Графички карти

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ај те молам објасни ми каква разлика ќе ми напраи ако имам 2 кулера на low-end графичка?
Ако почнеме да релативизираме, секој минус може да го преставиме како плус.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Прво ја видов Асус графичката, малце некултурно изреагирав у АСУС фирма :tv:, и овие нешто ко у стилу, што очекуваш сепак тоа е за мултимедија ово оно. Се вратив у моја фирма и си викам баш да видам МСИ 430 ка како изгледа. Разлика у живо е ко небо и земја.
Ха исто како на фиќо да му ставиш спојлер и да го споредиш со друго фиќо без спојлер и да речеш моето е подобро.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
zosto fail be brat ke bide duplo potivka moze i zatoa i stavile 2 ventilatora zosto inace
Не може да е потивка со повеќе вентилатори бре :)

Може подобро да лади, а за потивка...

Ако еден вентилатор прави звук од 15 dB (пример), колку ќе прават 2 вентилатори???
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.028
Поени од реакции
6.051
Не може да е потивка со повеќе вентилатори бре :)

Може подобро да лади, а за потивка...

Ако еден вентилатор прави звук од 15 dB (пример), колку ќе прават 2 вентилатори???
Ќе биде стерео 2.0, а не моно. Тоа е тоа.
А иначе не се разбирам у физика или што и наука да е за јачина на звук, ама мислам дека коа едниот од нив би вадел 15db звук, 2-та заедно не би ваделе 30. али мање битно. тоа горе пишано е најбитно.....
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Абе обратно вртат, па уствари се поништува звукот. ><

On a serious note, подобро ладење е секогаш добредојдено.
Според мене, графичка со пасивно ладење е голема грешка, а има и такви. Цркаат ко од шала.
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Не може да е потивка со повеќе вентилатори бре :)

Може подобро да лади, а за потивка...

Ако еден вентилатор прави звук од 15 dB (пример), колку ќе прават 2 вентилатори???
1 vrti na 1000 rpm a drugi 2 na 500 rpm sto ke bide potivko 1 ili 2 ? polovinata imate poveke od 2 ventilatora proverete pa ke vidite BTW decibelite ne se zbiraat kako prosta matematika
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Ха исто како на фиќо да му ставиш спојлер и да го споредиш со друго фиќо без спојлер и да речеш моето е подобро.
Далеку од Фиќо, ја се кладама дека 430 ка може да ги тера сите игрици. Можеби ќе ја земам на тест околу нова година, јес да планирам да тестирам



480GTX / 1536 MB / DDR5/ 384 bitna / цена околу 35 000 ден :pipi:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Зарем картицава не се тргна од продажба???
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Кога ?

Зашто ??


:toe:

Поентата ми е: графичка што троши премногу струја, грее ко печка и бучи ко млазен авион многу луѓе ја рачунаа за лоша серија. Немаше да биде лоша идеја да ја тргнеа графичкава од производство и да се фокусираа повеќе на GTX 500.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
1 vrti na 1000 rpm a drugi 2 na 500 rpm sto ke bide potivko 1 ili 2 ? polovinata imate poveke od 2 ventilatora proverete pa ke vidite BTW decibelite ne se zbiraat kako prosta matematika
За 2 мали вентилатори да издуваат онолку воздух колку што дува еден голем вентилатор, треба да имаат значително повеќе RPM од големиот. Аналогно на тоа и ќе бидат многу побучни.
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
За 2 мали вентилатори да издуваат онолку воздух колку што дува еден голем вентилатор, треба да имаат значително повеќе RPM од големиот. Аналогно на тоа и ќе бидат многу побучни.
taka de ama zborot mi e za isti ventilatori eve kaj mene primer 3 ventilatori (12cm) gi namaliv na 1200 rpm i se potivki od eden sam na 2000 rpm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom