Java

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Дечки ај кажете како да го инсталирам јава компајлерот и како да го отворам? Гледам не нет во Run да се напиши javac ама ништо не излегвит :D
:D излегвиТ, излегвиТ ...
Start -> Computer -> десен клик Properties -> Advanced System Settings -> Environment Variables -> во System Variables кликаш New -> Variable Name: PATH -> Variable Value: бараш во компјутер каде ти е инсталирано JDK влегуваш во него, па bin и ја копираш патеката, слично на ова:
C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.7.0_45\bin -> на крај ОК -> може и рестарт да направиш
-> одиш cmd -> javac -> :vozbud:
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
:D излегвиТ, излегвиТ ...
Start -> Computer -> десен клик Properties -> Advanced System Settings -> Environment Variables -> во System Variables кликаш New -> Variable Name: PATH -> Variable Value: бараш во компјутер каде ти е инсталирано JDK влегуваш во него, па bin и ја копираш патеката, слично на ова:
C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.7.0_45\bin -> на крај ОК -> може и рестарт да направиш
-> одиш cmd -> javac -> :vozbud:
Брате исто пак не излегвиТ а напрајв се како шо ми пиша. Еве што ми пишит во CMD ко ке напишам javac - 'javac' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
може ли некој разјаснувања околу over-loading и over-riding? кое што е, и за што служи..
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
може ли некој разјаснувања околу over-loading и over-riding? кое што е, и за што служи..
Overloading е кога имаш повеќе функции со исто име, но различен тип и број на влезни параметри. Функциите прават иста работа но со различни праметри.

пр:
PHP:
int max(int a,int b);
float max(float a, float b);
char max(char a, char b)
char max(char a, char b, char c)
;
Overriding се користи со наследување. Најчесто кога наследуваш од некоја класа сакаш да смениш некоја функција т.е функцијата да има исто име, исти параметри, да враќа ист тип на податок НО да прави нешто ДРУГО, тоа е Overriding.

PHP:
public class Covek{
 
  public  misli(){
      this.koristiMozok();
  }
 
}
 
public class Glup: extends Covek{
 
  public misli(){
          // tuka veke pravis Overriding na funkcijata misli od klasata Covekl
      throw new NotImplementedException();
  }
 
}
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
interface е група методи кои немаат тело. Кај интерфејсот за методите е дозволено да се само public i abstract а pr. private i static не се дозволени. Кога некоја класа користи интерфејс таа класа е принудена да ги имплементира сите методи од интерфејсот.
ако нешто има грешно од воа шо го кажав поправете ако не е проблем :)
иначе главно прашање ми е воа дола.. :) со црвено и љубичасто е проблемот.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
package bicycle;

public interface bicyclef {

int rasponNaTrkala =0;
String golemina =null;



public int postaviRasponNaTrkala();
public abstract String postaviGolemina();

}
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
package bicycle;
import java.util.Scanner;
public class MountainBike implements bicyclef {
int brojNaAmortizeri;
int rasponNaTrkala;
String golemina;

public MountainBike(){
this(postaviRasponNaTrkala(),postaviGolemina(),postaviBrojNaAmortizeri());
//Za da raboti ovoj this treba da bitat site metodi so vrakaat vrednosti vo nego statichki !!! ama kako mozam da napravam od interfejsot metodite nesmeat da bidat statichki.. kavo chare mozam da napravam za korisnikot da vnese vrednosti?
}

public MountainBike(int rasponNaTrkala, String golemina,int brojNaAmortizeri){
this.brojNaAmortizeri = brojNaAmortizeri;
this.rasponNaTrkala = rasponNaTrkala;
this.golemina = golemina;
}

public int postaviBrojNaAmortizeri(){
int brojNaAmortizeri = vnesInt();
return brojNaAmortizeri;
}

@Override
public int postaviRasponNaTrkala() {
int rasponNaTrkala = vnesInt();
return rasponNaTrkala;

}
@Override
public String postaviGolemina() {
// TODO Auto-generated method stub
return null;
}

public int vnesInt(){
Scanner input = new Scanner(System.in);
int a = input.nextInt();
return a;
}

public String vnesString(){
Scanner input = new Scanner(System.in);
String a = input.nextLine();
return a;
}
}
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
interface е група методи кои немаат тело. Кај интерфејсот за методите е дозволено да се само public i abstract а pr. private i static не се дозволени. Кога некоја класа користи интерфејс таа класа е принудена да ги имплементира сите методи од интерфејсот.
ако нешто има грешно од воа шо го кажав поправете ако не е проблем :)
иначе главно прашање ми е воа дола.. :) со црвено и љубичасто е проблемот.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
package bicycle;

public interface bicyclef {

int rasponNaTrkala =0;
String golemina =null;



public int postaviRasponNaTrkala();
public abstract String postaviGolemina();

}
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
package bicycle;
import java.util.Scanner;
public class MountainBike implements bicyclef {
int brojNaAmortizeri;
int rasponNaTrkala;
String golemina;

public MountainBike(){
this(postaviRasponNaTrkala(),postaviGolemina(),postaviBrojNaAmortizeri());
//Za da raboti ovoj this treba da bitat site metodi so vrakaat vrednosti vo nego statichki !!! ama kako mozam da napravam od interfejsot metodite nesmeat da bidat statichki.. kavo chare mozam da napravam za korisnikot da vnese vrednosti?
}

public MountainBike(int rasponNaTrkala, String golemina,int brojNaAmortizeri){
this.brojNaAmortizeri = brojNaAmortizeri;
this.rasponNaTrkala = rasponNaTrkala;
this.golemina = golemina;
}

public int postaviBrojNaAmortizeri(){
int brojNaAmortizeri = vnesInt();
return brojNaAmortizeri;
}

@Override
public int postaviRasponNaTrkala() {
int rasponNaTrkala = vnesInt();
return rasponNaTrkala;

}
@Override
public String postaviGolemina() {
// TODO Auto-generated method stub
return null;
}

public int vnesInt(){
Scanner input = new Scanner(System.in);
int a = input.nextInt();
return a;
}

public String vnesString(){
Scanner input = new Scanner(System.in);
String a = input.nextLine();
return a;
}
}

http://stackoverflow.com/questions/3404301/whats-wrong-with-overridable-method-calls-in-constructors
Да не го тупам многу, прочитај си во линкот, само ќе кажам како заклучок, да избегнуваш какви било багови или несакани однесувања на програмата запамти го болдираното
Constructors must not invoke overridable methods
 
Член од
7 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
3
Дали има некој што држи приватни часеви по алгоритми и структури на податоци во ЈАВА?
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Вака ми треба помош во врска со аплет кој треба да го отворам во хтмл код.. аплетот е едноставен и всушност претставува слајд-шоу на слики. Работата е шо кога го отварам само аплетот од NetBeans ми работи, а кога ке го отворам во хтмл кодот излегува аплетот во зададените димензии ама неможе да пристапи до сликите (null pointer exception).. ова ми се случува само со аплето кои имаат слики.. другите, оние со анимации и GUI елементи засега ми ги отвара нормално.. Има ли некој шо знае во што е проблемот?
 

Attachments

M

Mr.InF3ction

Гостин
@/МIRЧ3_МкД\

Пробај сликите читај ги вака:
Код:
Image img = new ImageIcon(getClass().getResource("slideshow/imeslika.jpg")).getImage();
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Ништо.. пак истото, чудна работа. Вака си работи кога го пуштам посебно од binsot , и после тоа фактички го отвара он аплетот во веб страницата (му давам run) како и сите други аплети, ама ми ја јавува пораката за грешка (null pointer до сликата) и тоа е тоа што ме буни.. Како може прво да не јавува грешка, а во склоп на хтмл кодот јавува.. Исто ми се импортирани сите слики и пакетот од аплетот во хтмл папката..
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Сликите во кој фолдер ти се, .class фајлот во кој фолдер е?
Тоа што ти пратив погоре, треба .class фајлот да е во самиот root на проектот, да има фолдер slideshow и внатре да се сликите.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ништо.. пак истото, чудна работа. Вака си работи кога го пуштам посебно од binsot , и после тоа фактички го отвара он аплетот во веб страницата (му давам run) како и сите други аплети, ама ми ја јавува пораката за грешка (null pointer до сликата) и тоа е тоа што ме буни.. Како може прво да не јавува грешка, а во склоп на хтмл кодот јавува.. Исто ми се импортирани сите слики и пакетот од аплетот во хтмл папката..
Ако е nullPointerException сигурно има нешто во врска со патеката. Пробај во debug mode и види која е root патеката
Тоа може да го пробаш и со
File f=new File("");
испринтај ја патеката на f
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Еве како ми е, мислам дека се е како шо треба..
Слушам и другите колеги го имаат овој проблем, му пишале и на асистентот ама нема уште вратено :D
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom