Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Da, mislam deka ima po montazerive ili od tamu kade sto ke ja kupis klimata, ke ti kazat koj ke moze da ti ugradi.
Koga prasuvav mislam deka mi kazaa okolu 2000-2500den + 500den za termostat da vklucuva na -2C na primer ili nekoja druga temp.

Nekoi zaljubenici vo svoite klimi tvrdat deka ne e potrebno, ali jas kazuvam 50w potrosuvacka, za20h toa e 1KW ili prosecno okolu 4-5denari.
Pa cel mesec da e kocan ladno, smetkata ti e +150den, 2 kutii cigari, smesno, i koja ke bide zastedata na el energija vrz baza na potrosuvackata na strujata???

Ako imas informacija koj toa go pravi pisi tuka.
--- надополнето: 27 мај 2013 во 09:13 ---
Просечната надворешна температура во јануари е + 0.3 степени

Da, ama razni strucnjaci postojat.
Pr. navecer ja gasnis klimata i si legnuvas, i sabajle vo 6.00h vo januar pri prosecna tem. od +0.3C stanuvas i ja palis klimata, arno ama nadvor e -20C, i problem.
E zatoa velam deka ne e neophodno ali e prakticno, bas poradi vakvi strucnjaci koi ne znaat kako se koristi klima ured vo zimski uslovi, treba da se educiraat deka koga ke se vkluci ne treba da se iskluci bas poradi vakvi reperkusii, i poradi toa sto inverterot za odrzuvanje na Temp. vo prostorijata ke tros nekolku stotici wati , za razlika koga ke se oladi pa ke raboti so poln kapacitet.

Inaku da ne zaboravime deka kompresorite najcesto pregoruvaat od pregrevanje koga klimata raboti na mnogu niski temperaturi;)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Пронајдов една интернет страница на кој се дадени топлотната моќ на огревното дрво.
http://energetskaefikasnost.info/toplinskata-vrednost-na-poedini-vidovi-na-drvo/
Цената на буковото дрво е моментално од 2200 до 3000 денари. Ако се пресмета за еден KWh цената изнесува од 0,85 до 1,15 денари за еден KWh.
Споредете го тоа со цената на струјата, скапата струја е 6,56 денари за KWh, а ефтината 3,28 денари за KWh
Инаку огревното дрво е наполно еколошко гориво.
--- надополнето: 27 мај 2013 во 10:40 ---
Пронајдов една интернет страница на кој се дадени топлотната моќ на огревното дрво.
http://energetskaefikasnost.info/toplinskata-vrednost-na-poedini-vidovi-na-drvo/
Цената на буковото дрво е моментално од 2200 до 3000 денари. Ако се пресмета за еден KWh цената изнесува од 0,85 до 1,15 денари за еден KWh.
Споредете го тоа со цената на струјата, скапата струја е 6,56 денари за KWh, а ефтината 3,28 денари за KWh
Инаку огревното дрво е наполно еколошко гориво.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не можам да ти кажам ништо за Видеодата од причина што не сум од Скопје.
Инаку да ги истераа сите процедури за фреонот со вакуум пумпа. Во врска со излоцијата не знам како мислиш дали ги изолираат одделно?
Бакарните цевки што ги користеа веќе беа изолирани фабрички и само ги залепија со трака колку да не се мавтаат, претпоставка можам да ставам уште еден слој термичка изолација врз нив ама мислам дека нема потреба.
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
2
Размислувам за преоѓање од греење на нафта на греење со инвертер клими. Читајќи го thred-ов на овој форум некако сум уште поубеден во тоа.
Сакав да преминам на пелети, меѓутоа кога ќе ја земам во предвид цената за преправка (ми треба нов котел за пелети, преповрзување на системот....) од 3000-3500 ЕУР и целокупната ефикасност на системот во споредба со инвертер клима изборот е едноставен.
Имам дневна соба со трпезарија и кујна со вкупна површина од 47м2 - простор кој најчесто го греам и две детски соби по потреба. Досега трошев во просек по 1 тон нафта (околу 1000ЕУР) по сезона.
Мислам да почнам оваа година со инсталирање 2 клими во дневната и трпезаријата - помал капацитет со поголем COP (гледам Toshiba модели со 5.1 COP).
Според спецификациите ( http://energija.com.mk/doc/klima2/super-daisekai-6_mk.pdf ) за 2 клими ми испаѓа смешна потрошувачка на енергија од 490kwh годишно, така да мислам дека за 2 години ќе ја исплатам инвестицијата и ќе бидам во добивка.
Некои препораки со конкретни модели (~10000btu, 30000-40000 по парче)?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Размислувам за преоѓање од греење на нафта на греење со инвертер клими. Читајќи го thred-ов на овој форум некако сум уште поубеден во тоа.
Сакав да преминам на пелети,
Јас, а верувам сите други учесници, ја поздравуваме твојата идеја да ја смениш нафтата како гориво. Нафтата е многу скапа,
Денес, за друга потреба направив преглед на денешните цени на горивата и еве го постирам со надеж дека ќе ти користи тебе но и на другите учесници.
Цени на електична енергија сега се: висока тарифа 6,56 денари/KWh, ниска тарифа 3,28 денари/KWh.Инаку цените на струјата во Македонија, воопшто не се ниски туку се меѓу највисоките, на пример цената на струјата во САД е околу 11 центи ( 5,2 денари/KWh )
Еве ги цените на течните горива: Лесното масло за горење ( нафта за домаќинствата), еден литар чини 56,50 денари и содржи 11 KWh, значи единична цена е 5,14 денари/KWh. Мазут, се продава на килограми и еден килограм мазут чини 41,517 денари. Еден килограм мазут содржи 12 KWh, значи единична цена му е 3,45 денари/KWh. Природен компримиран гас, се продава на метри кубни и еден нормален кубен метар чини 32,4521 денари. Гасот содржи 9,5 KWh значи енергијата добиена од гас чини 3,42 денари/KWh. Ова се сегашни цени на течните горива. Зимно време овие цени се повисоки за 20 – 30%. Исто можете да видите дека цените на мазутот и на природниот гас се наполно исти. Тоа е секогаш така, цената на мазутот и гасот се „ врзани “ цени.
Еве ги цените на јагленот: Лигнит, се продава по цена од 4 до 5 илјади денари за тон и има топлотна моќ од 2 до 3 KWh од еден килограм значи просечна цена е 1,8 денари/KWh. Лигнит може да се добие во секое време од Катланово, Берово и Вевчани, а може да се увезе од Косово. Мрк јаглен во Македонија не се произведува но може да се набави бугарски Бобов Дол. Тоа е голем рудник со годишно производство од милион тони и се наоѓа во близината на Кустендил. Неговата цена во Бугарија е околу 200 лева, а кај нас би се добил по цена од 9000 денари за тон. Топлотна моќ, на јагленот од Бобов Дол е 5,6 KWh за килограм што значи цена му е 1,6 денари/KWh. Во Србија тешко се наоѓа мрк јаглен иако има рудници во Алексинац и Ресава, но најдов податоци од Србија за босански јаглен Бановиќи со топлотна моќ од 4,9 KWhпо цена 8000 денари за тон што значи и неговата цена би била 1,6 денари/KWh. Во Бугарија и Србија се продава руски камен јаглен со топлотна моќ од 8 KWh на еден килограм, по цена од 12000 денари за тон ( во Бугарија 370 лева, во Србија 20 илјади динари ). Неговата единична цена би била 1,5 денари/KWh.

За нас е интересно огревно буково огревно дрво кое се продава по цена од 2200 денари за метар кубен. Еден кубен метар бука има топлотна моќ од 2600 KWh, па цена за еден KWh е 0.85денари/KWh. Ова е цена, за дрво од ЈП Македонски шуми и по таа цена е огревното дрво во Бугарија ( 75 лева ) и во Србија ( 4500 динари ). Инаку по приватните складови во Скопје цената на буката е од 2800 до 3000 денари, што за еден KWh изнесува од 1,08 до 1,15 денари/KWh.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Момци, Видеодата дава бесплатна монтажа на Самсунг климите купени до крајот на месецов.
Сакам да го искористам ова да земам една обична фикс спид клима за една од помалите соби. Кажувајте некое мислење за:

Samsung AQ12TSBN
  • Capacity 11,944 Btu / h (Cooling)
  • Capacity 12,968 Btu / h (Heating)
  • Heating Capacity 3.8 kW
  • 3.5 kW cooling capacity
  • Net weight 8.4 kg (inside)
  • Net weight 25.6 kg (outside)
  • Energy efficiency in heating 3.61 W / W COP
  • Energy efficiency 10.95 Btu / hW EER (Cooling)
  • Energy efficiency in cooling 3.21 Btu / hW EER
  • 1.5 Moisture Removal l / h
  • 15-43 ° C cooling low ambient temperature
  • -5 To 24 ° C Heating low ambient temperature
  • Automatic cleaning (backwashing) available
  • Noise 35/26 dBA (indoor high / low)
  • Noise level 50 dBA (Outdoor, high)
A кога сме тука, еве и пар инвертори:

SAMSUNG AQV12PWCNCEE, ИНВЕРТЕР Климатизер, 12.000BTU, Моќност 3,3KW на ладење (од 16 до 46 степени целзиусови), 4,0KW на греење (од -15 до 24 степени целзиусови), Гас за разладување R-410, BLDC компресор

SAMSUNG AR12FSFTKWQNZE, ИНВЕРТЕР Климатизер, 12.000BTU, Моќност 3,3KW на ладење (од 16 до 46 степени целзиусови), 4,0KW на греење (од -10 до 24 степени целзиусови), Гас за разладување R-410A


Инверториве можам да го зеам за некои 500евра (попуст), во комбинација со бесплатната монтажа од Видеодата ќе испадне многу поволно.
Посебно интересно изгледа овој AQV12PWCNCEE, BLDC компресор е добра работа така? Нешто за неодиминиум магнети се работеше нешто или лошо сум запамтил (без да разберам)...
Иначе само на романскиот сајт на Самсунг најдов спецификации.
Heating low ambient temperature -15 to 24 ° C

Ама инверторите на Самсунг не се баш на добар глас, а?


Размислувам за преоѓање од греење на нафта на греење со инвертер клими.

Имам дневна соба со трпезарија и кујна со вкупна површина од 47м2 - простор кој најчесто го греам и две детски соби по потреба.

Некои препораки со конкретни модели (~10000btu, 30000-40000 по парче)?
Дневната соба (со трпезарија и кујна): предлагам 2х инвертор клими од по 12000бту (боље него една од 18000бту)
Со цената си ограничен на избор од нешто поевтино, Тошибата ти е надвор од досег па и Фуџитсуто. Можеби ќе ти заврши работа LG-то за кое прашував на форумов? А како што напишав погоре Видеодата дава бесплатна монтажа на Самсунг климите купени до крајот на месецов, па можеш да го искористиш и тоа.

Треба да си свесен дека за овие пари земаш уред кој не многу ефикасен на многу ниски температури (му паѓа капацитетот на најјаките минуси кога ќе оди под -10/-15). Не дека нема да грее, ама послабо ќе грее (и понефикасно, ќе троши повеќе струја).
Ама ти веќе имаш постоечка добра комбинација, можеш проблемот да го решиш со догревање со тоа парното на нафта, кога ќе бидат тие најниските температури. А тука немаме многу денови со поларни температури па дефинитвни не вреди купување уреди од над 1000евра. Посебно ако веќе имаш начин да се догрееш во тие 20-30 најладни денови. Ова се разбира е само мое мислење, поискусниве момци некавме поправат ако грешам.


Двете детски соби, е ова ќе потежек случај. Мора одделна клима за греење во секоја соба, не можеш со една да завршиш работа. Ако ставиш само во едната -не очекувај греење на другата преку отворени врати.

И јас го имам истиот проблем, имам две помали соби кои исто треба да ги решам за ладење (и греење). Но во мојот случај еданта соба е навистина мала и нејзе ќе ја решам со некоја панелка, а ладењето ќе го пробам со една клима (ладното оди по подот и полесно е за подладување на соседната соба).

Можеш да ставиш два инвертор клими од 9000бту ама тие модели се секогаш многу малку поевтини од 12000бту моделите.


Нека кажат и поискусните...
--- надополнето: 28 мај 2013 во 01:18 ---
едит:
Ај нека го прокоментира ова некој, мене не ми изгледа баш добро...
 

Attachments

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Отпаѓа Самсунг како опција, mmsoft да те предупредам и тебе (пошто погоре ги спомнав како опција), како што читав на бугарскиот форум и како што ми сугерираа на српскиот форум, Самсунг за клими, обични а и инвертори, едноставно не ги бива. Премногу проблеми, расипувања, лоши перформанси...


Дали некој знае каде има AUX климатизери кај нас, и некои искуства со нив?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Hidroset gi ima vo ponuda, a sto sega, tie se dobri? AUX inverter 3.5kw cena 26.500den. bez montaza
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Не знам колку се добри AUX, ми ги пофалија на едно место... вреди да се види што се пишува на нет за нив.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Jas prijatele presekov, od krusel ja naracav Gree Change 35.000den. so montaza do tetovo. Gledajci po internet klimata definitivno ima daikin kompresor (DIT/daikin 1YC23AEXD) koj se spomenuva i na setcombg forumot.
Vivax definitivno za niden niven model ne koristi daikin kompresor iako mislev deka se mnogu slicni so gree/daikin bar GEXI i GEYI serijata, tuku koristat Gree kompresori G10 tehnologija, znaci kineski sto i nemora da znaci deka ne se dobri, ili se Daikin tehnologija so Gree nalepnica, kako i da e istiot kompresor na GEXI so cop 4.xx na druga gree klima ima cop 3.30, malku cudno???
Hidroset kako moja prva opcija ga nemaat fujitsu ASYG 12LEC i nejzina zamena e ASYG 12 LLC koja e uste posiromasna po perfomansi a mi rekoja deka samo nema moznost da ladi na -10 nadvoresna sto i ne mi e bitno ama mi izgleda po nikakva a isti pari kako LEC zatoa ne zedov od kaj niv
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Aј со среќа и нека се угоде! :)
Да ни ги пренесеш искуства после...


Иначе моделот на AUX e ASW-H09A4/SAR1DI, koшта 31,500 ден. со монтажа, а еве и карактеристики од сервис мануалот:

AUX-H12A4.PNG
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Gree GWH12TB (Hansol) cop: 4.40 compressor: rotary Sanyo C-6RZ110H1A
Vivax Gexi (Eurovent certificat) (Geyi nema Eurovent) za Gexi: cop: 4.40 compressor: rotary Sanyo C-6RZ110H1A

Identicno so taa razlika sto vivax ima:copmressor PTC heater 20w
condenser PTC heater 40w
Se vklucuvaat na -5C a se isklucuvaat na -2C
--- надополнето: 29 мај 2013 во 16:09 ---
Ne znam kaj gi najde tie podatoci

http://www.klimaprofis.com/files/downloads/servicemanualgwh09-12tbs3dna1b-12438393.pdf
--- надополнето: 29 мај 2013 во 16:11 ---
http://www.klimaprofis.com/kuehlen/klimageraete/gree/wandgeraete/gree-nordic-gwh12-inverter-klimageraete-set-4-5-kw-kuehlen-und-5-5-kw-heizen
--- надополнето: 29 мај 2013 во 16:12 ---
Specifikacije klima uređaja


GEXI serija


zidni split sustavi
Model


ACP-12CH35GEXI
Kapacitet

Hlađenja
3500(700-4500)W

Grijanja
36500(720-5500)W
Rashladni medij

R410A
Klasa energetske učinkovitosti
Hlađenje
A

Grijanje
A
Energetska učinkovitost
EER
4,25

COP
4,40
Maksimalan broj unutarnjih jedinica


Uazna snaga
Hlađenja
825W

Grijanja
830W
Protok zraka

≤770m³/h
Kapacitet odvlaživanja

1.4L/h
Buka(zvučni tlak)
Unutarnja jedinica
22-36dB(A)

Vanjska jedinica
≤50dB(A)
Promjer cijevi tekuće faze 1

1/4"
Promjer cijevi plinske faze 1

3/8"
Kabel međuveze

4x1.5mm²
Napajanje

~220-240V/1/50Hz; unutarnja jedinica
Max. dužina cijevi

20m
Max. visinska razlika

10m
Prednapunjena dužina cijevi

5m
Nadopuna plina

20g/m
Razmak nosača

550mm
Područje rada

-20°C≤T≤48°C
Neto dimenzije
Unutarnja jedinica
866x292x209mm

Panel


Vanjska jedinica
899x596x378mm
Neto težina
Unutarnja jedinica
11.0kg

Panel


Vanjska jedinica
43.0kg
Jamstvo

36 mjeseci

Compressor
SANYO
Model
C-6RZ110H1A
--- надополнето: 29 мај 2013 во 16:14 ---
Jas se izvinuvam za formatot za parametrite na Gexi, ama ne znaev kako da gi vmetnam
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
5
Поени од реакции
2
Aj една препорака од Ваше искуство:

Клима со инвертер позгодно е да се купува сега или да причекам до пред зима?
Дали сте приметиле кога има попусти, акции на нив?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Sass
Od tuka vidov za Geyi http://advancemedia.com.mk/shopping/klima-ured-inverter-acp-12ch35geyi/p/10355
--- надополнето: 29 мај 2013 во 17:19 ---
abe sto pomalu pari imame importerit uste povece ne biiipp. Kaj nas klimava 500eur a vo svajcarija 315eur http://www.klimaprofis.com/kuehlen/klimageraete/gree/multisplit/gree-gwh12kf-free-match-multisplit-g10-inverter-wandgeraet-innenteil-3-5-kw?c=309
Горан, ова е цена само за внатрешната единица... :)
--- надополнето: 29 мај 2013 во 18:13 ---
Jas prijatele presekov, od krusel ja naracav Gree Change 35.000den. so montaza
Oвој модел е? (12ката)
Ако е точно ова на сликава доле, тогаш баш ОК цена има уредов. 40кила надворешна единица. СОР 3.8
Повеќе од солидно.

http://greemalta.com/products/DC-Inverter-Units/5/14/Wall-Mounted-Type-DC-Inverter---Change
 

Kajgana Shop

На врв Bottom