си имам свое мислење, но ќе го чувам, сакам прво да видам ваши мислења па ќе се 'рчнеме после. :)
1. Имаш погрешна историска претстава за „напредокот„.
2. Не можеш да избегаш од она кое ти е фабрички вргадено/вродено.
3: Кој се помирил со вистината, станал верник, а не утопист и „сањар„.
4. Религијата опишува нешта кои науката и „напредокот„ никад нема да ги објаснат.
5. И јас си имам мислење, кое го пишувам јавно.
 
W

wicked_1

Гостин
@Латекс Бурка i @RogerBacon kako prvo se nafrlate na verata i religijata i se fokusirate samo vo onoj del kade shto stanala ekstremna vo svoite ramki a poradi shto? Poradi toa shto e izmeshana so politika, i materijalnite zakoni, opstestveni standardi, moralni obvrski seto toa gradeno vrz osnova na religijata . Zemji so Sherijatsko pravo - teoloski opstestva kade se zivee vo strav da e pogresis i lugjeto se zarobeni i istoriski taka se tera kojznae kolku godini. Koga na temava pishete generalno "Religija" treba da se odnesuva ova nasekade vo svetot, ne vo zemji kaj shto vladeat psihopati i go koristat islamot da si vodat vojni za licni interesi.
I koga rekov deka sum vernik, rekov deka sum takov kako sho se 80% od narodov u Makedonija, ich. (ич)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Која едукација бе,да читам книги и разни научни трудови од некои масонски говна усерени дај не ме јеби,и тој што вика дека земјата е стара 500 мил год тој плаче за психијатриски преглед ciaooo :love:
Во немање на аргументи се преминува на навреди? Не ме чуди ова, сосема е нормална реакција на еден верник. Не си ти крив што го немаш капацитетот да водиш дискусија, па и да не е во твој прилог, но со ова си го покажуваш своето право лице кое не е ни најмалку верничко. ........ упс, можда си муслиман, така да можда е и верничко
ај сега биди ми поздравен и следниот пат реплицирај со аргументи
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
Зато што луѓето се плашат од смртта
Бараат некој кој ќе им вети дека од ко ќе ги изедат црвите и коските ќе им се претворат во прав, ѕтие сепак во некаков облик ќе продолжат да опстојуваат. Без оглед дали си доктор или амал, дали си научник или зидар, стравот од смртта е вроден во сите нас, страв од крајот, од завршетокот, и тие некои свои надежи за одбегнување на неминовнот крај го упатуваат на некое битие без облик кое можело (ако почитува правила запишани во книга) да им обезбеди живот вечен
И мене ми е страв од смртта, имав и многу тежок период кадешто имав проблеми со тоа. Но можеби фактот дека за мене, да се лажеш себеси е поголема "смрт" отколку телесна, па не прифатив да се лажам дека им бог. Одлучив да живеам смртно, без разлика што ќе значи тоа.

Која едукација бе,да читам книги и разни научни трудови од некои масонски говна усерени дај не ме јеби,и тој што вика дека земјата е стара 500 мил год тој плаче за психијатриски преглед ciaooo :love:

Општ хаос се има појавувано во религиски да речам маала? Анархијата е многу погрешно сфатена т.е. како безвластие (точно) каде што секој прави што сака, крше, урла, убива (неточно) каде што не постојат закони... Анархијата е апсолутна демократија и ако ја има во цел свет, мислам дека ќе биди китка замирисање, каде што нема ти да работиш за мене, или јас за дедо ти, или пак дедо ти за тебе. Јас сум атеист и анархист и (на пример) сум подобар на карактер од кој и да е ,,верник'' што можам да го сретнам каде и да одам, имам поцврсти морал и етика изградени лично од мене, а не од некоја глупава книга (сепак) напишана од автор. Земи ја за споредба Шведска, каде што 70%+ од народот се атеисти и види колкаво ниво на интелегенција имаат, каква економија имаат и дали таму воопшто има општ хаос. Прво прочитајте нешто, ДОЧИТАЈТЕ, па потоа влезете во дискусија.
Анархија, шманархија, од корен таа идеологија е невозможна. Паѓа во вода во моментот кога ставаш клаузула "доколку сите беа". Никогаш нема сите да бидат еднакви, или истомислени, или сите смирени, или whatever. Таков поредок нема никогаш да работи, освен ако не се смени фундаментот на човечката психологија да работиме различно, можеби како некои многу комплицирани роботи.

1. Имаш погрешна историска претстава за „напредокот„.
2. Не можеш да избегаш од она кое ти е фабрички вргадено/вродено.
3: Кој се помирил со вистината, станал верник, а не утопист и „сањар„.
4. Религијата опишува нешта кои науката и „напредокот„ никад нема да ги објаснат.
5. И јас си имам мислење, кое го пишувам јавно.
1. Можеби
2. А тоа е?
3. Што ти значи тоа утопист и сањар?
4. Точно, но науката не пробува да го направи тоа, науката не е толку арогантна
5. Твоето мислење е земено во предвид
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
1. Имаш погрешна историска претстава за „напредокот„.
2. Не можеш да избегаш од она кое ти е фабрички вргадено/вродено.
3: Кој се помирил со вистината, станал верник, а не утопист и „сањар„.
4. Религијата опишува нешта кои науката и „напредокот„ никад нема да ги објаснат.
5. И јас си имам мислење, кое го пишувам јавно.
1. не е напредок откривањето на ............. струјата да речеме?
2. Што е тоа “фабрички вградено“? Ова не ми е ич јасно, плз образложи
3. Помирување? Да не мислиш на предавање? На тоа дека ако сум болен не траба да идам кај лекар и излечи него кај поп? Или пак да не идам воопшто затоа што ако треба според божјата воља ќе ми помине или нема ако тој така сака?
4. Што е тоа што религијата опишува/објаснува а науката НЕ? Чисто уз пат ќе го спомнам хелиоцентричниот систем
5. Ова е сосема ОК, сите ние тука си ги пишуваме совите мислења јавно. така оваа точка и не ти е потребна:love:
 
D

Daedalus

Гостин
Која едукација бе,да читам книги и разни научни трудови од некои масонски говна усерени дај не ме јеби,и тој што вика дека земјата е стара 500 мил год тој плаче за психијатриски преглед ciaooo :love:
Во право си, пошто Земјата е стара 4.5 билиони години.
 
W

wicked_1

Гостин
Општ хаос се има појавувано во религиски да речам маала? Анархијата е многу погрешно сфатена т.е. како безвластие (точно) каде што секој прави што сака, крше, урла, убива (неточно) каде што не постојат закони... Анархијата е апсолутна демократија и ако ја има во цел свет, мислам дека ќе биди китка замирисање, каде што нема ти да работиш за мене, или јас за дедо ти, или пак дедо ти за тебе. Јас сум атеист и анархист и (на пример) сум подобар на карактер од кој и да е ,,верник'' што можам да го сретнам каде и да одам, имам поцврсти морал и етика изградени лично од мене, а не од некоја глупава книга (сепак) напишана од автор. Земи ја за споредба Шведска, каде што 70%+ од народот се атеисти и види колкаво ниво на интелегенција имаат, каква економија имаат и дали таму воопшто има општ хаос. Прво прочитајте нешто, ДОЧИТАЈТЕ, па потоа влезете во дискусија.
Druze, nema potreba da mi zboris za politicki sistemi, opshtestveni nepriliki, nacini na upravuvanje na drzava i slicno :) I mnogu los zaklucok imas doneseno za Anarhijata, ciklusot shto sledi otposle ne e apsolutna demokratija, tuku frakcija na opstestvoto, delenje. Ne zbori za citanje iam zavrseno praven za dosta brzo vreme i terminive nemora da mi gi objasnuvash.
 
N

new tab

Гостин
Во немање на аргументи се преминува на навреди? Не ме чуди ова, сосема е нормална реакција на еден верник. Не си ти крив што го немаш капацитетот да водиш дискусија, па и да не е во твој прилог, но со ова си го покажуваш своето право лице кое не е ни најмалку верничко. ........ упс, можда си муслиман, така да можда е и верничко
ај сега биди ми поздравен и следниот пат реплицирај со аргументи
А ти гледам полн си со аргументи и кај виде навреди не ми е јасно и јоктур не сум орка ciaoo ² :love:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
А ти гледам полн си со аргументи и кај виде навреди не ми е јасно и јоктур не сум орка ciaoo ² :love:
Ова што го имам кажанно е анализирано и докажано. Повели сега ти со своите контра-аргументи.
Од кај сакаш почни, сеедно е. Важно да дискутираш.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Kooperativa, едно питање само имам. Од кај си толку сигурен дека то шо го промовира науката во било која област е максимално точно :)

И Хокинг беше носител на една ,,точност" која беше прифатена од сите, и се клањаа сите, ја поддржуваа сите, се додека не го склепа едно друго бате во утката.

Mуабето ми е, ако се сомневате, сомневајте се во се, а не селективно да ги прифаќате некои нешта на рамништа на апсолутни вистини кои ви одат во прилог на замислата во стилот-Науката рече ова и ова, така е .
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Зато што луѓето се плашат од смртта
Бараат некој кој ќе им вети дека од ко ќе ги изедат црвите и коските ќе им се претворат во прав, ѕтие сепак во некаков облик ќе продолжат да опстојуваат. Без оглед дали си доктор или амал, дали си научник или зидар, стравот од смртта е вроден во сите нас, страв од крајот, од завршетокот, и тие некои свои надежи за одбегнување на неминовнот крај го упатуваат на некое битие без облик кое можело (ако почитува правила запишани во книга) да им обезбеди живот вечен
Ова твое објаснување важи за Господ во Христијанството и Исламот, каде што Господ е добар, праведен и човекољубец
Но не важи многубоштвото. Зевс го убил својот татко, а се оженил со својата сестра, која потоа постојано ја изневерувал, но тоа не му пречело да биде врховен бог.
Значи одговорот на прашањето е посложен
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
И мене ми е страв од смртта, имав и многу тежок период кадешто имав проблеми со тоа. Но можеби фактот дека за мене, да се лажеш себеси е поголема "смрт" отколку телесна, па не прифатив да се лажам дека им бог. Одлучив да живеам смртно, без разлика што ќе значи тоа.
Уште си млад, ќе ти дојде тоа покасно
Дедото мој викаше (додека уште беше на нозе и работеше) “Ко ќе умрам стркалајте ме само во некој ендек“ кога легна стар и изнемоштен велеше сериозен и подуплашен “леле луѓе како ќе се умира...“
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
И мене ми е страв од смртта, имав и многу тежок период кадешто имав проблеми со тоа. Но можеби фактот дека за мене, да се лажеш себеси е поголема "смрт" отколку телесна, па не прифатив да се лажам дека им бог. Одлучив да живеам смртно, без разлика што ќе значи тоа.
Ми лајк ит вери мач
ТИ одлучи, не друг. Тоа е тоа што го зборам. Сам да мислиш
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ова твое објаснување важи за Господ во Христијанството и Исламот, каде што Господ е добар, праведен и човекољубец
Но не важи многубоштвото. Зевс го убил својот татко, а се оженил со својата сестра, која потоа постојано ја изневерувал, но тоа не му пречело да биде врховен бог.
Значи одговорот на прашањето е посложен
си имаат и тие свои финти, секоја религија на некој начин вели дека има живот после смртта. То е поентата.
 
D

Daedalus

Гостин
Kooperativa, едно питање само имам. Од кај си толку сигурен дека то шо го промовира науката во било која област е максимално точно :)

И Хокинг беше носител на една ,,точност" која беше прифатена од сите, и се клањаа сите, ја поддржуваа сите, се додека не го склепа едно друго бате во утката.

Mуабето ми е, ако се сомневате, сомневајте се во се, а не селективно да ги прифаќате некои нешта на рамништа на апсолутни вистини кои ви одат во прилог на замислата во стилот-Науката рече ова и ова, така е .
Ниту еден кој разбира како функционира науката „не верува“ во научните искази. Науката работи со веројатност и нормално „ги поправа“ грешките за разлика од догмите во религијата кои се апсолути.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom