Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.824
Поени од реакции
10.552
Момци, да предложите некој мобилен до кај 200, 200 и нешто евра?
Не знам дали на ново и дали се исплати на старо да се земе?
Ај ве молам некој совет ако може.
HTC Desire X или Sony Xperia P ама малку поскап е тој. Јас го имам Desire X и супер е.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
113
Поени од реакции
48
Ако немам мемориска картичка, туку се ми е сочувано на внатрешната мемомрија на телефонот, дали со Factory Reset ќе ми се избришат и сликите/видеата? Sony Xperia има само внатрешна меморија, не бива картичка да се стави..
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Ако немам мемориска картичка, туку се ми е сочувано на внатрешната мемомрија на телефонот, дали со Factory Reset ќе ми се избришат и сликите/видеата? Sony Xperia има само внатрешна меморија, не бива картичка да се стави..
Андроидот има повеќе партиции, од кои едната се води како мемориска картичка. При фактори рисет кај мене на Галакси Нексус не се избриша таа меморија, а мислам нема и кај тебе. За секој случај, направи бекап претходно.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
113
Поени од реакции
48
Андроидот има повеќе партиции, од кои едната се води како мемориска картичка. При фактори рисет кај мене на Галакси Нексус не се избриша таа меморија, а мислам нема и кај тебе. За секој случај, направи бекап претходно.
Бекап не можам на сликите или песните. Само на контактите. Најдобро ќе биде да ги префрлам во компјутер?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Бекап не можам на сликите или песните. Само на контактите. Најдобро ќе биде да ги префрлам во компјутер?
Зошто не можеш на сликите? Треба да имаш иснталирано софтвер за Сонито. Ако немаш, минимум драјвери за него. Кога ќе го штекнеш во РС, ќе ти се појави во Компјутер како уред. Им правиш copy-paste на слики, музика, документи и слично. Контакти и пораки можеш преку апликација од Play Store. Контактите е најдобро да се синхронизирани со Google во апликацијата People/Contacts, и слично. Сликите е многу едноставно преку Dropbox автоматски да ти се прикачуваат на сервер. Истото го прави и Google+.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
113
Поени од реакции
48
Зошто не можеш на сликите? Треба да имаш иснталирано софтвер за Сонито. Ако немаш, минимум драјвери за него. Кога ќе го штекнеш во РС, ќе ти се појави во Компјутер како уред. Им правиш copy-paste на слики, музика, документи и слично. Контакти и пораки можеш преку апликација од Play Store. Контактите е најдобро да се синхронизирани со Google во апликацијата People/Contacts, и слично. Сликите е многу едноставно преку Dropbox автоматски да ти се прикачуваат на сервер. Истото го прави и Google+.
Фала! Не ми ни текна на тоа :) Фала уште еднаш. Два дена се нервирам, тек после 3-4 звонење кај мене почнува да свири музиката и коа кревам се укочува. Се тоа со новиот update. Се надевам со ресет ќе се среди тоа барем.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Момци, да предложите некој мобилен до кај 200, 200 и нешто евра?
Не знам дали на ново и дали се исплати на старо да се земе?
Ај ве молам некој совет ако може.
Продавам Самсунг Галакси Нексус. Ако си од Скопје, може да се видиме да го ѕирнеш. Со оригинална гаранција, практично нов.
--- надополнето: 18 мај 2013 во 19:01 ---
Фала! Не ми ни текна на тоа :) Фала уште еднаш. Два дена се нервирам, тек после 3-4 звонење кај мене почнува да свири музиката и коа кревам се укочува. Се тоа со новиот update. Се надевам со ресет ќе се среди тоа барем.
Добро ќе ти дојде фактори рисет, направи. Рут имаш?
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
113
Поени од реакции
48
Продавам Самсунг Галакси Нексус. Ако си од Скопје, може да се видиме да го ѕирнеш. Со оригинална гаранција, практично нов.
--- надополнето: 18 мај 2013 во 19:01 ---

Добро ќе ти дојде фактори рисет, направи. Рут имаш?
Немам. Сеа видов за во Dropbox треба сите слики една по една да ги селектирам, па музиката..затоа најдобро цел фолдер во лап топ преку кабел да префрлам...
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Момци, да предложите некој мобилен до кај 200, 200 и нешто евра?
Не знам дали на ново и дали се исплати на старо да се земе?
Ај ве молам некој совет ако може.

Тоа што имам во овој ценовен ранг (200-250е) е Самсунг Галакси С2, Самсунг Галакси С3 мини и iPhone 4S.

Има и ХТЦ ОНЕ Х - тој е 270е.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
дечки телефон huawei 8180 ко ке го уклучам ми стои само на логото од тмобиле ај некој нека ми кажи што можи да е проблемот
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
денеска купи телефон samsung galaxy chat. има проблем со повици, појдовни или дојдовни сеедно. на прв повик ништо не се слуша, не реагира и нормално исклучеш, а по вторпат е се ок. може ли да се среде у подесувањата овоа или е до мрежата (ма да тешко да е до мрежата оти од други тел. е се ок, само со овај има мака а чисто нов е купен)

Ај помош , ќе ве молам :)
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Шо телефони се овие бе брат ? Едниот на Нексус ми асоцира :eek:
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
денеска купи телефон samsung galaxy chat. има проблем со повици, појдовни или дојдовни сеедно. на прв повик ништо не се слуша, не реагира и нормално исклучеш, а по вторпат е се ок. може ли да се среде у подесувањата овоа или е до мрежата (ма да тешко да е до мрежата оти од други тел. е се ок, само со овај има мака а чисто нов е купен)

Ај помош , ќе ве молам :)
апдејт: средивме.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Имам LG KP235 купен пред многу години од T-Mobile. Сега го приклучувам со ОНЕ картичка и ми се појавува тоа Roam Light Talk Active и се појавува бел екран и лоадира. Дали е кодиран телефонов, или пак не е што нејќе да се пушти. Нели доколку е кодиран ќе бара код?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom