Java

Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Се наоѓам во сериозна дилема.. Во план сум за да почнам да учам креирање на андроид апликации.. е сега незнам дали да почнам во Java или во Unity. Помош околу јазиците и ако може образложение зошто..
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Unity не е само за девелопмент на игри ?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.112
Момци/девојки имам една голема молба до вас. Некој ако има некакви задачи од Јава поврзани со бази на податоци ако може да ми прати.. најобични некои со преглед на податоци на табелите,пресметување просеци,приказ на податоци,внесување/бришење на нови работи во табели,промена на податоци.. Ако има некој нешто вакво да ми прати,ептен ќе му бидам благодарен! Имам ретардирана асистентка што не доаѓаше уопште на факултет и неаме вежбано ич вакви задачи... :mad::mad::mad:
Исто ако може да ми прати задачи со сервер/клиент!
Фала однапред! :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Момци/девојки имам една голема молба до вас. Некој ако има некакви задачи од Јава поврзани со бази на податоци ако може да ми прати.. најобични некои со преглед на податоци на табелите,пресметување просеци,приказ на податоци,внесување/бришење на нови работи во табели,промена на податоци.. Ако има некој нешто вакво да ми прати,ептен ќе му бидам благодарен! Имам ретардирана асистентка што не доаѓаше уопште на факултет и неаме вежбано ич вакви задачи... :mad::mad::mad:
Исто ако може да ми прати задачи со сервер/клиент!
Фала однапред! :)
http://bit.ly/1kaR9BM
 
Член од
1 јули 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
дали има некој сто држи часеви по Јава, ми треба за денеска во 18ч?
 
Член од
8 јули 2014
Мислења
144
Поени од реакции
93
дали има некој сто држи часеви по Јава, ми треба за денеска во 18ч?
Мој пријател држи. Кои теми те интересираат да го прашам... Може и во порака да пишеш да не спамаме тука..
 
Член од
11 август 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво на сите! ги сакам веб апликациите односно сакам да правам веб страници со позадина јава, имам познавање од хтмл и цсс, дали е тоа можно? дали некој можи да ми испрати некое почетничко туторијалче само колку да ме упати... како да ги делам позадината во страницата и изгледот односно хтмл и цсс кодот... ако некој можи да ме упати би му бил многу благодарен... Поздрав!
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Како да го направам прозорецот во јава на цел екран, фулскрин.. ама фулскрин кај шо немаш можност за контакт ни со старт ни со ништо.. значи буквално прозор на цел екран!
 
D

Drima94

Гостин
Како да го направам прозорецот во јава на цел екран, фулскрин.. ама фулскрин кај шо немаш можност за контакт ни со старт ни со ништо.. значи буквално прозор на цел екран!
1. Незнам колку е возможно да го направиш на цел екран... и зошто ти е тоа потребно.
2. http://bit.ly/ZbOPse or something like that ...
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Некоја добра библиотека за процесирање на слики? Пробав со imagej ама е pain in the ass, навистина е. Вака на апликацијата ќе се снајдам што од каде иде, ама тоа API-то, толку грдо изгледа - ми се плаче. И документацијата му е за никаде.
Што всушност ми треба:
Сакам да градам класификатор по слики, ај, за класификација ќе користам weka. На секоја слика ќе има по еден објект и сакам за него да извадам информации за површината на објектот и бојата.
Првична замисла:
- Сликата ја правам Gray8, и некој treshold и ставам за да ја направам binary, (црно-бело) отстранувам дупки (бели) и outliers, сметам површина на објектот.
- Сликата од RGB ја правам HSV, објектот би требало да биде на бела позадина, ама поентата на задачата е со web камера да се слика, така да квалитетот е релативен... тука ќе најдам просечно Hue, нормално нема да ги сметам оние белите пиксели (некој threshold и тука ќе имам)
- Следно, со помош на тренинг множество градам KNN класификатор (и онака бројот на класи ми е однапред познат) со тест множесто правам евалуација на резултатите, и се молам да добијам точно класифицирани барем 80-тина %
Како ви се чини замислата? Некоја добра библиотека за намената? Проектот ми е озбилен, неќам да се срамам... на крај краева сама ќе си ги напишам функциите ако не најдам некоја добра библиотека...
или некој туторијал да имате што ќе ми помогне, било што...

Друго што мислев... Процесирањето и класификацијата да ги правам во matlab, па после да го вметнам кодот во java. Има некој искуство со matlab-java комбинација? Гуглав нешто дека матлаб код може да се користи како java библиотека, ама Input, output на функциите, како би се представиле класите?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Некоја добра библиотека за процесирање на слики? Пробав со imagej ама е pain in the ass, навистина е. Вака на апликацијата ќе се снајдам што од каде иде, ама тоа API-то, толку грдо изгледа - ми се плаче. И документацијата му е за никаде.
Што всушност ми треба:
Сакам да градам класификатор по слики, ај, за класификација ќе користам weka. На секоја слика ќе има по еден објект и сакам за него да извадам информации за површината на објектот и бојата.
Првична замисла:
- Сликата ја правам Gray8, и некој treshold и ставам за да ја направам binary, (црно-бело) отстранувам дупки (бели) и outliers, сметам површина на објектот.
- Сликата од RGB ја правам HSV, објектот би требало да биде на бела позадина, ама поентата на задачата е со web камера да се слика, така да квалитетот е релативен... тука ќе најдам просечно Hue, нормално нема да ги сметам оние белите пиксели (некој threshold и тука ќе имам)
- Следно, со помош на тренинг множество градам KNN класификатор (и онака бројот на класи ми е однапред познат) со тест множесто правам евалуација на резултатите, и се молам да добијам точно класифицирани барем 80-тина %
Како ви се чини замислата? Некоја добра библиотека за намената? Проектот ми е озбилен, неќам да се срамам... на крај краева сама ќе си ги напишам функциите ако не најдам некоја добра библиотека...
или некој туторијал да имате што ќе ми помогне, било што...

Друго што мислев... Процесирањето и класификацијата да ги правам во matlab, па после да го вметнам кодот во java. Има некој искуство со matlab-java комбинација? Гуглав нешто дека матлаб код може да се користи како java библиотека, ама Input, output на функциите, како би се представиле класите?
>>> http://stackoverflow.com/
овде тежко да дочекаш некој озбилен одговор за својот проблем премногу специфичен е.
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Ma и stackoverflow цел го превртев, го дознав само тоа што веќе го знаев-ништо повеќе :) па викам да си ја пробам среќата.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Ma и stackoverflow цел го превртев, го дознав само тоа што веќе го знаев-ништо повеќе :) па викам да си ја пробам среќата.
Па постави прашање таму. не касат. До сега најозбилни и вредни одговори на моите проблеми сум добил таму. Ке треба малце да размислиш пред да поставиш прашање да биде квалитетно. Ама и од тоа кар има - колку пати сум почнал да пишувам прашање на стакот па ми текнуваше решение додека го пишував прашањето ‚)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom