Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.531
Средив, на крај испадна дека не требало излези, јас цело време со нив се замарав.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Имам ја од колопквиумите, да ги сликам и ќе ти пратам. :)

http://dl.dropboxusercontent.com/u/67689109/tp.zip
повели :)
Ок тенкју за овие. Ама имам прашање ако имаш време малку хелп. За тјуринговата од првиот колоквиум. Да се собери бинарен број со декаден број таа првата. Просветли ме плс i cant do this anymore предметот ме уби т.е. овие тјуринговите ми се фејл
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Слушам многу луѓе се жалат од Веројатност и статистика, како тие 10.00 едвај положиле, како колковиумите биле многу тешки итн, со еден збор го претставуваат како еден од најтешките предмети на ФИНКИ. Некој да сподели искуства ? :D
Да, еден од најтешките 5 предмети на ФИНКИ е.
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 16:40 ---
Ја си го држам рекордот со 25 поени, цела задача онака прескокната. Because some people are blind. Шуќур не посакувам на некој да му се погоди таков асистент/професор за прегледуење
Мене ми имаат пишано 25 поени. Идам на консултации, гледам 75. На асистенткава седмицата и заличела на двојка.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ок тенкју за овие. Ама имам прашање ако имаш време малку хелп. За тјуринговата од првиот колоквиум. Да се собери бинарен број со декаден број таа првата. Просветли ме плс i cant do this anymore предметот ме уби т.е. овие тјуринговите ми се фејл
Право да ти кажам, иако ја имав точно решено задачава, не памтам на кој начин сум ја решила. Мислам дека 3 директно го имам земено како бинарен (011) и со Тјурингова само сум ги собрала 2та бинарни. Или евентуално можда и со цртички да сум ја решавала у унарна нотација, пошто не е наведено излезот со каква нотација да биде.
Стварно не памтам, одамна беше... Сори :(
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Maybe,
Yes,
Not rly...
гратис си е гратис :)
Де бре човече, имаш ли уопште видено што се учи по ОС? Shell скриптите не се којзнае колку тешки, ама сметаш ли дека се учи и python и управување со меморија и распределба и синхронизација на процеси и не знам што уште....
А тука е и теоријата, која е... хммм... у најмала рака обемна.
Ја ако споредувам, ОС по тежина би го поистоветила со Веројатност... а тоа не е мала работа :)

П.С: Оперативни ти се уствари два предмети во еден годинава.
 
S

StormRage

Гостин
Де бре човече, имаш ли уопште видено што се учи по ОС? Shell скриптите не се којзнае колку тешки, ама сметаш ли дека се учи и python и управување со меморија и распределба и синхронизација на процеси и не знам што уште....
А тука е и теоријата, која е... хммм... у најмала рака обемна.
Ја ако споредувам, ОС по тежина би го поистоветила со Веројатност... а тоа не е мала работа :)

П.С: Оперативни ти се уствари два предмети во еден годинава.
python е релативно зезнат јазик додека не му влезеш во шемата... Shell скриптите се гола вода, чиста синтакса. Threads во јава е многу корисно и интересно така да ќе седнеш и ќе ги учиш...

< во споредба со ВиС каде што немаш ништо интересно. да прелесен е предметов :)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
python е релативно зезнат јазик додека не му влезеш во шемата... Shell скриптите се гола вода, чиста синтакса. Threads во јава е многу корисно и интересно така да ќе седнеш и ќе ги учиш...

< во споредба со ВиС каде што немаш ништо интересно. да прелесен е предметов :)
Драго ми е што ти е лесен... па уште и прелесен. Прв си што ми го има кажано ова за предметов.
Ја сепак ќе останам на тоа дека е премногу обемен материјал за еден предмет, исто како што и ВиС треба да се подели на В и С.
Што се однесува до тоа дека нема ништо интересно во ВиС, тоа е многу релативно. Мене на пример делот Веројатност ми беше прилично интересен. За статистика не коментирам :D
 
S

StormRage

Гостин
Драго ми е што ти е лесен... па уште и прелесен. Прв си што ми го има кажано ова за предметов.
Ја сепак ќе останам на тоа дека е премногу обемен материјал за еден предмет, исто како што и ВиС треба да се подели на В и С.
Што се однесува до тоа дека нема ништо интересно во ВиС, тоа е многу релативно. Мене на пример делот Веројатност ми беше прилично интересен. За статистика не коментирам :D
зборев споредбено со ВиС е прелесен, за прелесен е релативно... обемна теорија, тоа е срање низ цел факултет... да се поправам Обемна (непотребна) теорија :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Алгоритми, Вештачка Интелигенција,Оперативни Системи и еден гратис :)
Одлично, АПС и ВиС ми се во трет семестар, а Вештачка Интелигенција и Оперативни Системи во четврт семестар :vozbud:

А овие предмети тешки се: Теорија на програмирање, Податочни и компјутерски комуникации, Бази на податоци, Софтверско инженерство (АСИ) ?
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Одлично, АПС и ВиС ми се во трет семестар, а Вештачка Интелигенција и Оперативни Системи во четврт семестар :vozbud:

А овие предмети тешки се: Теорија на програмирање, Податочни и компјутерски комуникации, Бази на податоци, Софтверско инженерство (АСИ) ?
ПКК не е многу тешко, ама треба да се загрее столчето пошто е доста обемно.
ТП зависи колку ти фаќа кликерот, треба многу логичко размислување за задачите.
БП у принцип исто не е многу тешко, пошто тестовите се шаблонски, треба само многу вежбање.
За СИ не знам, имаше едно лесно и едно тешко, ама не памтам кое од која насока беше.

Гледај на посветлата страна, ако ја преживееш втора година, исто како да си го завршил факултетот :)
И совет од мене, у 4ти семестар немој да се трудиш сите предмети да ги спремаш за колоквиуми пошто е немогуче :) Најдобро да си избереш полесни изборни, пошто многу напорен семестар е со задолжителните (Бази, Вештачка и Оперативни) и да си одлучиш уште од старт кои 3 ќе ги спремаш за колоквиуми, а кои ќе ги оставиш за испит :)
Тоа е, секако, мое мислење и мој начин на учење, кај мене сега за сега добро функционира :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom