Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
@wot - а тоа што попредвидлива приказната не можеше да биде? Што наликуваше ко да ги читам одново „Алхемичарот“ или „Петтата гора“ на Куелјо (особено „Алхемичарот“), и што уште на средина од филмот знаев како ќе заврши? Визуелно филмот е одличен, тоа и јас го кажав и во рецензијата, и неколкупати потоа, дури добив уште поголема желба некогаш во животов да отидам на Исланд гледајќи ги прекрасните пејзажи од таму. Ама за приказната во филмов не можеш да речеш дека беше добра, во никој случај! Не е тоа никакво помодарство.

EDIT: Башка актерката што го глумеше ликот во кој се вљуби Стилер не да не знаеше да глуми - страшна беше! Ист израз на лицето во секоја ситуација, никакви емоции... Ни еднаш не добив впечаток дека и значи нешто било кој гест на Стилер.
Се ежам кога некој ќе напише предвидлива приказна. As in it applies to everything. Као филмот беше ултра мајдфак трилер, па го проби, па онака ти беше.. А џенцката е добра глумица, само акцентот не беше ставен толку колку што изгледаше врз романсата. Приказната океј, не беше нешто воодушевувачка, но не ја следев лежејќи на работ на креветот, не ја предвидував, не.. незнам, ја следев како што си течеше. Еве, сега ти ја читам рецензијата, прилично се согласувам, дури и со оцената. Не е до предвидливоста, туку колку е забавен и испунувачки филмчето. Кај мене останува со позитивни впечатоци.

пс тука ти го префрлив мислењето
пс друга замерка е што прерано си го гледал филмот, ако не се лажам немаше квалитетна снимка за тие сцени и убавини..
А бе бегај не ги ни гледам, ќе не можам после да спијам два месеца.
Blair Witch и сличните мислам дека ако не си ги гледала кога требало, го немаат истиот ефект сега. Поготово кога стилот е силован!
Дај му шанса, не е претерано страшен, поготово ако не си створиш атмосфера. :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.604
Се ежам кога некој ќе напише предвидлива приказна. As in it applies to everything. Као филмот беше ултра мајдфак трилер, па го проби, па онака ти беше.. А џенцката е добра глумица, само акцентот не беше ставен толку колку што изгледаше врз романсата. Приказната океј, не беше нешто воодушевувачка, но не ја следев лежејќи на работ на креветот, не ја предвидував, не.. незнам, ја следев како што си течеше. Еве, сега ти ја читам рецензијата, прилично се согласувам, дури и со оцената. Не е до предвидливоста, туку колку е забавен и испунувачки филмчето. Кај мене останува со позитивни впечатоци.

пс тука ти го префрлив мислењето
пс друга замерка е што прерано си го гледал филмот, ако не се лажам немаше квалитетна снимка за тие сцени и убавини..
Па не мора да значи дека само ултра мајндфак трилерите треба да бидат непредвидливи. :P Инаку - поентата со „предвидливоста“ на приказната ми беше и дека (меѓу другото) е тривијална и неоригинална.
За џенцката веќе не прајме муабет. (Сеа се осеќам ко Јосо кога одлучи да не праи муабет со мене. :sneaky:)
Ја не го хејтав филмов, ко што можеш да видиш и од рецензијата - онака е: просечен (но тежнее кон подпросечност :нинџ:).

пс а кај сум го акнал мислењево претходно? :cautious:
пс скринерот и не беше така лош. башка - ја ги глеам скоро сите филмови на лаптоп, па така не ми мења многу дали е скринер или со некоја вонземска резолуција.

пс3 - Си ја читал Алхемичарот?
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
The Three Stooges. :sick:
Едно 15-20 минути потрошив од мојот живот за ништо.

Одам да изгледам нешто од GoT и некој класик како The Great Dictator и Breakfast at Tiffany's за да се опоравам.
:pos: Само 15-20 мин?
Јас бро 3пати цел го имам гледано, на внук ми омилен филм му е, и репликите ги знам :tapp:. Детево уште од мало има лош вкус за филмови
 
P

Patrick

Гостин
snowpiercer го гледаше некој? Добар рејтинг има на имдб.
Би ти препорачал воопшто да не се двоумиш и да ја изгледаш оваа прекрасна дистописка научно-фантастична драма која жестоко го напаѓа и го критикува капитализмот кој се заснова на непопустливите центри на моќ кои го одржуваат. И секако би го споменал исконскиот човеков стремеж кон слободата како највисок идеал. Сето тоа доловено преку симболиката на перпетуум погонот на возот кој ја обиколува Земјата во период од една година и кој е составен од повеќе композиции каде во последниот вагон луѓето започнуваат побуна против угнетувањето и експлоатацијата на системот на кого му робуваат.

Рејтингот на IMDB е повеќе од заслужен.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
The Hidden Face (2011) - La cara oculta

Уште пред да почнам, морам да ве предупредам - не го гледајте трејлерот за филмот и не читајте за него.

Филмот сам по себе е 9/10 - доста солидна глума, комплексни ликови и приказна која ве вовлекува во филмот уште во првите 3 минути. Напнатоста се јавува уште на почеток, и дефинитивно ве држи по завршувањето на филмот. Нема добри ликови, нема лоши ликови - сите се реални.
Трејлерот можеби е најлошиот трејлер некогаш направен за било кој филм. Катастрофа - уште во првите 10 секунди го открива пресвртот и го уништува целиот филм. Не го гледајте трејлерот! - you have been warned.
Приказната е едноставна - еден маестро си наоѓа цура неколку дена откако неговата девојка мистериозно исчезнува. Напнат трилер кој долго ќе го паметите, дефинитивно вреден за вашите 90 минути!
На твоја препорака го гледав вчера и морам да ти кажам дека си потполно во право, од збор до збор што кажа...Филмов е топ...Искрено бев скептична на почеток, мислејќи дека е уште една веќе видена приказна за паранормални појави, шизофреничен тип или во најмала рака биполарно растроен...Во филмов нема ништо натприродно, а те држи закован за стол до самиот крај без да трепнеш...
Еј, а замисли Педро Алмодовар да беше режисер...? :)
И за трејлерот си во право...Ако го гледа некој трејлерот филмот боље уопште да не го пушта...[DOUBLEPOST=1396896757][/DOUBLEPOST]А крајот е некомплетен, најверојатно режисерот ги смета своите гледачи за доста интелигентни, па остава самите да си го дешифрираат... :)
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
На твоја препорака го гледав вчера и морам да ти кажам дека си потполно во право, од збор до збор што кажа...Филмов е топ...Искрено бев скептична на почеток, мислејќи дека е уште една веќе видена приказна за паранормални појави, шизофреничен тип или во најмала рака биполарно растроен...Во филмов нема ништо натприродно, а те држи закован за стол до самиот крај без да трепнеш...
Еј, а замисли Педро Алмодовар да беше режисер...? :)
И за трејлерот си во право...Ако го гледа некој трејлерот филмот боље уопште да не го пушта...[DOUBLEPOST=1396896757][/DOUBLEPOST]
Зошто бре јас овој филм го изгледав до пола :confused:
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Dom Hemingway го гледав, Џад/Џуд Ло маестрално си ја одглуми улогата, филмот има многу јаки дијалози, Хемингвејски :D. Првата сцена во филмот е врв. Добро гледање беше, 7ца има. А и не знам зашто многу ме потсеќа филмов на Filth, можеби ликовите се слични.
Само една замерка т. е. две Мексиканец глуми Русин, fak logic. И многу ја запуштиле Калиси
 
H

HoT IcE

Гостин
http://www.imdb.com/name/nm0362766/?ref_=tt_cl_t4
Човеков ќе биде голем актер еден ден, класа актер. Има ненормална харизма, интересен глас, и добро глуми. Го гледав Inception и од сите, највеќе впечаток ми остави со глумата. Ѕверка.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893

Kajgana Shop

На врв Bottom