"Град-држава" Скопје со нови 2500 провинцијалци

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Никој не бара дечко од Скопје, не си придавајте значење.
Тие што дошле во Скопје да студираат, живеат 4 години во Скопје, од кај сакаш да најдат дечко, од Росоман?
Сум разговарал со некои студентки и од некој двосмислен моабет доаѓа до израз дека доаѓам во Скопје да студирам а во меѓувреме да работам а ако имам среќа да си најдам некој дечко од Скопје и да се спасам од мојот град. :) Бидејќи кажав повеќето сакав да кажам има и такви студентки кои приоритет учењето не им е туку да се спасат од сиромаштијата и да живеат во Скопје а успат секако тука е и мажењето со дечко кој е од Скопје или пак кој живее од Скопје без разлика од каде е неговото потекло.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сум разговарал со некои студентки и од некој двосмислен моабет доаѓа до израз дека доаѓам во Скопје да студирам а во меѓувреме да работам а ако имам среќа да си најдам некој дечко од Скопје и да се спасам од мојот град. :) Бидејќи кажав повеќето сакав да кажам има и такви студентки кои приоритет учењето не им е туку да се спасат од сиромаштијата и да живеат во Скопје а успат секако тука е и мажењето со дечко кој е од Скопје или пак кој живее од Скопје без разлика од каде е неговото потекло.

Де бре па ваљда не е таква сиромаштија кога имаат пари за детето да им студира во Скопје, особено сега кога во секој град има факултет.
И друго, спасувањето од соодветниот град не имплицира кон Скопје. Она ако е од Ресен, и да најде некој од Битола, пак ќе се спаси.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Подобро провинцијалци да се доселуваат во Скопје,отколку да се доселуваат пакистанци со Субрата Рој,интересно би било тогаш,Скопје би бил освен мултиетнички и мултиколорен исто како да си во Лондон.А замислете да дојде до наезда од орки од север,можно е и тоа да се случи ако со помош на нивните министри да си донесат таков идиотски закон?!?:eek:
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Море што ве гледам чудни, кога некој Албанец дискутирал за тоа што се доселиле Косовари во Куманово, Арачиново, Липково, Сарај, Тетово и тако даље? Рекол некој од нив ни ја земаат работава, храната, бизнисот?

Ама тоа ти е, браќа сте и сложни сте само кога ќе треба да дочекате кошаркари, ракометари, тогаш една песна напишана за 10 минути ве сплотува, ве обединува, славите, се веселите...

Како може тоа да ве сплоти, а тука со години да го тупите поради 2 причини: место на раѓање, место на живеење...
 
T

Tamora

Гостин
Има грешка во насловот треба да стои Скопје - центар на светот :ROFLMAO:
п.с Да имаше работа во другите градови никој немаше да доаѓа , моментално Скопје е најперспективно од аспект на работа и образование , никој не оди дека многу лични се Скопјани или па дека Скопје е идеално место за живеење .
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Веста не ја објаснува работата како што треба, пошто во Скопје има и такви кои се иселуваат.

2.448 се доселиле, но 1.767 се отселиле.

Значи бројот на нови скопјани е зголемен за 681 лица.

Иако реално има многу повеќе пошто некои долги години живеат во Скопје но со документи не се скопјани.

Во последните 6 години има +3.172 македонци во Скопје (кога ќе се направи биланс на доселени и отселени).
Албанците пак имаат негативен биланс во Скопје, имаат 45 граѓани повеќе отселени него доселени.

Од друга страна , во Источниот регион има 848 иселени повише него доселени македонци.

Велес во овие 6 години е во минус од 353 македонци.
Тетово: -421 македонци
Куманово: -67 македонци

Кога гледаш иселување од градови кои се на 30-50км од Скопје , тогаш разбирливо е и тие за Источна.

Позитивен биланс македонците освен во Скопје имаат и воОхрид , Битола , Гевгелија, Струмица, Штип... и по некоја општина со незначителен пораст.
Сите други општини имаат повеќе иселени него доселени, па дури и Прилеп.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Не сум знаел дека миграцијата во Македонија е забранета.

ПС: А што правиме со Скопјаните кои дошле да живеат во провинција?
 
T

Tamora

Гостин
Не сум знаел дека миграцијата во Македонија е забранета.

ПС: А што правиме со Скопјаните кои дошле да живеат во провинција?
Треба да сме почестени што едно вишо створење направило таква одлука :LOL:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Де бре па ваљда не е таква сиромаштија кога имаат пари за детето да им студира во Скопје, особено сега кога во секој град има факултет.
И друго, спасувањето од соодветниот град не имплицира кон Скопје. Она ако е од Ресен, и да најде некој од Битола, пак ќе се спаси.
Епа и јас викам де бре но разлика има доста од Битола и Скопје, Скопје веќе достигнува може веќе скоро 650,000 жители ... што тоа е доста голема бројка за еден град каде што државата од 2 и нешто милиона народ а Битола е околу 170,000 што е мала бројка во споредба со Скопје и затоа повеќето се одлучуваат да студираат Скопје без разлика дали би било тоа Машко или женско а бидејќи јас имам типичен пример кој го наведов веќе погоре студентки кои веќе студирале тука се омажија тука во комшии
а тоа што викаш дека имаат пари да ги праќаат немој да заборавиш дека тие пари ги собираат доста време нивните родители. :) или пак прашај ги како поминуваат додека нивната ќерка е на студирање во Скопје ... ако немаш видено пример некогаш ако имаш поблиска другар од некој град разговарај ќе ја видиш сликата каква е додека е на студирање скопје ... како им е дома и како и е на неа ..
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.325
Поени од реакции
8.875
Не сум знаел дека миграцијата во Македонија е забранета.

ПС: А што правиме со Скопјаните кои дошле да живеат во провинција?

епа сега и ти, што ти треба тој муабет, ке нема кој да јаде говна, подобро остај вака нека лечат комплекси
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не сум знаел дека миграцијата во Македонија е забранета.

ПС: А што правиме со Скопјаните кои дошле да живеат во провинција?
Зарем има такви? јас знам само еден човек кој отиде да живее во Кичево и тоа отиде домазет а други немам јас слушанто ...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Откако ке го прочиташ вториот коментар на темава добиваш реална слика за провинцијалец што мрчи муда а доаѓа пак да живее во Скопје.
Реално за ова е крива државата, на крај краева нека се спроведат мерки нека не биде Скопје отворен град кој сака да се пресели нека бара одобрување ако треба дали смее па преку К** не е решение сите да дојдат у Скопје, што ке се деси со другите градови во државава за 20 години и помалце, па и што е најтрагично никој не се сели во ченто, ѓорче бутел маџари, господа се сите во кисела вода центар аеродром и карпош :). Нека има мерки ако имаш факултет во твоја општина или кој факултет ти е најблиску да мораш таму да се запишеш, што има да доаѓаш во Скопје ? Ради ова на сестра ми и се деси да кога се запиша на правен факултет ја испратија да учи во Велес иако факултетот и е на 5 мин овој во Скопје, а тие од Велес да дојдат да учат тука, жити се која е логиката. Нема веќе место во градов глејте на секој чекор се шират улици се градат згради се сечат дрва ради тие причини, нема место кај да се паркираш едноставно нема воздух градов. И да не се лажеме дека се враќаат дома после 4-5 години факултет, еве лето е па тука се.
Значи имам и колеги од факс и еве се дружиме ко што треба и се се одвива нормално, јас немам ништо против нив како личности или да ги глеам како граѓани од втор ред ( како што сте утупеле вие у глава демек ние од скопје сме главни и сите сте сељаци за нас ) ја иам само проблем со фактот зашто мора да дојдат тука да учат, живеат,мажат работат. Со 10.000 плата во друг град повеќе ќе направиш него во скопје и за крај во Скопје може секој да купи стан и да се пресели освен Скопјанец. Лесно продај таму нивите и стан куќа што и да имаш, дојди си тука купи си станче :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Подобро провинцијалци да се доселуваат во Скопје,отколку да се доселуваат пакистанци со Субрата Рој,интересно би било тогаш,Скопје би бил освен мултиетнички и мултиколорен исто како да си во Лондон.А замислете да дојде до наезда од орки од север,можно е и тоа да се случи ако со помош на нивните министри да си донесат таков идиотски закон?!?:eek:
Субрата Рој ќе ни донесе Индијци, оној Катарскиот Шеик ќе ни донесе Арапи, а Мугабе(пријателот на Гр...) ќе ни испрати некој контингент Африканци и уште по некој Кинез онака за егзотика ... по дома веќе си ги имаме Албанци, Турци, Роми... уште овие погоре наброениве и ќе бидеме нај мулти-култи град на планетава ... :vozbud: :ROFLMAO:
... леле ако чуе чичко Анчо(генетски најчистиот Скопјанец) за ова ... :X3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom