Другарска љубов меѓу машко и женско... има или слабо?

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Другарство - да.
Другарска љубов ми е маааалце апстрактен поим.
Љубов како љубов е потреба, навика а со тоа дури и да не е поврзано физичко привлекување пак е „повеќе од другарство“.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
235
Поени од реакции
172
Кога бев средно, учев во средина каде што повеќе доминираа девојки отколку машки, па затоа тогаш стекнав доста другарки со кои од некои од нив останав доста близок. Со една од нив доста ми идеше муабет, па така со тек на време станавме навистина добри другари и стекнав доста доверба кон нејзе. Потоа продолживме заедно на факултет, и продолживме да бидеме блиски какви што сме биле во средно, но со тек на време од моето друштво (а можда и од нејзиното) се пуштаа разни трачеви дека јас ја свиѓам и сл. (иако на мене и да ми се допаѓаше и да не ми се допаѓаше, повеќе сакав да останеме другари). Ние си останавме другари, но после така подолг период, почна некако да избегава да прави муабет со мене поради икс причини, и кога ја викав да излеземе заедно со уште некои што заедно ги познаваме, почна да ме одбива со различни причини. Сега малце глупо е да давам заклучок, но мислам дека ради тоа што некој и кажал дека јас ја свиѓам, она некако почна да ме избегава. Па така со тек на време сфатив некои работи:

Девојка и дечко може да бидат блиски другари, но само определен период, бидејќи после или прераснува во љубов, или поради слични ситуации како мојата тоа другарство не дека исчезнува, но нема да биде такво какво што било.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Кога бев средно, учев во средина каде што повеќе доминираа девојки отколку машки, па затоа тогаш стекнав доста другарки со кои од некои од нив останав доста близок. Со една од нив доста ми идеше муабет, па така со тек на време станавме навистина добри другари и стекнав доста доверба кон нејзе. Потоа продолживме заедно на факултет, и продолживме да бидеме блиски какви што сме биле во средно, но со тек на време од моето друштво (а можда и од нејзиното) се пуштаа разни трачеви дека јас ја свиѓам и сл. (иако на мене и да ми се допаѓаше и да не ми се допаѓаше, повеќе сакав да останеме другари). Ние си останавме другари, но после така подолг период, почна некако да избегава да прави муабет со мене поради икс причини, и кога ја викав да излеземе заедно со уште некои што заедно ги познаваме, почна да ме одбива со различни причини. Сега малце глупо е да давам заклучок, но мислам дека ради тоа што некој и кажал дека јас ја свиѓам, она некако почна да ме избегава. Па така со тек на време сфатив некои работи:

Девојка и дечко може да бидат блиски другари, но само определен период, бидејќи после или прераснува во љубов, или поради слични ситуации како мојата тоа другарство не дека исчезнува, но нема да биде такво какво што било.
Не се донесуваат заклучоци на база на едно искуство. Посебно не од период кога сме помали и позелени. Ако беше така, кај ќе ни беше крајот.
Според твоево, не е страшно што сте се разделиле. Сте се сменале како и сите луѓе и едноставно не сте се или таа не се осеќала повеќе исто во твоја близина. Или не си и бил повеќе интересен или си почнал да ја нервираш или едноставно немала повеќе што да дели со тебе. Тоа се случува и со истополови другарства. Не е ништо посебно за така лично да го сфаќаш.
Другарствата се преретки во денешно време, но ако се искрени и обострани, траат засекогаш и нема врска помеѓу кои лица се случуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: CIL
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Не верувам,кога-тогаш дали таа или тој ќе се заљуби... или ќе го загубиш пријателството (во најголем број од случаеви) или пак ќе си бидите во врска и уште повеќе ќе го зацврстите својот однос...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Ми го има:drk: една другарка, па пак си останавме другари
Браво. Токму вакви содржајни постови ги разубавуваат и надополнуваат темите. Значи браво уште еднаш!:vozbud:
 
Член од
15 март 2011
Мислења
154
Поени од реакции
85
Не верувам дека другар ти ќе биде премногу одушевен да ја чуе реченицава :D.
Верувај ќе биде. :)
--- надополнето: 9 јули 2012 во 20:42 ---
Не верувам дека другар ти ќе биде премногу одушевен да ја чуе реченицава :D.
Верувај ќе биде. :)
--- надополнето: 9 јули 2012 во 20:44 ---
Не верувам дека другар ти ќе биде премногу одушевен да ја чуе реченицава :D.
Верувај дека ќе биде. Добро го познавам. Тоа што вие не верувате е бидејки никогаш не сте имале пријателка во вистинска смисла на зборот. Мене ми е малку чудно тоа, ти да си и неа другар а истовремено да и меркаш облини ваму - таму. Иако не велам не. Ве има такви случаеви, тоа е добро прифатено на денешно време, за жал. :D
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Најлошо нешто-да се заљубиш во најдобра другарка (n)

Постои,но многу ретка...доколку одговара и на физички изглед,нема шанса да има другарство.Барем јас,не се дружам со луѓе кои што не ми одговараат карактерно,како за машки,така и за женски.Па,ете,нажалост,една од нив,која ми беше најблиска,а со тоа значи ми одговарала најмногу,ми одговара и физички па...и се отворив,али ништо :)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Најлошо нешто-да се заљубиш во најдобра другарка (n)

Постои,но многу ретка...доколку одговара и на физички изглед,нема шанса да има другарство.Барем јас,не се дружам со луѓе кои што не ми одговараат карактерно,како за машки,така и за женски.Па,ете,нажалост,една од нив,која ми беше најблиска,а со тоа значи ми одговарала најмногу,ми одговара и физички па...и се отворив,али ништо :)
А и обратното не е баш најдобра ситуација. Ми се има случено неколку пати до сега девојка која ја сметам за другарка да се заљуби во мене. И не си замислувам, една дури собра храброст да ми каже в лице.
Не е лесно да се најдеш во таква ситуација. Не те привлекува, ја сметаш за другарка, не сакаш да си го расипеш другарството, не сакаш да и ги повредиш чувствата....
Добар совет што еднаш го добив на темава е: немој да се секираш дека ќе го растуриш другарството. Кога едниот се заљубил во другиот отишло другарството во неповрат.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
А и обратното не е баш најдобра ситуација. Ми се има случено неколку пати до сега девојка која ја сметам за другарка да се заљуби во мене. И не си замислувам, една дури собра храброст да ми каже в лице.
Не е лесно да најдеш во таква ситуација. Не те привлекува, ја сметаш за другарка, не сакаш да си го расипеш другарството, не сакаш да и ги повредиш чувствата....
Добар совет што еднаш го добив на темава е: немој да се секираш дека ќе го растуриш другарството. Кога едниот се заљубил во другиот отишло другарството во неповрат.
Многу ми помогна со последново еј :)

не е дека не ја привлекувам друже,далеку од тоа...само уште не е созреана,и незнае што сака...

инаку,и јас така и кажав,како иначе...во лице све..
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Верувај дека ќе биде. Добро го познавам. Тоа што вие не верувате е бидејки никогаш не сте имале пријателка во вистинска смисла на зборот. Мене ми е малку чудно тоа, ти да си и неа другар а истовремено да и меркаш облини ваму - таму. Иако не велам не. Ве има такви случаеви, тоа е добро прифатено на денешно време, за жал. :D
Ова постот од пред една година :D.

Можеш ти да мислиш дека добро го знаеш ама во машки мозок не влегуваш ни за 1000 години, освен се разбира ко не се родиш како машко :D. Често слушам како вие сѐ знаете како машко размислува а во најголем број случаи поим немате :D.

Нема машко што ќе се одушеви од таква реченица освен ако не си најгрда и најнепривлечна жена на светот па и нему да му ужасно да се замисли со тебе во кој случај ќе биде равнодушен што и да му кажеш ;).
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Многу ми помогна со последново еј :)

не е дека не ја привлекувам друже,далеку од тоа...само уште не е созреана,и незнае што сака...

инаку,и јас така и кажав,како иначе...во лице све..
Е мило ми е. :)
Како иначе? Па преку другари/другарки пробуваат да ти кажат/наговестат итн.
 
Член од
15 март 2011
Мислења
154
Поени од реакции
85
Ова постот од пред една година :D.

Можеш ти да мислиш дека добро го знаеш ама во машки мозок не влегуваш ни за 1000 години, освен се разбира ко не се родиш како машко :D. Често слушам како вие сѐ знаете како машко размислува а во најголем број случаи поим немате :D.

Нема машко што ќе се одушеви од таква реченица освен ако не си најгрда и најнепривлечна жена на светот па и нему да му ужасно да се замисли со тебе во кој случај ќе биде равнодушен што и да му кажеш ;).
You don't say? :D
А што ако ти кажам дека немора да значи. Еве земи си за пример да имаш сестра, имате иста крв и растени сте од деца заедно. Зарем би можел да имаш сексуални фантазии за неа? Мада не велам не овде станува збор само за пријателство. Точно е, јас неможам да влезам во умот на машките и машката фантазија, јас само може да претпоставам какви перверзии се трупаат таму. Не велам и дека жените се поарни, тука сме рамни. И не дека се фалам но и не сум непривлечна девојка. :) Плус отворено имам разговарано со него на темава, доволно за да немам некој сомнеж во него. Иако пак ќе кажам, тие 10% ги препуштам на коинциденциите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom