Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
http://set.com.mk/Heating-Cooling/Air-Conditioners/Inverter-split-systems/Electrolux-EXI12HD1W-12000BTU65888
Во СЕТЕК на попуст (на најновиот флаер 27К Ден) инвертер од германско производство со следните карактеристики:
Electrolux EXI12HD1W 12000BTU
ИНВЕРТЕР Климатизер
Comfort cool
Cooling 3.5KW and Heating 3.8KW
Temperature indicator on inside unit
Active Carbon filter
Cold Plasma filtration
Noise 25dB
Follow me sensor
24h Timer
Turbo function
Turbo Fan
Energy label A+/A
Најдов податоци на нет дека факторот SCOP изнесува 3.8, а SEER 5.8, ама не најдов никаде (за една карактеристика на инвертер климите) те работа до -15 степени надворешна температура. Како може не само овде на СЕТЕК, туку и на сите сајтови да го рекламираат како инвертер, а работна температура при греење на уредов е само -7*С?
И Швабо више не е она што бил!?
По сервисното упатство, надворешната единица на Electrolux машината има ознака EXI12HD1WЕ и компресор марка ZHUHAI LANDA т.е GREE, моделот на компресорот е QXA-A091zE190A. Кратко гуглање на компресорот не води до ова сервисно упатство и до серијата Cozy na Gree t.e. GWH12MB-K3DNA3K / COZY. Внатрешната на COzy изгледа вака а богами и таа на електролукс :)
За skoro истите пари (500еу) имаш Грее Change 12ka.
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Да не излезе и овој како самсунгот од нептун, со оглед дека го има само за југоисточниве пазари.
како што кажува за кој модел станува збор, значи дека ги помешале брзините Нептун
http://www.gigatronshop.com/split_sistemi/samsung_klima_uredjaj_ar12hqfsbwkn_12000_btu_sa_ugradnjom-34787

овој е А ладење и Б греење.
Јас имам ЛГ обична стара 11 години си пишува под климата имаш налепница како троши и на топло и ладно на 1час, пошто имам и апаратче за колку троши и све е точно како што пишува на налепницата нема лага.[DOUBLEPOST=1403295227][/DOUBLEPOST]http://www.lg.com/rs/klima-uredaji/lg-H12AK
еве монструм
0.760 ладење
0.740 греење
А+++
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
како што кажува за кој модел montaza збор, значи дека ги помешале брзините Нептун
http://www.gigatronshop.com/split_sistemi/samsung_klima_uredjaj_ar12hqfsbwkn_12000_btu_sa_ugradnjom-34787

овој е А ладење и Б греење.
Јас имам ЛГ обична стара 11 години си пишува под климата имаш налепница како троши и на топло и ладно на 1час, пошто имам и апаратче за колку троши и све е точно како што пишува на налепницата нема лага.[DOUBLEPOST=1403295227][/DOUBLEPOST]http://www.lg.com/rs/klima-uredaji/lg-H12AK
еве монструм
0.760 ладење
0.740 греење
А+++
Vakvi monstrumi od mitsubishi se prodavaat kaj nas po cena od 64000 plus montaza. 4kw
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Прва и најевтина варијанта е да ја искористиш постојната печка овака, друго поскапо решение би ти било да земеш нова печка со вентилација како овие овде, и кај нас само овде ги имам видено вероватно и на други места ги има. Трета варијанта која вероватно ке те кошта поефтино од втората(1000еу 7КWнадворешна и 1внатрешна) е да наместиш една инвертер каналска за внатрешна(на плафон) па од неа да однесеш црева за вентилација до сите соби слично како кај првата и втората варијанта. Последново многу зависи од просторот и распоредот на собите т.е. патот од каналската до собите треба да ти е што пократок, пример ако имаш мал ходник од кој се влегува во сите соби би било идеално место. Во сите 3 варијанти имаш бушење отвори за вентилација кои не се големи, до 200мм, цревото термо изолирано е околу 200ден/м. Во последниот случај со климава добиваш и ладење покрај греењето а би те коштало околу 1500еу со црева и монтажа. За споредба само радијаторите би те фатиле преку 1000еу за што ти треба плус и нова печка. Каналскава мислам ти е идеално решение и заради рамниот плафон бидејки немаш бетонски носачи за рипање со цревата, да имаше носачи ке ти требаше мултисплит место каналска со X-број на внатрешни единици колку што е бројот на собите а тоа ке те кошта поскапо уште на почеток.
Нешо читам (на кирилица само) околу инверторите, е сега вака убо изгледа, мала потрошувачка, убав сооднос на потрошено - добиено (киловати..) али пробелм иди на пониски температури, како се спушта температура така соодносот е послаб а после -15 и не може да грее. Јас сум во БТ и ланската зима беше лето али има и зими кога се температурите на -20 и повеќе и држат и по десетина дена за ред а и во тек на зимските месеци доста ноќи се под -15. Па да прашам следно, дали поставување на надворешната единица во затворен простор би се подобрила ефикасноста, пример под куќата се визби и ако ја ставамво визба дали тоа греењето ќе ми го подобри пошто ако е надвор -20 во визбата ќе биде -10 (на пример) дали има некои технички ограничувања кои не дозволуваат монтирање на инвертер надворешна единица во затворен простор, и која би била некоја оптимална “јачина“ на уредот за загревање - то ест ДОгревање на стн од некои 80 квадрати - пошто во кујна ќе се користи шпоре на дрва а може да ставам и едно мало каминче во салон за екстремно ладни денови или романтична атмосфера за швалерација.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Нешо читам (на кирилица само) околу инверторите, е сега вака убо изгледа, мала потрошувачка, убав сооднос на потрошено - добиено (киловати..) али пробелм иди на пониски температури, како се спушта температура така соодносот е послаб а после -15 и не може да грее. Јас сум во БТ и ланската зима беше лето али има и зими кога се температурите на -20 и повеќе и држат и по десетина дена за ред а и во тек на зимските месеци доста ноќи се под -15. Па да прашам следно, дали поставување на надворешната единица во затворен простор би се подобрила ефикасноста, пример под куќата се визби и ако ја ставамво визба дали тоа греењето ќе ми го подобри пошто ако е надвор -20 во визбата ќе биде -10 (на пример) дали има некои технички ограничувања кои не дозволуваат монтирање на инвертер надворешна единица во затворен простор, и која би била некоја оптимална “јачина“ на уредот за загревање - то ест ДОгревање на стн од некои 80 квадрати - пошто во кујна ќе се користи шпоре на дрва а може да ставам и едно мало каминче во салон за екстремно ладни денови или романтична атмосфера за швалерација.
Ke se podobri efikasnosta no ne taka kako sto kaza celata da e vnatre, tuku samo zadniot del od klimata treba da gleda prema vizbata kaj sto e izmenuvacot, a predniot pak da duva na nadvor(nesto kako na slikata i linkov). Taka i pomalce ke ti trosi zasto nema direkten kontakt so nadvoresnite temperaturi a ke izmenuva so vozduhot od vizbata koj e sekogas potopol zime i poladen lete. Primer ako e nadvor -5 a vo vizbata nula ili vo plus klimata ke dava performansi i ke trosi struja kako sto e klimata e po specifikacija za na nula stepeni.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ke se podobri efikasnosta no ne taka kako sto kaza celata da e vnatre, tuku samo zadniot del od klimata treba da gleda prema vizbata kaj sto e izmenuvacot, a predniot pak da duva na nadvor(nesto kako na slikata i linkov). Taka i pomalce ke ti trosi zasto nema direkten kontakt so nadvoresnite temperaturi a ke izmenuva so vozduhot od vizbata koj e sekogas potopol zime i poladen lete. Primer ako e nadvor -5 a vo vizbata nula ili vo plus klimata ke dava performansi i ke trosi struja kako sto e klimata e po specifikacija za na nula stepeni.
Дали има некои посебни работи на кои треба да се внимава при такво вградување (прашина, висина на поставување..) пошто тој дел од куќата ми е одма до улица има и прашинки и коли врват?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
како се спушта температура така соодносот е послаб а после -15 и не може да грее

Moze, moze samo treba da platis, i na -25 moze[DOUBLEPOST=1403354389][/DOUBLEPOST]Ke se podobri efikasnosta no ne taka kako sto kaza celata da e vnatre, tuku samo zadniot del od klimata treba da gleda prema vizbata kaj sto e izmenuvacot, a predniot pak da duva na nadvor(nesto kako na slikata i linkov). Taka i pomalce ke ti trosi zasto nema direkten kontakt so nadvoresnite temperaturi a ke izmenuva so vozduhot od vizbata koj e sekogas potopol zime i poladen lete. Primer ako e nadvor -5 a vo vizbata nula ili vo plus klimata ke dava performansi i ke trosi struja kako sto e klimata e po specifikacija za na nula stepeni.

Toa i ne e dobra opcija bidejki aprox. klima ima okolu 2m3/h protok na vozduh za nadv. edinica. Taka da za odredeno vreme (zavisno od volumenot na podrumot) ke go iscica siot 'topol' vozduh, pa potoa imame problem za nov "topol" vozduh sto nema od kade da go dobieme, a prekratko e vremeto da se zagree vo samiot podrum.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Дали има некои посебни работи на кои треба да се внимава при такво вградување (прашина, висина на поставување..) пошто тој дел од куќата ми е одма до улица има и прашинки и коли врват?
Toa i ne e dobra opcija bidejki aprox. klima ima okolu 2m3/h protok na vozduh za nadv. edinica. Taka da za odredeno vreme (zavisno od volumenot na podrumot) ke go iscica siot 'topol' vozduh, pa potoa imame problem za nov "topol" vozduh sto nema od kade da go dobieme, a prekratko e vremeto da se zagree vo samiot podrum.
Let 3, druze ako ja namestis vo podrum verovatno ke bides prviot vo makedonija sto go napravil toa, nie tuka ke gledame seir i ke cekame da vidime kako ke iskoci na kraj posto sme skeptici po default ;)
Treba da pazis dobro da go izoliras so stiropor ili silikon spojot megu zidot i klimata da ne ti vlaga vozduh vo podrumot i da go ladi, a prasina sekade ja ima i na zid da ja stavis.
Sass drzi tvojata teorija no u praksa tip u srbija ima namesteno duri 3 klimi (obicni / neinverteri) na toj nacin se gree i plus vaka gi nabil zaradi maliot dvor (citaj prolaz za do kukjata...levo se gleda vratata za vo dvorot) i mu funkcionira:
Citat:
Da. Evo par slika kako to trenutno izgleda. LG uglavnom ne radi posto sprat ne grejem veci deo vremena. Ukljucim ga tek uvece od 22-01 i to samo jednu sobu da zagreje. Spoljna temp oko 0C, velika vaznost. Temp u podrumu 9-10C, nema vlaznosti tj magle. Klime ne rade defrost. Midea radi non stop, nocu 20c, danju 22C. Ne znam potrosnju posto mi je sada komplikovano da prebacim merac na nju, zarobljen je iza stirodura :) Fujitsu 12LGC radi standardno postavljen (ide u defrost redovno po ovoj magli, koji traje 5-6min), znaci on nije u ovom ulazu od podruma, to je cetvrta klima, standardno postavljena.
Imam doduse jedan problem, a to je sto mi ulazi hladan vazduh u ulaz gdecsu klime preko LG-a dok ne radi. Moram da stavim neke lagane samopadajuce roletne preko ovog izlaza.)


 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Let 3, druze ako ja namestis vo podrum verovatno ke bides prviot vo makedonija sto go napravil toa, nie tuka ke gledame seir i ke cekame da vidime kako ke iskoci na kraj posto sme skeptici po default ;)
Treba da pazis dobro da go izoliras so stiropor ili silikon spojot megu zidot i klimata da ne ti vlaga vozduh vo podrumot i da go ladi, a prasina sekade ja ima i na zid da ja stavis.
Е вака пошто планирам да реновирам пообемно дома, сега му е мајката да размислувам за греењето, така да кажи ми како да барам такви клими (дали се посебни модели) кој ги нуди колкава е цена и колку киловати би ми требало ете да спроведам во 3 простории по 15-20 квадрати по едно црево за топлење. Ладењето не ми е проблем пошто и на лето е свежо - долен спрат од куќа изграден од камен. пошто имам џамови во визби би нагметил во еден џам една надворешна а од таму до собите ми е правец горе до едната ми е некои 2 метра а до другата и третата околу 5-7
Зачи шо да барам и колкава снага
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Е вака пошто планирам да реновирам пообемно дома, сега му е мајката да размислувам за греењето, така да кажи ми како да барам такви клими (дали се посебни модели) кој ги нуди колкава е цена и колку киловати би ми требало ете да спроведам во 3 простории по 15-20 квадрати по едно црево за топлење. Ладењето не ми е проблем пошто и на лето е свежо - долен спрат од куќа изграден од камен. пошто имам џамови во визби би нагметил во еден џам една надворешна а од таму до собите ми е правец горе до едната ми е некои 2 метра а до другата и третата околу 5-7
Зачи шо да барам и колкава снага
Ako zborime za kanalski tip klima eve edna od Vivax koja bi ti zavrsila rabota so negde 80% optovaruvanje znaci da ne ja macis na 100%, od pojse KW nema zijan. Cena na ekupi 61999den. Samo nadvoresnata edinica e malku golemka pa za u podrumot dali ke ti ja sobere 980x790, aj za dolzinata ok nego za visinata 79cm e. Taa ja montiras negde vo podrumot (na tavan) na mesto od kaj so ke imas najkratok pat do sobite gledano kako vkupna dolzina vo metri.
Vnatresnata i nadvoresata si se spojuvaat klasicno so bakarni cevki kako da e zidna split. Limitot sto treba da go zapazis e protokot na vozduh, da ne go izgubis po dolgi creva, sto pokratki creva stavis i sto popravo gi vodis bez mnogu prekrsuvanja i premini tolku pojak izduv ke imas vnatre koj posle si go regulliras so min-Max-Auto so daljinskoto ili so resetkite. Znaci ako od nadvoresnata najodalecena ti e sobata so 7metra rastojanie, ti so bakar da stignes edno 3-4m pa tuka da ja namontiras vnatresnata, a od tamu so crevo 3-4metra da stignes do sobata.

Vnatresnata izgleda odprilika vaka na slika (ducted indoor unit) no tesko da dolovi kako izgleda vo realnost zaradi agolot na slikanje.

Izgleda malecka na slikava no zapazi gi dimenziite na vivaxot 1239*558*268 mm, 26,8cm e debela i na tavan pogodna e za da se skrie so gips karton sto tebe vo podrumot nema da ti bide potrebno da go pravis. Ima vkupno 2 otvora od dvete podolgi strani za izduv i usis(usisuva vozduh od prostorot sto go grees/dises, pominuva niz klimata, i od drugata strana se izduvava). Usisnata strana ima filter.

Za da ja spois so creva od izduvnata strana (taa sto gree i ladi ) ti treba edna vakva limena kutija (plenum) na izduvnata strana so 3 otvora (po edna za sekoja soba) koja fakticki ke go deli vkupniot izduv od 1400m3/h na 3 dela

i koja samo se zastrafuva na edinicata od napred i go dobivas ova

posle samo spojuvas so 3 creva od tuka do plenumite so resetkite po sobite. Na spoevite so crevata se stava nekoja plasticna stega i allum traka.
Usisot mozes da go napravis ili po site sobi da ide ili centralno od edna soba so podebelo crevo vo toj slucaj ke ti treba i kutija na usis stranata so eden ili poveke otvori.

Ako samo grees so nea ne ti treba izolacija inaku treba da se izoliraat limovite radi kondenzacija.
Ako vlagas odozdola so crevata vo sobite mozes resetkite da gi stavis i na samiot pod kako na slikava

a pred resetkite crevata bi ti zavrsile so nekoi vakvi plenumi:

Resetkite mozat dsa bidat so/bez regulacija na protok i bez ili so usmeruvaci na duvanjeto po 2 oski ili edna.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ako zborime za kanalski tip klima eve edna od Vivax koja bi ti zavrsila rabota so negde 80% optovaruvanje ...
Aj вака да се повториме, значи со тие 62.000 денари, добивам комплет внатрешна и надворешна единица (даљински маљински..) и уште ми требаат баккарни цевки, монтажа и црева и решетки (ситна пара)?

Какви се Вивакс по квалитет?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Aj вака да се повториме, значи со тие 62.000 денари, добивам комплет внатрешна и надворешна единица (даљински маљински..) и уште ми требаат баккарни цевки, монтажа и црева и решетки (ситна пара)?

Какви се Вивакс по квалитет?
Da bas taka sve komplet e vo taa cena, plus ziden termostat so isti funkcii kako daljinskoto.
Вивакс е 80% исто Грее, поефтино едино Мидеа да најдеш кај нас од каналска но и послаба варијанта. Монтажата може и до 500 да те фати од кои 100-150 за да ти ги наместат и спојат со бакар 2те единици(ко за обична клима), друго што имаш е лимарски работи, изолација на пленуми и спојување/монтажа на истите, ако најдеш ефтин лимар за пленумите кои не би биле појше од 2000ден по пленум другото е цревата и решетки, што пократки поефтино...многу зависи просторот каков е за да се одреди цената. Во Битола може и поефтино да те фати за материјал и монтажа, незнам колку имаш за бушење отвори.
Треба да најдеш прво некој од климаџииве да ти го исцрта на хартија како и што треба да се изработи од лимарите, или они сами да ти дадат понуда да го изведат ама сигурно ке надуваат цена пошто ретко кој праи ова по дома. Ама ценкај се ке прифатат на крај :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom