Проценка на конфигурации и помош за купување

Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.824
Поени од реакции
2.914
абе пишав процесорот ми е ИНТЕЛ CORE 2 QUAD 2.4Ghz Q6600 пишав предходни постови отворете ОЧИИИИИ



патем дали некои знае кои софтверски програм за контролирање температури,брзини, па дури и опција за оверклокување и такви работи
дали знае како се вика програмчето????
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
абе пишав процесорот ми е ИНТЕЛ CORE 2 QUAD 2.4Ghz Q6600 пишав предходни постови отворете ОЧИИИИИ



патем дали некои знае кои софтверски програм за контролирање температури,брзини, па дури и опција за оверклокување и такви работи
дали знае како се вика програмчето????
Пиша дека ти е Core 2 Quad 2.4. НЕ пиша дека ти е Q6600 :smir: (башка и од сликава ништо не се гледа; многу е мала)

Иначе, програма која има све што ти треба за клокање на процесор е OCCT
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пиша дека ти е Core 2 Quad 2.4. НЕ пиша дека ти е Q6600 :smir: (башка и од сликава ништо не се гледа; многу е мала)

Иначе, програма која има све што ти треба за клокање на процесор е OCCT
Како се клока процесор со ОССТ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
абе пишав процесорот ми е ИНТЕЛ CORE 2 QUAD 2.4Ghz Q6600 пишав предходни постови отворете ОЧИИИИИ



патем дали некои знае кои софтверски програм за контролирање температури,брзини, па дури и опција за оверклокување и такви работи
дали знае како се вика програмчето????
Софтвер за клокање на процесор не постои т.е постои но истиот неможе да ги регулира волтажите нити ништо на процесорот како кога истата операција ќе се направи преку биос. Т.е. истите тие софтвери се многу опасни за употреба.

Друго, Q6600 е малце незгоден за клокање, поготово за почетник како тебе.

Трето, ако немаш кулер (посебно купен) со тој што доаѓа по дифолт неможеш да оверколкуваш т.е. ке грее многу и ќе ти се рестартира компјутерот.

Значи заклучок, не му ја мисли многу многу и играј си без разлика на тоа дали вадиш помалце фремови. Ако осетиш проблеми во некои игри после иди на таква варијанта.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.824
Поени од реакции
2.914
фала дечки што ми помогнавте, како и да е, не се замарам за клокање џиџи-миџи такви работи досега си играм нормално фура како што треба и без пролеми тера со
новата графичка на медиум сетинг како што се вели и понекогаш на дефаулт само ми е малку ми е чудно што температурата на процесорот ми накај 66-72 степени дали е
тоа значи треба нова термална паста или нешто друго иначе кулерот ми е ваков Cooler GlacialTech Igloo 5750PWM s775+ all AMD пред две години тогаш ми беше под гаранциј и ми ставија ваков кулер туку за програмчето такво што покажува колкава е температура и брзини на кулери (имам две кулери во куќиштето едниот е за издув а другиот за процесор)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
фала дечки што ми помогнавте, како и да е, не се замарам за клокање џиџи-миџи такви работи досега си играм нормално фура како што треба и без пролеми тера со
новата графичка на медиум сетинг како што се вели и понекогаш на дефаулт само ми е малку ми е чудно што температурата на процесорот ми накај 66-72 степени дали е
тоа значи треба нова термална паста или нешто друго иначе кулерот ми е ваков Cooler GlacialTech Igloo 5750PWM s775+ all AMD пред две години тогаш ми беше под гаранциј и ми ставија ваков кулер туку за програмчето такво што покажува колкава е температура и брзини на кулери (имам две кулери во куќиштето едниот е за издув а другиот за процесор)
Значи, таа е превисока температура за не оверклокуван процесор, истата би била нормална кога процесорот би ти бил оверколуван на 3.2 гхц и истиот би поминувал тест на мачење т.е. OCCT, програм кој го оптеретува процесорот на 100%.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Како се клока процесор со ОССТ?
Е не ме јеби и ти сеа :). Он бараше програма за контролирање на температура, волтажи итн итн, и му ја дадов оваа како најкористена (а и лесна е).
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Колку може да се продаде оваа конфигурација?

Процесор: DualCore Intel Pentium D 925, 3000 MHz (15 x 200)
Матична: Foxconn 45CM/45GM Series (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)
Чипсет на матична: Intel Lakeport-G i945GC
RAM: 3072 (DDR2 SDRAM)
Графичка: NVIDIA GeForce 8400 GS (256 MB)
Хрд диск: Hitachi HDS721616PLA380 ATA Device (160 GB , 7200 RPM, SATA-II)
DVD-RW LG
 
?

..........

Гостин
Колку може да се продаде оваа конфигурација?

Процесор: DualCore Intel Pentium D 925, 3000 MHz (15 x 200)
Матична: Foxconn 45CM/45GM Series (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)
Чипсет на матична: Intel Lakeport-G i945GC
RAM: 3072 (DDR2 SDRAM)
Графичка: NVIDIA GeForce 8400 GS (256 MB)
Хрд диск: Hitachi HDS721616PLA380 ATA Device (160 GB , 7200 RPM, SATA-II)
DVD-RW LG
Сто евра! :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Не бе не ни планирам топ си е. Него што пари ќе ме фатат Intel Core i5 760, 4GB DDR3 RAM и некоја ОК матична (може да подржува и crossfire, тоа би било плус)
okolu 22000 na novo bi bilo +/- 1000 den, znaci 12000 procesor 4000 ram i maticna 6-7000 den. Ama ne ti treba i5 760 mozes i so i5 750 da pomines mnogu ubavo okolu 10500 e mislam posledna cena na toj porcesor, ramot e tolku 4200 mislam ddr3 , i maticna za 6500 mislam deka mozes da najdes mnogu dobra maticna crossfire ne ti treba ako ne mislis da stavas uste edna graficka a i ne ti treba dovolno e da frlis 13500 den za Saphire 6870 najnova dzver graficka od anhoch i se na ULTRA settings vo naredni 2-3 godini so igri, da ne pravime muabet za drugo. :)

--- надополнето ---

Софтвер за клокање на процесор не постои т.е постои но истиот неможе да ги регулира волтажите нити ништо на процесорот како кога истата операција ќе се направи преку биос. Т.е. истите тие софтвери се многу опасни за употреба.

Друго, Q6600 е малце незгоден за клокање, поготово за почетник како тебе.

Трето, ако немаш кулер (посебно купен) со тој што доаѓа по дифолт неможеш да оверколкуваш т.е. ке грее многу и ќе ти се рестартира компјутерот.

Значи заклучок, не му ја мисли многу многу и играј си без разлика на тоа дали вадиш помалце фремови. Ако осетиш проблеми во некои игри после иди на таква варијанта.
Tocno samo hardverski oveclock nikako softverski moze mnogu nestabilen da stane windowsot.Jas imam overclock napraveno na Q6600 na 3.0 Ghz 9x333 na 1333 FSB so Cooler Master Hyper 101 veke 1.5 nedeli fura bez problem 127 wati vadi pod full load na 3007 Mhz so 7.3 windows expirience index. Da imav vodeno ladenje ke se obidev i na 3.6Ghz posto imam i switch na maticnata za overclock taka da ne moram duri ni od bios da overclokuvam.

--- надополнето ---

Mi interesira nesto dali ke vadi bottelneck na E8400 i 4870X2?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom