One Оператор - Генерална Дискусија

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Пробано е и не си во право. Сообраќајот се пресметува месечно.
Кој инсајдер да ти го кажал ова, те излажал. Може да се кладиме во што сакаш. А и пробано ми е:)
пошто е 2:1, ...... прифаќам!!!
но за секој случај, ќе испробам, ризик :cautious:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Секоја чест за новите понуди! Не дека ги фаворизирам, во минатото имав некои непријатни искуства со нив но сепак ова е страшно добар потег.
Конечно да има неограничено разговори/пораки без фер политики, ограничувања од типот на максимален број на повици, дополнителни ѕвездички кај договорите итн итн
Доста агресивна кампања (агресивна во позитивна смисла) со прилично голем буџет за маркетинг којшто верувам дека ќе им се исплати. Да не бев врзан со друг оператор веднаш ќе се префрлев на некоја од овие понуди. Само да потрае што повеќе затоа што прочитав дека се работи за ограничена понуда (или пак и ова е своевиден трик за да привлечат што повеќе клиенти :) )
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
650
Поени од реакции
531
Секоја чест за новите понуди! Не дека ги фаворизирам, во минатото имав некои непријатни искуства со нив но сепак ова е страшно добар потег.
Конечно да има неограничено разговори/пораки без фер политики, ограничувања од типот на максимален број на повици, дополнителни ѕвездички кај договорите итн итн
Доста агресивна кампања (агресивна во позитивна смисла) со прилично голем буџет за маркетинг којшто верувам дека ќе им се исплати. Да не бев врзан со друг оператор веднаш ќе се префрлев на некоја од овие понуди. Само да потрае што повеќе затоа што прочитав дека се работи за ограничена понуда (или пак и ова е своевиден трик за да привлечат што повеќе клиенти :) )
секогаш така прават дека е ограничен период ама после сигурно ќе ја продолжат уште еднаш двапати. јас сум на таа новогодишната со неограничени мин и 3гб нет за 399 ден и се рушив од зборање рак на увото ќе добијам и да, стварно е неограничено.


Sent from my B1-710 using Tapatalk
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.546
Поени од реакции
7.687
Имам соговор со One на 2 години,веќе помина 1 и пол година,и овие новите понуди многу се поубај. Дали можи да се напрај некоја комбинација,да ме префрлат на некоја од новите понуди,или да раскинам договор,па да почнам нов.... некој знај ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.554
Поени од реакции
5.172
Имам соговор со One на 2 години,веќе помина 1 и пол година,и овие новите понуди многу се поубај. Дали можи да се напрај некоја комбинација,да ме префрлат на некоја од новите понуди,или да раскинам договор,па да почнам нов.... некој знај ?
Колку што знам во било кој од операториве можеш да обновиш договор (и да смениш тарифа нормално или да задржиш зависи која ти одговара повеке) на 3 месеци пред истек на моменталниот договор. Значи ако е година ипол измината, за 3 месеци ке можеш да раскинеш договор го обновиш без никакви пенали. А ако сакаш одма да го направиш тоа тогаш сигурно ќе имаш некој пенали.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Апел до менаџментот да го сменат тоа што пушат и да ги обноват цените на телефоните во понудите.

Значи не може никако да биде цената на телефонот со обврзувачки договор поскапа од телефонот во слободна продажба.

Пример бев заинтересиран за Галакси 4-ка да земам на претплата од 600 ден. месечно и кога ја видов цената на телефонот ми се одмили да го сменувам договорот кој го имам во моментов.
Само за илустрација


one samsung.jpg

Цена во слободна продажба без обврски
samsung neptun.jpg
 

Attachments

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Апел до менаџментот да го сменат тоа што пушат и да ги обноват цените на телефоните во понудите.

Значи не може никако да биде цената на телефонот со обврзувачки договор поскапа од телефонот во слободна продажба...
Не е само кај S4, еве пример и S3 кај нив чини 24К а во АМЦ го имаш за 14К :) Незнам која им е политиката но кај операторите цените на телефоните секогаш биле доста повисоки во однос на останатите ит продавници/мобилари.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.765
Поени од реакции
20.485
Провери ги талентине од Vip со Nexus 4 и 5 разлика во цела 3к.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Апел до менаџментот да го сменат тоа што пушат и да ги обноват цените на телефоните во понудите.

Значи не може никако да биде цената на телефонот со обврзувачки договор поскапа од телефонот во слободна продажба.

Пример бев заинтересиран за Галакси 4-ка да земам на претплата од 600 ден. месечно и кога ја видов цената на телефонот ми се одмили да го сменувам договорот кој го имам во моментов.
Само за илустрација
Како прво, не се работи за истиот телефон.
Како второ, целта на операторите не е да продаваат телефони, туку да склучат договори.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Како прво, не се работи за истиот телефон.
Како второ, целта на операторите не е да продаваат телефони, туку да склучат договори.
Како прво: Ме интересира колку е во слободна продажба телефонот на друго место што се нуди во One ако не е веќе истиот тој од Нептун?
Како второ: Ако им е целта да склучуваат договори на операторите, мислам дека нема никаква смисла да го прават тоа со договори и пакети на телефони кои се поскапи од реалната пазарна цена.
Така би привлекле само мазохисти.

Да бидам попластичен ќе кажам тоа е исто како да Макпетрол како главен застапник на Хонда, да ти продава Хонда Цивик за 25.000 евра со обврзувачки договор да тураш наредните две години гориво само ка нив и никаде на друго место по иста цена како и останатите муштерии.
Истата Хонда пример чини 20.000 евра во останати салони без обврска каде да тураш гориво вклучително и во Макпетрол. Мислам ептен е глупо и нема никаква логика.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.558
Како прво: Ме интересира колку е во слободна продажба телефонот на друго место што се нуди во One ако не е веќе истиот тој од Нептун?
Како второ: Ако им е целта да склучуваат договори на операторите, мислам дека нема никаква смисла да го прават тоа со договори и пакети на телефони кои се поскапи од реалната пазарна цена.
Така би привлекле само мазохисти.

Да бидам попластичен ќе кажам тоа е исто како да Макпетрол како главен застапник на Хонда, да ти продава Хонда Цивик за 25.000 евра со обврзувачки договор да тураш наредните две години гориво само ка нив и никаде на друго место по иста цена како и останатите муштерии.
Истата Хонда пример чини 20.000 евра во останати салони без обврска каде да тураш гориво вклучително и во Макпетрол. Мислам ептен е глупо и нема никаква логика.
Друже, одбери си телефон, купи го од каде е најповолно и не се замарај кој и зошто за која цена го продава.
Секој си има своја математика и продавачот и купувачот и скоро секогаш се различни.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Друже, одбери си телефон, купи го од каде е најповолно и не се замарај кој и зошто за која цена го продава.
Секој си има своја математика и продавачот и купувачот и скоро секогаш се различни.
Не се замарам, туку ги критикувам...Темава е колку што знам за генерална дискусија на операторот One. Давам само критика дека делот од компанијата кој што е задолжен за оваа проблематика смрди.
Не знам зошто и воопшто влегуваш во одбрана на некој што продава производ за 30% поскап од реалната цена на пазарот и го оправдуваш.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
852
Поени од реакции
581
Телефон купен од оператор се исплати само за повисоките тарифи, со они од 500-600-денари немаш никаква поволност. Сите оператори имаа политика да не ги намалуваат телефоните со текот на времето, што доведува до комични ситуации. Телефон кој е пред 2-3 години сеуште вреди 30 000 денари иако за тие пари веќе има многу подобри телефони. На пример видете го HTC ONE X во оне
 

Kajgana Shop

На врв Bottom