Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Какви предавници, какви бакрачи
Некој што зел пасош, за да може да иде јабана, да заработи некое евро, да ја прехрани гладната фамилија и да купи алишта на голите деца?
А голи се од 20 годишното ограбување на државата, од бранко, грујо, љубчо, амети и мафијата?
Што не си ги знаат парите, веќе и милиони е мала бројка за нив. Милијарди украдоа од државата.
Кај се Стојменов, Ѕинго, Чифлиганец, Ракмовски, Љубен Пауновски што 11 милиони марки украде и го снема од МК. И уште колку има такви, број им нема веќе.
Од кај им се толку многу пари, да не ги наследија, или на некое лозје да не ги заработија. По 12 часа на ден на нива да не работеа случајно.
Како го земаат земјиштето под концесија во Кратово? т.е. во пола македонија е така

Мислите не знае народот како се добиваат тендери во градежните фирми, скопје 2014 и сите такви бакрачи. Не е предавник оној што десетици милиони краде секоја година, предавник е оној што за корка леб. А пола политичари имаат пасоши и тие
Како оној докторот со тоурег што се возеше, па избега од саканата ви МК

Од такви патриотишта како вас, ми се повраќа
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
После немало дискриминациja и антибугарска кампанja во РМ?! И со што са различни например земените френско државенство например или србско со бугарско?
Dafuq? Моето такво размислување не е производ на никаква кампања и не е од вчера. Учам историја, го сакам мојот народ и не ве сакам бре, одвратни сте ми, татарско-турско-монголчета, get over it.

Какви предавници, какви бакрачи
Некој што зел пасош, за да може да иде јабана, да заработи некое евро, да ја прехрани гладната фамилија и да купи алишта на голите деца?
А голи се од 20 годишното ограбување на државата, од бранко, грујо, љубчо, амети и мафијата?
Што не си ги знаат парите, веќе и милиони е мала бројка за нив. Милијарди украдоа од државата.
Кај се Стојменов, Ѕинго, Чифлиганец, Ракмовски, Љубен Пауновски што 11 милиони марки украде и го снема од МК. И уште колку има такви, број им нема веќе.
Од кај им се толку многу пари, да не ги наследија, или на некое лозје да не ги заработија. По 12 часа на ден на нива да не работеа случајно.
Како го земаат земјиштето под концесија во Кратово? т.е. во пола македонија е така

Мислите не знае народот како се добиваат тендери во градежните фирми, скопје 2014 и сите такви бакрачи. Не е предавник оној што десетици милиони краде секоја година, предавник е оној што за корка леб. А пола политичари имаат пасоши и тие
Како оној докторот со тоурег што се возеше, па избега од саканата ви МК

Од такви патриотишта како вас, ми се повраќа
Абе, голи викаш а? Не би рекол дека сите се голи, али нека ти биде. Океј, овие се голи, а можат да работат некаде и да направат некој кеш, а што да речат оние што биле под турско? На нив им биле ограничени сите права и слободи, биле асимилирани, тероризирани, работеле трипати повеќе од овие денес, а парите завршувале кај османлиите. Гледаш ли некоја разлика? А пази, сите се бореле за оваа независна држава во која што денес живееме... ама да, некој денес сака да вози ебана голф тројка за 500 евра и гази преку се... И уште ти се повраќа од патриотите :facepalm:

Треба да се тргне од себе, јасно ми е дека ебат политичарите веќе 22 години, ама нив народот ги бира.
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
51
Поени од реакции
6
_The Great_
А 2 милиона Блгари со потекло од Македониjа одвратни ли са ти ? А старата диаспора(МПО) и те са Блгари ...
А Блгарите во Пирин :icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Dafuq? Моето такво размислување не е производ на никаква кампања и не е од вчера. Учам историја, го сакам мојот народ и не ве сакам бре, одвратни сте ми, татарско-турско-монголчета, get over it.


Абе, голи викаш а? Не би рекол дека сите се голи, али нека ти биде. Океј, овие се голи, а можат да работат некаде и да направат некој кеш, а што да речат оние што биле под турско? На нив им биле ограничени сите права и слободи, биле асимилирани, тероризирани, работеле трипати повеќе од овие денес, а парите завршувале кај османлиите. Гледаш ли некоја разлика? А пази, сите се бореле за оваа независна држава во која што денес живееме... ама да, некој денес сака да вози ебана голф тројка за 500 евра и гази преку се... И уште ти се повраќа од патриотите :facepalm:

Треба да се тргне од себе, јасно ми е дека ебат политичарите веќе 22 години, ама нив народот ги бира.
А кај работат, знаеш ли?
Работат на лозје, по 10-12 саати на ден
а знаеш колку пари земаат? Колку што не би зеле во МК ни за еден месец, оти кај нас се работи, а не се плаќа. Значи 30 пати поголема плата. Барем 30
А ти ако си толку добар, купи му ја таа ебана голф тројка и поклони му ја, нели си партиот, ја сакаш својата држава и својот народ.
Разликата од турското до сега... е тоа што сега е незаконски да се крене востание. Во која независна држава, жити се. Кај виде независност? Тоа што сме пред портите на ЕУ. Па таму и ке си скапеме.
Како што некој веќе кажа, ако ми пружи МК можност да идам во странство да работам, како што БГ ми овозможува сега, мене нема да ми е потребен пасошот.
Што, да останам дома, некој полуписмен да ми ја вреѓа интелигенцијата и дипломите, да ми се прави шеф, а таму е ставен само затоа што оди на митинзи и е партиски активен.

НЕ БЛАГОДАРАМ
Подобро ме ословувај со предавник, отколку тоа да го живеам
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Dafuq? Моето такво размислување не е производ на никаква кампања и не е од вчера. Учам историја, го сакам мојот народ и не ве сакам бре, одвратни сте ми, татарско-турско-монголчета, get over it.
Па тоа уште еднаж докажува за што станува прашане - една долга и продолжителна пропаганда. Тоа што учиш е без везе. Дискриминациjaта ти е на лице.
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.755
Бон тон умре пред многу време. Сепак тоа не е темата тука.
1. Партиските војници и неписмените се насекаде, и во администрација, и во приватни фирми и во факултети, стануваат доктори, судии, ја раководат државата како што и сам можеш да видиш. Не е работата да се задоволиш со 250 евра. Работата е да живееш нормален живот, кој во Македонија со оваа ситуација можат многу мал број луѓе да си го дозволат.
2. Ти очигледно не живееш во Македонија.
3. Е баш тоа е проблемот и баш најголем број од тие луѓе ги земаат пасошите.
4. Отвори каква сакаш фирма, и ова со мал милион исто така не ти држи вода, затоа што фактичката ситуација го кажува спротивното, можеш да видиш и статистика и некој поупатен во економија да објасни.

Никој во странство ништо не ти гарантира, затоа што си тугинец, ама сите што отишле никој не се вратил, затоа имаме и депопулација, негативен прираст, затоа и ќе не снема еден ден.
Државата го уништува народот, државата кумува на уништувањето на сопствената младина, со една цел, останување на власт и остварување профит на одредени гарнитури. Никој не ја сфаќа маката на другиот додека и самиот не се најде во истата каша. Ви велам, повеќето од тие луѓе маката ги натерала тоа да го направат.
Бонтонот си постои само ретко кој го знае и користи.

1.Партиските војници се за во друга тема на дискусија.Кој е пак тој голем број на луѓе што останува по твоја логика што неможат да си дозволат нормален живот??Дали се преселени веќе надвор од Македонија??Не би рекол!!
2.Не реков дека е средено тип топ но полека се средува.Ќе видиме резултати барем во догледно време.
3.Нека зимаат тие и нека не се враќаат тука и така не ни се потребни.Баш да видам надвор што ќе работат..
4.Барем за економија сум доволно информиран тоа и сум учел.Остај што ти продаваат медиумите милион приказни гледај ја ти реалноста.


55-60.000 бројка на бугарски пасоши извадени o_O секоја чест :facepalm:

Па тоа уште еднаж докажува за што станува прашане - една долга и продолжителна пропаганда. Тоа што учиш е без везе. Дискриминациjaта ти е на лице.
Вие си имате проблем не ние..

_The Great_
И jaс учих дека во Македониja живеат Б'лгари :icon_lol: Видех се со братучедите во източна МК, а те беха македонци :icon_lol: Jас во шок и те во шок :icon_lol:
Одјеби од темава татарррр..
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
51
Поени од реакции
6
_The Great_
И jaс учих дека во Македониja живеат Б'лгари :icon_lol: Видех се со братучедите во източна МК, а те беха македонци :icon_lol: Jас во шок и те во шок :icon_lol:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Бонтонот си постои само ретко кој го знае и користи.

1.Партиските војници се за во друга тема на дискусија.Кој е пак тој голем број на луѓе што останува по твоја логика што неможат да си дозволат нормален живот??Дали се преселени веќе надвор од Македонија??Не би рекол!!
2.Не реков дека е средено тип топ но полека се средува.Ќе видиме резултати барем во догледно време.
3.Нека зимаат тие и нека не се враќаат тука и така не ни се потребни.Баш да видам надвор што ќе работат..
4.Барем за економија сум доволно информиран тоа и сум учел.Остај што ти продаваат медиумите милион приказни гледај ја ти реалноста.
1. преку 300 000 невработени и најголем дел од вработените кои земаат од 100 до 150 евра плата, а што имаат за плаќање астрономски сметки, одгледување деца, прехранување....
2. Не дај Боже да бараш помош од државно здравство, посебно не од секундарно или терциерно, дури тогаш ќе видиш колку е очајно.
3. Да, тука нема потреба од ниско квалификувана работна сила, нас ни требаат само административи и експерти за се и сешто. Не ни требаат шивачи, ѕидари, електричари и тн.
Тие што си отишле, си отишле затоа што државата ги дотерала до питачки стап.
4. Реалноста е таа што е. Не дај Боже да дојдеш до ниво кога ќе немаш никаков излез, дури тогаш ќе сфатиш каква навистина е реалноста.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.559
Поени од реакции
1.845
Dafuq? Моето такво размислување не е производ на никаква кампања и не е од вчера. Учам историја, го сакам мојот народ и не ве сакам бре, одвратни сте ми, татарско-турско-монголчета, get over it.


Абе, голи викаш а? Не би рекол дека сите се голи, али нека ти биде. Океј, овие се голи, а можат да работат некаде и да направат некој кеш, а што да речат оние што биле под турско? На нив им биле ограничени сите права и слободи, биле асимилирани, тероризирани, работеле трипати повеќе од овие денес, а парите завршувале кај османлиите. Гледаш ли некоја разлика? А пази, сите се бореле за оваа независна држава во која што денес живееме... ама да, некој денес сака да вози ебана голф тројка за 500 евра и гази преку се... И уште ти се повраќа од патриотите :facepalm:

Треба да се тргне од себе, јасно ми е дека ебат политичарите веќе 22 години, ама нив народот ги бира.
не го карајте детенцево, учел историја сеуште. и јас бев патриот во средно. после кога ми дојде во лејката оти од тоа не се живеело (замисли), и јас ги терав упм сите тие сра*а.

сигурно си уште средно, затоа така размислуваш.

ќе се смени и тоа
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
имам една работа да искоменитрам само... земаат пасоши од ИКС причини - не навлагам... да не се чудите само утре ден кога ке речат дека сме бугари - врз основа на бугарските пасоши ке и речат имаме ние во македонија 200 000 бугарски државјани - македонија е бугарска... е тек тогаш ке не стигне цената за бугарските пасоши
 
?

..........

Гостин
имам една работа да искоменитрам само... земаат пасоши од ИКС причини - не навлагам... да не се чудите само утре ден кога ке речат дека сме бугари - врз основа на бугарските пасоши ке и речат имаме ние во македонија 200 000 бугарски државјани - македонија е бугарска... е тек тогаш ке не стигне цената за бугарските пасоши
Mене на пример не ми е гајле што ќе се случи со државата, исто како што и на државата не и гајле за мене, жал ми е за народецов кој така наивно верува во идеологии осмислени и креирани за да го ебат у мозок, еден е животот и немам намера да го потрошам за да ги ранам паразитите, уште помалку сакам моите деца да живеат во овој јад!
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
51
Поени од реакции
6
имам една работа да искоменитрам само... земаат пасоши од ИКС причини - не навлагам... да не се чудите само утре ден кога ке речат дека сме бугари - врз основа на бугарските пасоши ке и речат имаме ние во македонија 200 000 бугарски државјани - македонија е бугарска... е тек тогаш ке не стигне цената за бугарските пасоши
По-добро БГ пасоши, а не албански :icon_lol: Ако дадем на сите БГ пасоши, ке избегате надвор ... и за тоа е мислено. Ама вака срби, грци и албанци седат мирно, оти знаат дека ке доjдем да браним нашите грагани.
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.154
Поени од реакции
2.755
1. преку 300 000 невработени и најголем дел од вработените кои земаат од 100 до 150 евра плата, а што имаат за плаќање астрономски сметки, одгледување деца, прехранување....
2. Не дај Боже да бараш помош од државно здравство, посебно не од секундарно или терциерно, дури тогаш ќе видиш колку е очајно.
3. Да, тука нема потреба од ниско квалификувана работна сила, нас ни требаат само административи и експерти за се и сешто. Не ни требаат шивачи, ѕидари, електричари и тн.
Тие што си отишле, си отишле затоа што државата ги дотерала до питачки стап.
4. Реалноста е таа што е. Не дај Боже да дојдеш до ниво кога ќе немаш никаков излез, дури тогаш ќе сфатиш каква навистина е реалноста.

1.Кај се сите тие??Преселени се засекогаш од Македонија??
2.Сум барал знам како е.Неможе нешто преку ноќ драстично да се промени.
3.Ако не знаеш има доста странски инвеститори што држат конфекции по градовите.Зошто не им дадат по 2000 евра плата на сите нели толку зимаат отприлика нашите во странство.
4.Не фала попрво ќе умрам него да извадам болварски пасош.Ако имаш аплицирано со среќа нека ти е..
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
1.Кај се сите тие??Преселени се засекогаш од Македонија??
2.Сум барал знам како е.Неможе нешто преку ноќ драстично да се промени.
3.Ако не знаеш има доста странски инвеститори што држат конфекции по градовите.Зошто не им дадат по 2000 евра плата на сите нели толку зимаат отприлика нашите во странство.
4.Не фала попрво ќе умрам него да извадам болварски пасош.Ако имаш аплицирано со среќа нека ти е..
1. Па не можат сите одеднаш да си отидат, ама и сам гледаш што ни се случува со земјата. Колку ни е намален наталитетот и колку ни е зголемена миграцијата
кон надвор. Тоа не се случува без причина. Причината сите знаеме која е.
2. Ако знаеш и сам, не знам по што заклучи дека ситуацијата е подобра од порано, кога не е.
3. Јас сум од Штип, многу добро знам како стојат работите со конфекциите. Па и странските инвеститори доаѓаат во Македонија заради тоа што ние се промовираме така, дека една од погодностите ни е евтината работна сила.
4. Јас ништо не те натерав, само кажав дека не си се нашол во таква ситуација и подобро да не се најдеш. Знам јас многу луѓе. меѓу кои и јас што не ти оправдуваа ваквите постапки, ама кога ја видов реалната слика со свои очи, ми стана јасно. Немам аплицирано за пасош, ама не ги обвинувам другите обични смртници како мене и тебе за предавство, затоа што тргнале да си го бараат чарето, каде и да е и какво и да е. Вистинските предавници сите знаеме кои се и што направија од Македонија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom