Презиме - моето, твоето или двете?

A

AnFem

Гостин
девојче немора да значи дека на запад се што прават е нај нај а ние најзатуцани...
па нема посмотано од тоа коа ке видам 2 презимиња :tapp:
кој е бенифитот од 2 презимиња?
голем стап (n)
Не гледам аргументи.
Следниот!
--- надополнето: 3 февруари 2014 во 19:03 ---
Женско дете ако ги носи презимињата на двајцата родители исто како да е мажена. :D
А па кога ќе се мажи ако додаде и трето презиме....
Кога ќе порасне, нека вади, нека додава, нека одзема...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
Не гледам аргументи.
Следниот!
--- надополнето: 3 февруари 2014 во 19:03 ---


Кога ќе порасне, нека вади, нека додава, нека одзема...
абе дај ми ти мене аргументи што ке ти смени ако бидеш со 2 презимиња?
зашо гледам ептен ти значи ова дури почна и со навреди :)
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
не заради фенсито ама заради поуспешноста -стан и кола во старт, нешто опипливо :cool:
Аха, сигурно, небаре тоа опипливото гушка навечер.
Компромиси, компромиси ...
Жално е што многумина ги прават.
 
A

AnFem

Гостин
абе дај ми ти мене аргументи што ке ти смени ако бидеш со 2 презимиња?
зашо гледам ептен ти значи ова дури почна и со навреди :)
Не навредив никој!
Нема потреба од аргументи, така сакам. Децата ќе бидат мои, исто колку и негови. Освен тоа, ако јас не го направам овој чекор, фамилијарното име ќе ми го снема. А фамилијата ми е фенси шменси, мажи се лажат ради него. :icon_lol:
Моето е желба, вашето е мислење, вие треба да изнесете аргументи зошто би ме осудиле утре ако се одлучам на тој чекор. Зошто имате потреба да исмевате некој ако направи нешто поразлично, во случајов не се вклопува во вашата патријархална слика?
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Не навредив никој!
Нема потреба од аргументи, така сакам. Децата ќе бидат мои, исто колку и негови. Освен тоа, ако јас не го направам овој чекор, фамилијарното име ќе ми го снема. А фамилијата ми е фенси шменси, мажи се лажат ради него. :icon_lol:
Моето е желба, вашето е мислење, вие треба да изнесете аргументи зошто би ме осудиле утре ако се одлучам на тој чекор. Зошто имате потреба да исмевате некој ако направи нешто поразлично, во случајов не се вклопува во вашата патријархална слика?
Аман не`есте, што аргументи бараш?
Така треба.
Крај! :icon_lol:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
Не навредив никој!
Нема потреба од аргументи, така сакам. Децата ќе бидат мои, исто колку и негови. Освен тоа, ако јас не го направам овој чекор, фамилијарното име ќе ми го снема. А фамилијата ми е фенси шменси, мажи се лажат ради него. :icon_lol:
Моето е желба, вашето е мислење, вие треба да изнесете аргументи зошто би ме осудиле утре ако се одлучам на тој чекор. Зошто имате потреба да исмевате некој ако направи нешто поразлично, во случајов не се вклопува во вашата патријархална слика?
значи мене ми е сеедно у врска со ова не ми мења ништо најмалце за ова би се замарал, јас тоа неможам да го разберам како може некој да се замара со вакви банални работи :D
а што мислиш дека вечно фамилијарното име ке се пренесува така? или само одложување ке напраиш со таа постапка м?

и да ја навреди цела македонска популација :)
ако толку сме прости слободно откажи се од македонското државјанство, али тоа нема да те смени запамти растена и воспитувана си по македонски менталитет :)
 
A

AnFem

Гостин
значи мене ми е сеедно у врска со ова не ми мења ништо најмалце за ова би се замарал, јас тоа неможам да го разберам како може некој да се замара со вакви банални работи :D
Епа што потрча да се расправаш тогаш? :)
Јас само сакам да знам како, зошто и дали воопшто размислуваат другите, не дека ќе смени тоа нешто во моите одлуки...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
Епа што потрча да се расправаш тогаш? :)
Јас сакам да знам како размислуваат другите, не дека ќе смени тоа нешто во моите одлуки...
аууууу не сум толку нежен кога се расправам :cool:
само бев љубопитен да видам што толку се замарате со тоа момачко презиме зашто мене ми е смешно ова.
изгледа ко да ви е скроз среден животот па ви остана уште со ова да се замарате :)
 
A

AnFem

Гостин
аууууу не сум толку нежен кога се расправам :cool:
само бев љубопитен да видам што толку се замарате со тоа момачко презиме зашто мене ми е смешно ова.
изгледа ко да ви е скроз среден животот па ви остана уште со ова да се замарате :)
Токму така! На сите нас, на форумов, што разменуваме мислења во слободно време, сѐ ни е под конец. :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Ако добро ме држи меморијата од ,,Семејно право" жената(и мажот такоџе да не се повторувам сето обратно) можи:
-Да го задржи нејзиното
-Да го земи од мажот
-Да го задржи нејзиното и да го додај од мажот
-Да го избере од мажот прво, па да го додај нејзиното

Инаку жената го добила презимето ваљда по татко и, како што тој се презивал, да речеме сакале или не луѓето викаат таа е од Пецевци(машки род), презиме кое во склоп со традицијата се пренесувало од прадедовци, дедовци и така натака генерациски. Па така оди и таа логика, демек при формирање на фамилијата, се пренесува презимето од мажот(не е тоа од мажот туку од уназад генерации е) но ете така се вели. А дали то ни се допаѓа или не, сеедно, прашање на вкусови, еговци, инаети, поинакув видик на традицијата и така натака да не редам. Јас би сакал жената да го земи моето презиме, бидејќи и традицијата си ја сакам. Ако не го земи, нека е здрава и жива, и без тоа се живее.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Традиција? Тоа што нешто се случувало долго време и е традиција, ама баш ич не значи дека истото е правилно.
Тоа ти е логичка грешка позната под името аppeal to tradition и не претставува никаков аргумент.
Инаку, жената кога се мажи не влегува во фамилијата на сопругот, туку тие заедно формираат ново семејство, различно од нивните првобитни семејства, така што твоето инсистирање свекорот и свекрвата да се нарекуваат мамо и тато е целосно неосновано и смешно.
Тоа што јас сум влегла во брак со некого не значи дека неговите родители автоматски станале и мои, па сега треба мамо и тато да ги викам. Што се однесува до почитта, секако дека ќе ги почитувам, исто како што очекувам и тој да ги почитува моите, ама почитта Владе, се покажува поинаку, не со "мамо" и "тато". Познавам милион снаи кои пред други се лигават со тоа мамо, а меѓу четири ѕида очи си вадат.
Освен тоа, мислам дека би било навреда за моите родители кои ме родиле, израснале и се жртвувале за мене, да ословувам некој друг со мама и тато.

Мада од нашите претходни дискусии твоите ставови за ова ми се познати и знам дека нема да ги промениш, ниту па јас ќе ги променам моите, само сакам да ти посочам дека традицијата не е аргумент, по таа логика ти не смееш да бидеш атеист, туку мора да веруваш во Господ, да одиш во црква и да оставаш пари по икони, затоа што тоа било традиција и твоите предци го правеле.


И за крај, сакам да посочам дека за мене лично, не се работи за самото презиме како такво, не мислам јас дека сум од некоја кралска лоза па сега морам по секоја цена да го зачувам презимето, туку поентата ми е дека сакам јас да бидам таа што ќе одлучи како ќе се презива, а не идниот сопруг да ми поставува некакви ултиматуми или да одлучува место мене.
Сега ги измешавме малце лончињата. Јас нагласив традиција и од каде сметам дека тоа дошло, исто нагласив дека денес е ситуацијата друга но и дека заради тоа нема потреба да се менува традицијата посебно не од помодарство.
Законите во една држава или општество се плод на традицијата или на моралните и етички норми, но пак од друга страна ако традицијата не е запишана црно на бело како закон тоа е само тоа. Традиција и ништо друго. Никој никого тука законски не обврзува како да се презива. Можеш да си одбериш презиме какво што сакаш и кое што сакаш. Законски нити имаш обврска да го послушаш кумот за името на твоето дете уште помалце да имаш кум нели? Сепак исто ради традицијата ке каниш кум, девер и ред други работи иако немаш ниакаква законска потреба од тоа.
И за верата. Јас искрено одам во црква на голем празник не дека сум голем верник( далеку сум дури и од мал верник) туку чисто од традиција. Уште помалце одам дека верувам во тоа.
Така да мислам дека се сфаќаме што ми беше поентата.
Исто за формирањето на фамилија.
Ако зборуваме од денеш аспект тоа е така, но не така оддамна и не било баш така како сега што е, па ако ништо друго колку да се зачуваат традиционалните вредности редно е чисто формално да се испоштова нешто.
Не така оддамна населението живееше од обработка на земја и незнам колку си запознаена но кога се цепка земјата или имотот тој губи на вредност и тоа беше еден вид на бариера тоа да не се случи. И хипотетички гледано ако во една фамилија која живее во еден просечен стан или куќа( а тоа се 99% од населението) имаат пример едно машко и едно женско дете. Законски на пример и двете деца имаат право на наследство нели? Но што тоа прави. Керката ке се мажи и ке оди во друга фамилија , куќа која ајде ке речеме исто живеат просечно. Машкото ке остани во оваа кога ке се жени.
Порано или покасно ке треба да се дели имотот. Додека женското веќе е во друга куќа и има покрив над главата, машкото има големи шанси да остани на улица затоа што оваа бара дел од стан кој е практично неделив. Па уште и во куќата каде се мажила женското има слични проблеми и ете ти циркузи. На хартија имаат стан од пример 60 квадрати, но во реалноста живеат под кирија пошто тие квадртатите им се распоредени во неколку локации и немаат практична употреба.
За фамилијарните кавги и да не правиме муабет.
Малце ја издолжив ама мислам дека ја доловив поентата со традицијата и зошто женското влегува во друга фамилија и зошто го зема презимето на таа фамилија.
Секако традиционално гледано, законски никој не те тера ништо.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
И хипотетички гледано ако во една фамилија која живее во еден просечен стан или куќа( а тоа се 99% од населението) имаат пример едно машко и едно женско дете. Законски на пример и двете деца имаат право на наследство нели? Но што тоа прави. Керката ке се мажи и ке оди во друга фамилија , куќа која ајде ке речеме исто живеат просечно. Машкото ке остани во оваа кога ке се жени.
Порано или покасно ке треба да се дели имотот. Додека женското веќе е во друга куќа и има покрив над главата, машкото има големи шанси да остани на улица затоа што оваа бара дел од стан кој е практично неделив. Па уште и во куќата каде се мажила женското има слични проблеми и ете ти циркузи. На хартија имаат стан од пример 60 квадрати, но во реалноста живеат под кирија пошто тие квадртатите им се распоредени во неколку локации и немаат практична употреба.
За фамилијарните кавги и да не правиме муабет.
Да, женското е во друга куќа и има покрив над глава, ама таа куќа Владе не е нејзина, женското е во таа куќа дојденец и во секое време може да биде избркана оттаму, нема никакво законско право на тој имот. Дали си ти свесен колку жени трпат разни психофизички тортури во бракот затоа што немаат каде да одат, станот од родителите си го земал братот, веќе си го испланирал за неговите деца и не му паѓа на памет да и дава дел на сестрата ниту пак да ја прибира. И каде да оди сега таа жена? И што ако сестрата не се омажи? Да остане на улица или па да седи во едно сопче во станот и да ги гледа братот и снаата како превртуваат очи коа ќе ја видат затоа што им зафаќа место, а уствари тој стан е подеднакво нејзин колку и на братот.
Затоа Владе, ако некој има стан од 60 квадрати и две деца, ќе го продаде, ќе им ги подели парите, ако има нешто заштеда нека им ја подели и таа, па после они нека си се снаоѓаат, нека си праат куќи некаде на периферија каде што е поевтино или па нека си бараат друго чаре, сепак не се работи за мали деца, туку за возрасни луѓе кои треба веќе сами да си печалат. А не братот да го лапне цел стан и да изиграва газда у кучи пред жената затоа што нели станот е негов, а не нејзин, а сестрата ќе оди во туѓ стан со ризик во било кое време да биде шутната и да остане на улица.
Фамилијарните кавги кои ги спомнуваш се баш поради живеењето во заедница, не можеш ти да ставиш три генерации во мало станче и да очекуваш да нема кавги.
И избегавме ептен од темата.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Good luck with that.
Зошто? Мислиш дека е невозможно? Познавам пар кој на своето МАШКО дете му ги дадe и презимето на мајката и презимето на таткото. Значи детето има две презимиња. Мајката си остана со нејзиното моминско презиме.
За мексикански ресторан
Мислам се ставало едно време името на таткото. Ставре-Ставрев, Крсте-Крстев. Или од дедо. Главно од машка линија
А па у едно друго време, многу, многу одамна не се гледало на тоа кој е татко, туку децата биле препознавани и именувани по своите мајки. Не се носеле тогаш презимиња, ама се знаело детето дека е на таа и таа мајка, a татко кој бил, не билo ни битнo уопште. Значи работите се менуваат со тек на време, не гледам зошто децата не би ги наследувале своите презимиња од мајките. Што е и правилно според мене.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Мацо, ти го знаеш моето презиме колку е спефично и долго. Утре на моето дете јас уште и на жена ми да му го додадам, па и таа ако се погоди со две презимиња, на што ќе личи тоа, дете со три презимиња . :icon_lol: Ќе треба година дена да го учам како да ги каже презимињата а другарчињата во школо да не му смеат и да не му добацуваат дека е шпанец со милион презимиња. :D
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Зошто? Мислиш дека е невозможно? Познавам пар кој на своето МАШКО дете му ги дадe и презимето на мајката и презимето на таткото. Значи детето има две презимиња. Мајката си остана со нејзиното моминско презиме.
Не, баш напротив. Имав школски во средно со две презимиња. Грдо звучи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom