Бурек

Дали јадете бурек


  • Вкупно гласачи
    554
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
i jas gi bojkotiram vegera i site ostali takanarecheni brendovi, najdobar lek za takvi e ignore, si ima vo karfur top burek 30 denari e toa veke da zemes da ne se mislis a ova drugovo? ignore
--- надополнето: 4 февруари 2013 во 13:31 ---
Претпоставувам цената за бурекот е од некоја бурекџилница во центар, а треба да ја споредиш и цената на хамбургерот од центар, а не да пишеш цена за бурек у центар во споредба со цена на хамбургер во чаир.
Еве на пример во ново лисиче/аеродром цената на 1/4 бурек со сирење е 40-45 денари, пица бурекот 45-55 денари. Цената на хамбургер не е под 70-80 денари.
mozebi ne se razbravme malku...ne mi bese poentata mene da sporeduvam so hamburger onaka kazav deka se 10/20 denari razlika.Muabetot mi bese deka za edno obicno jadenje kako sto e burekot kora i nisto poveke od toa, premnogu e cenata i od 45/50/60 denari. problemot e sto burekot takanarechenite nashi biznismenchinja go svatija kao nacionalno jadenje da ne recham specijalitet(daleku od toa) pa postepeno od najeftina hrana koja sekoj mozese da si ja dozvoli ja napumpaa cenata skoro kako da kupuvas kombiniran ili hamburger.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
932
Поени од реакции
371
i jas gi bojkotiram vegera i site ostali takanarecheni brendovi, najdobar lek za takvi e ignore, si ima vo karfur top burek 30 denari e toa veke da zemes da ne se mislis a ova drugovo? ignore
--- надополнето: 4 февруари 2013 во 13:31 ---

mozebi ne se razbravme malku...ne mi bese poentata mene da sporeduvam so hamburger onaka kazav deka se 10/20 denari razlika.Muabetot mi bese deka za edno obicno jadenje kako sto e burekot kora i nisto poveke od toa, premnogu e cenata i od 45/50/60 denari. problemot e sto burekot takanarechenite nashi biznismenchinja go svatija kao nacionalno jadenje da ne recham specijalitet(daleku od toa) pa postepeno od najeftina hrana koja sekoj mozese da si ja dozvoli ja napumpaa cenata skoro kako da kupuvas kombiniran ili hamburger.
Ајде баш го погоди бурекот од Карфур, Ужас е.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
А бурек само со печурки и кашкавал во Скопје каде да барам?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Само од кај Маце го признавам :D

Кај Пан-такси?Абе бегај таму зејтин едно кило има ставено,не чини за ништо.Јес да треба да е мрсен,ама овој да го притиснеш зејтин тече.Еднаш земав и НИКОГАШ повеќе од таму.Ме скина стомак.Си земам од кај Зоче
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.582
Поени од реакции
3.590
Кај Пан-такси?Абе бегај таму зејтин едно кило има ставено,не чини за ништо.Јес да треба да е мрсен,ама овој да го притиснеш зејтин тече.Еднаш земав и НИКОГАШ повеќе од таму.Ме скина стомак.Си земам од кај Зоче
Јас па од кај Зоче не би земал никогаш. Тоа корите како купечки се + 1/4 минијатурна е у забов не ми влегува
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.197
Поени од реакции
35.747
А бурек само со печурки и кашкавал во Скопје каде да барам?
Оти бе такво иживљавање со бурекот со такви мастрафи... се знае со што се јаде. Не ја кашкајте светињата :D
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.585
Поени од реакции
81.169
Во Чаир во билокое време можеш да најдеш бурек... фурните работат 24/7. Најубав го правеа во фурна Чаир, штета го затворија пред некое време, им влегла инспекција, не издавале фискални.(а кај другиве продавничиња не влегле... :facepalm: ) Значи луѓе, таков бурек немате пробано, можеби чинеше негде 50/60 денари, ама каков вкус имаше...:X3:. Тоа кога ќе го фатеше во раце, незнаеш дали држиш бурек или хамбургер, до толку беше дебел, а посебно пица-бурекот што ја правеа, кога ќе каснеше, одма лом се правеше.
Сега Чаирчани мора да се задоволат со останатите нетолку добри фурни, претежно таа кај пазарчето што работи 24/7, чаирчанка чат-пат, па горе во Босна топанско поле, и таму бурекот им е добар, кај Пенко има една фурничка, од 20:00 до 2-3 навечер работи и така...

Сепак никој не правеше таков убав бурек, како во фурна Чаир :(
--- надополнето: 25 октомври 2013 во 19:25 ---
Kaј има хамбургер за 50 денари?
Во топанско поле има ресторанче "Парис", таму уште е цената од деведесетите години... Еден хамбургер 60 денари :LOL:
 
B

babsyy

Гостин
Последно време секое сабајле си стегам по еден пица-бурек. Поубаво нема! :D
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Јас се извинувам но мислам дека на ова тема треба да стои и најубавата песна некогаш напишана за бурекот

 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Tuka ima burek smrznat na Kadino koa vidov ne mi se veruvase, 10 dolari cela pita :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Интересно, многу спротивставени мислења има во темава за кој бурек е убав, поубав, полош, погрд итн.
Мене лично еден од подобрите ми е бурекот од Боби, кај Тобако 2 во Аеродром. Никогаш не сум го начекал бајат или сув или тотално промашен, што се има случувано во Ваташа пример.
Имам фурна во населба што работи 24 часа. Читајќи ги постовиве, а и сликава од Миланезот, ми се отвори апетит за бурек. Внатрешна борба е дали да идам до фурната или не :place:
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Да, закон е.

буреееек
со месо со јогурт и со сирење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom