Книги кои би ги препорачале

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Аха. А добар им е преводот? Ја сакав „Ејми ја нема“ да ја читам од нив.

Одлични се, премногу внимание посветуват на превод и лектура. И Ејми ја нема е закон баш несекојдневен трилер.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Аха. А добар им е преводот? Ја сакав „Ејми ја нема“ да ја читам од нив.
Обавезно да ја прочиташ, еден стварно добар трилер, топла препорака и од мене.
Многу добар и неочекуван пресврт има книгава, а крајот... :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Книгава ја читав во четврто и никогаш нема да ја заборавам, зошто поубава нена... Пајажината на Климентина :)
 
M

Muranyi

Гостин
Време за убивање,од Џон Гришам.

Првенче на Гришам,вистинско ремек-дело.Исклучителна динамичност,непредвидлив заплет и неочекуван пресврт,извонредна психилошка анализа на ликовите,посебно на главните.Во овој роман изостанува едноставна поделба на ликовите на добри и лоши момци,туку секој лик е разработен повеќедимензионално,со сите свои предности и мани.

Накратко,Карл Ли,црнец од Клентон,мало гратче на југот од Мисисипи се соочува со смртна казна поради убиство на двајца белци,кои ја силуваат,тепаат,мачат и на крај бесат неговата ќерка,која среќно ја преживува сета тортура.Во градот после многу години се враќа ККК,со што малото гратче наликува на воена зона во текот на судскиот процес.

Што би направиле вие да сте на негово место?

Според романот е снимен и филм,можеби сте го гледале,мене ми е во план деновиве да го ѕирнам.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
234
Поени од реакции
28
Sakam da citam kriminalisticki knigi akcioni ili nekoj takvi dajte ponudi nekoj ???
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Sakam da citam kriminalisticki knigi akcioni ili nekoj takvi dajte ponudi nekoj ???

Скоро сите книги од Michael Connelly -> линк http://www.michaelconnelly.com/ се такви. Исто така и P.J. Parrish пишува такви книги -> линк http://www.pjparrish.com/ .
Warning! Michael Connelly предизвикува зависност. :)
Ако земеш да читаш некоја од овие книги би ти препорачала да ги читаш на англиски.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ана Каренина :)
 

~Miss Tete~

Грофица
Член од
6 септември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
17
Зависи кој жанр ви лежи, на пример мене ми одговара се, но уживам во романси и психолошки книги. Сите книги од Гијом Мисо се одлични за читање на романтичен план, форензичките романи на Кети Раикс (никако Нора Робертс), Марк Леви има добра колекција на книги кои добро ги опишуваат односите помеѓу луѓето, Софи Кинсела и Александра Потер за чик литература... толку се сеќавам во моментов :P Можеби набројав само автори, но во овој случај ако не сите, повеќето нивни книги се одличен избор.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.681
Поени од реакции
13.295
Книгава ја читав во четврто и никогаш нема да ја заборавам, зошто поубава нена... Пајажината на Климентина :)
Ана Каренина :)
Moже да објасниш зошто?

For the record, нејќам да шерифувам но темава гласи - препораки, а под препораки треба и да се наведе и зошто се препорачува. Убавината е премногу општа за опис и премногу субјективна за сфаќање. Така да, не би било лошо да пишете 2-3 реда мислење поради што препорачувате.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Moже да објасниш зошто?

For the record, нејќам да шерифувам но темава гласи - препораки, а под препораки треба и да се наведе и зошто се препорачува. Убавината е премногу општа за опис и премногу субјективна за сфаќање. Така да, не би било лошо да пишете 2-3 реда мислење поради што препорачувате.
Епа вака,
Ја препорачувам најпрво поради тоа што е прекрасна книга во која станува збор за руска љубовна авантура и сите маки и препреки низ кои минува љубовта на Ана Каренина :)
И офтопик: Има многу убава корица :)
 

Jolaks

"Keep your fiends close, but your enemies closer"
Член од
16 јули 2013
Мислења
53
Поени од реакции
50
Дали мојте да ми препорачате книга врз која е снимен филм..?
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749

Jolaks

"Keep your fiends close, but your enemies closer"
Член од
16 јули 2013
Мислења
53
Поени од реакции
50
Па барав тема, неможев да најдам. Па ете имало, фала.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.121
Поени од реакции
18.008
Веројатно честопати спомената книга и доста дискутирана, но морам да ја препорачам. "Кодот на Да Винчи" - Ден Браун. Најмногу им ја препорачувам на оние кој ја преферираат логиката и разумот, наспроти закоравените природно невозможни тврдења на црквата и на религијата.
Всушност, снимен е и филм, ама во споредба со книгата е катастрофа. Карактерот и сфаќањата на главниот лик, заедно со неговите тврдења се далеку поблаги во филмот, отколку што се експлицитни и решителни во книгата. Не знам дали е намерно направено тоа или пак не, сепак не ја дава реалната слика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom