Гуми (пневматици)

Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Blagodaram M-1,
Inaku se raboti za Mercedes, cesto ke izleguvam na pat, dosta vozenje nis makedonija a i nadvor...pa zatoa mi trebase mislenje za gumite,
A go kupiv so tie gumi, ne se vozeni nitu 3000km, znaci ke nemam gajle zimava?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Blagodaram M-1,
Inaku se raboti za Mercedes, cesto ke izleguvam na pat, dosta vozenje nis makedonija a i nadvor...pa zatoa mi trebase mislenje za gumite,
A go kupiv so tie gumi, ne se vozeni nitu 3000km, znaci ke nemam gajle zimava?
Ке ја истуркаш зимава не би рекол дека ке имаш некакви проблеми.
Дали добро ги провери гумите ? Покрај all seasson треба да има ознака и М+S
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Koj znae nesto poveke za vozenje so All-Session Gumi, slusam deka ne se preporaclivi mnogu, dali e podobro da si stavam zimski za zima a ovie da gi vozam vo letna sezona, zatoa sto ovie se glanc novi Michelin all session gumi?
Fala
Напротив, овие вози го во зима. Во врска со поделбата на зимски, летни и ол-сизон - нема строга линија на разграничување, а посебно меѓу зимски и ол-сизон (овие се во суштина скоро исти, а од гледна точка на законот и практично исти доколку ол-сизонките имаат и ознака "M+S" или цртеж со снегулка). Повеќе се работи за маркетиншка поделба која ја прават произведувачите. Е, сега, точно е дека со летните гуми на повисоки температури ќе имаш подобра тракција, нешто помала потрошувачка и помала бучавост, но не е точно дека зимските гуми на потопло време „ќе се распаднат“, дека „стануваат пластика“ и сл. Јас поминав со зимски гуми (кои производителот ги рекламира како ол-сизон, но си имаат и M+S ознака, и знакче со снегулка, а и по шарата не се разликуваат од „по дефиниција“-зимските гуми, што значи дека се всушност - зимски) околу 40000км без никаков проблем, од коишто веројатно 80% се извозени над фамозните +7 степени целзиусови.

Ако ти се даваат пари слободно менувај ги гумите. Ако минуваш голема километража и ти се исплати - гумите имаат рок на траење во однос на поминатата километража, но и во однос на годините старост (без оглед на поминатата километража). Но, ако не минуваш голема километража, јас би одел на зимски гуми преку цела година.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
имам астра Г сакам напред да ставам бр потесни гуми има зијан ? 175/65/14 напред 185/65/14 назад за на зима мислам потенка гума подобро се снаоѓа со снегот
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
имам астра Г сакам напред да ставам бр потесни гуми има зијан ? 175/65/14 напред 185/65/14 назад за на зима мислам потенка гума подобро се снаоѓа со снегот
Неможи потесна гума да се снаоѓа подобро бидеќи е помала површината на контакт мегу гумата и земјата, ако на врата на лепенката ти пишува дека препорачана димензија е 185/65/Р14 тогаш сите 4 мора да се исти не експериментирај. Иначе за инфо 175/65/Р14 влегува на истиот бандаж, твое е да одлучиш но препорачувам сите димензии да се исти на 4 тркала.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
значи резеврната оргиналната е 175/70/14 а кога ја купив имаше 185/65/14 е сега напред зимски сакам 175/65/14 значи само ширината број помала и викаш да не пробвам ? океј твое мислење фала
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
значи резеврната оргиналната е 175/70/14 а кога ја купив имаше 185/65/14 е сега напред зимски сакам 175/65/14 значи само ширината број помала и викаш да не пробвам ? океј твое мислење фала
Резервната гума не игра никаква улога кај сите возила се различни, ти пишав и погоре на лепенката од вратата или лепенката кај капачката од гориво имаш листа препорачани димензии од производителот(Опел) јас би одел по тие препораки. Изборот на крај е твој, во зависност од колку ти стега џебот.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
а што викаш при изборот сава дебика или матадор зимска ? савините се докажани ги имав на заставата
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
а што викаш при изборот сава дебика или матадор зимска ? савините се докажани ги имав на заставата

Ги измелезија и Сава,гледам некна Made in Hungary,не се оригинал словенските.Јас ги возам Дебика-Полски,не се лоши 3000 денари парче.Матадорот се нешто поефтини.Искрено не би зел ниту една од тие наведените,би пробал со Тигар-Хитрис.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
а што викаш при изборот сава дебика или матадор зимска ? савините се докажани ги имав на заставата
Дебика друже,екстра гума,инаку Тигар и Матадор не гледај за мала разлика имаш поквалитетни гуми,исто така и Firestone е супер,јас зимски лани зедов 195/65/р15 за 3300 по парче од Motocentar за службената кола и супер се покажаа,Дебика возев пред 2 години на друга кола,и исто одлични беа.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
неможам да најдам цена за фаерстон гума.... некој да ми каже цена ако знае? - димензии 165/65/14 и 185/65/14

ако знаете цени за овие бројки (немора да се фаерстон) кажете да видам некој избор да направам.... - прашувам за ЗИМСКИ гуми.....
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
неможам да најдам цена за фаерстон гума.... некој да ми каже цена ако знае? - димензии 165/65/14 и 185/65/14

ако знаете цени за овие бројки (немора да се фаерстон) кажете да видам некој избор да направам.... - прашувам за ЗИМСКИ гуми.....

На оваа страна имаш цени.Мада за џабе пари ќе даваш за стриктно зимски гуми,во летно време ќе ги искинеш на жешкиот асфалт,и така снег нема да има.Поарно купи си летни,па ептен ако неможе да се вози на снег,оди со такса.

http://www.multibrend.com.mk

http://motocentar.com.mk/Default.aspx

http://www.evropagumi.com.mk
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
82
Поени од реакции
68
морам да имам ке ги менвам со башка бандаж летни зимски ми треба колата иначе такси варијанта е најдобра мирна глава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom