Најекономично греење и ладење

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Ќе разгледам добро, Сименс ми ги препорачаа како најдобри, ама сакав да се распрашам повеќе.
Земи ги во предвид и Vaillant. Ги има во енергосистем или така некако, лесно се наоѓаат на гугл. Само имај во предвид дека без оглед на марката, за проточен бојлер ќе ти треба посебна електрична инсталација.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Земи ги во предвид и Vaillant. Ги има во енергосистем или така некако, лесно се наоѓаат на гугл. Само имај во предвид дека без оглед на марката, за проточен бојлер ќе ти треба посебна електрична инсталација.
Знам, може да се доведе трофазна струја, вецето е веднаш до ходникот кај што е разводната табла. Веројатно ќе земам Vaillant,и други ми ги пофалија.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ne razmisluvaj za protocen ako nemas dobar pritisok. Ona sto go gledas sega sto ti tece na vrelata so protocen ce ti se namali pritisokot za uste 30-40%
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Разгледај и проточни бојлери на плин ако ти е за заштеда проточниот,има од Vaillant како подобра марка
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Проточен бојлер на плин обично се става онаму каде што имаш плинска инсталација до куќата/станот. Многу гарамет е во наши услови. Само посебна електрична инсталација како што кажаа погоре и нормален притисок на вода се доволни. И двете марки споменати (Siemens, Vaillant) се одлични и разликата е само во личната наклонетост кое едната или кон другата. А да, некои куќи станови имаат само по 22kW инсталирана моќност а сакаат да стават проточни бојлери од 24kW па настанува проблем. Значи прво провери ја инсталираната моќност во твојот дом.
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
2
Знам, може да се доведе трофазна струја, вецето е веднаш до ходникот кај што е разводната табла. Веројатно ќе земам Vaillant,и други ми ги пофалија.
Значи не треба само трофазна струја важен е пресеко на жиците за бојлер од 18kwпотребен е мин 4мм пресек што значи дека каблите од бандера до разводна кутија пресекот треба да е мин 6мм.
Јас имам околу 25год проточен бојлер мик кавадарци југославиа 1од 10.5кв кујна и 18кв бања и усте еден од 3кв кујна некој бугарски.За во бања ќе ти биде доволен и 13-14кв.И ако имаш добар притисок ќе немаш никакви проблеми и ќе нема потреба да го носиш на сервис, потрошувачката на ел енергија е за околу 20%помала барем зимно време,во однос на обичниот бојлер.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Фала ви на сите, во вторник се договорив да дојде мајстор и да види точно што може да се стави. Ќе ве известам за исходот, која опција сум ја одбрала како најприфатлива. :)
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
3
Се мислам помеѓу два модела на инвертори:
Carrier X Power Gold 13000бту
Toshiba Avant 13000бту

тука се негде со цена,
што да земам?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Налетав на вакво нешто како опција за загревање:
http://www.youtube.com/watch?v=5Fonlmeklxs
Котел за индивидуално греење..... вели со COP фактор скоро 1.6!
Уште немам чуено за котел со COP фактор.... За heat pump (inverter) дека се пресметува COP фактор имам слушнато, ама за вакво нешто реков не!
некоја ‘‘направија‘‘ од Латвија. http://www.stafor.lv/ion/
Кој разбира нека чита.
Онак го нема одамна на потфорумов, но ова може да биде интересно и за него!?
тука сум друже, тука сум... пасивен читач сум, бидејки на секое мое мало пишување напаѓан сум од одредени структури да давам технички податоци, а милион пати напишав дека ако некого нешто интересира, нека повели кај мене во офис, со задоволство ке му појаснам, не тука на форум... и погоди што? ниеден од сите оние кои агресивно напаѓаа и силуваа за податоци не се појави нити се јави нити пак посака да дојде... нејсе.. не битно е тоа...

значи за стафор уредов. не е нов. датира одприлика околу 14 години како продукт. внатрешно е електрохемиски уред, кој користи електролит кој има загревање и искористување односно продуцирање на топлинска енергија така што го користи молекуларното триење на водата при бомбардирање со електричен набој.. всушност, ова стафор е поинаку спакувана руска подморница, односно она што го гледавме како вулкан што стига од крагуевац...

заради дополнителен доказ ке ви посочам дека во сите појаснувања за снагите на уредот постои табла која вели од-до киловати, односно има логаритамска потрошувачка исто како и руските подморници исто како и кано системите... снагата со која повлекува струја и со која ослободува топлинска енергија е различна според должината и големината на електродите, за разлика од тоа што кај кано системите тоа се контролира со концентрацијата на електролитот во флуидот односно кај руските подморници со концентрацијата на содата во водата.

од друга страна ке посочам дека стафор системот е систем со лимитиран работен век.. не знам колкава е точно бројката на работни саати, но секако знам дека не се сервисира одкако ке се потрошат електродите. што поголем систем, толку побрзо трошење на електродите.

ги имам контактирано техничиот персонал за стафор системот, поготово за делот со тековното одржување ми беш епојаснето дека при потрошување на електродите “време е“ за мењање на тубата.

кор фактоторот не им е реален, бидејки тој однос е нивна пресметка израчуната спрема класично електрично котле. ако се појде од теоријата дека за 1 киловат струја=1 киловат топлинска енергија и таа теорија се порамни со елкетричен котел, тогаш нивниот кор фактор е точен. ама тоа на теорија. на пракса и на измерени инструменти вели дека електричен котел има од 30 до 60% загуби (зависно од квалитетот на греачите) и во тој случај кор факторот ако се земе предвид на нај добриот ел. котел е 1:0,70 одприлика, па така на стафор системот кор факторот е 1:1, исто како и на руските подморници односно вулкан системот од србија. уствари, како што и кажав,ова е потполно истиот систем, спакован во нов изглед. тоа е тоа...
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Carrier gold e podobro nego li avan.
Pogolem kondenzator i podobri filtri.
E sega malku poskap ali toa e toa.
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
3
Carrier gold e podobro nego li avan.
Pogolem kondenzator i podobri filtri.
E sega malku poskap ali toa e toa.
po internet istrazuvav, za dvete klimi nekako carrierot e po slabo zastapena po forumive i mislam deka e mnogu postar model nego toshibata zatoa se mislam, a inace so carrier imam mnogu dobro iskustvo poso imam veke edna klima od 2000 godina neke da cue :)

Ista cena se duri Goldot e poevtin 49.000, a Avantot e 50.000
Sass si imal nekoe iskustvo so dvete klimi?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
ја имам кериер со година на производство 1982-ра... верувале или не сеуште работи... 30 години е, надворешната единица е тешка како слон да креваш 100 и нешто кила е, до душа во викендица ја преместив последниве 5-6 години и не е оптеретена толку многу, ама стара е и дефинитивно ефективата и е намалена за барем 50%, затоа е во викендица, ама незнам дали некој друг бренд тоа ке го издржи. поентата ми беше дека ако задржале кериер барем половина од тој квалитет на производство, се ислати да инвестираш во кериер и да ја купиш, иако се за нијанса поскапи од другите.
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
9
Поени од реакции
3
СПЕЦИФИКАЦИЈА НА АВАНТ
avant.jpg


СПЕЦИФИКАЦИЈА НА XPower GOLD
carrier gold.jpg

Jasno moze da se vidi deka tie se potpolni isti, osven razlika vo filtri i dizajn :) (eventualno kade se sostavuvani)

Neznam zasto skepar go posoci Xpower Gold, demek imal pogolem kondezator, sijem ti ga djuro..... rekla kazala muabet....Faktite drugo kazuvaat.... identicni se....

Vo sekoj slucaj fala na sovetite.....
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
88
Поени од реакции
39
СПЕЦИФИКАЦИЈА НА АВАНТ
Прегледај го приврзокот 59044


СПЕЦИФИКАЦИЈА НА XPower GOLD
Прегледај го приврзокот 59045

Jasno moze da se vidi deka tie se potpolni isti, osven razlika vo filtri i dizajn :) (eventualno kade se sostavuvani)

Neznam zasto skepar go posoci Xpower Gold, demek imal pogolem kondezator, sijem ti ga djuro..... rekla kazala muabet....Faktite drugo kazuvaat.... identicni se....

Vo sekoj slucaj fala na sovetite.....
Ne ti go posociv Xpower Gold poradi toa sto ima pogolem kondezator, za toa neznam.... Jas imam toshiba dokolku nego zemav daiseikai modelot ke go zemev Xpower Gold bidejki znam luge sto go koristele i se zadovolni. Od toshiba nemav iskustva i zato go izbrav najdobriot model za da ne se zaebavam vo tekot na zimata za greenje.

Pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom