Гуми (пневматици)

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Дечки, се мислам да ставам зимски гуми на погонските тркала оваа сезона, па изборот го стеснив на:
BF Goodrich gForce Winter ~5600 денари
Sava Eskimo HP ~5700 денари
ама типов ми препорача заради малата километража која ја правам (~7000 km годишно, значи зимава би поминал максимум 1000 km) да ја земам во предвид и:
Matador MP59 ~3800 денари

Станува збор за 195/50/R15 димензија. Дали некој има искуство со гумиве, или дали би ја препорачал некоја од овие (или пак некоја друга). На страницава со искуства, погорните гуми беа доста подобри од тие што првично сакав да ги земам (Bridgestone LM30), бидејќи фабрички (летни) Bridgestone имав на Фордот.
Ако ја возиш само низ град зимоска и ако ти се само за зимно време некој месец земи ги матадор што има врска и така не правиш километража

јас и не ставам зимски така си возам со летни, дури и до охрид и назад бев така, а зимоска цепав секако со нормално возење
 
T

The Blob

Гостин
Ако ја возиш само низ град зимоска и ако ти се само за зимно време некој месец земи ги матадор што има врска и така не правиш километража

јас и не ставам зимски така си возам со летни, дури и до охрид и назад бев така, а зимоска цепав секако со нормално возење
Абе и јас еве веќе четврта година одложувам, ја возам со летни, не сум имал некои поголеми проблеми, ама сепак нема смисла така да ризикувам. Изгледа изборот ќе падне на Матадорот, во две различни продавници за иста цена ми нудат различни модели (MP52 и MP59), гледам на тестирањата имаат солидни резултати. Најверојатно ќе го земам моделот MP59, само се мислам дали на сите четири тркала или само на погонските. Затоа се надевав некои од поискусниве автомобилџии да советуваат.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Абе и јас еве веќе четврта година одложувам, ја возам со летни, не сум имал некои поголеми проблеми, ама сепак нема смисла така да ризикувам. Изгледа изборот ќе падне на Матадорот, во две различни продавници за иста цена ми нудат различни модели (MP52 и MP59), гледам на тестирањата имаат солидни резултати. Најверојатно ќе го земам моделот MP59, само се мислам дали на сите четири тркала или само на погонските. Затоа се надевав некои од поискусниве автомобилџии да советуваат.
Види најдобро е да возиш со зимски, а уште подобро е да ставиш на сите 4 тркала
 
T

The Blob

Гостин
Види најдобро е да возиш со зимски, а уште подобро е да ставиш на сите 4 тркала
Јас од старт се заебав шо не си зедов 14" челични тркала (еднаш ги начекав ептен евтини) и на нив да си ставам некои 175/65/14 гума, потесни гуми ќе возеа подобро на снег, а подебела (повисока) гума ќе ми беше подобра за на дупки. Ама јебига се зезнав, и сега сакам да се "крпарам" за поевтино :D Ако сум при пари ќе опнам 4 од MP59ките, а ако не, ќе мора само 2 :P
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Моја препорака е BFGoodrich, Савата не може да се споредува со неа. Одлична гума е БФГ ама не е за лето, тврда е и бучна. Види која цена се Тигар Winter1, најдобра гума за кај нас е таа. Малку е бучна но е многу мека, нешто што го немаш дури ни кај скапите гуми. Ако не планираш да ги мењаш зима-лето, земај Тигар. Ако планираш да ги мењаш секоја пролет и секоја есен, тогаш моја препорака BFG.
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
25
Поени од реакции
36
Дечки, се мислам да ставам зимски гуми на погонските тркала оваа сезона, па изборот го стеснив на:
BF Goodrich gForce Winter ~5600 денари
Sava Eskimo HP ~5700 денари
ама типов ми препорача заради малата километража која ја правам (~7000 km годишно, значи зимава би поминал максимум 1000 km) да ја земам во предвид и:
Matador MP59 ~3800 денари

Станува збор за 195/50/R15 димензија. Дали некој има искуство со гумиве, или дали би ја препорачал некоја од овие (или пак некоја друга). На страницава со искуства, погорните гуми беа доста подобри од тие што првично сакав да ги земам (Bridgestone LM30), бидејќи фабрички (летни) Bridgestone имав на Фордот.
Зависи на која релација планираш да возиш.Јас на службеното Фиат Добло една зима имавме ставено Сава Ескимо ХП на сите тркала,знаеш мора поради што е товарно.Значи цела зима по снеговите,Охрид Битола наваму натаму ги туривме од возење,имаат добар тракинг посебно на раскашавен снег.Мека гума солиден избор нема да згрешиш.И од Тигар сум задоволен,потврди гуми но солидни за снег...Поздрав
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
Што се прави со старите гуми, дали откупува некој, по која цена? Конкретно гумите се стари 5 години, 40к км, не се претерано излижани
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Што се прави со старите гуми, дали откупува некој, по која цена? Конкретно гумите се стари 5 години, 40к км, не се претерано излижани
Пробај пушти ги на оглас, моите беа 10 год стари со уште повеќе км па ги продадов :)
 
Член од
13 април 2013
Мислења
156
Поени од реакции
30
Sava eskimo gumi M+S dali ovaa guma e zimska ili zimsko /letna?
 
Член од
28 декември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
10
16 gumi- Golf 4.. Kolku treba da e pritisokot ?? :)
Ако се стандардни 16-ки за Голфот треба да пишува или од страна на вратата или на капачето од резерварот, во книгата за колата сигурно. Ако не се стандард -незнам, прашај вулканизер или прогуглај малце по нет. Поздрав
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Гледам некако слабо ми пишувате за Континентал , Пирели , Мишелин е сега сакам ваше мислење за летово со што да го изгурам затоа што старите се веке Лом , фала
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Гледам некако слабо ми пишувате за Континентал , Пирели , Мишелин е сега сакам ваше мислење за летово со што да го изгурам затоа што старите се веке Лом , фала
Патничка, теренска (4х4), комби, товарна ???
Шо димензија возиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom