Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Јас топлев цела зима со истиот ЕлЏи инвертер на линкот соба од 40 кв. без никаков проблем. Го купив во Нептун 29.000 ден. на попуст и сум задоволен со потрошувачката и перфомансите.
Додуша беше лани помека зима, ама и кога фати еден период поларна температура ми бркаше работа со тоа што нон-стоп работеше и не го исклучував.
Каква изолација има собата?
Цената во Нептун сега е 35илјади, како ќари толкав попуст? :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Каква изолација има собата?
Цената во Нептун сега е 35илјади, како ќари толкав попуст? :)
Одлична изолација...Рехау Генео со тројно стакло плус изолација со стиропор. Имаше некоја промоција на продавницата кај мене во селово и дадоа попуст од 5000 ден. Сега ми текна дека всушност ја платив 29.990 плус за монтажа уште 3500 ден.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Во медиумите имаше дека минатата зима била помала потрошувачката на струја од претходната зима. Ова се должи и на се поголемата употреба на клими за затоплување.
За ова секако голема улога имаше дискусиите кои се водеа овде. Оваа тема која ја отвори Dr Zmigo , имаше големо влијание за ова и сите направивеме многу добра работа. Погледнете колку постови се напишани и колку пати е посетена.
Браво за сите и браво за Dr Zmigo!
На сите кои планираат, следната зима, да се греат на струја, најискрено им препорачувам да се опремат со клима. Секоја клима, скапа или ефтина со или без инвертор, јапонска, кинеска, корејска,тајванска и сите други представува топлотна пумпа и ќе имате повеќе кратно пониски сметки за струја.
Затоа искористете ги попустите што ги има по дуќаниве и според вашите можности и желби снабдете се со барем една клима. За само неколку месеци користење ќе ги вратите вложените средства.
Од ова, корист ќе имате и вие но и сите други, бидеќи помала потрошувачка на струја значи заштеда на фосилните горива
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Јас топлев цела зима со истиот ЕлЏи инвертер на линкот соба од 40 кв.
...кога фати еден период поларна температура ми бркаше работа со тоа што нон-стоп работеше и не го исклучував.
Винд, можеш ли да ми кажеш колку е бучна внатрешната единица на ЛГ?


Баш никакви проблеми немаше со одржување на температурата во најладните денови на минатава зима? Постигнуваше иста температура внатре?

Прилично зачудувачки е тоа што со 3.5 киловатна единица успешно загреваш 40 квадрати. Мене ме убедуваат дека за 32 квадрати ми треба 5 киловатна клима.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Винд, можеш ли да ми кажеш колку е бучна внатрешната единица на ЛГ?


Баш никакви проблеми немаше со одржување на температурата во најладните денови на минатава зима? Постигнуваше иста температура внатре?

Прилично зачудувачки е тоа што со 3.5 киловатна единица успешно загреваш 40 квадрати. Мене ме убедуваат дека за 32 квадрати ми треба 5 киловатна клима.
Бучна е колку еден вентилатор отприлика, на почетокот малку ми пречеше тоа, но потоа се навикнав и со неа дури и спијав без проблем.
Од луѓе што влегуваа на кафе никој не се поплачи дека му пречи бучавата, така што можам да заклучам дека не би требало да ти преставува тоа проблем, освен ако не си некој ептен осетлив на таа работа.

Исто и мене ме убедуваа дека ќе биде проблем, всушност планирано беше да се земат две клими од по 12.000 БТУ за затоплување на собата, и дури имам оставено и два штекери за таа намена.
Прво размислував да одам со една клима од 18.000, но потоа заклучив дека нема толку поларни денови во годината и вториот инвертер ќе го приклучувам само по потреба од причина што потрошувачката на 18.000 ка клима е многу поголема за разлика од 12.000, а цената е колку две такви клими и се одлучив да поставам една од 12.000, видам како е годинава и за наредната ќе поставам уште една.
Во меѓувреме имам конвектор кој би го пуштал по потреба. Како што поминав зимава мислам дека немам потреба да инсталирам уште една клима и ќе терам со оваа.
Неколку работи што би сакал да ги напоменам, живеам во стан кој е добро изолиран и горе и долу имаат фамилии кој живеат.
Не сум човек кој сака да седи во соба од 25 степени, мене климата ми беше наместена на 21-22 степен цела зима, ја проверив дали може и повеќе и без проблем достигна 24 степени и потоа ја намалив.
Во најладните денови достигнуваше без проблем 21-22 степени во собата со тоа што ја оставав да работи и навечер, но ја намалував на 18 степени.

За твоите 32 квадрати еве ти еден линк на кои можеш да видеш колкава клима би ти била неопходна.

http://www.calculator.net/btu-calculator.html

Кај мене пишуваше исто да земам 18.000, ама се одлучив за 12.000 и си бркам работа.
Мој совет е ако имаш можност да поставиш две клими од по 12.000 на различни локации во собата.
Пример една во дневната за да те лади-грее директно, и една во трпезаријата.
Би те чинело исто пари колку да би купил една од 18.000, а би можел да манипулираш со нив и пушташ по потреба.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Која е главната причина за купување на клима инвертор од висока класа? На пример како Тошиба: Сузуми плус или Даисекаи.

Дали таа причина е најмногу можноста на уредот да работи на што пониски температури?
Или додатните функции на уредот, како следење на местоположбата на луѓето и недување воздух во нивна насока?
Или што подобра СОР вредност и што помала потрошувачка на струја?


Ме интересира и која е цената на користење Тошиба инверторите и по истекот на гаранцијата? Имено дали помалку се расипуваат од поевтините уреди, колку чинат деловите и сервисот?
Дали во работниот (животниот) век на Тошиба инверторите, може со заштеда во потрошувачката да се извади/поврати инвестицијата од илјада и плус евра?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ako koristis klima ured za ladenje, nema potreba od skap klima ured.
Ako e za dogrevanje, moze da projdes i so ne mnogu skap, a ako sakas da se grees samo na klima ured bez dopolnitelni uredi togas ke mora da kups posaglam klima ured.
Sekoj klima ured raboti na razlicna temperatura, odnosno ako pisuva do -15 ili -20, prasanjeto e kolku toplina dava na taa temperatura.
Ima klimatizeri koi do -20 stepeni minamalno gubat od svojata moknost.
Ima klimatizeri koi koristat twin rotarry compresori koi se potrajni nego rotary kompresorite.
Daikin na primer koristi scroll kompresori.
Sega postoi nova tehnologija so G10 kompresori koi se sposobni da rabotat na poniski tempraturi bez tolku mnogu da se abat, zatoa nekoi kompresori imaat "crankase heater" koi go doveduvaat masloto na nekjoja temperatura za da bide poviskozno,
Mnogu klimatizeri se skapi poradi filtrite sto gi imaat, odnosno razlikata vo cena pomegu Daiseikai16 i Suzumi16 ne korespondira so razlikata vo kvalitet (spored mene), ali nekoj saka cist vozduh vo soba, pa poveli plati.
Software-ot odnosno procesorot e mnogu biten koj regulira se vo samiot klima ured, itn, itn, itn...
Najbitno e za sto ti treba toj klima ured, pa posle ke odlucis sto ke kupis, ili kupi go najskapiot i mnogu malku ke zgresis;).
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Sass
OK, филтрирањето на воздухот не го земав во предвид. Ај кажи нешто на таа тема.

Грубо и набрзина нешто за разликите помеѓу видовите на филтри?
Колку е ефикасно филтрирањето? Филтрите се менуваат или се чистат? Колку коштаат замените, ако се менуваат?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Da ti kazam pravo ne gi razbiram filtrite.
Vidi negde po sajtovite ili vo katalogot na toshiba na srpskohrvatski jazik se objasneti.
Mislam deka mnogu pari od vrednosta na cinjene na klimata otpadnuva na filtrite.
Na primer Daikin ururu sarara raboti taka sto vnesuva i del od nadvoresnata sredina.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Na primer Daikin ururu sarara raboti taka sto vnesuva i del od nadvoresnata sredina.

Тука гледам проблем, надводешната средина во Скопје (како за пример) смрди...Баш ме интересира колку може да биде успешен концептот на внатрешно филтрирање на воздухот.
Иначе само за вентилација од надвор се решава релативно лесно (и многу поевтино од цената на прва класа инвертер).


Да пофалите некои инвертори од средна кон ниска класа?

За сега LG CS12AF ми е фаворит. Размислувам и за Фуџитсу ASYG 12 кој некако е прескап (Хидросет изгледа имаат најскапа монтажа) и многу сличен (по цена) со AvAnt RAS-137SKV-E5 од Тошиба.
 
Член од
9 април 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Samo edna rabota ne mi e jasno.
Inaku i jas sum so suzumi 16.

Tolku pari ke im dades i ke ti stavat 3x1.5mm2 kabel koj ne e soodveten za okolu max. 2KW.
Vo red e e toa deka e inverter i deka nema konstantno 2kw, ali za 10-20den, ti stavaat da te jade janza, za da ne se sluci najlosoto.

procitav pogore 7 god. garancija od energija.
aj neka objasni nekoj bidejki mene mi dadoa 3god.
Dali ima prodolzuvanje so godisen servis itn...
Znaci pogore e pisano deka 7 god. Ima garancija vo Aircon - predstavnik za Toshiba, lani cenata ako ne se lazam bese 68000 + montaza.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ururu saraar vnesuva vozduh od nadvor mislam za regulacija na vlaznost

Sredna poeftina klasa klima Carrier gold, podobar od avant toshiba
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ovaa LG S12AF HERO ima li moznost vozduhot da se nasoci vertikalno da struji? Mislam deka vakvo nesto imam videno na Beko ili mozebi gresam. Bidejci klimata ce bide karsi mene pa da ne me siba
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Klimava LG ke ti bide za greenje (dogrevanje ili zagrevanje) ili ladenje???
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Чим прашува за инвертор ваљда и греење го интересира... :)
Нешто читам на српски форум дека инверторите имале „попријатно„ ладење, што сакаат да кажат со тоа -не знам... Ваљда нешто од аспект на тоа дека обичните сплит системи се со фиксна јачина/брзина на дување воздух на внатрешната единица?

Сас, знаеш бе нешто за тие „плазма филтри„ што често ги спомнуваат... ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom