Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Па да ја имам при длабоко вдишување, ок чим не е ништо ќе пробам со чај! Благодарам.
Од каде бе тоа не е ништо, како си дојде сам до заклучок, знаеш во затворена вреќа што има? Прво за почеток направи ЕКГ...со чај ке се излекувал човекот...
 
S

smart ass

Гостин
Од каде бе тоа не е ништо, како си дојде сам до заклучок, знаеш во затворена вреќа што има? Прво за почеток направи ЕКГ...со чај ке се излекувал човекот...

Абе што ве гледам чудни јас имав такви болки пааааа НИШТО баш а знам и многу народ кои ги имаат и тие се повремени но не се екстремно јаки односно болката се јавува смо при вдишување и издишување и НЕ ТРАЕ долго..но сеедно нека отиде на ЕЕГ ама 100% сум сигурен дека ништо нема да најдат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.753
Поени од реакции
8.252
Од каде бе тоа не е ништо, како си дојде сам до заклучок, знаеш во затворена вреќа што има? Прво за почеток направи ЕКГ...со чај ке се излекувал човекот...
Боцкање во гради на дете, без притоа да му недостига воздух и само при вдишување најверојатно е на нервна база, па не е болката силна и да има чувство како да го притиска некоја плоча па да е сериозно!
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Од каде бе тоа не е ништо, како си дојде сам до заклучок, знаеш во затворена вреќа што има? Прво за почеток направи ЕКГ...со чај ке се излекувал човекот...
Абе ај он има 70 години па ќе иде за секој курташак на лекар. И таму како по обичај ќе му земат пари од ќесето и ќе му дадат да се ќљука со апови. Не ме заебавај да беше така јас најпрво тебе би те пратил на лекар да видиш каков проблем имаш со избувнување,преовеличување и хипохондрични напади, па да ти дадат троа лексилиум да се смириш....
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Абе ај он има 70 години па ќе иде за секој курташак на лекар. И таму како по обичај ќе му земат пари од ќесето и ќе му дадат да се ќљука со апови. Не ме заебавај да беше така јас најпрво тебе би те пратил на лекар да видиш каков проблем имаш со избувнување,преовеличување и хипохондрични напади, па да ти дадат троа лексилиум да се смириш....
Добро, така пијте си чај не одете редовно на контроли, па накрај лекарите се криви....инаку не би се спуштал на ниво да ги коментирам твоите навреди

--- надополнето ---

Абе што ве гледам чудни јас имав такви болки пааааа НИШТО баш а знам и многу народ кои ги имаат и тие се повремени но не се екстремно јаки односно болката се јавува смо при вдишување и издишување и НЕ ТРАЕ долго..но сеедно нека отиде на ЕЕГ ама 100% сум сигурен дека ништо нема да најдат.
Јас не велам дека е опасно, но кому би му штетила проверка, после тоа ке бидеш мирен
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
8
Денеска добив...ми се гади многу... дали е тоа нормално?и како да ја намалам гадоста?
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.267
Поени од реакции
8.387
Некоја маст за спаѓање оток ? Ставам бор вода (acidi borici) има ефект ама иде ептен споро....
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Денеска добив...ми се гади многу... дали е тоа нормално?и како да ја намалам гадоста?
кратко кажано...за да ти помогнам...

--- надополнето ---

Некоја маст за спаѓање оток ? Ставам бор вода (acidi borici) има ефект ама иде ептен споро....
зависи каде се наоѓа отокот, ако боровата вода ти ја препорачал доктор кој предходно извршил увид на отокот, биди стрпелив полека....
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.267
Поени од реакции
8.387
зависи каде се наоѓа отокот, ако боровата вода ти ја препорачал доктор кој предходно извршил увид на отокот, биди стрпелив полека....
На коленото... дежурен беше докторот кога отидов и не дека беше нешто многу заангажиран ми ја бутнаа во лонгета колку да не ја движам...помина недела дена колку што требаше да мирувам можам да го виткам само уште осеќам болка кога се движам а тоа е од отокот што не е целосно спаднат!
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
На коленото... дежурен беше докторот кога отидов и не дека беше нешто многу заангажиран ми ја бутнаа во лонгета колку да не ја движам...помина недела дена колку што требаше да мирувам можам да го виткам само уште осеќам болка кога се движам а тоа е од отокот што не е целосно спаднат!
ако болаката полека се намалува тоа значи дека оди на подобро, доколу болката останува тоа змачи дека е неопходно снимање, а тоа дека докторот бил рамнодушен е само затоа што ја знаел твојата дијагноза ведбнаш...поззз
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.267
Поени од реакции
8.387
ако болаката полека се намалува тоа значи дека оди на подобро, доколу болката останува тоа змачи дека е неопходно снимање, а тоа дека докторот бил рамнодушен е само затоа што ја знаел твојата дијагноза ведбнаш...поззз
Епа колено не е баш проста работа веќе ги имам тргано маките за другото само што таму ич не внимавав и постоеа низа мои грешки... иначе имаше снимка ама со таа обична (ренген) снимка неможе ништо да увиди освен дека нема скршеница што и сам можев да консатирам :)
Малце ме фрустрораше начинот брзото ставање во лонггета ... кога заврши таа работа барем да ми препорачаше да осам на специјалиста он ми вика дојди после една недела кој било доктор ќе те прегледа демек немаш гајле... со другото колено кога имав проблем имав среќа што на смена имаше специјалист за такви работи и среќа испадна културен ме прими пошто само со закажување биле работите кај него па следеше магнетна снимка .... во секој случај повреда на колено е доста сложена повреда и треба да се насочат пациентите што да прават а не само шибни му ногата во лонгета!
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
1. За коленото, т.е за отокот. (Ако е само оток)
Пробај со хепатромбин маст. Пропратно (кога нема да ја користиш маста) можеш да ставаш лист од зелка, млака вода од кромидови лушпи или ставај ладни облоги од ракија ама да стојат максимум 5 до 10 минути.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Епа колено не е баш проста работа веќе ги имам тргано маките за другото само што таму ич не внимавав и постоеа низа мои грешки... иначе имаше снимка ама со таа обична (ренген) снимка неможе ништо да увиди освен дека нема скршеница што и сам можев да консатирам :)
Малце ме фрустрораше начинот брзото ставање во лонггета ... кога заврши таа работа барем да ми препорачаше да осам на специјалиста он ми вика дојди после една недела кој било доктор ќе те прегледа демек немаш гајле... со другото колено кога имав проблем имав среќа што на смена имаше специјалист за такви работи и среќа испадна културен ме прими пошто само со закажување биле работите кај него па следеше магнетна снимка .... во секој случај повреда на колено е доста сложена повреда и треба да се насочат пациентите што да прават а не само шибни му ногата во лонгета!
Коленото не е баш многу сложена работа, ставањето во лонгета е нормална работа, незнам ти што бараш посебно, кој и доктор да го најдеш ќе ја добиеш таа рерапија
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
2. За болките во градите.
Најубаво е да отидеш на ЕКГ и ЕХО на срце да се види што е.
Обично (ако си во тинејџерски години) е пренапрегање од физички активности т.е истегнување
на некој мускул во близина, може да е од психолошки причини, но може и да е нешто друго, па за да се исклучи што и да е друго иди провери се, не е на одмет.
Кај одреден процент млади луѓе се дијагностицира пролапс на митралната вена http://en.wikipedia.org/wiki/Mitral_valve_prolapse
и најчесто не е ништо страшно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom