Најекономично греење и ладење

Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Cekaj cekaj ke im tekne na vladata kako da zemaat extra pari od certifikati i ostanati dokumenti kako sto pisav pogore. Za 3-4 godini ke vidime.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.049
Поени од реакции
2.050
Почна веќе поозбилно зимата па да пишам за мојата потрошувачка. Климата работи нон-стоп 24 часа без исклучување никакво, температура 20-21 степен зададени, повремено краткотрајно проветрување и ја отчитувам потрошувачката во 19.00. Денес покажа најмногу потрошувачка од 10.3кв за 24 часа (од 19 вчера до 19ч денес) поради доста студената вечер, вчера имаше 9.4кв, а завчера 8.5кв. Куќа со класична фасада без изолација, стара двојна дрвена столарија зрела за замена и то.
Пишете и вие мерењата кој ги прави, посебно со обични клими па да видиме стварно каква е состојбата и дали вреди да се купува инвертер. Јас лично сум задоволен од оваа потрошувачка и ја сметам за економична во однос на термо печки, грејалки, радијатори па дури и дрва. И да кажам само греам 25кв. со 13-ка, а климата е секогаш уклучена во втора брзина, како што може да забележам потрошувачката варира само од надворешната температура, како што паѓа надвор температурата така се качува потрошувачката и обратно, од 320 до 480 вати отприлика.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
@gigovit
Колку ти е температурата во собата кога ја местиш 20-21 на климата ?
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.049
Поени од реакции
2.050
@gigovit
Колку ти е температурата во собата кога ја местиш 20-21 на климата ?
На зададени 20 степени во собата е 20 или 21, климата ептен ретко гаси, скоро никогаш, не сум приметил и да прави дефрост, можеби касно навечер, си дува нон-стоп и кога ја постига температурата само ја регулира потрошувачката на помалку, паѓа на пример од 380 на 320 но не гаси.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
Мислев да не ти е 23-24 у собата пошо ладно ми се гледа тоа 20-21...ја климва цела нок да ја оставам да не работи сабајле 22 ке биде у собава која е над 50м2 а не дека има некоја изолација плус 2 надворешни зида се. Сега ми е на 26 наместена климата а у собава е 24 и со џемпер сум :)
Доброби било да измериш и на 23/24 колку троши зашо мислам и другите ке се сложат дека 21 е ладно за зима внатрешна температура и тие мерења за 20-21 нема да им користат многу.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Мислев да не ти е 23-24 у собата пошо ладно ми се гледа тоа 20-21...ја климва цела нок да ја оставам да не работи сабајле 22 ке биде у собава која е над 50м2 а не дека има некоја изолација плус 2 надворешни зида се.
што соба ќе беше таа без греење 22с кај мене сабајле 13 кажуваше термометарот:D
инаку овие денови ќе ја пробам пак климата за инает на ванлок чекам само да падне -5 да видам дали ќе дува пак на 54с внатрешната:P
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.408
што соба ќе беше таа без греење 22с кај мене сабајле 13 кажуваше термометарот:D
инаку овие денови ќе ја пробам пак климата за инает на ванлок чекам само да падне -5 да видам дали ќе дува пак на 54с внатрешната:P
Не ти мрзненадворешната на овие -3 ? Имам една Фуего неинвертер и мрзне обавезно после 30мин работа, лани ко да не правеше така ке мора да викам да ја проверат мада фреонот и беше Ок на монтажа ама вентилот беше разјаден од што е селена неколку пати.
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
174
Поени од реакции
110
Почна веќе поозбилно зимата па да пишам за мојата потрошувачка. Климата работи нон-стоп 24 часа без исклучување никакво, температура 20-21 степен зададени, повремено краткотрајно проветрување и ја отчитувам потрошувачката во 19.00. Денес покажа најмногу потрошувачка од 10.3кв за 24 часа (од 19 вчера до 19ч денес) поради доста студената вечер, вчера имаше 9.4кв, а завчера 8.5кв. Куќа со класична фасада без изолација, стара двојна дрвена столарија зрела за замена и то.
Пишете и вие мерењата кој ги прави, посебно со обични клими па да видиме стварно каква е состојбата и дали вреди да се купува инвертер. Јас лично сум задоволен од оваа потрошувачка и ја сметам за економична во однос на термо печки, грејалки, радијатори па дури и дрва. И да кажам само греам 25кв. со 13-ка, а климата е секогаш уклучена во втора брзина, како што може да забележам потрошувачката варира само од надворешната температура, како што паѓа надвор температурата така се качува потрошувачката и обратно, од 320 до 480 вати отприлика.
Vivax acp-12ch35gek, temperatura 21,5 stepen ,20 m2 sever, najdolu vo zgrada, 2 nadvoresni zida, od nikade nikoj ne gree, ostanatite sobi 10 stepeni bez greenje, 8,8 kwh za 24 sati (za 5.12.2013), prethodnite denovi nesto pomalku. Od 6 - 22 casot okolu 7,5 kwh.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Denes povtorno inverterot ni zamrzna :(. Zosto se slucuva toa?
Во оваа ситуација, најнапед одмрзнете го.
Одмрзувањето се врши вака:
Најнапред исклучете го климатизерот.
По две - три минути пауза, вклучете го на режимот ладење ( поставете 16 степени )
Од кога ќе се одмрзне, повторно исклучете го и повторно направете пауза од две - три минути.
И на крај вклучете го во режим затоплување
Секој климатизер е способен сам да се одмрзнува. Но ако работи со мал капацитет не реагира заштита и не се вклучува. Веројатно просторијата која ја затоплувате е мала или ја затоплувате на ниска температура
Ако сакате ова поретко да Ви се случува - Затоплувајте поголем простор ( отворете врата од уште простории ) и зголемете ја температурата.
Со клими со моќност 3,5 киловати, можете да затоплувате 60 и повеќе квадрати.
Но и вака не е проблем. Тоа што замзнала не е некој проблем, лесно се одмрзнува, Едиствена штета е што трошите повеќе струја додека климата е замрзната. Затоа повремено котролирајте ја дали замрзнала
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
@gigovit
Aj da ne listame kazi koja klima i koja kvadratura grees

@biszkopt_pl
Sto inverter e???

Bi ve zamolil site poradi toa sto ima mnogu clenovi ne mozeme da zapomneme sekoj koja klima ja ima i koja kvadratura ja gree/ladi, pa bi bilo dobro vo postovite da go napisat povtorno za da ne listame nazad.

Fala
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
@gigovit
Aj da ne listame kazi koja klima i koja kvadratura grees

@biszkopt_pl
Sto inverter e???

Bi ve zamolil site poradi toa sto ima mnogu clenovi ne mozeme da zapomneme sekoj koja klima ja ima i koja kvadratura ja gree/ladi, pa bi bilo dobro vo postovite da go napisat povtorno za da ne listame nazad.

Fala
Toshiba Suzumi Plus RAS-B13N3KV2-E grejam 25m2 klimata postavena na19 stepeni temperatura na soba od 21 do 22 bez nikakva izolacija samo so termopan prozor vrati nonstop raboti i gree ko luda :)
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
Дечки имам камин Plamen trenk http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.plamen.hr/pictures/proizvodi/g/Trenk.png&imgrefurl=http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=46&h=700&w=379&sz=389&tbnid=r_Cftoa3i7Y8RM:&tbnh=94&tbnw=51&zoom=1&usg=__-uQFRCFvv4j6Bjfu0gotK_goTsk=&docid=JgkfiZWmD5yiuM&sa=X&ei=9bOhUrrZGsGetAaHtoHQBA&sqi=2&ved=0CDYQ9QEwAQ и имам голем проблем кога ќе биди засилен огнот во бориите се ствара течност како писа и се затнуваат кажете некој дали го има истиот проблем со истиов камин или до оџакот е а чистен е пред 2 месеци инаку живеам во зграда позз
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Koristime LG, model m12 sk nsb/ua3 so 3,80kW 12400Btu. Zagrevame povrsina ok. 40-45m2 (vkupnata povrsina e ok.60m2), nova zgrada, so dobra izolacija. Ovaa ni e prva godina so inverter zatoa ni trebaat soveti od poiskusni korisnici :). Fala odnapred!
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Koristime LG, model m12 sk nsb/ua3 so 3,80kW 12400Btu. Zagrevame povrsina ok. 40-45m2 (vkupnata povrsina e ok.60m2), nova zgrada, so dobra izolacija. Ovaa ni e prva godina so inverter zatoa ni trebaat soveti od poiskusni korisnici :). Fala odnapred!
Jas ne sum voopsto iskusen, no stom imas problem javuvaj se vo servis koj ti ja montiral i kazi im go problemot. A pretpostavuvam i nova e klimata.
Ne veruvam deka toa sto e specificiran da raboti samo do -5 toj model bi pravel takvi problemi na -6 stepeni nautro denovive.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom