Најекономично греење и ладење

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.029
Поени од реакции
954
Zdravo na site.
Jas sum nov clen vo forumov. Bi sakal nekoj da mi objasni kakva razlika e pomegju klima inverter i obicna (vo principot na rabota) Kolku sto jas znam, principot e isti (toplinska pumpa). Sto se odnesuva do COP (Coefficient Of Performance) isto taka mi e jasno deka toplinskite pumpi se najekonomicni koga e vo prasanje greenjeto...
Jas koristam nekolku klima uredi vo mojata kukja. Imam Osaka 33000 BTU inverter, Osaka 12000 BTU i NEO 12000 BTU. Pri eksploatacija za greenje, ne mozam da primetam nekoja razlika. I Najevtinata, NEO gree odlicno !...Osven vo cenata, vo sto e razlikata?
Za Osaka 33000 BTU dadov 1250 eur, za Osaka 12000 plativ 500 eur a mnogu sum zadovolen i od obicnata NEO 12000 (koja mi e poklon)
Imam drug stan pa i tamu ke innameravam da staliram NEO (od najevtinite) klimi i za greenje i ladenje. Samo da ne zgresam dokolku e trajnosta vo prasanje?
kolegata ima inverter neo, veli deka go koristi poveke od 15 godini, no kazuva deka koga e minus10...i poladno gasi
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Jas koristam nekolku klima uredi vo mojata kukja. Imam Osaka 33000 BTU inverter, Osaka 12000 BTU i NEO 12000 BTU. Pri eksploatacija za greenje, ne mozam da primetam nekoja razlika. I Najevtinata, NEO gree odlicno !...Osven vo cenata, vo sto e razlikata?
Најголема разлика е во „ брендот “
Мобилни телефони има и за без пари, а има и за 1000 евра ,
секој може да одбере според желбите и можностите
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mozes da kupis zastava i da ja vozis 10god, i da ne ti se rasipe, a mercedes i da imas kvar za 5god., pa ne znaci deka zastava e podobra od mercedes.

Najgolema razlika na invertorskite klimatizeri e vo kompresorot, procesorot (softverot za avtomatskata regulacija) i freonot koj se upotrebuva, a nie toa ke go pocuvstvuvame preku poekonomicna rabota, stabilnost na klimata na niski temperaturi itn, i se razbira deka malku go plakame i brendot no neznacitelno vo odnos na prednostite koi gi dobivame.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
3
Имаш три климатизери со вкупна вредност од скоро 2000 евра и не знаеш што е разлика меѓу инвертер и обични? Секоја чест. Бајдавеј, како одлучи да ставиш Осака од 33000 BTU инвертер?
Хммм... Па повикаш фирма на која и веруваш, кратко се договараш и препуштиш таа да смисли што е неопходно...
Инаку во куќатакаде што живеам, имам спроведено комплет инсталација и за парно греење, но се уште не сум набавил котел за парно и не знам дали во догледно време ќе го сторам тоа...
За сега сум задоволен од клима уредите. Понекогаш додатно вклучувам по некој калорифер кога е потребно. Морам да нагласам дека во работен ден (преку ден) нема никој во куќата. Греењето го вклучувам дури откога ќе си дојдам дома од работа...
Од мое лично искуство, разочаран сум од инвертерот до таа мерка што мислам дека во иднина нема да купувам инвертери...
BTW, во сите канцеларии имам ставено најмалку по еден клима уред, од повеќе или помалку познати брендови: Осака, ЛГ, Панасоник, Самсунг, Нео, Ројал.... За близу 10 годишна работа, не успеав да се убедам дека поскапата клима работи подобро. Напротив...
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 14:44 ---
Mozes da kupis zastava i da ja vozis 10god, i da ne ti se rasipe, a mercedes i da imas kvar za 5god., pa ne znaci deka zastava e podobra od mercedes.

Najgolema razlika na invertorskite klimatizeri e vo kompresorot, procesorot (softverot za avtomatskata regulacija) i freonot koj se upotrebuva, a nie toa ke go pocuvstvuvame preku poekonomicna rabota, stabilnost na klimata na niski temperaturi itn, i se razbira deka malku go plakame i brendot no neznacitelno vo odnos na prednostite koi gi dobivame.
Благодарам на одговорот.
При работата на помоќниот инвертер (осака 33000 БТУ) забележувам дека релативно почесто замрзнува надворешната единица, па потоа се одмрзнува 10-тина минути...
Во секој случај, кога се работи за климатизација, размислувам во иднина за примена на
геотермално греење/ладење, само не со вертикални изменувачи на топлина (како Фонко), туку на хоризонтално поставени пластични цевки на длабочина од околу 1,5 метри. Во тие цеки може да кружи влуид кој не е опасен по животната средина...Дури, може да биде обична вода, бидејќи на таа длабочина, температурата е скоро константна и изнесуба од 13 до 16 степени целзуисови во текот на целата година. Имам голем двор па тоа би било изводливо...
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 15:37 ---
Citajki gi razlicnite pisuvanja na ovoj i na drugi forumi za ekonomicno greenje, naidov na temata greenje so "elektrolitni kotlinja"

Principot na rabota na ovie kolti za greenje e sledniov:
elektricnata struja direktno se povrzuva na dve elektrodi pomegji koi pominuva elektrolitot vo sistemot za parno greenje. Edno vreme, na pazarot se prodavaa ekspres-grejaci za kafe koi rabotea na istiot princip.
Ovie sistemi nekoi gi narekuvaat “Ruska Podmornica” bidejki nekogas se upotrebuvale za greenje na ruskite podmornici.
Kako elektrolit moze da se upotrebi destilirana voda so dodavanje na opredeleno kolucestvo na soda bikarbona.
So dodavanje na soda bikarbona vo vodata se menuva nejzinata elektroprovodlivost i se ovozmozuva tecenje na elektricna struja pomegju elektrodite koi se direktno povrzani na 220 ili 380 V.
Pritoa, jacinata na strujata zavisi od poveke faktori, kako na primer, povrsinata na elektrodite, prikluceniot elektricen napon, elektroprovodlivosta na elektrolitot, temperaturata na elektrolitot i t.n.
Sto se odnesuva do mokjnosta na vaka napraveniot elektricen kotel, mokjnosta e direktno proporcionalna so jacinata na stujata P=U x I.
Efikasnosta kaj ovoj tip na greenje (procentot na korisno dejstvo e ednakov na odnosot pomegju dobienata toplinska energija i potrosenata elektricna energija) vo razlicna literatura ima razlicni podatoci koi se dvizat od COP=1,15 pa do duri 2,0 !!!
Sepak, najgolem broj na avtori, naveduvaat procent na korisno dejstvo od okolu 1,5, sto znaci deka za 1kw potrosena elektricna energija, se dobiva okolu 1,5 kw toplinska energija.
Od druga strana, procentot na korisno dejstvo na toplinskite pumpi (klima uredite) se dvizi od 1,5 pa duri do 3,5 !!! vo zavisnost od nadvoresnata temperatura i vlaznost na vozduhot….
Procentot na korisno dejstvo (COP-Coefficient Of Performance) na site drugi elektricni grejaci i grealki se dvizi od 0,95 do 0,98, odnosno, za 1KW potrosena elektricna energija se dobiva 0,95 KW toplinska energija...

Dragi kolegi, Elektrolitnite kotli za parno greenje se mnogu ednostavni za izrabotka. Sekoj, koj malku poveke se razbira vo elktrotehnikata, moze da go izraboti sam. Se razbira deka najdobro e da se kupi veke gotov proizvod, no problemot e vo toa sto kaj nas, onie koi go proizveduvaat – go prodavaat po bezobrazno visoka cena, iako uredot e UZASNO ednostaven!. Osven toa, nekoi od niv, bezobrazno LAZAT, mistificirajki go principot na rabota. (naveduvaat deka nivniot kotel samo tie go izmislile, nekoi izrabotuvaci, od sosedna Srbija, duri se falat deka se golemi pronajduvaci, deka go imaat patentirano svojot proizvod, deka se raboti za “revolucionerno otkritie” i sl.)
Toa mu doagja isto kako koga nekoj denes bi patentiral topla voda !
Principot na rabota e poznat otkoga e pronajdena elektricnata struja !
Pred nekoi triesetina godini, koga go sluzev svojot voen rok, kako vojnici si pravevme grejaci za kafe so eden obicen kabel za struja cii kraevi gi povrzuvavme za dva zileti za bricenje (bez da se dopiraat megusebno) i vakviot “ured” ednostavno go stavavme vo casa so voda, go vklucuvas kabelot vo stek, i za nekolku sekundi, vodata ke zovrie. Potoa dodavas kafe i, gotovo!
  • No, da se vratam na "elektrolitniot kotel" za parno greenje:
    Samiot" kotel" (maloprodaznata cena) imajki go vo predvid ednostavniot dizajn, ne bi trebalo da bide poskap od nekoi 100 do 200 evra, bez razlika za kolkava moknost se raboti (od 5 do 30 KW) i vo taa cena, proizveduvacot bi imal zarabotka od okolu 70% za “Rabotna Raka” .
    Za pogolema kolicina, cenata bi trebalo da bide uste poniska !
    Tuka nema nisto magicno ! Naptrotiv, se e toklu ednostavno. Cista Fizika !
    Site onie koi gi izrabotuvaat ovie elektrolitni kotli za parno greenje, ne treba svojata zarabotka da ja kalkuliraat po principot na ogromen profit so malku prodadeni uredi, tuku, profitot ke si go najdat o pogolem broj na proizvedeni edinici proizvod, instalacija, i oddrzuvanje na sistemite…
 

nyx

Член од
22 ноември 2007
Мислења
24
Поени од реакции
4
Здраво на сите,
Дали некој од вас познава добар сервисер за самсунг клима инвертер уред, климата не грее после некое време. Цена помош, ве молам за контакт.

Поздрав
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Сакам да ве прашам,дали оние старите мерачи за потрошена ел енергија разликуваат евтина или скапа струја??За стари ел мерачи зборувам за оние со подвижната лента на нив и аналогните бројки
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 23:46 ---
И уште сакам да ве прашам,дали е паметно да купам шпорет со којшто ќе може да го затоплувам парното низ другите соби,колку од прилика ми бе чинело еден шпорет и радијатори за да загреам околу 20 метри кубни простор?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.558
Поени од реакции
7.324
Сакам да ве прашам,дали оние старите мерачи за потрошена ел енергија разликуваат евтина или скапа струја??За стари ел мерачи зборувам за оние со подвижната лента на нив и аналогните бројки
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 23:46 ---
И уште сакам да ве прашам,дали е паметно да купам шпорет со којшто ќе може да го затоплувам парното низ другите соби,колку од прилика ми бе чинело еден шпорет и радијатори за да загреам околу 20 метри кубни простор?
20 ili 200 m^3 ?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
Сакам да ве прашам,дали оние старите мерачи за потрошена ел енергија разликуваат евтина или скапа струја??За стари ел мерачи зборувам за оние со подвижната лента на нив и аналогните бројки
Ако се двотарифни, разликуваат.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
20. Затоа што воа тај простор каде што ќе стои шпоретот не планирам да ставам радијатори,само во другата соба и во малиот ходник,тоа некаде би ме фатело 20 до 25 метри квадратни
--- надополнето: 11 јануари 2013 во 23:18 ---
Ако се двотарифни, разликуваат.
А како да дознаам колку тарифен ми е бројачот?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.338
Поени од реакции
16.466
А како да дознаам колку тарифен ми е бројачот?
Види дали има два реда бројки.
Каде горните ти се за скапа, а долните за ефтина потрошена струја.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Еден комшија набави инвертер од моделот на Мидеа GTF 12 Dai-ichi.... го рекламираат со Toshiba компресор во Сетек (ребрендиран СЕТ-компјутери). Не сум го видел одамна комшијава да го прашам како поминува зимово со квалитетот на затоплувањето, па и со сметките за струја како е?.... ама гледам од она надворешната единица на хектолитри вода истече зимово, како го користи за загревање! Истура што би рекле! Многу ми е чудно, но навистина премногу вода од инвертерот тече, не капе! Кај Toshiba машините тоа сигурно го нема!?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
Претпоставувам времеските услови (влажноста и/или темпертурата на воздухот) играат улога. Кај мене цревото ми завршува во едно балонче од 6 литра. Од нова година досега, едвај три прста вода се има наполнето. Пред тоа морав да го празнам на секои 3-4 дена. А инверторот и тогаш и сега работи 24/7.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Претпоставувам времеските услови (влажноста и/или темпертурата на воздухот) играат улога. Кај мене цревото ми завршува во едно балонче од 6 литра. Од нова година досега, едвај три прста вода се има наполнето. Пред тоа морав да го празнам на секои 3-4 дена. А инверторот и тогаш и сега работи 24/7.
Eве за релативната и апсолутната влажност на воздухот:
http://mk.wikipedia.org/wiki/Влажност
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Претпоставувам времеските услови (влажноста и/или темпертурата на воздухот) играат улога. Кај мене цревото ми завршува во едно балонче од 6 литра. Од нова година досега, едвај три прста вода се има наполнето. Пред тоа морав да го празнам на секои 3-4 дена. А инверторот и тогаш и сега работи 24/7.
Мислам дека нема многу врска влажноста на времето што се однесува до Мидеата на комшијава мој, туку дека инверторот е или неквалитетен или има некој квар. Сега и не е толку студено, па не е премногу експлоатиран уредот, но кога е многу постудено, реков чешма.... истура, па би рекол неколку литра во 24 часа! Сигурен сум за тоа, бидејки сме во зграда, па директно кај мене у двор тече, а комшо, не е како тебе културен и внимателен да стави балонче или некој друг сад па да го менува, тој и цревото го извадил па сега директно од него тече во темелите во зградата. Секакви луѓе не има!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
Мислам дека нема многу врска влажноста на времето што се однесува до Мидеата на комшијава мој, туку дека инверторот е или неквалитетен или има некој квар. Сега и не е толку студено, па не е премногу експлоатиран уредот, но кога е многу постудено, реков чешма.... истура, па би рекол неколку литра во 24 часа! Сигурен сум за тоа, бидејки сме во зграда, па директно кај мене у двор тече, а комшо, не е како тебе културен и внимателен да стави балонче или некој друг сад па да го менува, тој и цревото го извадил па сега директно од него тече во темелите во зградата. Секакви луѓе не има!
Тогаш можеш да ставиш еден леген, па ќе можеш да измериш колку точно вода тече :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom