Java

M

Mr.InF3ction

Гостин
Па да, мислам дека проблемот е Java. Поради безбедносни причини веб прелистувачите не дозволуваат аплет да има интеракција со фајл.
Пробав и јас некои задачи што имам така со аплет и фајл , иста грешка.
Најверојатно ќе треба да чепкат низ опциите од Java и веб прелистувачот за да дозволиш тоа.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Вака ми треба помош во врска со аплет кој треба да го отворам во хтмл код.. аплетот е едноставен и всушност претставува слајд-шоу на слики. Работата е шо кога го отварам само аплетот од NetBeans ми работи, а кога ке го отворам во хтмл кодот излегува аплетот во зададените димензии ама неможе да пристапи до сликите (null pointer exception).. ова ми се случува само со аплето кои имаат слики.. другите, оние со анимации и GUI елементи засега ми ги отвара нормално.. Има ли некој шо знае во што е проблемот?
Пробај вака

Код:
InputStream pat = Aplet.class.getResourceAsStream("slika.jpg");
        try {
            labela.setIcon( ImageIO.read(pat));
        } catch (IOException e1) {
            // TODO Auto-generated catch block
            e1.printStackTrace();
        }
И стави ги во jar архива класите со се сликите.
И во html стави
Код:
<applet archive = "arhivata.jar" code="ime na apleto"></applet>
Сигурно ќе работи со java update 51
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
dobro be sho e problemov so voa..

package mendo;

import java.util.Scanner;

public class proekt {

public static void main(String[] args) {
Scanner input = new Scanner(System.in);

int najmal = 1000000; //namal kaj sho znaeme deka ke se skrsi
int najgolem = 0; //najgolem kaj sho znaeme deka nema da se skrshi

int brojNaSpratovi = input.nextInt();

for(int i=1; i<=brojNaSpratovi; i++){
int sprat = input.nextInt();
String result = input.nextLine();

if(result.equals("DA")){
if(sprat<najmal){
najmal = sprat;
}
}else{
if(sprat>najgolem){
najgolem = sprat;
}
}
}
System.out.println((najgolem+1) + " " + (najmal-1));

}

}

шо е работава ми јавува проблем на редот во циклусот каде што внесувам стринг вредност ^.-
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Прво, користи [PHP-][-PHP]. така се чита кодот подобро, после напиши ја и грешката, каков "проблем" ти јавува.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Прво, користи [PHP-][-PHP]. така се чита кодот подобро, после напиши ја и грешката, каков "проблем" ти јавува.
import java.util.Scanner;

public class proekt {

public static void main(String[] args) {
Scanner input = new Scanner(System.in);

int najmal = 1000000; //namal kaj sho znaeme deka ke se skrsi
int najgolem = 0; //najgolem kaj sho znaeme deka nema da se skrshi

int brojNaSpratovi = input.nextInt();

for(int i=1; i<=brojNaSpratovi; i++){
int sprat = input.nextInt();
String result = input.nextLine();

if(result.equals("DA")){
if(sprat<najmal){
najmal = sprat;
}
}else{
if(sprat>najgolem){
najgolem = sprat;
}
}
}
System.out.println((najgolem+1) + " " + (najmal-1));

}

}

проблемот е со црвено..
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
@Pirana1996 пробај со String result=input.next().toString();

Ти јавуваше грешка дека прво со командата input.nextInt(); го земаш само бројот , но не и знакот за крај на ред откако ке стиснеш ентер (\n), па потоа кога користиш input.nextLine(); го земаш само знакот за крај на ред, т.е не го читаш внесениот стринг..
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
ПОМООООШ -.- :mad:@ задачава ме извади од такт.. може ли помош

Програм - напишете програма која ќе пресмета со колку најмалку прекршувања може да се добие "помало чоколадо" со точно N коцки. Доколку не е можно да се добие парче со точно N коцки, отпечатете -1. Во еден потег, чоколадото може да се скрши на два дела преку правење на точно едно хоризонтално или точно едно вертикално прекршување. На пример, чоколадо со димензии 3*2, може да се скрши на чоколади со димензии [2*2 и 1*2], [1*2 и 2*2] или [3*1 и 3*1] (види слика).



Влез
Во првата линија се запишани два цели броја R и C (1 <= R, C <= 2 000 000 000), кои го означуваат бројот на редови и колони од кои е составено чоколадото, соодветно.

Во втората линија е запишан еден цел број N (1 <= N <= 2 000 000 000), кој го означува бројот на членови на комисијата за натпревари (не сметајќи го Стефан).



Излез
Отпечатете го бараниот минимален број на прекршувања. (Или -1, доколку не е можно да се добијат точно N коцки).

Примери

влез
5 4
10
излез
1


влез
9 9
81


излез
0


влез
5 5
4


излез
2
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
66
Поени од реакции
25
па вака... почнав да се занимавам со јава.. земав книга Како се програмира во јава и никако не можам да ја инсталирам јава компајлерот и како да го отворам (ЈDK 6.0) :( читав и на форумов ама не бива ,веќе 3 дена се мачам ама не бива и на youtube гледам тут ама не бива.... ако може некој поискусен да ми помогне...
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
па вака... почнав да се занимавам со јава.. земав книга Како се програмира во јава и никако не можам да ја инсталирам јава компајлерот и како да го отворам (ЈDK 6.0) :( читав и на форумов ама не бива ,веќе 3 дена се мачам ама не бива и на youtube гледам тут ама не бива.... ако може некој поискусен да ми помогне...
http://www.eclipse.org/downloads/
За да не се малтретираш, ќе го симнеш Eclipse Standard 4.3.2, бидејќи работиш со обичната јава. Внатре имаш дефолтен компајлер и нема потреба да се мачиш.
Инаку ако навистина сакаш да работиш со обичен текст едитор и да компајлираш со командна линија ќе треба да сетираш патеката. Сигурно си на Windows и ќе треба да најдеш како се сетира патека за Јава на Windows
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
66
Поени од реакции
25
http://www.eclipse.org/downloads/
За да не се малтретираш, ќе го симнеш Eclipse Standard 4.3.2, бидејќи работиш со обичната јава. Внатре имаш дефолтен компајлер и нема потреба да се мачиш.
Инаку ако навистина сакаш да работиш со обичен текст едитор и да компајлираш со командна линија ќе треба да сетираш патеката. Сигурно си на Windows и ќе треба да најдеш како се сетира патека за Јава на Windows
Ок фала ти мн :)
 
D

Drima94

Гостин
па вака... почнав да се занимавам со јава.. земав книга Како се програмира во јава и никако не можам да ја инсталирам јава компајлерот и како да го отворам (ЈDK 6.0) :( читав и на форумов ама не бива ,веќе 3 дена се мачам ама не бива и на youtube гледам тут ама не бива.... ако може некој поискусен да ми помогне...
Java JDK за Linux(која верзија на Linux ?) или за Windows(која верзија на Windows) ? Ќе ти објаснам јас чекор по чекор.
 
D

Drima94

Гостин
Значи вака.
1.Отвори ја страната java.sun.com
2.Потоа десно на страната ќе видиш Top Downloads дел, и ке одбереш Java SE(Standard Edition)
3.На наредната страница ке одбереш Java Platform(JDK) 8 без NETBEANS !!!
4.Одиме понатаму, потоа ке се согласиш со условите на Java т.е ќе го означиш(Accept License Agreement )полето
5. Од подолу дадените можности ке одбереш Windows x86 доколку имаш 32-битен Windows, а доколку имаш 64-битен ќе одбереш Windows x64
6.Oткако ке се симни егзекутабилниот фајл, стартувај го и инсталирај го истиот(Next..I Agree. OK бла бла бла...)
7.Откако ќе заврши инстлацијата ќе појдиш во локацијата кај шо си го инсталирал ЈDK и ќе го пронајдеш фајлот со име bin, на било кој од фајловите внатре во bin ќе кликнеш десен клик па потоа Properties и ќе го копираш делот(патеката) во Location делот ( на пример C:\ProgramFiles\Java\1.8.0\bin...ОВА Е САМО ПРИМЕР !, ти имаш сигурно друга патека...
8.Откако ќе стегнеш десен клик и Copy на истото оди и кликни десен клик на MyComputer>Properties>AdvancedSystemSetings. Потоа ќе ти се отвори ново прозорче(SystemProperties>Advanced>EnviornmentVariables. Потоа пак ќе ти се отвори ново прозорче... во делот EnviornmentVariables ќе кликнеш New... и потоа пак ќе ти се појави ново прозорче(хахаха), во полето Variable name: ќе напишеш Path а во полето Variable value: ќе и направиш Paste на горе споменатата патека(C:\ProgramFiles\Java\1.8.0\bin(твојата патека, не оваа.....) и ќе кликнеш ОК и неколку последователни ОК дури не ги снема сите прозорчина :P
9.Потоа оди во Start менито и во Search напиши само cmd и отвори го ComandPrompt, откако ќе го отвориш напиши javac, доколку ти се појави долг текст тоа значи дека компалјерот е во ред и дека е спремен за работа :D

Се надевам дека помогнав, Поздрав
 
Последно уредено од модератор:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
66
Поени од реакции
25
Значи вака.
1.Отвори ја страната java.sun.com
2.Потоа десно на страната ќе видиш Top Downloads дел, и ке одбереш Java SE(Standard Edition)
3.На наредната страница ке одбереш Java Platform(JDK) 8 без NETBEANS !!!
4.Одиме понатаму, потоа ке се согласиш со условите на Java т.е ќе го означиш(Accept License Agreement )полето
5. Од подолу дадените можности ке одбереш Windows x86 доколку имаш 32-битен Windows, а доколку имаш 64-битен ќе одбереш Windows x64
6.Oткако ке се симни егзекутабилниот фајл, стартувај го и инсталирај го истиот(Next..I Agree. OK бла бла бла...)
7.Откако ќе заврши инстлацијата ќе појдиш во локацијата кај шо си го инсталирал ЈDK и ќе го пронајдеш фајлот со име bin, на било кој од фајловите внатре во bin ќе кликнеш десен клик па потоа Properties и ќе го копираш делот(патеката) во Location делот ( на пример C:\ProgramFiles\Java\1.8.0\bin...ОВА Е САМО ПРИМЕР !, ти имаш сигурно друга патека...
8.Откако ќе стегнеш десен клик и Copy на истото оди и кликни десен клик на MyComputer>Properties>AdvancedSystemSetings. Потоа ќе ти се отвори ново прозорче(SystemProperties>Advanced>EnviornmentVariables. Потоа пак ќе ти се отвори ново прозорче... во делот EnviornmentVariables ќе кликнеш New... и потоа пак ќе ти се појави ново прозорче(хахаха), во полето Variable name: ќе напишеш Path а во полето Variable value: ќе и направиш Paste на горе споменатата патека(C:\ProgramFiles\Java\1.8.0\bin(твојата патека, не оваа.....) и ќе кликнеш ОК и неколку последователни ОК дури не ги снема сите прозорчина :P
9.Потоа оди во Start менито и во Search напиши само cmd и отвори го ComandPrompt, откако ќе го отвориш напиши javac, доколку ти се појави долг текст тоа значи дека компалјерот е во ред и дека е спремен за работа :D

Се надевам дека помогнав, Поздрав

Се ова што ми го кажа го направив и успешно беше, фала само сега не знам како да почнам да пишувам програмата? во што? Oracle Java Mission Control?
 
D

Drima94

Гостин
Се ова што ми го кажа го направив и успешно беше, фала само сега не знам како да почнам да пишувам програмата? во што? Oracle Java Mission Control?
Notepad ++ или Eclipse(јас лично почнав во Eclipse) како и да е со Јавата како прв јазик ќе имаш големи тешкотии дури да ја сватиш суштината и да добијаш осет со објектно-ориентираното програмирање... како и да е ако треба некаква помош само кажи(доколку сакаш можам да ти пратам и некое видео-туторијали а и некои пдф-книги(ама за почетник тешко дека ќе се снајдиш со книгите..)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom