Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
нема во Македонија клима со енергетска ефикасност А+

Ima.ima i so A++, samo treba da platis
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Се е маркетинг и неото и самсунгот што ги имам се со многу слични перформанси арно ама едната е декларирана како А+ и во ладење и греење додека другата си е коректно заведена како Д класа
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Po zavrsuvanje na grejnata sezona bi spodelil iskustva za greenjeto.
Prva godina se gream so klima, Gree Hansol 12000btu, kupena kraj na Oktomvri.
Vkupno za greenje za cela sezona potrosiv okolu 12000 denari. Zagrevav 40tina m2, 30m2 dnevna so kujna i otvorena vrata od spalna 12m2. Celo zimo spiev samo so edno kebe.
22-23 dena vo Noemvri greenje samo navecer, 5-6-7 saati dnevno. Potoa non-stop uklucena do kraj na Fevruari negde. Mart, April i 10-12 dena od Maj samo navecer.
Koga rabotese non-stop jadese okolu 2500-3000 denari na smetkata za struja. Samo navecer koga se pustase okolu 500-1000 denari (mesecno).
Najveke potrosi sredina na Dekemvri do sredina na Januari, normalno posto i najladno bese toj period. Maglata i mrazot vo Dekemvri gi istera solidno, temperaturata doma mi ostana konstantna, a defrost pravese na saat-saat ipol togas.
Jas sum zadovolen od klimata prvata grejna sezona. Da se greev na paneli ke potrosev poveke struja sigurno (samo neznam kolku poveke bi bilo toa) a ke bev mnogu pomalku stoplen. Ke se toplese samo dnevnata po cel den, a navecer ke trebase da se prefrla panelot vo spalna.
Drug nacin na greenje ne mi bese opcija. A bidejki za letno vreme sekako mi treba klima, na jug i zapad gleda stanot, toa mi bese i najisplatliva varijanta.
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Како оди процедурата за набавка на керозин?
Немам авион (за жал :D) така да ми треба помала количина за печка на керозин...
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
4
Поени од реакции
9
Сакам да ве известам дека климава сепак е енергетска класа G. Иако уште се замарам со ДПИ (државен пазарен инспекторат) сепак Нептун ги смени флаерите и сега не кажува дека се А+ енергетска ефикасност и за ниту една клима не кажува која енергетска класа е. Така да внимавајте што клими ке купите иако како што гледам нема во Македонија клима со енергетска ефикасност А+
Заврши голготата по инспекциите и Нептун ми даде нови клими инвертер за замена на старите што тврдеше од почеток дека се со енергетска ефикаснос А++ така да ако си ги бараш своите права сепак на крај ке ги добиеш башка и казна лапнаа :) Па пак нека лажат ова за памет им беше
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Заврши голготата по инспекциите и Нептун ми даде нови клими инвертер за замена на старите што тврдеше од почеток дека се со енергетска ефикаснос А++ така да ако си ги бараш своите права сепак на крај ке ги добиеш башка и казна лапнаа :) Па пак нека лажат ова за памет им беше
:pipi::cuc::pipi::cuc::pipi::cuc:
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Заврши голготата по инспекциите и Нептун ми даде нови клими инвертер за замена на старите што тврдеше од почеток дека се со енергетска ефикаснос А++ така да ако си ги бараш своите права сепак на крај ке ги добиеш башка и казна лапнаа :) Па пак нека лажат ова за памет им беше
Sekoja cest, bravo!
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Каде во Скопје да побарам клима, квалитетна 90% за разладување на добро изолиран стан од 45м2?

Мислам на Gree, Toshiba и уште некоја марка ако ја заборавив.

Однапред фала
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
што би бил добар избор за греење на спрат од куча. долен спрат, над визби, надворешни зидови од камен доста дебели малтерисани и надвор и внатре, дограма солидна. Пошто зидовите се носечки (стара градба) не можам да ги туркам и отварам поголеми простории така да си има повеќе соби башка кујна, башка трепезатрија, салон, спална, детски дневна.. и не ми е практично да држам сите врати отворени, сега за сега кујна имам шпоре на дрва кое се користи на зима и за готвење и по собите електрични печки али многу имам киловати, една шеска, една петка и една мислам тројка ли беше, ај ова зима не беше ладна и поминував со по 5-6 иљади месецо али во ладни зими и до 10 иди сметка за струја, па се мислев дали оние мермерни радијатори распоредени по соби плус на дрва в кујна би ја топлело према она што гледам, место 14 киловати со мермерните би ми било доволно 6-7.. има ли некој исуство со нив или да се стиснам и клам парно на дрва, то значи набавка на камин или шпоре со котел, цевки ребра вентили мајстор можи околу 2-2,5 иљади евра....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
што би бил добар избор за греење на спрат од куча. долен спрат, над визби, надворешни зидови од камен доста дебели малтерисани и надвор и внатре, дограма солидна. Пошто зидовите се носечки (стара градба) не можам да ги туркам и отварам поголеми простории така да си има повеќе соби башка кујна, башка трепезатрија, салон, спална, детски дневна.. и не ми е практично да држам сите врати отворени, сега за сега кујна имам шпоре на дрва кое се користи на зима и за готвење и по собите електрични печки али многу имам киловати, една шеска, една петка и една мислам тројка ли беше, ај ова зима не беше ладна и поминував со по 5-6 иљади месецо али во ладни зими и до 10 иди сметка за струја, па се мислев дали оние мермерни радијатори распоредени по соби плус на дрва в кујна би ја топлело према она што гледам, место 14 киловати со мермерните би ми било доволно 6-7.. има ли некој исуство со нив или да се стиснам и клам парно на дрва, то значи набавка на камин или шпоре со котел, цевки ребра вентили мајстор можи околу 2-2,5 иљади евра....
Прва и најевтина варијанта е да ја искористиш постојната печка овака, друго поскапо решение би ти било да земеш нова печка со вентилација како овие овде, и кај нас само овде ги имам видено вероватно и на други места ги има. Трета варијанта која вероватно ке те кошта поефтино од втората(1000еу 7КWнадворешна и 1внатрешна) е да наместиш една инвертер каналска за внатрешна(на плафон) па од неа да однесеш црева за вентилација до сите соби слично како кај првата и втората варијанта. Последново многу зависи од просторот и распоредот на собите т.е. патот од каналската до собите треба да ти е што пократок, пример ако имаш мал ходник од кој се влегува во сите соби би било идеално место. Во сите 3 варијанти имаш бушење отвори за вентилација кои не се големи, до 200мм, цревото термо изолирано е околу 200ден/м. Во последниот случај со климава добиваш и ладење покрај греењето а би те коштало околу 1500еу со црева и монтажа. За споредба само радијаторите би те фатиле преку 1000еу за што ти треба плус и нова печка. Каналскава мислам ти е идеално решение и заради рамниот плафон бидејки немаш бетонски носачи за рипање со цревата, да имаше носачи ке ти требаше мултисплит место каналска со X-број на внатрешни единици колку што е бројот на собите а тоа ке те кошта поскапо уште на почеток.
 
Член од
10 јуни 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Може некој да ме посоветува со кој модел на камин за парно би биле најзадоволни? Се работи за простор од 90 м2. Каминот ќе се ложи во просторија од околу 30 м2. Ние се двоумиме околу „Дипломат 11б“ на „Складова техника“ и „Термо-вулкан“ на „Смедеревац“. Еве линк со карактеристики и на двата камина:

http://www.mbs.rs/termo_vulkan_sr.html

http://www.vudelgo.com.mk/default.aspx?mode=17&pId=9c0597b8-43c0-4e4a-bc14-3985a717137f&lang=2

Едниот е со котел од 24л, другиот - 17л.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
http://set.com.mk/Heating-Cooling/Air-Conditioners/Inverter-split-systems/Electrolux-EXI12HD1W-12000BTU65888
Во СЕТЕК на попуст (на најновиот флаер 27К Ден) инвертер од германско производство со следните карактеристики:
Electrolux EXI12HD1W 12000BTU
ИНВЕРТЕР Климатизер
Comfort cool
Cooling 3.5KW and Heating 3.8KW
Temperature indicator on inside unit
Active Carbon filter
Cold Plasma filtration
Noise 25dB
Follow me sensor
24h Timer
Turbo function
Turbo Fan
Energy label A+/A
Најдов податоци на нет дека факторот SCOP изнесува 3.8, а SEER 5.8, ама не најдов никаде (за една карактеристика на инвертер климите) те работа до -15 степени надворешна температура. Како може не само овде на СЕТЕК, туку и на сите сајтови да го рекламираат како инвертер, а работна температура при греење на уредов е само -7*С?
И Швабо више не е она што бил!?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
Да не излезе и овој како самсунгот од нептун, со оглед дека го има само за југоисточниве пазари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom