Помош: Барам еден филм!

Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Дали некој памти една серија пред десетина години што идеше на А1, се дешава у некое америчко градче некаде 20тите +/- 10тина години, тој период некаде. Ми се чини така повеке ликови имаше, фамилии, имаше многу деца...децава стално идеа на едно како лизгалиште имаа заградено со дрвена ограда и машките деца стално носеа онакви старински качкети, е вакви :D


Ми се чини дека у амбиентот имаше стално некои сена, амбари, нешто као амишко општество беше :D
Серијата беше драма сигурен сум. И ептен добра музика имаше, таква некоја опуштачка :).


А другата што ја барам е исто серија(ми се чини дека е серија, ама не ја исклучувајте можноста и да е филм). Идеше на МТВ ми се чини, бајаги одамна.
Едино што памтам е мислам дека се дешаваша у некој таков тропски град, мислам дека е америчка, ама не сум сигурен. И знам дека имаше во една епизода нешто како расплет, се бркаат у шума со секира и врне ми се чини...Тоа ми текнува :pos:
Би бил благодарен барем на една од овие му текне на некој :D
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
Дали некој памти една серија пред десетина години што идеше на А1, се дешава у некое америчко градче некаде 20тите +/- 10тина години, тој период некаде. Ми се чини така повеке ликови имаше, фамилии, имаше многу деца...децава стално идеа на едно како лизгалиште имаа заградено со дрвена ограда и машките деца стално носеа онакви старински качкети, е вакви :D


Ми се чини дека у амбиентот имаше стално некои сена, амбари, нешто као амишко општество беше :D
Серијата беше драма сигурен сум. И ептен добра музика имаше, таква некоја опуштачка :).
Пробај со овие две серии:
Road to Avonlea Wind at my Back
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Филмот што го дават на МТВ сега, со Џек Николсон, како се вика ?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.105
Поени од реакции
84.766
Не е филм ама е серија што едно време идеше на Канал 5. Ништо посебно не ми текнува за серијата само знам дека беше 2ца другари од кој ако не се лажам едниот беше Дејвид Спејд и знам дека имаше една епизода кога другар му на Спејд (ако беше он) на пијано се сложи да се ожени со женска му па Спејд мораше да брза за да ја прекине свадбата и на крај на епизода закасни и погрешка прекина погреб. Ако ме сфаќа ќе биде добро :D
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
не очекувам голема помош бидејќи не знам многу за филмот ама ај да пробам...
за работи за семејство: татко, мајка, син и две ќерки близначки, (2/3 годишни).......
е сеа тоа главното е баш околу близначките.
имаа некоја болест и не можеа да поднесат дневна светлина или сонце (не знам баш). значи дома беше постојано темно, не смееше да влезе ни најмал зрак светлина, а кога ги носеа надвор постојано имаа очила за сонце.
ми текнува на една сцена кај што им правеа роденден и мислам дека на едната и паднаа очилата и ајде триста глупости (не ми текнува баш што, како беше).
знам дека синот се срамеше од сестрите и многу го нервираа, затоа што и тој не можеше да живее нормален живот.

мислам дека драма беше. ама со сигурност не беше хорор или комедија.
пред 100 години го имам гледано, на ништо друго не ми текнува. o_O
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Единствени 2 слики што думам од филмов е тоа дека главниов јунак како нешто бил пратен од бог и слично и имаше сцена на крајот од филмот го снемува од сред ливада батево т.е госпо си го зема . или па истава сцена е се присетуваа како дошол на земјата т.е паѓа од небото.Овај боженствениов :D се бори против некоја чудна врста црни суштества мислам беа или па луѓе само маскирани так... Овие се две слики што ги думам од филмот а гледан ми е неакде во периодот од 2000-2002 и убаво се сеќавам го гледав 1 час пред финалето германија бразил 2002 на МТВ .
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Причата на филмов беше за еден човек кој се вселува во нова куќа, и тогаш започнува да му капе од чешмата. Па ќе има еден бездомник со едно морничаво музиче закачено на количката со ѓубре како се движи и слично. Нешто како хорор беше ваљда, снимен некаде 90те години.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Некој филм српски, стар (од времето на Југославија) наводно се викал "Војници" и се работело како порано ги регрутирале војниците и ги пуштале по Југославија.

За татко ми е, повеќе инфо не му теквит.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Некој филм српски, стар (од времето на Југославија) наводно се викал "Војници" и се работело како порано ги регрутирале војниците и ги пуштале по Југославија.

За татко ми е, повеќе инфо не му теквит.
http://www.imdb.com/title/tt0088361/
Тој е насловот, а и приказната изгледа е таа.
A group of young men from different ethnic and social backgrounds are conscripted and must serve one year in the former Yugoslav army.
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
еден филм како мал го гледав на телма мислам беше нешто како конан ми личеше главниот лик како варварин со долга коса мисам облечен со меч имаше уште 1 жена исто со меч дете и старец со нив ми текнува една сцена со 1 голем пајак се тепаше мажот,

на гугл барам movies with giant spiders ама ми дава само хорори овој беше како акција
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
еден филм како мал го гледав на телма мислам беше нешто како конан ми личеше главниот лик како варварин со долга коса мисам облечен со меч имаше уште 1 жена исто со меч дете и старец со нив ми текнува една сцена со 1 голем пајак се тепаше мажот,

на гугл барам movies with giant spiders ама ми дава само хорори овој беше како акција
Proveri da ne e nekoj del od Beastmaster
http://www.imdb.com/title/tt0083630/?ref_=sr_2
http://www.imdb.com/title/tt0112469/?ref_=sr_4
 

Kajgana Shop

На врв Bottom