Најекономично греење и ладење

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ti blagodarm za sovetot veke go poracav klimatizerot sto mi go preporaca ,imam nova dograma (stolarija) komsii gore dolu levo desno ziveat great,znaci ke se gream so ovoj klimatizer ,cenata mi odgovara ,koga ke dojdis Bitola bordzam pijacka
Со среќа да си го служиш. Реков и пак ќе повторам од брендот и спецификациите кои ги прочитав би требало да бидеш презадоволен: COP скоро 4.3 со просечна потрошувачка од 0,75Kw/h (А+ енергетска ефикасност!) при греење, грчињава валат 11000 но максимум до 14,300 BTU. a болгарчета велат не само што е оперативен до -20*С http://satex.bg/bg/product-view/100.html туку и за испорачаната снага Отдавана моштност (отопление) 0.5/3.20/4.50 kW, што со нова столарија и добра изолација не би требало да претставува никаков проблем квалитетно и економично да загреат дваесетина квадрати.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.314
СПЕЦИФИКАЦИЈА НА АВАНТ
Прегледај го приврзокот 59044


СПЕЦИФИКАЦИЈА НА XPower GOLD
Прегледај го приврзокот 59045

Jasno moze da se vidi deka tie se potpolni isti, osven razlika vo filtri i dizajn :) (eventualno kade se sostavuvani)

Neznam zasto skepar go posoci Xpower Gold, demek imal pogolem kondezator, sijem ti ga djuro..... rekla kazala muabet....Faktite drugo kazuvaat.... identicni se....

Vo sekoj slucaj fala na sovetite.....
Toshiba RAS-167SKV најаката од 6KW(греење) ако се спореди со Carrier 42NQV060M исто така најјаката од 7,5kw(греење) за оние што живеат во згради а не во куќи и би монтирале под прозор(класично) подобро да ја одберат Tosibata ради тежина и димензии на надворешната единица...во другите парметри(COP,EER,cena) не навлегувам.
Toshiba RAS-167SKV=40кг, димензии 550x790x290 mm , Carrier 42NQV060M=88кг, димензии 1360x900x320mm
Секоја чест на изузетци со вишак простор али метро ипол долга клима и безмалку 100кила за наши услови по зградиве е преголемо за монтажа.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
ALO, Toshiba RAS-167SKV e 16000 BTU, a Carrier 42NQV060M e 22000BTU.
Ako nekoj bra klima vrz osnova na tezina i gabaritot, nema sto da bara na forumov.
U prodavnica ke prasa koja e najlesna i najmala i zavrsena rabota:)
--- надополнето: 2 март 2013 во 09:49 ---
ALO, Toshiba RAS-167SKV e 16000 BTU, a Carrier 42NQV060M e 22000BTU.
Ako nekoj bra klima vrz osnova na tezina i gabaritot, nema sto da bara na forumov.
U prodavnica ke prasa koja e najlesna i najmala i zavrsena rabota:)
--- надополнето: 2 март 2013 во 09:53 ---
Zaboraviv da kazam deka kompresorot an gorenaveduvaniot Carier vo sporedba so avantot e mnogu podobar (twin-rotary VS single-rotary)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сметката, за струја за јануари 2013 ( тоа ќе биде максимална сметка) ми е 7960 денари за потрошени 1500 KWh
Огромно е покачувањето во однос на минатата зима
А уште поголемо во однос на 2009,
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Сметката, за струја за јануари 2013 ( тоа ќе биде максимална сметка) ми е 7960 денари за потрошени 1500 KWh
Огромно е покачувањето во однос на минатата зима
А уште поголемо во однос на 2009,
Мене 5380 што е слично на лани. Ама лани греевме со панели и догревав со клима а оваа година само клима.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Noemvri - 2200 den.
Dekemvri - 4100 den.
Januari - 3800 den.
Februari - 3700 den.

Smetkite se za celosna potrosuvacka na struja (klima+bojler+domasni aparati) - Grad: "Bitola"
Se gream na klima inverter Toshiba Daiseikai (40m2) ostatokot od 40 m2 (banja i spalna soba) go gream po potreba so obicen kalorifer.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
Noemvri - 2200 den.
Dekemvri - 4100 den.
Januari - 3800 den.
Februari - 3700 den.

Smetkite se za celosna potrosuvacka na struja (klima+bojler+domasni aparati) - Grad: "Bitola"
Se gream na klima inverter Toshiba Daiseikai (40m2) ostatokot od 40 m2 (banja i spalna soba) go gream po potreba so obicen kalorifer.
И кога идеш во вц тресеш клинци, се бањаш...гледаш што побргу да излезеш, легнуваш неможеш да заспиеш од ќебињата што си ги фрлил на тебе...е*бате економијата.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
И кога идеш во вц тресеш клинци, се бањаш...гледаш што побргу да излезеш, легнуваш неможеш да заспиеш од ќебињата што си ги фрлил на тебе...е*бате економијата.
Зошто мислиш така? Исто како и скепар горе-долу ги имав истите сметки со тоа што загревав само 40 кв. со инвертер уред. Преку ден е пуштен на 22 степени, додека навечер го намалувам на 18.
Во бањата имам греалка за бања од атлантис со моќност од 800 плус 1000 Вати, и ја пуштав по потреба, плус машина за садови и останатите куќни апарати.
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
И кога идеш во вц тресеш клинци, се бањаш...гледаш што побргу да излезеш, легнуваш неможеш да заспиеш од ќебињата што си ги фрлил на тебе...е*бате економијата.
Не е баш така како шо велиш! Мене ми е супер. А ако ти седиш во ВЦ и читаш весник пола саат тогаш најверојатно имаш некаков проблем :))) .... Мене со оваа сметка во дневниот простор каде што го врвам најголемиот дел од денот (дневна+трпезарија+кујна) ми е постојано 23 степени таа температура ја држам постојано и кога не сум дома или навечер (ШТО ЗНАЧИ НЕ ШТЕДАМ ЗА ТОА!!!) во Спалната соба загревам само пред спиење и тоа малку!!! Додека во бањата затоплувам еднаш до два пати денот пред туширање!!!
Салонот не го затоплувам пошо таму не седам!!! (Е ЗА ТАМУ ШТЕДАМ!!) ако тоа не ти е паметно тогаш кажи ти ГОСПОДИНЕ "ПАМЕТЊАКОВИЧ", ШО Е ЗА ТЕБЕ ПАМЕТНО?
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
Зошто мислиш така? Исто како и скепар горе-долу ги имав истите сметки со тоа што загревав само 40 кв. со инвертер уред. Преку ден е пуштен на 22 степени, додека навечер го намалувам на 18.
Во бањата имам греалка за бања од атлантис со моќност од 800 плус 1000 Вати, и ја пуштав по потреба, плус машина за садови и останатите куќни апарати.
Не е баш така како шо велиш! Мене ми е супер. А ако ти седиш во ВЦ и читаш весник пола саат тогаш најверојатно имаш некаков проблем :))) .... Мене со оваа сметка во дневниот простор каде што го врвам најголемиот дел од денот (дневна+трпезарија+кујна) ми е постојано 23 степени таа температура ја држам постојано и кога не сум дома или навечер (ШТО ЗНАЧИ НЕ ШТЕДАМ ЗА ТОА!!!) во Спалната соба загревам само пред спиење и тоа малку!!! Додека во бањата затоплувам еднаш до два пати денот пред туширање!!!
Салонот не го затоплувам пошо таму не седам!!! (Е ЗА ТАМУ ШТЕДАМ!!) ако тоа не ти е паметно тогаш кажи ти ГОСПОДИНЕ "ПАМЕТЊАКОВИЧ", ШО Е ЗА ТЕБЕ ПАМЕТНО?
Не можете да ме убедите никако,јас живеаам во 60 квадратен стан ...четворица, со парно и сметката за струја ми се движи од 2500 до 3100 денари и тоа само за нормални работи...кујна,бојлер,сијалици.Истото е и кај сите мој пријатели и познаници,без исклучок...+...-.
Е сега,тоа вие што го кажувате или шдедите многу(да некажам седите на свеќи и јадете леб и вода,да не навредам некого) или ...хм нешто тука не ми штима.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не можете да ме убедите никако,јас живеаам во 60 квадратен стан ...четворица, со парно и сметката за струја ми се движи од 2500 до 3100 денари и тоа само за нормални работи...кујна,бојлер,сијалици.Истото е и кај сите мој пријатели и познаници,без исклучок...+...-.
Е сега,тоа вие што го кажувате или шдедите многу(да некажам седите на свеќи и јадете леб и вода,да не навредам некого) или ...хм нешто тука не ми штима.
Не штедам многу, туку моментално живеам сам во станот. Претпоставувам дека ако имам поголема фамилија сметката ќе оди за 1500 до 2000 ден. повеќе заради машината за парење, бојлерот, пеглата и шпоретот кои би се користеле пофрекфентно. Инаку те верувам дека сметката ти е толку, бидејќи и сестра ми се грее на дрва па сметката е слична како и твојата.
Но тие се вкупно дома 6 души, и апаратите за домаќинство се од времето на Анте Марковиќ.
Економијата ја правам на тој начин што машината за перење и сушење, како и машината за садови ја пуштам после 10 часот.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Noemvri - 2200 den.
Dekemvri - 4100 den.
Januari - 3800 den.
Februari - 3700 den.

Smetkite se za celosna potrosuvacka na struja (klima+bojler+domasni aparati) - Grad: "Bitola"
Se gream na klima inverter Toshiba Daiseikai (40m2) ostatokot od 40 m2 (banja i spalna soba) go gream po potreba so obicen kalorifer.
Toa e тоа....
Јас имам повисоки смеки, бидејќи мојот стан е под рамен кров и поради тоа имам 30 - 40 % повисока потрошувачка
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
Не можете да ме убедите никако,јас живеаам во 60 квадратен стан ...четворица, со парно и сметката за струја ми се движи од 2500 до 3100 денари и тоа само за нормални работи...кујна,бојлер,сијалици.Истото е и кај сите мој пријатели и познаници,без исклучок...+...-.
Е сега,тоа вие што го кажувате или шдедите многу(да некажам седите на свеќи и јадете леб и вода,да не навредам некого) или ...хм нешто тука не ми штима.
Збораш без везе нема потреба да те лажам ... го живеам животот квалитетно исто колку и ти (може и подобро) но плаќам пониска цена ... шо да ти кажам поке не вреди да се објаснувам ...

Инаку живеам во куќа 80 квадрати спрат и плаќам толку ако не ти е нешто јасно бујрум Битола на кафе кај мене Јас частам па пиши после....

Инаку како пример летно време месечна потрошувачка ми е во просек 250kwh (да сметаме сето тоа во скапа тарифа би идело некаде околу 1500 ден. вклучувајќи го данокот и ангажираната моќност + улично осветлување).
Летно време не користам клима пошо имам одлична изолација + ролетни...
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Dekemvri 11.000
Januari 15.200
Februari 9.400
Gream kolku sakam, ne stedim i plus 6x super kompjuteri rabotat bruteforce za nokia telefoni a koga nema rabota za nokia, rabotim za bitcoini. Kompjuterite mi trosat nesto povece od 4kw/h 24/h day...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Dekemvri 11.000
Januari 15.200
Februari 9.400
Gream kolku sakam, ne stedim i plus 6x super kompjuteri rabotat bruteforce za nokia telefoni a koga nema rabota za nokia, rabotim za bitcoini. Kompjuterite mi trosat nesto povece od 4kw/h 24/h day...
Не наведе какви уреди за затоплување користиш... Веројатно не користиш клима уреди ( топлотни пумпи ) Пагледни во истава тема, има многу постови во кои се опишани заштедите кои на тој начин се добиваат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom