Зошто Религијата опстојува?

  • Креатор на темата Латекс Бурка
  • Време на започнување
Л

Латекс Бурка

Гостин
Да не биде многу шуто, малце ќе образложам.

Зошто покрај илјадници години напредок, сеуште постојат религиите? Зошто човекот му е толку тешко да се откаже од тоа што го теши дека некој над него се грижи за се што неможе да си го објасни? Зошто луѓето не се помируваат со вистината?

Јас си имам свое мислење, но ќе го чувам, сакам прво да видам ваши мислења па ќе се 'рчнеме после. :)
 
W

wicked_1

Гостин
Odgovorot spored mene e dosta ednostaven, ja drzi zaednicata kompaktna i pod moralna odgovornost da ne se praat gluposti, sekoja religija si ima vospostaveno moralni i eticki standardi i lugeto se osekaat dolzni da gi pocituvaat. Koga ke mu soopstis na islamskiot i hristijanskiot svet deka toa nesto ne postoi a vo nego se veruvalo 2 iljadi godini, ke nastane opst haos i anarhija.
Vprocem mnogu glupa kauza e ateizmot, neznam kakvo vlijanie ni vrsi nam crkvata i religijata, ne ziveeme u opstestvo na teologizam, ne se plakja crkoven danok, nema veronauka vo ucilistata, jurisdikcijata na crkvata e svedena vo prostoriite koi gi imaat itn., opasna nacija na vernici sme nie, 2pati godisno na crkva ideme.
 
D

Daedalus

Гостин
Odgovorot spored mene e dosta ednostaven, ja drzi zaednicata kompaktna i pod moralna odgovornost da ne se praat gluposti, sekoja religija si ima vospostaveno moralni i eticki standardi i lugeto se osekaat dolzni da gi pocituvaat. Koga ke mu soopstis na islamskiot i hristijanskiot svet deka toa nesto ne postoi a vo nego se veruvalo 2 iljadi godini, ke nastane opst haos i anarhija.
Vprocem mnogu glupa kauza e ateizmot, neznam kakvo vlijanie ni vrsi nam crkvata i religijata, ne ziveeme u opstestvo na teologizam, ne se plakja crkoven danok, nema veronauka vo ucilistata, jurisdikcijata na crkvata e svedena vo prostoriite koi gi imaat itn., opasna nacija na vernici sme nie, 2pati godisno na crkva ideme.
Само си го утнал цел муабет малце.
Атеизмот не е кауза иако има атеисти со одредена кауза.
Можда ние живееме во секуларно општество, али што е со држави ко тие на Блискиот Исток? Што е со илјадници војни кои до ден денес се водат и се на религиозна основа?
Сунитите кои колат христијани и шиити?
И кога зборуваш „да не праат глупости“ дали под тоа подразбираш да не каменуваат неверници и да не бесат хомосексуалци?
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
Odgovorot spored mene e dosta ednostaven, ja drzi zaednicata kompaktna i pod moralna odgovornost da ne se praat gluposti, sekoja religija si ima vospostaveno moralni i eticki standardi i lugeto se osekaat dolzni da gi pocituvaat. Koga ke mu soopstis na islamskiot i hristijanskiot svet deka toa nesto ne postoi a vo nego se veruvalo 2 iljadi godini, ke nastane opst haos i anarhija.
Vprocem mnogu glupa kauza e ateizmot, neznam kakvo vlijanie ni vrsi nam crkvata i religijata, ne ziveeme u opstestvo na teologizam, ne se plakja crkoven danok, nema veronauka vo ucilistata, jurisdikcijata na crkvata e svedena vo prostoriite koi gi imaat itn., opasna nacija na vernici sme nie, 2pati godisno na crkva ideme.
Од друга страна, муслиманскиве екстремисти се мочаат по цел светски поредок малку по малку. Да, некој ќе се убаци со репликата "Ама не е религијата крива, тие се екстремисти, не се приказател на тоа што претставува религијата сама по себе.", али тоа не го негира фактот дека да не постоеше религијава немаше огромен процент од крвопролевањето низ годините да се деси.

Знаеш зошто без проблем се убиваат со бомби на себе? И зошто не ги боли цев ако умрат за каузата? Пошо во името на својот бог ако го правиш, се е праведно, и нема за нив реални последици. Да, ќе умре телото, но за нив, душата опстојува и оди во задгробниот живот како херој.

Зошто религијата, којашто е мнгоу поголем штетник отколку помагател сеуште се почитува и и се дава такво високо значење? Кога очигледно, без разлика на тоа какви намери имал тој што ја поставил на почетокот, за добро или лошо, контра ефект има.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Да не биде многу шуто, малце ќе образложам.

Зошто покрај илјадници години напредок, сеуште постојат религиите? Зошто човекот му е толку тешко да се откаже од тоа што го теши дека некој над него се грижи за се што неможе да си го објасни? Зошто луѓето не се помируваат со вистината?

Јас си имам свое мислење, но ќе го чувам, сакам прво да видам ваши мислења па ќе се 'рчнеме после. :)
Има една тема во религија (самопочитта и религијата) во која многу добро го имам објаснето тој феномен. Но ќе пробам да го сумирам тоа и тука.
Имено, се работи за луѓе со намалена самодоверба (слабаци), кои поради својата несигурност и неверувајќи во своите способности се вртат кон верата. Само заради тоа да НЕ бидат сами, а и од причина што се неспособни да одлучуваат сами. Друг треба да го прави тоа за нив. Полесно им е да следат (овци) него да размислуваат и трудат да идат напред.
На еден атеист не му проблем да каже дека не знае, или пак дека е во грешка со некое свое мислење/видување, за разлика од верниците кај кои се е апсолутна вистина, а кога ќе дојде моментот да се докаже дека тоа и тоа не е така и дека нивниот бог нема врска со тоа, тогаш одма се пристапува кон ерес, богохулење, или како што во најновиот случај со исламската држава дека хемијата и психологијата не биле алахова премиса. МА ДАЈ, не ме јеби во здрав мозок.
Тоа се луѓе на кои им треба психијатриска помош, на луѓе кои и при очи е слеп. Ти му викаш дека има докази дека земјата е 500 милиони години стара, од тебе те први луд и пробува од петни жили да ти докаже дека е само 10 000 години. :pos:
Ете зошто опстојува, затоа што ги има со лопата да ги ринеш таквите ликови. ЕДУКАЦИЈА му е мајката, само едукација, а со тоа и религијата ќе биде минато во некое идно време.
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
Има една тема во религија (самопочитта и религијата) во која многу добро го имам објаснето тој феномен. Но ќе пробам да го сумирам тоа и тука.
Имено, се работи за луѓе со намалена самодоверба (слабаци), кои поради својата несигурност и неверувајќи во своите способности се вртат кон верата. Само заради тоа да НЕ бидат сами, а и од причина што се неспособни да одлучуваат сами. Друг треба да го прави тоа за нив. Полесно им е да следат (овци) него да размислуваат и трудат да идат напред.
На еден атеист не му проблем да каже дека не знае, или пак дека е во грешка со некое свое мислење/видување, за разлика од верниците кај кои се е апсолутна вистина, а кога ќе дојде моментот да се докаже дека тоа и тоа не е така и дека нивниот бог нема врска со тоа, тогаш одма се пристапува кон ерес, богохулење, или како што во најновиот случај со исламската држава дека хемијата и психологијата не биле алахова премиса. МА ДАЈ, не ме јеби во здрав мозок.
Тоа се луѓе на кои им треба психијатриска помош, на луѓе кои и при очи е слеп. Ти му викаш дека има докази дека земјата е 500 милиони години стара, од тебе те први луд и пробува од петни жили да ти докаже дека е само 10 000 години. :pos:
Ете зошто опстојува, затоа што ги има со лопата да ги ринеш таквите ликови. ЕДУКАЦИЈА му е мајката, само едукација, а со тоа и религијата ќе биде минато во некое идно време.
На иста страна сме, ама не се од тоа што го кажа се слагам. Да, многу често неедуцирани лица и слабаци се верници, но што е со великаните што верувале во бог низ времето? Има доста, да не ги набројувам. Сеа фората е, да не ме сватиш погрешно, се согласувам дека религијата не чини за напредок на човештвото. (Освен ако инстигира некој да открие нешто преку обиди за да докаже дека не чини/е лажна)

Од друга страна, атеистите се доста напорни луѓе истотака, али барем не се фанатици наклонети кон убиство. Неможам да речам дека се во право со понашањето на просечниот атеист, али барем не сметаат на никој.

На пример, имам другар што е верник, тежок, али се дружи со мене, и си ќути, си трае, знае дека е ствар на мислење и секој си има право на свое, и затоа не се меша. Од друга страна, имаш атеисти што во парк седат и јадат гомна у фаца на некој верник. Не е ок, али тоа е тоа. Има добри и лоши примероци од двете групи, али очигледно е кој е големиот кривец од двете.
 
W

wicked_1

Гостин
@RogerBacon , kako be prijatelju moze tolkav problem da ti bide da sfatish deka Religijata e ipak elementaren del na edno opstestvo, cisto radi potreba lugjeto da se osekjaat sigurni i da imaat nesho na koe sho mozat da se potprat u teski momenti, znam deka e imaginativen i fiktiven celiov koncept, ali ja nemale site srekjata da imaat tolkavo IQ kolku vas ateistite. Siguren sum na tie lugje sho se golemi vernici ne im e sprecen razvojot do tolku da go kocat napredokot na nashevo opshtestvo kako celina.
Ja sum vernik ko i 80% od lugjevo u Makedonija, ic.

I sho mi zborish ovdeka za vojni na Bliskiot Istok koa tamu e vmeshana politikata i interesot na magnati da si go prodavaat oruzjeto?
 
D

Daedalus

Гостин
@RogerBacon , kako be prijatelju moze tolkav problem da ti bide da sfatish deka Religijata e ipak elementaren del na edno opstestvo, cisto radi potreba lugjeto da se osekjaat sigurni i da imaat nesho na koe sho mozat da se potprat u teski momenti, znam deka e imaginativen i fiktiven celiov koncept, ali ja namale site srekjata da imaat tolkavo IQ kolku vas ateistite. Siguren sum na tie lugje sho se golemi vernici ne im e sprecen razvojot do tolku da go kocat napredokot na nashevo opshtestvo kako celina.
Ja sum vernik ko i 80% od lugjevo u Makedonija, ic.

I sho mi zborish ovdea za vojni na Bliskiot Istok koa tamu e vmeshana politikata i interesot na magnati da si go prodavaat oruzjeto?
Ова сам си извлекуваш заклучоци? Никој не рече дека тие кои се религиозни имаат помало IQ.
Никој не ти зборува за политичките мотиви на тие кои војуваат. Ја ти зборувам за сунити кои колат шиити и каменуваат христијани. Ја ти зборувам за земји со Шеријат во кои бесат неверници, сечат уши на неверни жени што е согласно со нормите на Куранот.
Кои се политичките мотиви на тоа да пробаш да му направиш егзорцизам на ментално заболено дете од 10 години и да го убиеш при тој процес?
Заборави ги војните, ќе зборуваме за внатрешната политика на таквите земји.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.614
Поени од реакции
31.821
Зато шо не е се така едноставно ко шо некој си мисли, или се обидува да го претстави нештото :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Да не биде многу шуто, малце ќе образложам.

Зошто покрај илјадници години напредок, сеуште постојат религиите? Зошто човекот му е толку тешко да се откаже од тоа што го теши дека некој над него се грижи за се што неможе да си го објасни? Зошто луѓето не се помируваат со вистината?

Јас си имам свое мислење, но ќе го чувам, сакам прво да видам ваши мислења па ќе се 'рчнеме после. :)
Зато што луѓето се плашат од смртта
Бараат некој кој ќе им вети дека од ко ќе ги изедат црвите и коските ќе им се претворат во прав, ѕтие сепак во некаков облик ќе продолжат да опстојуваат. Без оглед дали си доктор или амал, дали си научник или зидар, стравот од смртта е вроден во сите нас, страв од крајот, од завршетокот, и тие некои свои надежи за одбегнување на неминовнот крај го упатуваат на некое битие без облик кое можело (ако почитува правила запишани во книга) да им обезбеди живот вечен
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
На иста страна сме, ама не се од тоа што го кажа се слагам. Да, многу често неедуцирани лица и слабаци се верници, но што е со великаните што верувале во бог низ времето? Има доста, да не ги набројувам. Сеа фората е, да не ме сватиш погрешно, се согласувам дека религијата не чини за напредок на човештвото. (Освен ако инстигира некој да открие нешто преку обиди за да докаже дека не чини/е лажна)

Од друга страна, атеистите се доста напорни луѓе истотака, али барем не се фанатици наклонети кон убиство. Неможам да речам дека се во право со понашањето на просечниот атеист, али барем не сметаат на никој.

На пример, имам другар што е верник, тежок, али се дружи со мене, и си ќути, си трае, знае дека е ствар на мислење и секој си има право на свое, и затоа не се меша. Од друга страна, имаш атеисти што во парк седат и јадат гомна у фаца на некој верник. Не е ок, али тоа е тоа. Има добри и лоши примероци од двете групи, али очигледно е кој е големиот кривец од двете.
ОК е, тука некаде сме. (y)
Да пробам со ред да ти репллицирам.
Околу “великаните“. Пак ќе го спомнам тој момент да припаѓаат на некоја груша, да се посигурни, а воедно тие “великани“ и ја злоупотребуваат таа своја моќ за да имаат власт над некои луѓе. Ќе го земам за пример Иван Грозни и неговата борба со Болјарите. Тој “великан“, прво шизофреник, па згора на тоа и на престол, ја користи силата на религијата за да биде и понатаму Цар.
Сега за откритијата, ... па колку самопримери имаме на погрешни толкувања на тие учења, а и жртви во тоа име? Многу нели? Никогаш религијата не била на страна на науката, тоа е и до ден денес очигледно. ИнВитро било богохулење, сме се мешале во божјите планови:tapp:
Трето, ТОЧНО е тоа дека ниеден атеист не убил некого заради своето убедување!!! Ова е многу битна точка. И подобро да сум напорен атеист, него и обичен верник. “Не дај боже“ да е во прашање радикален верник.
И доволно е само еден човек (верник) да се запраша на некои мои зборови и тоа е сосема доволно да знам дека сум направил добро дело. Тоа значи дека ТОЈ почнал да размислува со своја глава. После тоа СЕ' е лесно:X3:
 
Л

Латекс Бурка

Гостин
@RogerBacon , kako be prijatelju moze tolkav problem da ti bide da sfatish deka Religijata e ipak elementaren del na edno opstestvo, cisto radi potreba lugjeto da se osekjaat sigurni i da imaat nesho na koe sho mozat da se potprat u teski momenti, znam deka e imaginativen i fiktiven celiov koncept, ali ja namale site srekjata da imaat tolkavo IQ kolku vas ateistite. Siguren sum na tie lugje sho se golemi vernici ne im e sprecen razvojot do tolku da go kocat napredokot na nashevo opshtestvo kako celina.
Ja sum vernik ko i 80% od lugjevo u Makedonija, ic.

I sho mi zborish ovdea za vojni na Bliskiot Istok koa tamu e vmeshana politikata i interesot na magnati da si go prodavaat oruzjeto?
Мешаш малце сеа. На микро ниво да го сведеме тој аргумент, исто е како да кажеш дека не е некој убиец крив, туку тие што работат во gun shop-от се криви пошо држат монопол на оружјата кои убиците ги користат.

Што има везе ако политика е вмешана, мислиш дека 17 годишниот Ахмед знае тронка од тоа? Не, дечкото му викаат слушај, денес идеш и за Алах ќе се детонираш во амбасадана. И типот иде, се убива. Нема ништо што ќе кажеш да ја оправда религијата тука, колку и да има други фактори вмешани, неможеш да префрлиш вина на некој моќен политичар преку butterfly effect.

Да, религијата е елементарен дел на едно општество, но прашањето е, зашто откако имаме докази и искуство со нејзе, сеуште опстојува? Според мене, пред околу 50 години требало да биде како сега, касниме многу. И нема врска со IQ, ако не си ретардиран, знаеш да читаш и да разбираш основни концепти, можеш да сватиш за што се збори. Проблемот е кога некој ќе земе "Се осеќам како Господ да е околу мене кога се молам" како повалиден аргумент од научни трудови и теореми.

Ок, велиш дека си верник, зошто? Кажи ми како дојде до заклучок дека треба да останеш верник, чим си во темава, сигурно имаш многу добро познавање за се ова што се збори. Зошто одбираш да бидеш во denial?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Да се перат пари...
Можеме да направеме еден мал експеримент...ќе поставеме камери у црква и ќе оставеме 100 евра на икона...ќе се степат поповите кој да ја земе :vozbud:
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Odgovorot spored mene e dosta ednostaven, ja drzi zaednicata kompaktna i pod moralna odgovornost da ne se praat gluposti, sekoja religija si ima vospostaveno moralni i eticki standardi i lugeto se osekaat dolzni da gi pocituvaat. Koga ke mu soopstis na islamskiot i hristijanskiot svet deka toa nesto ne postoi a vo nego se veruvalo 2 iljadi godini, ke nastane opst haos i anarhija.
Vprocem mnogu glupa kauza e ateizmot, neznam kakvo vlijanie ni vrsi nam crkvata i religijata, ne ziveeme u opstestvo na teologizam, ne se plakja crkoven danok, nema veronauka vo ucilistata, jurisdikcijata na crkvata e svedena vo prostoriite koi gi imaat itn., opasna nacija na vernici sme nie, 2pati godisno na crkva ideme.
Општ хаос се има појавувано во религиски да речам маала? Анархијата е многу погрешно сфатена т.е. како безвластие (точно) каде што секој прави што сака, крше, урла, убива (неточно) каде што не постојат закони... Анархијата е апсолутна демократија и ако ја има во цел свет, мислам дека ќе биди китка замирисање, каде што нема ти да работиш за мене, или јас за дедо ти, или пак дедо ти за тебе. Јас сум атеист и анархист и (на пример) сум подобар на карактер од кој и да е ,,верник'' што можам да го сретнам каде и да одам, имам поцврсти морал и етика изградени лично од мене, а не од некоја глупава книга (сепак) напишана од автор. Земи ја за споредба Шведска, каде што 70%+ од народот се атеисти и види колкаво ниво на интелегенција имаат, каква економија имаат и дали таму воопшто има општ хаос. Прво прочитајте нешто, ДОЧИТАЈТЕ, па потоа влезете во дискусија.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Odgovorot spored mene e dosta ednostaven, ja drzi zaednicata kompaktna i pod moralna odgovornost da ne se praat gluposti, sekoja religija si ima vospostaveno moralni i eticki standardi i lugeto se osekaat dolzni da gi pocituvaat. Koga ke mu soopstis na islamskiot i hristijanskiot svet deka toa nesto ne postoi a vo nego se veruvalo 2 iljadi godini, ke nastane opst haos i anarhija.
Која тоа морална одговорност? Ниедна религија, ниедно верување, ниеден бог, нема да направи од некого поморален, поетичен, похуман, ако тоа во себе го нема како човек.
Да, би настанало хаос (анархија е нешто сосем друго, кој не оди во муабетов) ако случајно некој објави некаков доказ (хипотетички само, не мислам дека таков доказ е можен) би настанала општа хистерија.
Vprocem mnogu glupa kauza e ateizmot,
Види интересна работа, ти како верник ја знаеш мојата кауза, јас како атеист не ја знам, дај просветли ме која е тоа мојата кауза?
neznam kakvo vlijanie ni vrsi nam crkvata i religijata, ne ziveeme u opstestvo na teologizam, ne se plakja crkoven danok, nema veronauka vo ucilistata, jurisdikcijata na crkvata e svedena vo prostoriite koi gi imaat itn., opasna nacija na vernici sme nie, 2pati godisno na crkva ideme.
Ти тоа мислиш дека живееш во секуларна држава, далеку сме од секуларност, не сме текратија, но до вистинска секуларност сме далеку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom