Мистериозно потекло на човекот

С

Само Човек

Гостин
Добро, и кој е според тебе проблемот со еволуцијата во линкот кој го стави?
Мислев дека ќе имаш проблем со тврдењето човек од кал затоа што рече дека прифаќаш тврдење, сѐ додека тврдењето е живот само од живо, што не е случај овде.
nema problem.....osvemn toa sto samo edna vrsta dobil intelekt
--- надополнето: 2 јули 2012 во 11:35 ---
Зошто само човеколиката (apes) врста доживеала зголемување на интелигенцијата? Зошто и други врсти, на пример врстата на рептилите не доживеала таква промена?
Можеби ќе доживее. Прашањево е од ист тип како што ќе беше ако баба ти беше машко.
Сегашната теорија на еволуција има солидни објаснувања зошто постојат сите видови и покрај тоа што не доживеале да бидат така високо диференцирани како човекот.
Тоа е истото прашање како зошто постојат мајмуни, ако човекот потекнува од мајмуни.
Сите видови кои ги гледаме денес се огледало на еволуцијата до денешниот момент. Кај никој вид не застанала еволуцијата, само кај секој вид различно е прикажана и во квалитет и во квантитет во зависност од адаптацијата која тој вид ја има во контекст на целиот жив и нежив свет.
abe eden rekol sledete me jas sum sin na bogot na majmnite i koj tregnal.e stanale luge
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.292
Зошто само човеколиката (apes) врста доживеала зголемување на интелигенцијата? Зошто и други врсти, на пример врстата на рептилите не доживеала таква промена?
Можеби ќе доживее. Прашањево е од ист тип како што ќе беше ако баба ти беше машко.
Сегашната теорија на еволуција има солидни објаснувања зошто постојат сите видови и покрај тоа што не доживеале да бидат така високо диференцирани како човекот.
Тоа е истото прашање како зошто постојат мајмуни, ако човекот потекнува од мајмуни.
Сите видови кои ги гледаме денес се огледало на еволуцијата до денешниот момент. Кај никој вид не застанала еволуцијата, само кај секој вид различно е прикажана и во квалитет и во квантитет во зависност од адаптацијата која тој вид ја има во контекст на целиот жив и нежив свет.
,,,,,,,,replikava ti e sakam kazhem neznam rechem,,,,ponekonkretna ,,replika do sega nemam prochitana,,,
,,,i tvojata baba da imala muda bi bila dedo ,,,taka nekako mu ispagja,,,
,,,,evolucija ,,,napredok ,,,,a jas velam ,,, deka ,,,site ,,, do deneshno vreme ,,rudimentirale ,,ili im zaprel razvitokot,,,a ti mi kazhuvash ,,,mozhebi eden den,,navistina i ///:mozhebi:///reptilite ,,ke se storat ,,so intelegencija ,,,se nadevam barem kolku tvojata,,,
,,,,,,,,,,samo dva tri zbora i zavrshuvam ,, so vakvi nedovetni,,,,,

,,,site vidovi vrsti ,,podvrsti ,,,i ostanala bagra ,,od zhivotinsko carstvo imala ,,isti uslovi za razvitok,,,,,ama site ne se razvile,,,,,
,,,,aj bidi mi zhiv i zdrav ,,,
ctrl
shift
delete>enter,,,,:icon_mrgr:
 
В

влијателен

Гостин
...,,,site vidovi vrsti ,,podvrsti ,,,i ostanala bagra ,,od zhivotinsko carstvo imala ,,isti uslovi za razvitok,,,,,ama site ne se razvile,,,,,
Немале исти услови, тоа всушност е еден од тригерите за развитокот според теоријата на еволуцијата.
--- надополнето: 2 јули 2012 во 11:57 ---
nema problem.....osvemn toa sto samo edna vrsta dobil intelekt
Која е таа врста? Луѓето? Станале друга врста откако „добиле“ интелект.
За тоа зошто само луѓето, тоа се обидува да го разјасне баш оваа теорија за која зборуваме.
--- надополнето: 2 јули 2012 во 12:19 ---
...,,,,evolucija ,,,napredok ,,,,a jas velam ,,, deka ,,,site ,,, do deneshno vreme ,,rudimentirale ,,ili im zaprel razvitokot,,,...
Никој не рудиментирал или му запрел развитокот.
Еве што напишав за тоа:

Тоа е истото прашање како зошто постојат мајмуни, ако човекот потекнува од мајмуни.
Сите видови кои ги гледаме денес се огледало на еволуцијата до денешниот момент. Кај никој вид не застанала еволуцијата, само кај секој вид различно е прикажана и во квалитет и во квантитет во зависност од адаптацијата која тој вид ја има во контекст на целиот жив и нежив свет.
 

Santiago

Cocalero
Член од
4 јуни 2012
Мислења
97
Поени од реакции
31
,,,,,,,,edna od teoriite , e deka ,,chovechkata rasa ,e donesena od visoko razvieni civilizacii,,i tehnoloshki ,,i mentalni ,,,bidejki uslovite na nashava planeta go ovozmozhuvale toa,,,,,i deka segashnava nasha generacija na civilizacisko nivo e ,,,chetvrta po red ,,,,so tri prethodni koi dostignuvajki go umstveniot maksimum ,,,istiot go zloupotrebuvaat,,,i se samounishtuvaat ,,,,,a i segashnava generacija na humanoidi ne e daleku ,,od samounishtuvanje ,,,,ne denes ,,,utre ,,ili za nekolku godini ,,,no procesot na samounishtuvanje ,, e veke pochnat,,,,
osven ako razumot ne nadvladee ,,,bidejki ,,vleguvame ,,vo period , na produhovenost,,, i pozitivna faza na mentalno ,, samoosvestuvanje,,,,,,,,,,,,,,kalendarot na maite ne sluchajno , ,e prekinat vo 2012,god ,,,ne deka neshto spektakularno na fizichko pole ke se desi ,,,tuku doagja spored maite ,,,period ,,na produhovenost ,,,i pozitiven mentalen emanat,,,,,

,,,malku isprevrteno i chudno ,,,no nekoj shto navlegol i se zainteresiral ,, za ovaa teorija ,,,/kako vprochem ,,i drugite shto se samo teorii//,,,,,,,,,,,,,,,,ke znae ,,za shto stanuva zbor,,,
,,,znam ima neshto ,,,i oftopik nadvor od temata,,,,
Toa e i mojata teorija i jas odluciv vo nea da veruvam i APSOLUTNO se soglasuvam !!!
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
за тие што не им сметаат теориите надвор од “класичната“ археологија и наука
нека пребараат на нет има повеќе теории http://churchofthecosmos.wordpress.com/2010/12/26/earths-hidden-histories/


А јас би ја препорачал книгата на Николај Рерих “Седумте големи тајни на Космостот“ која патем говори многу за предходните епохи, дури и за сегашноста а и за иднината. Во книгата добро е прикажана историјата на човештвото . . .
Николај Рерих како изворна литература се служел со антички будистички списи, записи и религиозни книги . . . кои се стари илјадници години (постари од Куранот и Бибилјата) /книгата е изадаена од и.к. Мартина/
btw “Во прегратка на светлината“ од Бети Џ. Иди исто така на многу топол начин е прикажано нашето потекло . . . / книгата е изадаена од и.к. Матица /

Нема смисла да ги објаснувам - летото е супер време за читање - и таман книгиве не се напорни - лесни се за читање . . .
;) spread your horizons and have a good time
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
“Во прегратка на светлината“ од Бети Џ. Иди исто така на многу топол начин е прикажано нашето потекло . . . / книгата е издадена од и.к. Матица /


Многу нешта ми се разјаснија од оваа малечка книга,
околу 90- 100 стр е но е многу јасна.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Неможе од мајмум преку еволуција да сме добиени вакви какви што сме, едноставно неможе.. Фалат милиони години.. од камено доба и каменковци преку ноќ почнале да градат пирамиди и 300 чуда што значи дека нешто фали. Како сме создадени и кој не создал,бидејки 100000000000000% некој не создал, не сме ние настанати туку така не знаеме но теоријата околу човекот и мајмуните е премногу смешна и тотално неоснована..На толку интернет и на толку информации не ми се верува дека некој уште верува во мајмуните..
Имаше нешто и од риби, ама којзнае нас ни останува само да дискутираме во врска со тоа :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Теорија на еволуција хиперболизирано
- Дали од црвче може да настане човек? (секој нормален би одговорил, абе ај не заебавај), додека пак таа би дала одговор од типот на - Може да, но по милион години.
Цело време ја дрвите со Дарвинче кој фино лепо ја штавил речиси цела теорија од баткава на сликите кој има своја статуа на која јасно пишува.............

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

Kajgana Shop

На врв Bottom