Најекономично греење и ладење

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Namesto peleti moze da se koristat semki od cresi/visni koi kostaat 70e ton. Vcera bev kaj edni rodnini koi go koristat ovoj sistem i dnevno trosat okolu 25kg semki a great okolu 80 m2.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2

Ова е можно во печка на пелети да ставаш семки ?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Izvadi ja odvodnata cevka, i izvadigi site gumi na tacnata da moze vodata da tece slobodno.
Taa "topla" voda nema kapacitet da ja odmrzne cevkata 50cm nadolu, moze samo belja da si napravis ako se nakalemi mraz mnogu nagore.
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Saas, cevkata ima okolu 10-15 cm, plus ne e na dofat (imame kratki race ;) ?). Ziveeme na vtori sprat, znaci ne moze ni od zemja nekako da se stigne do nea. Mrazot vo tacnata go stopivme od sabajle so fen, kolku sto mozevme.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Еве коначно ископав дека LG климава се наоѓа на гугл како
LG Inverter V Megahit M12SK и еве пдф за истата, на 26та страна се техничките податоци....стои дека грее до -5, вас во нептун ви рекле грее до -10 и очигледно ве излажале....
моментално -7 е надвор а цел ден денеска потопло од -5 било само во периодот помеѓу 10 и 18:30 или "најтопло" било помеѓу 13:30 do 15:30 кога можеби и потопло би ти дувала климата. Инаку далеку е од инвертер ова барем кога станува збор за греење, за ладење вероватно ке биде добра, вака со моќ на греење до -5 е исто ко неинвертер клима, на -5 и под тоа ке дува ладно ке мрзне надворешната и тешко со тоа и 20m2 да загреете над 20Ц. Лекот е да пробате да не ја гасите воопшто за да ја одржува топлината во просторијата колку што ке може да постигне со временскиве услови (19-20Ц)а да догревате до 22-23 со некоја греалка или нешто друго.Сега е битно да се згреете, сметката за струја сега не е важна.
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
Strelec. taka pravime sega (so dopolnitelna grealka). Inaku vo nasiot priracnik pisuva deka gree do -10 st. A vo neptun kazaa deka e do -15. Ne znam zosto vo priracnikot na internet pisuva edno a vo printaniot drugo. "specijalisti" vo neptun se znae zosto go kazale toa sto go kazale ... Kako sto pisav predhodno, inverterot voopsto ne go izgasivme od 19 noemvri. A problemot so greenje se pojavi pred 2-3 dena.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
73
Поени од реакции
39
@bakigvg i te kako funkcionira ova so semkive. Doma im e banja i pokraj toa sto kukjata skoro i da nema izolacija.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Точна потрошувачка за вчера од 11.30 до 11.30 денес е 14.3кв
Kazi mi kakov ured koristis za merenje na potrosuvackata, od kaj go imas zemeno, cena.
Najdov na anhoch eden ured:
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=370&pid=33450
cenata od 850den. mislam deka ne e visoka. Koga ke znam kako trosi klimata, odnosno so koi setinzi e najekonomicna, ovie 850 den moze da se otplatat za edna grejna sezona.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
@bakigvg i te kako funkcionira ova so semkive. Doma im e banja i pokraj toa sto kukjata skoro i da nema izolacija.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2

Ајде малце ако може попрецизно, дали семките ги користат во печка на пелети или котел на пелети ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Kazi mi kakov ured koristis za merenje na potrosuvackata, od kaj go imas zemeno, cena.
Najdov na anhoch eden ured:
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=370&pid=33450
cenata od 850den. mislam deka ne e visoka. Koga ke znam kako trosi klimata, odnosno so koi setinzi e najekonomicna, ovie 850 den moze da se otplatat za edna grejna sezona.
Mislam deka toj go ima гиговит а имаш и во конрад во трговски Valcraft неколку модели за малку поскапи од овој од анхоч. Дискутабилно ми е малце колку е сигурно еден осетлив уред како што е инвертер да се укључува во некоја ваква играчка. По нет најдов дека и со таканаречен clamp meter
може исто точно да се измери потрошувачката само цениве кај нас се бајаги скапи зашто се Fluke или слични брендови, незнам по пазариве дали има поефтина варијанта.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
73
Поени од реакции
39
Uredot neznam od koj proizvoditel e ama e dosta glomazen, ima rezervoar za peleti (vo slucajov semki) od 90kg i potpolno e avtomatiziran.

Sent from my U8600 using Tapatalk 2
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Molba za info za potrosuvackata ovie dva dena.
Poveketo nemame uredi za merenje, pa bi bilo dobredojdena informacija od tie sto moze da ja izmerat.
За последниве 36 часа, од сабота на пладне до недела на полноќ, 11,6kWh. Fujitsu ASYG12LE, грее дневна со кујна, дваесет и кусур квадрати.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
Mislam deka toj go ima гиговит а имаш и во конрад во трговски Valcraft неколку модели за малку поскапи од овој од анхоч. Дискутабилно ми е малце колку е сигурно еден осетлив уред како што е инвертер да се укључува во некоја ваква играчка. По нет најдов дека и со таканаречен clamp meter
може исто точно да се измери потрошувачката само цениве кај нас се бајаги скапи зашто се Fluke или слични брендови, незнам по пазариве дали има поефтина варијанта.
Uredov od ANHOCH ne bi rekol deka e igracka a se prodava vo zapadnive zemji

http://www.gruenspar.de/energenie-energiekosten-messgeraet-eg-em1.html?utm=shpping&pup_e=14&pup_id=EG-EM1

a i u grcija
http://v3.ebw.gr/en/product/48663/ENERGENIE-SINGLE-SOCKET-POWER-METER
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Го имам тој од анхоч и уредот е одличен, прецизен и проверен и на други уреди со фиксна потрошувачка.
За последниве 36 часа, од сабота на пладне до недела на полноќ, 11,6kWh. Fujitsu ASYG12LE, грее дневна со кујна, дваесет и кусур квадрати.
Ова е одлична потрошувачка за овие услови, просек од 300 вати на саат.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Безвезе ми е на тој од анхоч што не мери волтажа и херцажа на струјата. Мислам дека со овие опции има во логинг електроникс и не беше многу поскап
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.938
Поени од реакции
15.960
За последниве 36 часа, од сабота на пладне до недела на полноќ, 11,6kWh. Fujitsu ASYG12LE, грее дневна со кујна, дваесет и кусур квадрати.
синот има во станот (се всели пред месец дена и купи инвертор Фујитсу, може да е и истиот, 45-6 илјади го плати мислам), се убаво, но сега со огромната влага замрзнува целата надворешна единица и доста време и струја губи инверторот во одмрзнување ; инверторот е во дневна соба, а во спалната има маслени радијатор од 3кв, детската е измеѓу и не се грее, затворена е вратата, а во купатило има регистер од од 450в (номинално, а вграден е грејач од 900в, ама на 50% го држат нон стоп). Проблем е што под дневната има деловен простор што не е продаден а не му е направена никаква изолација на таванот, ниту спуштен плафон, па во дневната е ладно долу на подот.....
можеби е добро инверторот цело време да работи а на помала температура, наместо сега што му е на 25 да биде на 23 ама да работи 24х на ден ??
.. а размислуваме и за додатно греење во дневната (панел или греач во радијаторот) која има со кујната околу 25м2, но има и ходник до спалната од 5,6м2 ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom