Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
во живот не сум пробал, али вака читајќи ве ............... нема да лажам, и мене ми доаѓа да пробам
темјан, со тебе радо би поразговарал за детали. ова општо познатите работи не се интересни.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
во живот не сум пробал, али вака читајќи ве ............... нема да лажам, и мене ми доаѓа да пробам
темјан, со тебе радо би поразговарал за детали. ова општо познатите работи не се интересни.
Бате, не пробувај темјан. :) Хахахахахахаа... :)


Инаку, не знаеш што пропушташ. :) Одбери си погоден момент, позитивна околина, чисти мисли и спреми се за кашлање. Нема да гледаш еднорози и да слушаш бои, но ке го осетиш она што треба да се осети. Душевно Оспокојување.:pos:


Марихуаната не предизвикува параноја, нешто на што се жалат сите почетници. Паранојата се јавува од ирационалниот страв дека може да не сетат дека сме надувани, дека не следи полиција зад секој чекор, дека очите ни се црвени и мама ке не сети, дека ке не избркаат од работа и тн. Канабисот сам по себе нема опција да предизвикува параноја, напротив помага при лечење на анксиозност и панични напади.
Паранојата е оружје на прохибицијата која сака да ја потисне употребата на канабис и пропагира масовна лага.
Тоа е страв бидејки правиме нешто илегално, ете и параноични сме кога препишуваме на училиште, па никој не се побунил против образовниот систем. :) Додека одговорните паранојата ја ставаат како ефект кој го предизвикува марихуаната, што не е така.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ух, темјан само кога ќе умрам вероватно ќе ми чатат
цитат: Одбери си погоден момент, позитивна околина, чисти мисли и спреми се за кашлање. Нема да гледаш еднорози и да слушаш бои, но ке го осетиш она што треба да се осети.
со која тоа? индика или сатива? пошто ко “невин“ појма немам што да барам :cautious:
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
ух, темјан само кога ќе умрам вероватно ќе ми чатат
цитат: Одбери си погоден момент, позитивна околина, чисти мисли и спреми се за кашлање. Нема да гледаш еднорози и да слушаш бои, но ке го осетиш она што треба да се осети.
со која тоа? индика или сатива? пошто ко “невин“ појма немам што да барам :cautious:
Било со што, како што пишавме погоре, кај нас е скоро невозможно да знаеш дали е индика или сатива тоа што го купуваш. Најчесто е Индика.
А и ако бараш, ако му речеш на некој дај ми Индика или Сатива, како прво продавачот нема да знае за што му зборуваш. :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Било со што, како што пишавме погоре, кај нас е скоро невозможно да знаеш дали е индика или сатива тоа што го купуваш. Најчесто е Индика.
А и ако бараш, ако му речеш на некој дај ми Индика или Сатива, како прво продавачот нема да знае за што му зборуваш. :)
хахахха, дај шта даш......... :pos:
ок, сега уште да идам пазар и побарам ;)
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Истражувачите знаат со децении дека марихуаната може да биде од огромна корист за пациентите кои страдаат од ХИВ / СИДА , поради нејзината способност да го стимулира апетитот и да се спречи губењето на тежината. Сепак , една нова студија открива дека ова магична билка може да стори повеќе отколку само им даде на пациентите чувство на глад , марихуаната всушност може да се справи со болеста во нејзиното јадро.
Анализа објавена во списанието “AIDS Researcher and Human Retroviruses” од страна на тим на истражувачи од Државниот универзитет во Луизијана укажува на тоа дека дневна диета со THC може да има значително влијание врз прогресијата на ХИВ.
Истражувачите велат дека по примањето на дневната доза на THC на мајмуните , за период од 17 месеци , на заразените примати се приметени намалување на оштетеното имунолошко ткиво во стомакот - вообичаеното место каде што се појавува инфекцијата.
"Сето тоа допринесува со малку повеќе информации околу потенцијалните механизми кои може да одиграат голема улога во модулацијата на инфекцијата ", вели водечкиот истражувач д-р Патриша Молина, шеф на Одделот на училиштето за физиологија .
Овие наоди се во согласност со студијата од 2011, предводена од д-р Молина што укажува дека мајмуните кои се лекуваат со ТХЦ , доживуваат намалување на инфекцијата, како и подобри шанси за опстанок.
Во тоа време, тие беа неочекувани резултати, појаснува д-р Молина .
" Кога почнавме да работиме на студијата, мислевме дека ќе се зголеми вирусното оптоварување, мислевме дека ке се намалат лимфоцитите многу подраматично, но ние не го видовме тоа. Ако ништо друго, со користењето на ТХЦ може да имаме некои корисни имуномодулации , особено во раните фази на инфекцијата . "
Со години назад, има многу скептицизам во врска со употребата на марихуана кај пациенти со ХИВ / СИДА. Ова најмногу се должи на шпекулациите дека канабиноидите прават ограничувања на функцијата на имунолошкиот систем.
Сепак, медицинските експерти велат дека сега се ентузијасти за да научиме нешто повеќе, за како марихуаната, посебно нејзиниот ефект врз CB2 рецепторите , може да се користи како третман за спасување на живот за оние кои страдаат со ХИВ / СИДА.
Информациите во оваа статија се обезбедени од страната на Leaf Science.
--- надополнето: 10 февруари 2014 во 23:54 ---
Los Angeles Medical Cannabis Cup 2014

Хајлајтс на денот Недела 09.Феб.2014

 
Последно уредено од модератор:

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Ubao sho ti isceznala astmata , no da i daes zasluga na trevata radi toa :ROFLMAO: , kaj ja najde bash astmata :свиркам:
Еве кај ја најде @MarijaWEED! :свиркам:

2012 - Study ~ Cannabinoid Receptor Activity In The Tumour Necrosis Factor (tnf)−α-Induced Increased Contractility Of The Guinea-Pig Isolated Trachea.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.723
Поени од реакции
11.948
чувството кога гнетеш без осет :D

И не само затоа што си изгладнет туку и затоа што било која храна има беспрекорен вкус т.е. вкусот и мирисот доаѓаат до највкусен израз. Пример порано често сум потценувал одредена храна но после консумација во напушена состојба ми станала една од најомиленита (y)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.676
Поени од реакции
11.035
Од кога прекинав цигари и останав само на ганџа, плуќава ми се отвори ко паун пред парење.
А може и нова да ми никне :icon_mrgr:
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Европа сеуште е поделена во однос на употребата на канабисот. Но, пласирањето на канабиноидите на медицинскиот пазар се движи во нагорна линија. Очигледно е дека развиените земји се полиберални кон овој став, додека ние и останатите државички како нас сеуште тапкаме во место...
Домашните статистикиукажуваaт дека над 80% од кривичните пријави за илегални супстанции се однесуваатна марихуаната. Очигледно големата побарувачка и нејзиното стабилно зголемувањево последните децении укажува пред сè дека забраната нема речиси никаков ефект врз состојбите на теренот. Македонија годишно одвојува милиони за сузбивање на овој порок, а ефектите се поразителни. Најголемиот проблем е што во овие акции најмалку страдаат производителите и дилерите, а најмногу обичните конзументи. Државата на овој начин криминализира цела една значително голема група на граѓани чиј единствен судир со законот е нивниот однос кон сопственото тело и ум.

Моментална слика на европски држави кои имаат пристап до медицински канабис.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom