Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Znam,sum gleala klipcinja na youtube za odgleduanje,se znam :D
Ако ти треба совети за правење лекови од канабис или за одгледување, обрати ми се. :)
Мило ми е што се повеке млади луѓе се свесни и имаат осетено на своја кожа, дека со правилна употреба на марихуаната може да се излечи скоро секоја болест.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.990
Поени од реакции
80.799
Ако ти треба совети за правење лекови од канабис или за одгледување, обрати ми се. :)
Мило ми е што се повеке млади луѓе се свесни и имаат осетено на своја кожа, дека со правилна употреба на марихуаната може да се излечи скоро секоја болест.
Сепак, сметам дека е погрешно помлади од 21-22 (може и 25 да се стави), да пушат марихуана.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.544
Поени од реакции
1.785
Сепак, сметам дека е погрешно помлади од 21-22 (може и 25 да се стави), да пушат марихуана.

камо да знаев дека марихуаната помага, уште кога бев 12! сега немаше да бидам толку болен ако тогаш бев свесен за неа!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.990
Поени од реакции
80.799
камо да знаев дека марихуаната помага, уште кога бев 12! сега немаше да бидам толку болен ако тогаш бев свесен за неа!
На страна влијанието на марихуаната врз физичкото тело, влијанието врз менталниот склоп на сеуште неизградена личност е поинакво, од нејзиното влијание врз истиот, кај веќе изградена личност.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.544
Поени од реакции
1.785
На страна влијанието на марихуаната врз физичкото тело, влијанието врз менталниот склоп на сеуште неизградена личност е поинакво, од нејзиното влијание врз истиот, кај веќе изградена личност.

јас би рекол дека зависи до личноста, пред се. и 100% сум сигурен дека не е поштетна, ако веќе викаш дека е штетна, од илјадниците лекови кои ги имам испиено до сега.

марихуаната ја убива болката веднаш, а мене ми даваа коњски дози за болката, која потоа не исчезнуваше од нив. за мене нема ништо негативно во неа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.990
Поени од реакции
80.799
јас би рекол дека зависи до личноста, пред се. и 100% сум сигурен дека не е поштетна, ако веќе викаш дека е штетна, од илјадниците лекови кои ги имам испиено до сега.

марихуаната ја убива болката веднаш, а мене ми даваа коњски дози за болката, која потоа не исчезнуваше од нив. за мене нема ништо негативно во неа.
Да веројатно е по малку штетна и од куршум, али сеа збориме за здрав човек кој е сеуште во фаза на изградба на својата личност, која фаза, од прилика, завршува околу 25-26 г. старост.
Сметам дека не влијае позитивно врз менталниот склоп на таква личност, во развој.

Ако си имал некои објективни здравствени причини за пушење, тогаш веројатно треба да направиш проценка, колку губиш, а колку добиваш со пушење на трева, во тој период од твојот живот. Но, се лажеш ако мислиш дека влијае позитивно врз менталниот склоп на личност во развој.

 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.725
Поени од реакции
11.962
Ако си имал некои објективни здравствени причини за пушење, тогаш веројатно треба да направиш проценка, колку губиш, а колку добиваш со пушење на трева, во тој период од твојот живот. Но, се лажеш ако мислиш дека влијае позитивно врз менталниот склоп на личност во развој.

Многу работи влијаат врз менталниот склоп на личниот развој а марихуаната е една од многуте, а дали влијае позитивно или негативно мислам дека е дискутабилно, индивидуално, кое зависи освен од околината исто така и од генетиката. Туку настрана тоа, каква е таа младост ако не се опијаш, не запалиш цигара, џоинт, не ја украдиш колата, избегаш од час, ако не си дојдиш подоцна од ограниченото итн...
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
На страна влијанието на марихуаната врз физичкото тело, влијанието врз менталниот склоп на сеуште неизградена личност е поинакво, од нејзиното влијание врз истиот, кај веќе изградена личност.
Техацето ги активира канабиноидните рецептори кој се најгусто сместени во делот на мозокот критичен за болка, за учење и когнитивни сособности, меморија, награда и емотивна мотивација. Кај младиот мозок и текако овие се најранливи делови. Мал дисбаланс може да доведе до нарушување на меморија, намалување на интелигенцијата и психоза низ годините. Поради тоа не се препорачува користење на марихуаната кај малолетници под 18 години. Но, не мора да значи дека ке се случи нешто несакано. Ова се однесува на рекреативните корисници.
Додека пак медицинската марихуана и нејзините деривати, може да се употребуваат и кај деца од 7+ години. Дериватите од медицинската марихуана се лабараториски направени и извадени се стимулативните субстанции како ТХЦ, а е појачана концентрацијата на Канабидол (CBD). Читав некаде во Америка полицијата ја регулира медицинската марихуана која им се дава на децата на кои што им е потребна.
Инаку прочитај низ инетрнет, има стотици исповеди на родители чии што деца се живи поради медицинската марихуана.
Eве една слика од Храбрата Микајла. <3

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.990
Поени од реакции
80.799
Добро, ја не зборам за тој, да речам, контролиран грас, него за овој достапен кај нас, илегално.
Проблемот со грасот е и во тоа што приврзаниците го величаат повеќе од објективно што заслужува, а противниците го сатанизираат далеку повеќе од што заслужува.

Далеку од тоа да тврдам дека алкохолот е подобра опција за младите (21-22 или помали).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom