Дали и кога ги злоупотребувате зборовите ТЕ САКАМ и зошто?

Koj povekje gi zloupotrebuva zborovite TE SAKAM?

  • mashkite

    Гласови: 21 32,3%
  • zenskite

    Гласови: 17 26,2%
  • i mashkite i zenskite

    Гласови: 34 52,3%

  • Вкупно гласачи
    65

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
FortunE напиша:
Ако си одговорил на темава, не значи тебе дека те прашувам. Прашав за другите членови да ми дадат примери.
епа ти побара да се објасни се обидов да ти помогнам али сепак нејќеш па така да ок како сакаш твое си е ГОЛЕМА си
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
FortunE напиша:
Што е злоупотрбување на зборовите „те сакам”?
Лижење за да добиеш тоа што сакаш ... особено ако си имаш некој/а кој/а те сака и све би направил/а за тебе ако ги слушне тие зборови.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
pa mislam deka se slozuvam so poveketo od forumov... koi pisale deka nie ... maskite... mnogu poretko go koristime toj zbor... :) ja do sega... ednas go imam iskoristeno... :) a za zenski..... (bez komentar)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
ac|d напиша:
епа ти побара да се објасни се обидов да ти помогнам али сепак нејќеш па така да ок како сакаш твое си е ГОЛЕМА си
Вака сега. За да ти објаснам што мислев и да не бидеме цело време оф топик (зошто ќе треба да бришам во спротивно), читај ме што ќе кажам сега:) Видов дека ти си пишал, во ред си е постот. Мене целта ми беше и некој друг да ми каже пример, како што тоа го направи Дивајн. Не дека јас не знам, туку да видам што мислат другите. Сега се надевам е појасно.

Доста беше оф топик:)

Како што може солзите некој да ги злоупотреби, така може и зборовите „те сакам”. Како што може некој да ги користи солзите нешто за да добие, така и преку „те сакам” некој се обидува да дојде до нешто.
Значи, се што е со намера да се манипулира, се што е неискрено и не е од срце не е за оправдување. Без разлика дали е машко или женско. Желбата за злоупотреба не бира пол.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Кога „Те сакам“ ќе почне да се злоупотребува

Sto koga zborot " te sakam " ke pocne da stanuva predmet na ucena?
ili ke pocne da se zloupotrebuva... koga znaes deka tipot te saka i mozes da mu pravis sto sakas... ili tipot koga ke znae deka ti go sakas pa ke pocne da te ucenuva so seks, raskinuvanje i red drugi raboti .... Sto togas?
dali vi se desilo koa ke skontate deka nekoj ve saka (bez razlika dali vi go kazal toa ili ne ) go zloupotrebuvate toa?



 
K

**KukLi4ka**

Гостин
Mi se slucilo da zloupotrebuvam necija ljubov sprema mene...sega koga ke pomislam na toa,se sramam od samata sebe:)..ne bi napravila nesto takvo pak...togas ne mi bese bitno dali povreduvam necii cuvstva,i si terav po svoe...krajno drsko i bezobrazno. preteruvav zatoa sto.znaev deka sto i da napravam ke mi bide oprosteno ili ke pomine so polesni posledici,sakav se da bide po moe,a koga ne bese taka reagirav mnogu loso..
Vo obratna situacija ne sum bila nikogas,ama sigurna sum deka takvo nesto,uceni so sex ili raskinuvanje ne bi dozvolila nikogas..na takov muabet bi mu kazala samo "brkaj si rabota" i tolku!..kolku i da mi e biten.:)
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Никогаш не сум злоупотребила некој кој ми кажал дека ме сака. Тоа е многу подло и злобно, а јас не сум таква.
А не ми се случило моето "те сакам" да биде злоупотребено.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Точно е дека кога некој те сака можеш да му правиш што сакаш,НО...
Има такви на кои ќе им прекурчи некој ден и ќе те пратат на “едно“ место,има такви кои ќе ти го прават меракот и ќе ти идат по г`зот за на крај да извлечат нешто во нивна полза,има и такви кои се свесни дека ги моташ како сакаш,ама пустата “љубов“ нема да им дозволува да стават крај и секогаш остануваат повредени,ама и секогаш ќе има такви кои се доволно мутави да играат како што ќе им свириш.
Сум била во ситуација да замижувам на многу работи поради чувствата,да верувам во лажни ветувања и на крај со 1001 прашалник да останам,ама си ја научив лекцијата од тогаш и тешко дека некој може да манипулира со мене.
Еден типичен пример за ова :

tipot koga ke znae deka ti go sakas pa ke pocne da te ucenuva so seks, raskinuvanje i red drugi raboti
...
Една познајничка моја се фати со тип и им беше преубаво,љубов на сите страни...тоа траеше и траеше и траеше и одеднаш поради таа љубов од нејзина страна дојде до уценување да имаат секс или во спротивно готово е меѓу нив...

Му даде,да...од пустиот страв да не остане сама и да не ја изгуби “љубовта на нејзиниот живот“...

Се уште одат...2 години,а може и некој месец повеќе чинам.
Каква им е врската?
Таа го изневерува,тој ја изневервуа...
Зашто се заедно?
Тој-бидејќи ако раскинат брачкото ќе треба да чека за да ги го пикне автомобилчето во некоја гаража...
Таа-бидејќи и е потенцирано дека ако си најде друг,тој друг ќе биде претепан од страна на г-динов од приказнава.

Многу романтична приказна,нели?

Искрено,не посакувам ваква врска.Не ја искористувам љубовта која ми се пружа од страна на мојот најмил,туку возвраќам со иста мера
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
За секој човек е нормално кога знае дека е сакан и дека може да манипулира со тоа да го злоупотреби тоа...некогаш не намерно меѓутоа тоа е во инстиктот човечки....да кога знаеш дека некој не те сака да пробаш да те засака а кога некој те сака да се ослободиш и да го искористиш тоа...не секогаш...значи има ситуации да кога сум го злоупотребувала тоа но не намерно нели:smir: а кога сакаш некој па тешко ти е да го злоупотреби тоа...се си има цена....не праи што несакаш да ти го прават...кад тат се враќа помалце или повеќе
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
moze e glupo ali mene cesto mi se deshava koga ke znam deka nekoj me saka da go zloupotrebam toa... bolje receno da go psihicki maltretiram tipot ... i poradi toa ja staviv temata... dali samo jas gi pravam tie greski i dali e vo mene problemot...​
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
moze e glupo ali mene cesto mi se deshava koga ke znam deka nekoj me saka da go zloupotrebam toa... bolje receno da go psihicki maltretiram tipot ... i poradi toa ja staviv temata... dali samo jas gi pravam tie greski i dali e vo mene problemot...​
Нормално е некој да осеќа поголема слобода по однос на неговите дела кога знае дека е сакан,ама треба да се знае каде е границата.
:smir:
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
moze e glupo ali mene cesto mi se deshava koga ke znam deka nekoj me saka da go zloupotrebam toa... bolje receno da go psihicki maltretiram tipot ... i poradi toa ja staviv temata... dali samo jas gi pravam tie greski i dali e vo mene problemot...​
ееее па тоа е нормално, кога знаеш дека некој се би направил за тебе автоматски ти се јавуваат потреби и услуги кои таа личност може да ги заврши. Е сеа нормално дека ако таа личност е глупава или е слепо влубена ќе ги прави тие услуги и злоупотребувања, но доколку кај таа личност надвладува разумот(макар и во мали количини) таквата игра ќебиде прекината.:)
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Sto koga zborot " te sakam " ke pocne da stanuva predmet na ucena?
ili ke pocne da se zloupotrebuva... koga znaes deka tipot te saka i mozes da mu pravis sto sakas... ili tipot koga ke znae deka ti go sakas pa ke pocne da te ucenuva so seks, raskinuvanje i red drugi raboti .... Sto togas?
dali vi se desilo koa ke skontate deka nekoj ve saka (bez razlika dali vi go kazal toa ili ne ) go zloupotrebuvate toa?​


Сите меѓусебно знаеме да се злоупотребиме, посебно во љубовта, голема доза на еуфорија, на неконтролираност, на пасија и опсесија.
Да, ми се случило да злоупотребам „те сакам“, но само за мои љубоморни испади, во стил, ако ме сакаше немаше да ме оставиш да одам сама _____ или нешто сл. што знаев да го правам кога бев помлада.
Но злоупотреба на љубовта, тоа е веќе грев, ако е вистинска, реална, ако всушност постои, не е нешто што треба да се злоупотребува, туку само треба да бидеме благодарни затоа што имеме можност да ја чувствуваме.:smir:
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Sto koga zborot " te sakam " ke pocne da stanuva predmet na ucena?
ili ke pocne da se zloupotrebuva... koga znaes deka tipot te saka i mozes da mu pravis sto sakas... ili tipot koga ke znae deka ti go sakas pa ke pocne da te ucenuva so seks, raskinuvanje i red drugi raboti .... Sto togas?
dali vi se desilo koa ke skontate deka nekoj ve saka (bez razlika dali vi go kazal toa ili ne ) go zloupotrebuvate toa?
Не сум била во ситуација да злоупотребувам туѓа љубов, ниту пак некој ја злоупотребувал мојата. Добро, можда малку, али тоа беше различна ситуација па нема да ја спомнам. Инаку, за жал, сум била сведок на злоупотребување и уценување мои другарки. Машките најчесто го искористуваат тоа за секс.:nenene: А женските па си газат и гордост и све, па ги користат дечковците за да им бидат таксисти и финансиери. Све отишло у пм, па и љубовта. Бедно и иронично е тоа што се случува. Не ми е јасно каков човек би ја искористувал љубовта што ја чувствуваш кон него, али тоа е тоа, секакви има на светов.:nenene:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Сите меѓусебно знаеме да се злоупотребиме, посебно во љубовта, голема доза на еуфорија, на неконтролираност, на пасија и опсесија.
Да, ми се случило да злоупотребам „те сакам“, но само за мои љубоморни испади, во стил, ако ме сакаше немаше да ме оставиш да одам сама _____ или нешто сл. што знаев да го правам кога бев помлада.
Но злоупотреба на љубовта, тоа е веќе грев, ако е вистинска, реална, ако всушност постои, не е нешто што треба да се злоупотребува, туку само треба да бидеме благодарни затоа што имеме можност да ја чувствуваме.:smir:​
tokmu na vakva zloupotreba i maltretiranje mislev vo posledniot post... jas ova go vikam psihicko maltretiranje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom