Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.650
Поени од реакции
11.307
Батки, пошто за 2-3 дена одам за СК да ми препорачате кој е моментално најдобриот протеин на пазаров да земам, чист протеин значи. Фала ви и среќна ви нова година и празници!


Прочитав дека го има во Фитнес Спорт во Рамстор...
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Од каде си и колку имаш за протеин да потрошиш а и дали првпат земаш или не?


Имаш проблем со колената па стегач или за поголеми оптоварувања кога користиш да заштитиш колената?
Сега за сега немам проблеми, ама кога вежбам чучњеви и преса поради големата тежина имам чувство дека секој момент ке ми се деси нешто на десното колено, посебно кога идам скроз до доле на чучњеви... и поради тоа цел тренинг е низ страв :) па затоа викам да си земам некој стегаичи... подобро да се спречи отколку да се лечи :P
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Сега за сега немам проблеми, ама кога вежбам чучњеви и преса поради големата тежина имам чувство дека секој момент ке ми се деси нешто на десното колено, посебно кога идам скроз до доле на чучњеви... и поради тоа цел тренинг е низ страв :) па затоа викам да си земам некој стегаичи... подобро да се спречи отколку да се лечи :P
Провери кога го правиш чучањот дали коленото ти оди понапред одошто прстите на стапалото ти се. Ако е ова случајот тогаш премногу го истегнуваш лигаментот на коленото и затоа може да добиваш болка во него.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
sajSiGa Не бе, знам како се прават чучњеви :)
spaniard претежно се kettler и по некој york ;)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Висок сум 183 цм и имам 70кг, која е оптимална тежина за ова висина и како да качам маса? Сега планирам да појдам во теретана. Дали да почнам одма со протеини?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Препорака за добар спортски лекар за повреди поврзани со подлактицата ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Висок сум 183 цм и имам 70кг, која е оптимална тежина за ова висина и како да качам маса? Сега планирам да појдам во теретана. Дали да почнам одма со протеини?
61,9-83,5кг е оптимална тежина за таа висина. Почни одма со середена исхрана 3 оброка дневно со 2 ужини, кога тоа ќе го средиш размисли и за протеин.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Само шо завршив со Протеин 90, секако дека не земам прв пат, па планирам до 4000-4500 да одвојам за квалитетен протеин, доколку ми препорачаш добар чист квалитетен протеин би ти бил благодарен многу. :D
Изолат реално немаш потреба да земаш, еве ти некој предлог:
Dymatize Elite Whey
Ultimate Prostar Whey
Labrada PROV 60 (лабрада имам пробано само мало ќесенце и вкус има одличен, мешањето е за помалце од минута без грутки и такви работи едино што имам замерка кај овој протеин е количина-цена а од друга страна е најкомплексен протеин)
TwinLab Protein Fuel
Лично јас би идел или Ultimate или Dymatize
Сега за сега немам проблеми, ама кога вежбам чучњеви и преса поради големата тежина имам чувство дека секој момент ке ми се деси нешто на десното колено, посебно кога идам скроз до доле на чучњеви... и поради тоа цел тренинг е низ страв :) па затоа викам да си земам некој стегаичи... подобро да се спречи отколку да се лечи :P
Стегачи во Medicus најубаво директно да отидеш и со нив да направиш муабет ќе ти препорачаат ако веќе си одлучил стегач да земаш мада подобро ти е да земеш еластичен завој па ако имаш потреба ќе можеш и за лакт и слично да го користиш.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Изолат реално немаш потреба да земаш, еве ти некој предлог:
Dymatize Elite Whey
Ultimate Prostar Whey
Labrada PROV 60 (лабрада имам пробано само мало ќесенце и вкус има одличен, мешањето е за помалце од минута без грутки и такви работи едино што имам замерка кај овој протеин е количина-цена а од друга страна е најкомплексен протеин)
TwinLab Protein Fuel
Лично јас би идел или Ultimate или Dymatize
Dymatize NE, го имам пиено овој протеин и не ми се допадна воопшто (некако како голема превара ми се гледа). Ултимејт Простар некако лош вкус го имам пробано и него, баш пред месец дена го делев со еден другар, али сепак како фирма ултимејт ми се некако во топ5, како најстабилни ми се гледаат. Лабрадата незнам го немам пиено, TwinLab не сум пробал досега. Ако има пари за Голд веј на оптимум мислам дека е најдобро решение (али зависи од цената), ако не земи си ултимејт или пак овој го имаш мислам дека во спортих http://shop4builders.co.uk/termekek_reszletes.htm4?id=6727#velemenyek_h2.
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 08:51 ---
Висок сум 183 цм и имам 70кг, која е оптимална тежина за ова висина и како да качам маса? Сега планирам да појдам во теретана. Дали да почнам одма со протеини?
Почни да вежбаш прво, да влезиш во шема со вежбањето, откако ќе почнеш да дигаш и тежини поголеми (по неколку месеци земај протеин + креатин или нешто друго). Од мене совет не земај сега протеин бидејќи и со храна може да се внеси на таа маса потребно количество на протеин. Не трчај уште на старт со суплементи бидејќи првите месец дена нема да знаеш ни вежбите да ги работиш правилно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom