Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
664
Поени од реакции
333
pa pravam 4-5 tipa na vezbi i posle se prefrlam na biceps primer,a ako vezbam samo gradi,ce ispadnat 10 :D so spored mene uopste ne e efektivno ce nemas sila dobro da gi teras do kraj.
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 20:27 ---
dobro tolku li e tesko be da se svane..... ? ne 10 tipa ama poveke serii ke trebe da pravam,a ne sakam taka posto ne mi odgovara. Si kazav za mene,znaci probav taka i ne se osecav dobro,vaka mi e po rasteretereno.
ти сам пиша типа , да не дојде до други забуни изразувај се убаво и користи кирилица...
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
24
Поени од реакции
4
Ме интересира едно нешто значи вака момци коа бев 14 години бев во Швејцарија кај моите на одмор, таму од пуста досада немав што да правам по цели денови, едноствано досадата ме убиваше, се додека не ги видов теговите на баткоми. Бев мн слабичок а јадев како еден вол и ништо не се фаќаше, бев рамен како даска. Ме фати пусти мерак за да бидам билдер и така и почнав али ненормално во денот вежбав 2 пати по 80 минути што за почетник е многу али тоа касно го сфатив не дигав мн голема тежина наеднаш, него битно ми беше да направам што можам повеке, па така почнав од 2кг 4кг и така се повеке и повеке качував, едно ме интересира значи додека вежбав таму за неполни 3 месеци качив едни добри 14кг, и на тоа останав после 4 год, што значи до ден денес имам качено само 10 кг, висок сум 182cm а тежок 64/65kg коа си дојдов у мк престанав да вежбам бидејки едноставно некако ми беше глупаво одошто бев слаб и во теретаната ме заебаваа дека намерно се дувам не ти знам што и едноставно оставив изгубив воља али еве пред едно 20 дена пак почнав значи после 4 години, ме наговори еден другар, е сеа се во ред али ми вели да земам протеини за да накачам маса, ме интересира дали предложениов протиеин "Serious Mass" бил мн квалитетен и за брзо време се качувало маса а и онака си имам ја апетит, или има нешто што е подобро? :) али сакам 100% протеин, значи правилно вежбам се, и се ми е до некој степен истакнато (гради, стомачни, рамења, грб) али за еден пусти бицепс и 200 кг да ставам неможам да го раширам не дека сакам да изглеам како чудовиште него сакам малце да ми е поширок, она што ме интересира е дали да почнам експлозивно да го вежбам или да останам на нормала?
И сакам ако може некој да ми предложи дали да почнам да зимам протеини или не?

-А и да напоменам понекогаш пијам и Алкохол али во ограничена количина а и пушам цигари, али цигарите не ми се проблем да ги намалам еве да речам по 1-2 да палам на ден, понекогаш можам и воопшто да не запалам дали миксот од протеини и цигари лошо ке влијае, ке има некој несакани ефекти? :)

И се извинувам некако постов ми излезе како 1 животен циклус али морав да се изнапрашам се :свиркам:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Јас идам во теретана рекреативно и имам сосема океј резултати, и вака ми се поделени последниов месец: пон бицепс, втор гради и трицепс, сред одмор, четврток грб, петок одмор, сабота рамо и подлактица. Не ги вежбам нозете, освен понекогаш ако треба да чекам некој па ги вежбам во меѓувреме. Стомачни и некои други помали вежби можеш да ги вметнеш во било кој ден.
Најголема грешка ти е нозе што не вежбаш. Вметни ги во тренинг рутината.

Sent from my LT22i
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Едно прашање, зошто типовите кои што лежат долги години во затвор изгледаат толку многу големо и чудовишно? Не пијаат гејнери со розова сламка, јадат ѓубре од храна а од машини справи и теретани ако имаат среќа само бенч шипка и некоја тежина, ако не ни тоа немаат.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
Едно прашање, зошто типовите кои што лежат долги години во затвор изгледаат толку многу големо и чудовишно? Не пијаат гејнери со розова сламка, јадат ѓубре од храна а од машини справи и теретани ако имаат среќа само бенч шипка и некоја тежина, ако не ни тоа немаат.
И ја се прашував истото ама дознав. Стероиди.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
И ја се прашував истото ама дознав. Стероиди.

Можно е, ама има и друга причина инстинктот за преживување, затоа што ако не си како шифоњер ќе те силуваат :icon_lol:, плус 5000 склекови во келија на ден да се измори да не мисли да се онесвести од напор, за разлика од некои други еден саат во теретана три пати неделно . И кога ќе искине доволно нервни ткива тие сами се регенерираат, имунитетниот систем работи.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Едно прашање, зошто типовите кои што лежат долги години во затвор изгледаат толку многу големо и чудовишно? Не пијаат гејнери со розова сламка, јадат ѓубре од храна а од машини справи и теретани ако имаат среќа само бенч шипка и некоја тежина, ако не ни тоа немаат.
А од кај ти е е тоа дека типовите што лежат во затвор се огромни?Од филмови се разбира.Па намерно се избрани такви актери за тој вид акциони филмови.И сите си имат зацртано во главата дека во затвор само набилдани батки има што е сосема погрешно.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
А од кај ти е е тоа дека типовите што лежат во затвор се огромни?Од филмови се разбира.Па намерно се избрани такви актери за тој вид акциони филмови.И сите си имат зацртано во главата дека во затвор само набилдани батки има што е сосема погрешно.
Не се сите набилдани и не од филмови :icon_lol:, тоа оди како дилема наспроти фитнес и бодибилдинг индустријата која што сака да ти продаде секакво срање за правење мускули.

И оди сведоштво од познаник мој од Куманово за комшија негов, кога по три години од затвор излегол вратата не го собирала, а кога легнал таму бил слаб ветрот ќе го однесел :icon_lol:.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Не се сите набилдани и не од филмови :icon_lol:, тоа оди како дилема наспроти фитнес и бодибилдинг индустријата која што сака да ти продаде секакво срање за правење мускули.

И оди сведоштво од познаник мој од Куманово за комшија негов, кога по три години од затвор излегол вратата не го собирала, а кога легнал таму бил слаб ветрот ќе го однесел :icon_lol:.
Јако беше ова...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.474
Поени од реакции
3.277
А од кај ти е е тоа дека типовите што лежат во затвор се огромни?Од филмови се разбира.Па намерно се избрани такви актери за тој вид акциони филмови.И сите си имат зацртано во главата дека во затвор само набилдани батки има што е сосема погрешно.
Не е од филмови имам гледано документарци од амерички затвори огромни се ако најдам ќе постирам.

Не се сите набилдани и не од филмови :icon_lol:, тоа оди како дилема наспроти фитнес и бодибилдинг индустријата која што сака да ти продаде секакво срање за правење мускули.

И оди сведоштво од познаник мој од Куманово за комшија негов, кога по три години од затвор излегол вратата не го собирала, а кога легнал таму бил слаб ветрот ќе го однесел :icon_lol:.
Можда има маркетинг во фитнес индустријата, ама тоа дека ќе се набилдаат заради инстинкт за преживување, хахах, е тоа е смешно :D. Ако не го храниш мускулот не може од воздух да расте, тоа е просто. Тие затвореници работат и имаат плата, со платата купуваат храна и стероиди.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Тие затвореници работат и имаат плата, со платата купуваат храна и стероиди.
А бе и хероин купуваат ама тоа не значи дека по легален пат е внесено тоа :icon_lol:, него за храна тешко човек во газ да ја стави и внесе во затвор :icon_lol:.

Во менза ги хранат и шо има тоа, најчесто Јагленихидрати некои....
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Е ај бе не билле само во филмовите, ако е така да одржиме натпревар во Шутка, ете немора бодибилдинг нека биде бенч прес :D
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Не е од филмови имам гледано документарци од амерички затвори огромни се ако најдам ќе постирам.



Има огромни батки во затворите не го негирам тоа,али дека во затворот станале такви не сум баш сигурен.А за документарците што си ги гледал веројатно станувало збор за црнци или латино фаци кој има доста добра генетика и се крупни по природа така да со година две вежбање би можеле да се направат да речеме "огромни".Али слаб тип без добра генетика со таков режим на исхрана нема шанси да стане шифоњер во затвор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom