Најекономично греење и ладење

Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Имал ли некој искуство со печките на дрва http://www.njuskalo.hr/image-bigger/kamini/kamin-kreka-weso-slika-14468705.jpg ја имам на достап се двоумам дали да ја ставам во употреба какво е согоруванњето дали чади дали е економична или тоши а не топли ?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.029
Поени од реакции
954
KONECNO JA DOBIV SMETKATA ZA STRUJA OD 15.11 DO 15.12 VKLUCUVAJKI GO I PERIODOT KOGA NADVOR SE SPUSTASE DO -19. NEVEROJATNI 4100 DENARI, LG 24 SQ LIBERO, SEKOJ RABOTEN DEN OD 16-23 CASOT. LG12 OD 22 DO 07 CASOT SABAJLETO. PLUS VIKENDI, PLUS BOLJERI, I SE PROPRATNO, AKO SE ZZEME DEKA NA DOLNIOT SPRAT SEDAT STARITE MOI I ODVREME NAVREME SE VKLUCUVASE I KVARCNA PECKA VO DETSKATA SOBA.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
KONECNO JA DOBIV SMETKATA ZA STRUJA OD 15.11 DO 15.12 VKLUCUVAJKI GO I PERIODOT KOGA NADVOR SE SPUSTASE DO -19. NEVEROJATNI 4100 DENARI, LG 24 SQ LIBERO, SEKOJ RABOTEN DEN OD 16-23 CASOT. LG12 OD 22 DO 07 CASOT SABAJLETO. PLUS VIKENDI, PLUS BOLJERI, I SE PROPRATNO, AKO SE ZZEME DEKA NA DOLNIOT SPRAT SEDAT STARITE MOI I ODVREME NAVREME SE VKLUCUVASE I KVARCNA PECKA VO DETSKATA SOBA.
На што се греат твоите ако не е тајна и колкава е нивната сметка за струја? Или колку ти користиш од тоа што си стоплен од долу?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.029
Поени од реакции
954
На што се греат твоите ако не е тајна и колкава е нивната сметка за струја? Или колку ти користиш од тоа што си стоплен од долу?
smetkata e edna i ista so starite,tie se great na drva, no i tie kako i nas se pribiraat nekade okolu 16 casot od rabota, a na vecer ne gori postojano kumbeto, t.e. sakam da kazam deka ne e iskoristena na gorniot sprat toplinata sto ja dava kumbeto kaj niv na spratot
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
24
Поени од реакции
14
Еве и јас да разменам искуство. Летово го фатив последниот воз за исклучување од Топлификација (без согласност од другите станари во зградата) - и досега веќе ја оправдав инвестицијата. Имено од летово на постојните радијатори додадовме греачи (се ставаат внатре во секој радиатор) и го добиваш истиот ефект како и централното греење до Топлификација, со таа разлика што имаш слобода за штедење односно контрола на потрошувачката. Во нашиот случај тоа се покажа за многу исправно. Сметката за струја вообичаено ни е околу 2.000 денари. Во Ноември сметката беше 3.500 а во Декамври (стигна пред 3 дена) е 5.500 денари. Реално се чини зимава ќе ја поминеме со не повеќе од 12.000 денари вкупно како износ над редовната сметка за струја. Притоа парното е постојано (18 часа) уклучено во дневната соба и ходникот а во трите спални по 6 часа дневно. Тоалетите воопшто немаше ни потреба од загревање бидејќи се во средината од станот и се доволно изолирани од надворешни влијанија.

Ако некој размислува за грејачи во радијатори - срдечно ги препорачувам - нема да зажалите. Инвестицијата е 2-3.000 денари по радијатор, но во мојот случај ќе се исплати уште првата година.

Настрана од заштедата, за становите (како мојот) со дора изолација (квалитетна ПВЦ столарија) и во ситуација кога комшиите под мене и над мене исто се откажани од парно, многу малку струја е потребна за станот да биде загрејан. Можеби оваа година и временските услови се поповолни но со климатските промени и не очекувам во иднина да имаме долги зими.

Поенатата ми е во тоа што со централното греење (без можност за индивидуална контрола), се трошат непотребни ресурси на национално ниво. Системот е неефикасен бе можност за контрола и како таков можеби е зрел за пензионирање. Можеби единствена шанса е ако топлиранат (како што зборат) од ТЕ-ТО е нус (вишок) производ и можат да ја испорачаат под ниски трошоци, но дури и тогаш потребно е да се води сметка за индивидуалните потреби. Ако во поголем дел од Скопските семејства становите се во просек 4-8 часа празни, нема зошто да се прави трошок за затоплување преку централното греење.
--- надополнето: 31 декември 2012 во 00:01 ---
Еве и јас да разменам искуство. Летово го фатив последниот воз за исклучување од Топлификација (без согласност од другите станари во зградата) - и досега веќе ја оправдав инвестицијата. Имено од летово на постојните радијатори додадовме греачи (се ставаат внатре во секој радиатор) и го добиваш истиот ефект како и централното греење до Топлификација, со таа разлика што имаш слобода за штедење односно контрола на потрошувачката. Во нашиот случај тоа се покажа за многу исправно. Сметката за струја вообичаено ни е околу 2.000 денари. Во Ноември сметката беше 3.500 а во Декамври (стигна пред 3 дена) е 5.500 денари. Реално се чини зимава ќе ја поминеме со не повеќе од 12.000 денари вкупно како износ над редовната сметка за струја. Притоа парното е постојано (18 часа) уклучено во дневната соба и ходникот а во трите спални по 6 часа дневно. Тоалетите воопшто немаше ни потреба од загревање бидејќи се во средината од станот и се доволно изолирани од надворешни влијанија.

Ако некој размислува за грејачи во радијатори - срдечно ги препорачувам - нема да зажалите. Инвестицијата е 2-3.000 денари по радијатор, но во мојот случај ќе се исплати уште првата година.

Настрана од заштедата, за становите (како мојот) со дора изолација (квалитетна ПВЦ столарија) и во ситуација кога комшиите под мене и над мене исто се откажани од парно, многу малку струја е потребна за станот да биде загрејан. Можеби оваа година и временските услови се поповолни но со климатските промени и не очекувам во иднина да имаме долги зими.

Поенатата ми е во тоа што со централното греење (без можност за индивидуална контрола), се трошат непотребни ресурси на национално ниво. Системот е неефикасен бе можност за контрола и како таков можеби е зрел за пензионирање. Можеби единствена шанса е ако топлиранат (како што зборат) од ТЕ-ТО е нус (вишок) производ и можат да ја испорачаат под ниски трошоци, но дури и тогаш потребно е да се води сметка за индивидуалните потреби. Ако во поголем дел од Скопските семејства становите се во просек 4-8 часа празни, нема зошто да се прави трошок за затоплување преку централното греење.
--- надополнето: 31 декември 2012 во 00:06 ---
Само да дополнам уште ова. За стан од околу 90 км пред исклучувањето плаќавме околу 5.500 денари. Со последното поскапување ова веројатно ќе беше 6.000 денари месечно односно 72.000 денари годишно. Вака како што е, зимава ќе ја поминеме со 12-15.000 годишен трошок што не само што ќе ја исплати уште во прва година инвестицијата од ~ 25.000 денари за грејачи во 9 радијатори, туку е неспорадлива во однос на цената за Централно Греење од Ск. Топлификација
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Златна клима и кварцна греалка...Струјата највеќе ни дојде 1700 денари со бојлери, пегли, греалки, клима работи едно 4-5 саати....
Климиве се најисплатлива работа...Можеби се малце скапи да се купат у старт, али стварно штедат и загрејуваат простор инстантно...
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 00:05 ---
Само проблем е тоа што немаме ПВЦ прозори и брзо се оладуваат просториите, али не е проблем
 
Член од
12 март 2010
Мислења
211
Поени од реакции
72
Na daljinskoto od klimata postoi nekoj znak so 3-4 kapki koj dosega ne sum go koristel.Dali e mozno da se koristi za odvlaznuvanje t.e.da se koristi vo prostorii kade se kondenzira mn vlaga na prozorite poradi povremeno greenje.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Na daljinskoto od klimata postoi nekoj znak so 3-4 kapki koj dosega ne sum go koristel.Dali e mozno da se koristi za odvlaznuvanje t.e.da se koristi vo prostorii kade se kondenzira mn vlaga na prozorite poradi povremeno greenje.
Мислам дека тоа врши обратна функција, односно го навлажнува водухот ако е сув. Не сум баш најсигурен за ова, ама можеш да провериш на нет.
Најдобро би било да си ги проветруваш просториите редовно, најмалку 15тина минути дневно без разлика на времето надвор.

По темава со инвертер сметката за Декември беше 2800 ден, вкупно. Затоплена соба од 40 кв. и притоа користам проточен бојлер и машина за садови.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ајда видам и јас деновиве колку ќе бие сметката за декември. прв месец годинава со полно греење. конвектори се разбира,40м2
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
некако кога се работи за нешто на дрва “не ми фаќа око“.
причината е во тоа што тој дел кај што е ќумбето ќе биде ептен топло, а во другите да кажеме пријатно. не е до маката цепење и тегнење (иако за постари лица и тоа е важно) колку да се осеќаш комотно. не сум знаел, но тука научив дека инвертерите се супер, иако сум задоволен од конвекторите. тоа за во стан зборам. како и да е, преиспитај се зошто би земал ќумбе.
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
306
Поени од реакции
263
Na daljinskoto od klimata postoi nekoj znak so 3-4 kapki koj dosega ne sum go koristel.Dali e mozno da se koristi za odvlaznuvanje t.e.da se koristi vo prostorii kade se kondenzira mn vlaga na prozorite poradi povremeno greenje.
Функцијата „капка“ на климите служи за одвлажнување на воздухот, т.е. за собирање на вишокот на влага од воздухот. Првенствено е дизајниран за подрачја со голема влажност во воздухот во летно време, како што се на пр. Дубаи, Катар, Тајланд, Малезија итн.
Е сега, можеш и ти да го користиш за твојата намена, ама ќе приметиш дека ќе ти дува ладно, не топло, бидејќи нели е наменето за летно време.
Втора намена на оваа функција се користи за одмрзнување на надворешниот дел во зимно дел кога ќе замрзне ...
Поздрав, па пиши искуство... ;)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
3
Zdravo na site.
Jas sum nov clen vo forumov. Bi sakal nekoj da mi objasni kakva razlika e pomegju klima inverter i obicna (vo principot na rabota) Kolku sto jas znam, principot e isti (toplinska pumpa). Sto se odnesuva do COP (Coefficient Of Performance) isto taka mi e jasno deka toplinskite pumpi se najekonomicni koga e vo prasanje greenjeto...
Jas koristam nekolku klima uredi vo mojata kukja. Imam Osaka 33000 BTU inverter, Osaka 12000 BTU i NEO 12000 BTU. Pri eksploatacija za greenje, ne mozam da primetam nekoja razlika. I Najevtinata, NEO gree odlicno !...Osven vo cenata, vo sto e razlikata?
Za Osaka 33000 BTU dadov 1250 eur, za Osaka 12000 plativ 500 eur a mnogu sum zadovolen i od obicnata NEO 12000 (koja mi e poklon)
Imam drug stan pa i tamu ke innameravam da staliram NEO (od najevtinite) klimi i za greenje i ladenje. Samo da ne zgresam dokolku e trajnosta vo prasanje?
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
306
Поени од реакции
263
Zdravo na site.
Jas sum nov clen vo forumov. Bi sakal nekoj da mi objasni kakva razlika e pomegju klima inverter i obicna (vo principot na rabota) Kolku sto jas znam, principot e isti (toplinska pumpa). Sto se odnesuva do COP (Coefficient Of Performance) isto taka mi e jasno deka toplinskite pumpi se najekonomicni koga e vo prasanje greenjeto...
Jas koristam nekolku klima uredi vo mojata kukja. Imam Osaka 33000 BTU inverter, Osaka 12000 BTU i NEO 12000 BTU. Pri eksploatacija za greenje, ne mozam da primetam nekoja razlika. I Najevtinata, NEO gree odlicno !...Osven vo cenata, vo sto e razlikata?
Za Osaka 33000 BTU dadov 1250 eur, za Osaka 12000 plativ 500 eur a mnogu sum zadovolen i od obicnata NEO 12000 (koja mi e poklon)
Imam drug stan pa i tamu ke innameravam da staliram NEO (od najevtinite) klimi i za greenje i ladenje. Samo da ne zgresam dokolku e trajnosta vo prasanje?
Имаш три климатизери со вкупна вредност од скоро 2000 евра и не знаеш што е разлика меѓу инвертер и обични? Секоја чест. Бајдавеј, како одлучи да ставиш Осака од 33000 BTU инвертер?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Моето искуство со ова ќумбе е повеќе од задоволна,се вика Магма,од страна има како гусени радијатори.Има регулар,може дрва,кокс,ќумур,брикети па дури и пелети.Грејната сезона започнува во октомври а завршува во април.Нон-стоп турбо работи.Потрошњата е 7-8 метра дрва...а топлиме 90м2.:)
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom